PDA

Επιστροφή στο Forum : fritz 7140 and WPA2 key problem



jimpall
29-09-07, 02:41
Παιδιά μια βοήθεια.

Εδώ και κάποιες μέρες μετά από reset στο φριτζ η ασύρματη κάρτα του desktop δεν μου αναγνωρίζει το WPA2 key... Δηλαδή ενώ βλέπει το fritz μόλις δίνω κωδικό δεν συνδέεται...
Ο μόνος τρόπος για να συνδέεται είναι αν βγάλω το WPA και το αφήσω free...δηλαδή τελείως απροστάτευτο...
Πως μπορώ να το λύσω το προβλημα???
Όταν μπαίνω στο μενού του fritz στο WLAN security παρατηρώ ότι το WPA που φαίνεται εκεί είναι διαφορετικό από ότι στην βάση του fritz...
Είναι δυνατόν να έχει αλλάξει το key από μόνο του??? Από ότι ξέρω δεν γίνεται...

Please Help...................

Skaf
29-09-07, 02:56
Δοκίμασε να ξαναβάλεις τον κωδικό στο fritz.

jimpall
29-09-07, 11:19
Δοκίμασε να ξαναβάλεις τον κωδικό στο fritz.

Το έκανα και πάλι δεν γίνεται τίποτα...
Το περίεργο είναι ότι ενώ το desctop δεν συνδέεται το laptop που έχω και βάζοντας τις ίδιες ρυθμίσεις συνδέται με encryption WPA2 κανονικά...

Στο desktop απενεργοποποίησα και το zone alarm αλλά πάλι τίποτα...

Τι ρύθμιση μπορεί να είναι λάθος???
Δοκίμασα να βάλω και standard ΙP του fritz και DNS στις ρυθμίσεις αλλά πάλι τίποτα.

Έχω σκάσει από τα νεύρα μου...

jimpall
29-09-07, 15:09
Ελεος ρε παιδιά μια βοήθεια!!!!!!!!!!!!!!!

Είμαι με ξεκλείδωτο router και οι γειτονές μου κάνουν παρτυ...:sorry:

Skaf
29-09-07, 15:10
Βάλε προσωρινά φίλτρο MAC ή σύνδεσε το με καλώδιο και σβήσε το ασύρματο.

jimpall
29-09-07, 15:32
Βάλε προσωρινά φίλτρο MAC ή σύνδεσε το με καλώδιο και σβήσε το ασύρματο.

Με καλώδιο σίγουρα λειτουργεί... Όταν δεν μπορώ να συνδεθώ με wireless τότε βάζω το ethernet και απενεργοποιώ το WPA2 key...Και έτσι συνδέομαι κανονικά...

Το θέμα είναι ότι θέλω την ασύρματη σύνδεση πάση θυσία... Ποια ρύθμιση φταίει????????? και δεν λειτουργεί το αναθεματισμένο.....:evil::evil::evil:

Τώρα με το φίλτρο MAC τι εννοείς ακριβώς??? Να έχω ελεύθερη μόνο 1 συγκεκριμένη IP ή κάτι άλλο??? Please explain...

Skaf
29-09-07, 16:04
Το φίλτρο MAC επιτρέπει τη σύνδεση μόνο σε συσκευές των οποίων τον αριθμό MAC τον έχεις εισάγει στην αντίστοιχη λίστα του router.

Με προβληματίζει αυτό που έγραψες στην αρχή:


Όταν μπαίνω στο μενού του fritz στο WLAN security παρατηρώ ότι το WPA που φαίνεται εκεί είναι διαφορετικό από ότι στην βάση του fritz...

Μάλλον το fritz είχε κάποιο προκαθορισμένο κωδικό και κάποια στιγμή τον άλλαξες. Δεν ξέρω με ποιόν κωδικό προσπαθούσες να συνδεθείς μέχρι τώρα, αλλά σε κάθε περίπτωση ισχύει αυτός που εμφανίζεται στο μενού. Δοκίμασε να τον αλλάξεις απο το μενού και συνδέσου μετά απο τα Windows με αυτόν τον κωδικό. Αν και πάλι δεν δουλέψει, κοίτα μήπως έχει βγεί κάποια αναβάθμιση firmware.

haunted
29-09-07, 21:02
1) Ποιό Firmware version έχεις
2) Μπορείς να αλλάξεις και εσύ το κλειδί, αλλά μετά μην πάρεις την HOL δεν θα σε βοηθήσουν
3) Πέρασες το configuration file που δίνουν μήπως και διορθωθεί το πρόβλημα

jimpall
30-09-07, 01:54
1) Ποιό Firmware version έχεις
2) Μπορείς να αλλάξεις και εσύ το κλειδί, αλλά μετά μην πάρεις την HOL δεν θα σε βοηθήσουν
3) Πέρασες το configuration file που δίνουν μήπως και διορθωθεί το πρόβλημα

Έχω το 39.04.38.
Έχω περάσει και το configuration file και μάλλον μετά από αυτό βλέπω την αλλαγή στο κλειδί στο wlan security...
Αυτό που έκανα ήταν να το αλλάξω σε αυτό που έχιε επάνω η συσκευή του fritz...

Αλλά και πάλι τίποτα.........

jimpall
30-09-07, 13:42
Το φίλτρο MAC επιτρέπει τη σύνδεση μόνο σε συσκευές των οποίων τον αριθμό MAC τον έχεις εισάγει στην αντίστοιχη λίστα του router.

Με προβληματίζει αυτό που έγραψες στην αρχή:



Μάλλον το fritz είχε κάποιο προκαθορισμένο κωδικό και κάποια στιγμή τον άλλαξες. Δεν ξέρω με ποιόν κωδικό προσπαθούσες να συνδεθείς μέχρι τώρα, αλλά σε κάθε περίπτωση ισχύει αυτός που εμφανίζεται στο μενού. Δοκίμασε να τον αλλάξεις απο το μενού και συνδέσου μετά απο τα Windows με αυτόν τον κωδικό. Αν και πάλι δεν δουλέψει, κοίτα μήπως έχει βγεί κάποια αναβάθμιση firmware.

Τελικά ενεργοποίησα το MAC filter στο fritz έτσι ώστε να δέχεται μόνο το desktop pc... Αλλά από ότι κατάλαβα και έτσι δεν είναι και πάλι ασφαλές... Αν το αφήσω έτσι τι πιθανότητες hacking έχω???

Με το WPA2 το πρόβλημα δεν έχει λυθεί ακόμα...
Ειναι δυνατόν να αλλάξω το εργοστασιακό WPA key του fritz???
To έχει δοκομάσει κανείς???
Πάντως το ότι μπορώ και συνδέομαι από το laptop και όχι από το desktop σημαίνει ότι κάποια ρύθμιση του desktop φταίει και όχι το fritz...
Σωστα???

Skaf
30-09-07, 13:53
Το φίλτρο MAC δεν είναι ασφαλές, γιατί αφενός δεν κρυπτογραφούνται όσα δεδομένα μεταφέρονται μέσω του δικτύου σου, αφετέρου επειδή υπάρχει τρόπος να αλλάξει κανείς την διεύθυνση MAC της κάρτας του και να συνδεθεί (πρέπει βέβαια να γνωρίζει ποια είναι η MAC που έχεις βάλει στη λίστα).

Και βέβαια μπορείς να αλλάξεις τον κωδικό στο Fritz. Ο κωδικός που αναγράφεται στην βάση δεν είναι κανένας ιδιαίτερος, απλά τον βάζουν γιατί αλλιώς οι μισοί αγοραστές θα άφηναν το μηχάνημα εντελώς ξεκλείδωτο. Άλλαξε τον κωδικό, μετά, στον υπολογιστή, πήγαινε στις ιδιότητες της ασύρματης κάρτας και στην καρτέλα "ασύρματα δίκτυα" σβήσε το δικό σου. Μετά κάνε πάλι αναζήτηση δικτύου και ξανασυνδέσου. Αυτό το πράγμα και στους δύο υπολογιστές.

jimpall
30-09-07, 14:48
Το φίλτρο MAC δεν είναι ασφαλές, γιατί αφενός δεν κρυπτογραφούνται όσα δεδομένα μεταφέρονται μέσω του δικτύου σου, αφετέρου επειδή υπάρχει τρόπος να αλλάξει κανείς την διεύθυνση MAC της κάρτας του και να συνδεθεί (πρέπει βέβαια να γνωρίζει ποια είναι η MAC που έχεις βάλει στη λίστα).

Και βέβαια μπορείς να αλλάξεις τον κωδικό στο Fritz. Ο κωδικός που αναγράφεται στην βάση δεν είναι κανένας ιδιαίτερος, απλά τον βάζουν γιατί αλλιώς οι μισοί αγοραστές θα άφηναν το μηχάνημα εντελώς ξεκλείδωτο. Άλλαξε τον κωδικό, μετά, στον υπολογιστή, πήγαινε στις ιδιότητες της ασύρματης κάρτας και στην καρτέλα "ασύρματα δίκτυα" σβήσε το δικό σου. Μετά κάνε πάλι αναζήτηση δικτύου και ξανασυνδέσου. Αυτό το πράγμα και στους δύο υπολογιστές.

Είσαι σίγουρος ότι ο κωδικός αλλαζει στο μενού WLAN- Security-enable WPA???
Αν ναι τότε ποιο WPA mode πρέπει να βάλω και τι πρέπει να βάλω αντιστοιχα στο PC???
Επισυνάπτω και photo αν αυτό βοηθάει...

maxorfo
30-09-07, 15:49
jimpall το κλειδί σίγουρα αλλάζει. Το αν θα χρησιμοποιήσεις πρωτόκολλο WPA ή WPA2 εξαρτάται από το αν, για την επικοινωνία της ασύρματης κάρτας με το PC, θα χρησιμοποιήσεις το software των windows ή το software που συνοδεύει την ασύρματη κάρτα.

Αν θα χρησιμοποιήσεις το software που διαθέτουν τα XP, τότε δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις WPA2, γιατί δεν το προβλέπουν. Σ' αυτή την περίπτωση θα διαλέξεις στη σελίδα του fritz το WPA (TKIP).
(Η microsoft έχει βγάλει ένα update που υποτίθεται ότι επιτρέπει στα ΧΡ να μπορούν να ορίζουν καί πρωτόκολλο WPA2, αλλά όταν το είχα κάνει μου έφερε τα πάνω κάτω, το σύστημα δεν μπούταρε και τελικά επανεγκατέστησα τα windows, γι' αυτό και δεν σου συνιστώ να το κάνεις)

Αν θα χρησιμοποιήσεις το συνοδευτικό πρόγραμμα της κάρτας, τότε δεν υπάρχει πρόβλημα και μπορείς να ορίσεις στο fritz "WPA2 (AES). Αυτό βέβαια με την πρϋπόθεση ότι η κάρτα υποστηρίζει WPA2.

Mετά συνεχίζεις όπως λέει ο Skaf, δηλ. κάνεις αναζήτηση με το πρόγραμμα που θα χρησιμοποιήσεις, είτε των windows είτε της ασύρματης κάρτας και όταν βρει το ρούτερ εισάγεις τον κωδικό που έχεις ορίσει ή εκείνον που τυχόν έχει μπεί με το cofiguration file της HOL στο fritz.

Skaf
30-09-07, 18:25
Επειδή βλέπω μόνο το εικονίδιο ασύρματης σύνδεσης των Windows στην εικόνα που επισύναψες και φαίνεται ότι δεν χρησιμοποιείς άλλο πρόγραμμα για τη σύνδεση, εδώ θα βρεις το απαραίτητο update για το WPA2 στα XP:

http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?displaylang=el&FamilyID=662bb74d-e7c1-48d6-95ee-1459234f4483

aircop
30-09-07, 19:29
Στο WPA mode θα επιλέξεις wpa+wpa2 και στο wpa key θα εισάγεις τον 16ψήφιο αριθμό που είναι γραμμένος κάτω κάτω στην ετικέτα του fritz

jimpall
30-09-07, 23:26
Επειδή βλέπω μόνο το εικονίδιο ασύρματης σύνδεσης των Windows στην εικόνα που επισύναψες και φαίνεται ότι δεν χρησιμοποιείς άλλο πρόγραμμα για τη σύνδεση, εδώ θα βρεις το απαραίτητο update για το WPA2 στα XP:

http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?displaylang=el&FamilyID=662bb74d-e7c1-48d6-95ee-1459234f4483


Στο WPA mode θα επιλέξεις wpa+wpa2 και στο wpa key θα εισάγεις τον 16ψήφιο αριθμό που είναι γραμμένος κάτω κάτω στην ετικέτα του fritz

Παιδιά ευχαριστώ πολύ αλλά δυστυχώς δεν γίνεται τίποτα...
Έκανα και το update αλλά τίποτα... Εγκατέστησα από την αρχή την ασύρματη κάρτα εβγαλα όλα τα firewall αλλά πάλι τίποτα...
Θα τρελλαθώ γιατί με ακριβώς τις ίδιες ρυθμίσεις το laptop μου (dell) συνδέεται κανονικά και το desktop τίποτα... Με το που πατάω connect φαίνεται να προσπαθεί να κάνει acquiring IP address και μετά λέει automatic και μετα από πολλες προσπάθειες λέει not connected...
Λες και του έχουν κάνει μάγια.......

Skaf
30-09-07, 23:35
Δοκίμασε στο Fritz να επιλέξεις μόνο WPA (όχι WPA2).

jimpall
30-09-07, 23:44
Δοκίμασε στο Fritz να επιλέξεις μόνο WPA (όχι WPA2).

Το έκανα και αυτό και όλες τις πιθανές παραλλαγές όπως WPA (TKIP) αλλά κανένα αποτέλεσμα.....

Skaf
01-10-07, 00:01
Το Fritz μήπως έχει κάποια σελίδα καταγραφής συμβάντων, για να κοιτάξεις αν αναφέρει κανένα σφάλμα εκεί; Ρίξε μια ματιά και στην εμφάνιση συμβάντων στα Windows ("Ο υπολογιστής μου" > δεξί κλίκ > διαχείριση > αριστερό πλάνο).

jimpall
01-10-07, 00:32
Το Fritz μήπως έχει κάποια σελίδα καταγραφής συμβάντων, για να κοιτάξεις αν αναφέρει κανένα σφάλμα εκεί; Ρίξε μια ματιά και στην εμφάνιση συμβάντων στα Windows ("Ο υπολογιστής μου" > δεξί κλίκ > διαχείριση > αριστερό πλάνο).

Λοιπόν μου βγάζει ένα warning που με ανησυχεί λίγο... Κάνω attach την φωτο για να μου πεις την γνώμη σου...

Skaf
01-10-07, 06:31
Αυτό μου το παρουσιάζει και εμένα και δεν έχω καταλάβει ποτέ που κολλάει το "canceled by the user". Δοκίμασε να πατήσεις με το δεξί στο εικονίδιο ασύρματης σύνδεσης και να επιλέξεις "repair". Αν δεν βοηθήσει αυτό, μπορείς να πας στις ιδιότητες της ασύρματης κάρτας, εκεί να μπείς στο προφίλ που αντιστοιχεί στο δίκτυο σου και να μας στείλεις μια εικόνα απο τις ρυθμίσεις του;

jimpall
01-10-07, 15:40
Αυτό μου το παρουσιάζει και εμένα και δεν έχω καταλάβει ποτέ που κολλάει το "canceled by the user". Δοκίμασε να πατήσεις με το δεξί στο εικονίδιο ασύρματης σύνδεσης και να επιλέξεις "repair". Αν δεν βοηθήσει αυτό, μπορείς να πας στις ιδιότητες της ασύρματης κάρτας, εκεί να μπείς στο προφίλ που αντιστοιχεί στο δίκτυο σου και να μας στείλεις μια εικόνα απο τις ρυθμίσεις του;

Το repair θα το δοκομάσω και θα σου πω. Σχετικά με τις ρυθμίσεις της κάρτας δεν μου αφήνει και πολλες δυνατότητες να αλλάξω κάτι αφού μου λέει ότι αυτό ρυθμίζεται από τα windows... Πάντως θα προσπαθήσω να βρώ κάτι και να το κάνω prind screen. Αυτό που παρατήρησα είναι ότι η κάρτα δεν υποστηρίζει το πρωτόκολλο WPA2. Αλλά και όταν έβαλα το κλειδί σε WPA απλό πάλι δεν δούλεψε...
Πάντως είναι φοβερό να συνδέεται το laptop με τις ίδιες ακριβώς ρυθμίσεις kai όχι το desktop...τρελλένεσαι κανονικά... Και αφού συνδέεται ξεκλείδωτο σημαίνει ότι το πρόβλημα είναι στην καταχώρηση του κλειδιού...
Είναι δυνατόν να έχει καταχωρηθεί κάπου το παλιό κλειδί και να μην μπορεί να σβηστεί???

Skaf
01-10-07, 18:43
Το laptop μήπως χρησιμοποιεί το πρόγραμμα της Intel (Proset); Γιατί αυτό νομίζω ότι υποστηρίζει το WPA2 εξαρχής.

Όσα κλειδιά αποθηκεύουν τα Windows, τα βρίσκεις στην αντίστοιχη λίστα στις ιδιότητες της κάρτας Wi-fi. Η επιλογή που ανέφερες (που λέει ότι ρυθμίζεται απο τα Windows) δεν σημαίνει τίποτα άλλο από το ότι δεν χρησιμοποιείς άλλο πρόγραμμα για την διαχείριση των ασύρματων συνδέσεων. Εκεί από κάτω θα βρεις μια λίστα με δίκτυα. Πάτα σε αυτό που αντιστοιχεί στο δικό σου και μετά διάλεξε "ιδιότητες". Αν θέλεις, πόσταρε μια εικόνα από αυτό το παράθυρο.

jimpall
01-10-07, 23:09
[QUOTE=Skaf;1463966]Το laptop μήπως χρησιμοποιεί το πρόγραμμα της Intel (Proset); Γιατί αυτό νομίζω ότι υποστηρίζει το WPA2 εξαρχής.

Όσα κλειδιά αποθηκεύουν τα Windows, τα βρίσκεις στην αντίστοιχη λίστα στις ιδιότητες της κάρτας Wi-fi. Η επιλογή που ανέφερες (που λέει ότι ρυθμίζεται απο τα Windows) δεν σημαίνει τίποτα άλλο από το ότι δεν χρησιμοποιείς άλλο πρόγραμμα για την διαχείριση των ασύρματων συνδέσεων. Εκεί από κάτω θα βρεις μια λίστα με δίκτυα. Πάτα σε αυτό που αντιστοιχεί στο δικό σου και μετά διάλεξε "ιδιότητες". Αν θέλεις, πόσταρε μια εικόνα από αυτό το παράθυρο.[/QUOTE

Μπορείς να με καθοδηγήσεις ακριβώς πως θα παώ να βρώ αυτά που λες???
Δεν έχω καταλάβει που θα βρω την λίστα με τα δύκτια... Ιδιότητες κάρτας εννοείς μέσω του μενού των windows ή μέσα από το μενού της κάρτας??? Γιατί το μενού της κάρτας είναι περιορισμένο και δεν μπορω να πειράξω και πολλά...

Skaf
01-10-07, 23:17
Θα πατήσεις "Έναρξη" και δεξιά θα δείς να λέει "συνδέσεις δικτύου". Μπαίνεις σε εκείνο το μενού και εντοπίζεις την ασύρματη κάρτα (θα λέει "ασύρματη σύνδεση", εκτός αν την μετονόμασες). Πατάς λοιπόν εκεί πάνω με το δεξί κουμπί και επιλέξεις "ιδιότητες". Στο παράθυρο που θα εμφανιστεί, θα βρεις πάνω-πάνω την καρτέλα "ασύρματα δίκτυα". Την επιλέγεις. Τώρα, στο κάτω μέρος του παραθύρου θα εμφανιστεί μια λίστα με τα δίκτυα που είναι καταχωρημένα στα Windows (δηλαδή τα δίκτυα για τα οποία έχεις αποθηκεύσει κωδικό και στα οποία μπορεί να συνδεθεί ο υπολογιστής αυτόματα). Λογικά εκεί μέσα θα έχει μόνο ενα δίκτυο, αυτό του fritz. Το επιλέγεις, πατάς "διαγραφή" και ΟΚ.

Μετά, κάνε πάλι αναζήτηση δικτύων και προσπάθησε να συνδεθείς.

jimpall
01-10-07, 23:24
Θα πατήσεις "Έναρξη" και δεξιά θα δείς να λέει "συνδέσεις δικτύου". Μπαίνεις σε εκείνο το μενού και εντοπίζεις την ασύρματη κάρτα (θα λέει "ασύρματη σύνδεση", εκτός αν την μετονόμασες). Πατάς λοιπόν εκεί πάνω με το δεξί κουμπί και επιλέξεις "ιδιότητες". Στο παράθυρο που θα εμφανιστεί, θα βρεις πάνω-πάνω την καρτέλα "ασύρματα δίκτυα". Την επιλέγεις. Τώρα, στο κάτω μέρος του παραθύρου θα εμφανιστεί μια λίστα με τα δίκτυα που είναι καταχωρημένα στα Windows (δηλαδή τα δίκτυα για τα οποία έχεις αποθηκεύσει κωδικό και στα οποία μπορεί να συνδεθεί ο υπολογιστής αυτόματα). Λογικά εκεί μέσα θα έχει μόνο ενα δίκτυο, αυτό του fritz. Το επιλέγεις, πατάς "διαγραφή" και ΟΚ.

Μετά, κάνε πάλι αναζήτηση δικτύων και προσπάθησε να συνδεθείς.

Sorry αυτό το ήξερα και το έχω κάνει άπειρες φορές και δεν γίνεται τίποτα...
Μήπως μπορώ να βρώ καμία οδηγία μεσω του support των windows σχετικα με το πρόβλημα??? Μήπως καμία ρύθμιση που μου διαφεύγει...Η είναι μόνο πρόβλημα της κάρτας και θα πρεπει να την αλλάξω με κάποια πιο καινούρια??? Που να υποστηρίζει όλα τα πρωτόκολλα...

Skaf
01-10-07, 23:31
Μπορείς να ελέγξεις αν έχει βγει καινούριος οδηγός για την κάρτα. Τελικά δεν δουλεύει ούτε με WPA2 ούτε με WPA; Ίσως πρόκειται για γνωστό πρόβλημα και αν ψάξεις στο Google το ακριβές μοντέλο της κάρτας βρείς σχετικές πληροφορίες.
Οι περισσότερες κάρτες έχουν και κάποιες επιπρόσθετες ρυθμίσεις, αρκετά κρυμμένες. Πρέπει να πας στο device manager (τώρα θυμήθηκα ότι τα έχεις όλα στα αγγλικά :p), να πατήσεις με το δεξί πάνω στην κάρτα σου και να επιλέξεις "properties". Στο επόμενο παράθυρο πιθανότατα θα βρείς μια καρτέλα "advanced", με ρυθμίσεις που διαφέρουν από κάρτα σε κάρτα. Κοίτα αν έχει εκεί τίποτα.

jimpall
02-10-07, 00:10
Μπορείς να ελέγξεις αν έχει βγει καινούριος οδηγός για την κάρτα. Τελικά δεν δουλεύει ούτε με WPA2 ούτε με WPA; Ίσως πρόκειται για γνωστό πρόβλημα και αν ψάξεις στο Google το ακριβές μοντέλο της κάρτας βρείς σχετικές πληροφορίες.
Οι περισσότερες κάρτες έχουν και κάποιες επιπρόσθετες ρυθμίσεις, αρκετά κρυμμένες. Πρέπει να πας στο device manager (τώρα θυμήθηκα ότι τα έχεις όλα στα αγγλικά :p), να πατήσεις με το δεξί πάνω στην κάρτα σου και να επιλέξεις "properties". Στο επόμενο παράθυρο πιθανότατα θα βρείς μια καρτέλα "advanced", με ρυθμίσεις που διαφέρουν από κάρτα σε κάρτα. Κοίτα αν έχει εκεί τίποτα.

Λοιπόν σου επισυνάπτω κάποιες photo μήπως βγάλεις άκρη...
Επίσης αυτή είναι η περιβόητη κάρτα που μου κάνει την ζόρικη...

http://www.msicomputer.com/product/p_spec.asp?model=Dual_Net_Card

Ευχαριστώ για τον χρόνο σου και την υπομονή σου...

Skaf
02-10-07, 00:38
Λοιπόν, θα συνοψίσω την κατάσταση μέχρι τώρα:

- ο υπολογιστής μπορεί να συνδεθεί μόνο αν απενεργοποιήσεις την κρυπτογράφηση
- δεν φαίνεται να υπάρχει πρόβλημα εμβέλειας του router και ανίχνευσης δικτύου απο την κάρτα
- δεν φαίνεται να υπάρχει πρόβλημα IP
- εγκατέστησες το update των XP για υποστήριξη WPA2
- έχεις δοκιμάσει τις ρυθμίσεις WPA, WPA2 και WPA+WPA2 στο router
- στην καταγραφή συμβάντων των Windows εμφανίζεται κάποιο σφάλμα σχετικό με το DHCP, από το οποίο όμως δεν βγάζουμε άκρη
- έχεις δοκιμάσει να σβήσεις το προφίλ του ασύρματου δικτύου από την λίστα των Windows
- ένας δεύτερος υπολογιστής συνδέεται στο router χωρίς πρόβλημα

Δεν έχω ιδέα πλέον τι μπορεί να φταίει :hmm::what: λογικά είναι στον υπολογιστή το πρόβλημα. Αν έχει κανείς άλλος να προσθέσει τίποτα...

jimpall
02-10-07, 00:41
Λοιπόν, θα συνοψίσω την κατάσταση μέχρι τώρα:

- ο υπολογιστής μπορεί να συνδεθεί μόνο αν απενεργοποιήσεις την κρυπτογράφηση
- δεν φαίνεται να υπάρχει πρόβλημα εμβέλειας του router και ανίχνευσης δικτύου απο την κάρτα
- δεν φαίνεται να υπάρχει πρόβλημα IP
- εγκατέστησες το update των XP για υποστήριξη WPA2
- έχεις δοκιμάσει τις ρυθμίσεις WPA, WPA2 και WPA+WPA2 στο router
- στην καταγραφή συμβάντων των Windows εμφανίζεται κάποιο σφάλμα σχετικό με το DHCP, από το οποίο όμως δεν βγάζουμε άκρη
- έχεις δοκιμάσει να σβήσεις το προφίλ του ασύρματου δικτύου από την λίστα των Windows
- ένας δεύτερος υπολογιστής συνδέεται στο router χωρίς πρόβλημα

Δεν έχω ιδέα πλέον τι μπορεί να φταίει :hmm::what: Αν έχει κανείς άλλος να προσθέσει τίποτα...

Thanks anyway...
Με βλέπω για καινούρια κάρτα...

maxorfo
02-10-07, 14:47
Κάνε ένα τελευταίο κόπο να τα απεγκαταστήσεις όλα. Κάρτα, τυχόν δικό της software κτλ.

Μετά βάλε ξανά την κάρτα και εγκατάστησε το δικό της software. Αποσύνδεσε το fritz από όλα τα καλώδια, πλην του ρεύματος φυσικά. Ακόμα κια το καλώδιο του adsl. Το fritz να μην είναι ταυτόχρονα συνδεδεμένο με άλλο pc/laptop, είτε ενσύρματα είτε ασύρματα.

Χρησιμοποίησε το πρόγραμμα της κάρτας και όχι τα windows για την ανίχνευση του fritz.

Προηγουμένως όρισε στο fritz το WPA (TKIP) ως πρωτόκολλο ασφαλείας, η κάρτα δεν υποστηρίζει WPA2.

mbartsas
02-10-07, 15:44
Εγω παλικαρια ειχα ακριβωσ το ιδιο προβλημα και απο οτι καταλαβα ειχαν τα windows αποθηκευσει τον προηγουμενο κωδικο προστασιας που συνδεομουνα στο δικτυο του router.Οποτε εκανα disconnect και διαγραφη του δικτυου απο τα δικτυα που συνδεεται αυτοματα μολις τα βρισκει και το εβαλα να ξανακανει search και να ξανασυνδεθει εισαγοντασ τον νεο κωδικο.
ελπιζω να βοηθησα!

ant1964
02-10-07, 21:58
ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΜΠΑΙΝΟΝΤΑΣ ΣΤΗ ΣΕΛΙΔΑ ΤΟΥ FRITZ ΑΠΟ ΤΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΟ ΤΟΝ EXPLORER

Skaf
02-10-07, 22:03
Ποια προγράμματα εννοείς;

jimpall
03-10-07, 00:43
Εγω παλικαρια ειχα ακριβωσ το ιδιο προβλημα και απο οτι καταλαβα ειχαν τα windows αποθηκευσει τον προηγουμενο κωδικο προστασιας που συνδεομουνα στο δικτυο του router.Οποτε εκανα disconnect και διαγραφη του δικτυου απο τα δικτυα που συνδεεται αυτοματα μολις τα βρισκει και το εβαλα να ξανακανει search και να ξανασυνδεθει εισαγοντασ τον νεο κωδικο.
ελπιζω να βοηθησα!


ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΜΠΑΙΝΟΝΤΑΣ ΣΤΗ ΣΕΛΙΔΑ ΤΟΥ FRITZ ΑΠΟ ΤΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΟ ΤΟΝ EXPLORER


Παιδιά μπορείτε να γίνετε λίγο πιο συγκεκριμένοι??? Πως μπορώ να βρώ τους παλιούς κωδικούς και δύκτια και να τα διαγράψω πέρα από remove preferred networks στο μενού του wireless connections properties???
Επίσης ποια προγράμματα του fritz εννοείς?????????

jimpall
03-10-07, 22:45
Παιδιά μπορείτε να γίνετε λίγο πιο συγκεκριμένοι??? Πως μπορώ να βρώ τους παλιούς κωδικούς και δύκτια και να τα διαγράψω πέρα από remove preferred networks στο μενού του wireless connections properties???
Επίσης ποια προγράμματα του fritz εννοείς?????????

ΡΕ ΠΑΙΔΕΣ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΤΕ?????????????

jimpall
04-10-07, 14:10
Εγω παλικαρια ειχα ακριβωσ το ιδιο προβλημα και απο οτι καταλαβα ειχαν τα windows αποθηκευσει τον προηγουμενο κωδικο προστασιας που συνδεομουνα στο δικτυο του router.Οποτε εκανα disconnect και διαγραφη του δικτυου απο τα δικτυα που συνδεεται αυτοματα μολις τα βρισκει και το εβαλα να ξανακανει search και να ξανασυνδεθει εισαγοντασ τον νεο κωδικο.
ελπιζω να βοηθησα!


ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΜΠΑΙΝΟΝΤΑΣ ΣΤΗ ΣΕΛΙΔΑ ΤΟΥ FRITZ ΑΠΟ ΤΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΟ ΤΟΝ EXPLORER


Ποια προγράμματα εννοείς;

Τελικά παιδιά μετά από πολλές προσπάθειες έκανα format στον σκληρό και το πρόβλημα λύθηκε... Μάλλον είχε κρατήσει παλιές ρυθμίσεις τελικά...

Thanks anyway...

Skaf
04-10-07, 14:18
Πάλι καλά :oneup: καλό σερφάρισμα!

@ ADSLgr.com All rights reserved.