PDA

Επιστροφή στο Forum : ερώτηση για hol double play



paul555
29-09-07, 14:49
Γεια σε όλους.Γράφω εκ μέρους ενός φίλου μου ο οποίος έχει μείνει εδώ και δύο εβδομάδες χωρίς internet και τηλέφωνο.Ήταν συνδρομητής της hol στην περιοχή των Αμπελοκήπων με σύνδεση 4mb/1mb μέσω isdn.Τον Ιούνιο έκανε αίτηση για το hol double play και στις 12 Σεπτεμβρίου του έστειλαν εξοπλισμό annexb και στις 14 Σεπτεμβρίου τον ενημέρωσαν οτι ενεργοποιήθηκε η συνδεσή του.Απο τότε δεν έχει τηλέφωνο και internet.Ο ΟΤΕ του είπε οτι η γραμμή κόπηκε και έχει ολοκληρωθεί η φορητότητα σε άλλη εταιρεία.Μετά απο πολλά τηλεφωνήματα στο customer support τελικά του είπαν οτι η γραμμή είχε κάποιο πρόβλημα αλλά τώρα είναι εντάξει και οτι θα του στείλουν εξοπλισμό annexa απο την επόμενη Δευτέρα.Ο φίλος μου έχει μπερδευτεί και δεν ξέρει τι να κάνει και τελικά τι εξοπλισμό πρέπει να έχει annexa ή annexb;Το τηλέφωνο δουλεύει μόνο μέσω του fritz και γίνεται να χρησιμοποιήσει δικό του router;

haunted
29-09-07, 21:03
Κανονικά πρέπει να πάρει ANNEX A αφού και το DP της HOL παίζει έτσι. Υπάρχουν και πελάτες όμως που παίζουν διαφορετικά. Αν θες στείλε μου ενα μήνυμα για να σε βοηθήσω παραπάνω.

Μπορεί να βάλει και δικό του αλλά δεν είναι σίγουρο ότι θα δουλέψει και δεν θα το υποστηρίζει η HOL

Vitruvian78
29-09-07, 23:17
Παιδιά γειά σας,

είμαι πρωην, πλέον, συνδρομητής της ΗΟL, αφού πρώτα έφαγα την ταλαιπωρία της αρκούδας με τη συγκεκριμένη εταιρεία. Είχα ακριβώς τα ίδια προβλήματα που αναφέρει η katalina. Στις 6 Ιουνίου έκανα αίτηση για το Double Play. Μου είπανε οτι θα έπαιρνε 25 εργάσιμες ημέρες για να ενεργοποιηθεί, και ότι η διακοπή της γραμμής μου θα διαρκούσε μόνο μερικές ώρες την ημέρα της ενεργοποίησης. Από τις 17 Ιουλίου εως τισ αρχές Σεπτεμβρίου έμεινα χωρίς τηλέφωνο και ιντερνετ, κα με όλη την οικογένεια ανάστατη για το λόγο αυτό. Στην προσπάθειά μου να επικοινωνήσω μαζί τους χρεώθηκα ένα τεράστιο λογαριασμό στο κινητό και η απάντησή τους ήτανε οτι δεν ξέρανε πότε θα λυθεί το πρόβλημα!!

Αφού έμεινα για πάνω απο ένα μήνα χωρίς τηλέφωνο, όταν τελικά με συνδέσανε, η ποιότητα των τηλεφωνικών κλήσεων ήτανε πολύ κακή- η γραμμή ήτανε ποιότητας κινητού τηλεφώνου που δεν έχει καλό σήμα, μόνιμες διακοπές και τερματισμούς κλήσεων, συν ότι το τηλέφωνο δουλευει μέσω του ρούτερ. Οταν κόβεται το ρεύμα δεν έχει ουτε τηλέφωνο έτσι, αφου το ρούτερ δεν λειτουργεί. Σχετικά με τις ταχύτητες, πολύ χάλια. Πριν που είχα την 1024, η ταχύτητα ήτανε πολύ καλύτερη!! Οι δε αποσυνδέσεις ήτανε άπειρες καθημερινά!

Τελικά τους έστειλα φαξ οτι θέλω να διακόψω λόγω απαράδεκτα κακών υπηρεσιών, έβρισα μερικούς αντιπροσώπους στο τηλέφωνο και στις 11 Σεπτεμβρίου μου διέκοψαν παλι το τηλέφωνο και το ιντερνετ και περίμενα ως τις 26 Σεπτέμβρη να επιστρέψω στο δίκτυο του ΟΤΕ, απο το οποίο δεν πρόκειται να φυγω ποτε ξανά, το έχω βάλει όρκο!! Μέσα σε 7 ημέρες μου ετοιμάσανε και το Conn-x Talk, όλα ωραία και καλά, και όχι αυτή η τρελλή ταλαιπωρία που έφαγα με τουσ απαταιώνες της ΗΟL!!! ΟΤΕ και παλι ΟΤΕ!!! Έχει το πιο αξιόπιστο δίκτυο και προσφέρει πραγματικά ποιοτικές υπηρεσίες! Η εξυπηρέτηση του πελάτη είναι πάντα άμεση και ταχύτατη. Μπορεί να είναι πιο ακριβός απο τισ άλλες εταιρείες, αλλά όμως σου παρέχει υψηλής ποιότητας υπηρεσίες!

pkdan
01-10-07, 14:37
Ακριβός τα ίδια!!!
Από 6/9 χωρίς Τηλέφωνο και ADSL!!!
Σήμερα δούλεψε τελικά το τηλέφωνο από ΟΤΕ
Κάνω αίτηση για Conn-x
Θα σου ζητησει 89 eu η HOL για διακοπή συμβολαίου σου
Ας προσέχαμε

Vitruvian78
01-10-07, 23:35
Μίλησα με ΕΕΤΤ και μου είπανε οτι απο τη στιγμή που δεν έλαβα υπηρεσίες, ή απο τη στιγμή που η εταιρεία δεν κατάφερε να μου προσφέρει τις υπηρεσίες που δεσμεύτηκε να μου προσφέρει, δεν έχουν το δικαίωμα να ζητήσουν αυτά τα λεφτά. Αν τα ζητήσουν και εγώ διαφωνώ, μου είπανε να επικοινωνήσω μαζί τους (με την ΕΕΤΤ) και θα διευθετηθεί μέσω αυτών το ζήτημα.

nickfudu
01-10-07, 23:44
Παντως σε εμενα προχθες που πηρα για διακοπη ο υπαλληλος εκει σε σχετικη ερωτηση για το αν θα χρεωθω τα τελη διακοπης ηταν κατηγορηματικος πως οχι αφου υπαρχει προβλημα δικο τους.

Βεβαια για καλο και για κακο εστειλα και ενα mail στην ΕΕΤΤ και περιμενω και απο εκει απαντηση...

Vitruvian78
02-10-07, 00:13
Καλά έκανες :oneup:

@ ADSLgr.com All rights reserved.