PDA

Επιστροφή στο Forum : Απατεωνιά, ζητούν λεφτά 9 μήνες μετά για προπληρωμένη συνδρομή!



gmmour
29-09-07, 15:48
Λοιπόν, μου λέγανε ότι στην HOL κάνουνε διάφορες απατεωνιές αλλά δεν το πίστευα. Πέρασα βέβαια έναν γολγοθά όταν ήθελα να διακόψω τον Δεκέμβριο για να βάλω Tellas Zisto (τότε χρειαζόταν πρώτα διακοπή) αλλά το προσπερνάω.

Είχα λοιπόν προπληρωμένη συνδρομή την οποία την διέκοψα πριν την λήξη της τον Ιανουάριο του 2007. Τώρα (Σεπτέμβριο του 2007), δηλαδή 8 μήνες μετά, αυτοί ανακάλυψαν ότι είχαν κάνει λέει μία λάθος επιστροφή στην πιστωτική μου κάρτα τον περασμένο Ιούλιο (του 2006) και μου επέστρεψαν 80 Ευρώ παραπάνω από ό,τι έρπεπε και τώρα τα θέλουν πίσω... Για την ιστορία, τον Ιούλιο του 2006 είχα κάνει μετάβαση από το απλό στο φοιτητικό προπληρωμένο πακέτο της HOL (ΔΙΟΔΟΣ) για να γλιτώσω και καλά χρήματα, αλλά τελικά γλίτωσα γύρω στα 10 Ευρώ... Τότε μάλιστα μου είχαν στείλει κάποια τιμολόγια τα οποία τα πλήρωσα και μετά μου είπαν ότι θα μου κάνουν κάποια επιστροφή γιατί είχαν χρεώσει παραπάνω και... τρέχα γύρευε. Και έτσι το θέμα επιλύθηκε τέλος πάντων τηλεφωνικά (μέσω πιστωτικής και οι πληρωμές και οι πιστώσεις) το περσινό καλοκαίρι...

Και τώρα έρχονται και μου ζητάνε χρήματα από μία προπληρωμένη συνδρομή για κάτι το οποίο θεωρητικά είναι δικό τους σφάλμα και συνέβη 14 μήνες πριν και 9 μήνες αφότου διέκοψα την σύνδεσή μου και με διαβεβαιώσανε ότι δεν είχα καμία εκκρεμότητα παρά μόνο τον εξοπλισμό (τον οποίο και επέστρεψα και τον λάβανε)! Απατεώνες! Και μετά μου στείλανε τώρα μέσα στο Σεπτέμβριο μία εκτύπωση "καρτέλας πελάτη" με κάτι πράξεις και κάτι κωδικούς που πραγματικά δεν καταλαβαίνω και που λέει ότι τους χρωστάω 80 Ευρώ και έχουν κοτσάρει και μια σφραγίδα απειλητική που γράφει "ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΜΕ ΝΑ ΠΡΟΒΕΙΤΕ ΣΤΗΝ ΑΜΕΣΗ ΤΑΚΤΟΠΟΙΗΣΗ ΤΗΣ ΕΚΚΡΕΜΟΤΗΤΑΣ ΣΑΣ!"

Προφανώς αν θεωρητικά είχε γίνει το λάθος και χρωστούσανε σε εμένα χρήματα θα μου λέγανε "μετά την απομάκρυνση εκ του ταμείου ουδέν λάθος αναγνωρίζεται". Αλλά έτσι είναι. Προσωπικά δεν έχω καν τρόπο να επιβεβαιώσω αν πράγματι έχει γίνει λάθος γιατί δεν έχω κρατήσει κανένα τιμολόγιο ούτε τα statements της πιστωτικής ούτε καν θυμάμαι πόσο ήταν η συνδρομή και πόσο η διαφορά για τη μετάβαση από πακέτο σε πακέτο.

Η ουσία είναι ότι η σύμβαση που είχα ήταν προπληρωμένη και τώρα μου ζητάνε χρήματα 14 μήνες μετά και ενώ οι ίδιοι τον Ιανουάριο με είχαν διαβεβαιώσει ότι δεν υπήρχε άλλη εκκρεμότητα.

Αλλά το γνωρίζουν ότι είναι λίγο αρπαχτή αυτό που πάνε να κάνουν και γι'αυτό πρώτα σε καλούν να σου πουν ότι χρωστάς 80 Ευρώ χωρίς περετέρω εξηγήσεις. Αν ζητήσεις εξηγήσεις σου λέει αυτός που σε καλεί ότι αυτός δεν γνωρίζει περισσότερα και ότι θα σου στείλει την εκτύπωση της "καρτέλας πελάτη" που ανάθεμα κι αν καταλαβαίνουν οι ίδιοι τι γράφει και κοτσάρουν και την απειλητική σφραγίδα, μήπως και τσιμπήσει κανένα θύμα και τους καταθέσει τα χρήματα! Και αν τους ξαναπάρεις τηλέφωνο και τους ρωτήσεις τι τρέχει, θα σου πουν ότι θα σε ξαναπάρουν αυτοί πίσω να σου πουν τι έγινε και σε ξαναπέρνουν μια βδομάδα μετά. Και αν τους ζητήσεις αυτή την εξήγηση μέσω email, σου την στέλνουν άλλη μία βδομάδα μετά... Κάτι βρωμάει κοινώς εδώ πέρα...

Γι'αυτό επειδή έχω ακούσει ότι το έχουν κάνει και σε άλλους (να ανακαλύπτουν οφειλές ένα χρόνο μετά την λήξη της συνδρομής), μην τσιμπήσετε!

sdn
29-09-07, 19:47
Εμένα μου έφαγαν ήδη 20€. Μετέφεραν τον αριθμό που είχα στο evoice στον λογαριασμό internet που έφτιαξα αλλά δεν μου μετέφεραν τα χρήματα που είχε ο παλιός λογαριασμός και ούτε ξέρουν που είναι.

Τους άφησα γιατί :
1. Δεν μπορώ να τρέχω πίσω από τους @@ του χώρου του internet στην Ελλάδα.
2. Δεν πληρώνω πάγιο για το τηλέφωνο
3. Έπρεπε να προσέχω (γνώριζα τι γίνεται από εποχές vivodi).

Εν κατακλείδι, δεν ξέρω αν το κάνουν επίτηδες αλλά καλά είναι να προσέχουμε εμείς.

Δεν πετάμε αποδείξεις και κρατάμε όλα τα mails και ημερομηνίες επικοινωνίας που έχουμε με αυτούς.

no_logo
29-09-07, 20:02
προς τα που θα πας τώρα sdn;

sdn
30-09-07, 10:47
Αυτό είναι το ερώτημα!!!!
Όλοι σχεδόν τα ίδια χάλια είναι...

Σκέφτομαι
1. forthnet, 2. ontelecoms, 3. netone

H 1 έχει το πακέτο SOHO που είναι ότι πρέπει για εμένα
Η 2 έχει τις 15 δωρεάν χώρες που με καλύπτουν απόλυτα
Η 3 δεν έχει τίποτα αλλά για κάποιο λόγο την συμπαθώ σαν εταιρεία. Αλλά θα μου πεις το ίδιο είχα πάθει και με την HOL.

RyDeR
30-09-07, 11:05
Αυτό είναι το ερώτημα!!!!
Όλοι σχεδόν τα ίδια χάλια είναι...

Σκέφτομαι
1. forthnet, 2. ontelecoms, 3. netone

H 1 έχει το πακέτο SOHO που είναι ότι πρέπει για εμένα
Η 2 έχει τις 15 δωρεάν χώρες που με καλύπτουν απόλυτα
Η 3 δεν έχει τίποτα αλλά για κάποιο λόγο την συμπαθώ σαν εταιρεία. Αλλά θα μου πεις το ίδιο είχα πάθει και με την HOL.

FORTHnet SOHO ψηφίζω + icall unlimited.

guzel
30-09-07, 12:26
gmmour μην δωσεις τα χρηματα αστους να τα ζητανε ..δικο τους λαθος ειναι ,ας προσεχαν

lewton
30-09-07, 16:22
gmmour μην δωσεις τα χρηματα αστους να τα ζητανε ..δικο τους λαθος ειναι ,ας προσεχαν
Και πρόσεξε: δεν είναι καν λάθος τους.
Ξέρουν ότι δεν έχουν δίκιο, αλλά ρίχνουν άδεια για να πιάσουν γεμάτα (το κάνουν σε 20 πελάτες, ξέροντας ότι τουλάχιστον οι 5-6 θα πληρώσουν).
Είναι από παλιά γνωστή η HOL για αυτές τις ληστρικές πρακτικές.
Προσωπικά με τη HOL θα έμπλεκα μόνο για πρόγραμμα με μηνιαία πληρωμή (και αυτό σε πολύ τραβηγμένη περίπτωση), και φυσικά δε θα τολμούσα να ζητήσω την παραμικρή αλλαγή γιατί ποτέ δεν ξέρεις από πού θα πέσει η χρέωση.

GM προφανώς δε θα τους πληρώσεις τίποτα.

pkdan
01-10-07, 09:00
3 Άτομα από το γραφείο είχαμε κάνει μαζί σύνδεση 1/1/2006
Και οι τρεις είχαμε προπληρώσει όλο το 2006, και τον Ιανουάριο που μας πέρασε όλο το 2007.
Και στους τρεις ζητάνε πάλι να πληρώσουμε 6 μήνες του 2006
Είναι πολιτική της εταιρείας τους, εγώ τουλάχιστον τα πλήρωσα δεύτερη φορά με τις ατελείωτες ώρες αναμονής μέχρι να βρω άκρη στο 13844 ( Τελικά Βρήκα ? Ούτε ο ίδιος πλέον δεν ξέρω)

no_logo
01-10-07, 09:03
τις αποδείξεις πληρωμής δεν τις κρατάτε;

:hmm::hmm::hmm:

pkdan
01-10-07, 09:17
τις αποδείξεις πληρωμής δεν τις κρατάτε;

:hmm::hmm::hmm:

Αυτό είναι το μεγάλο λάθος μας.
Αλλά μετά από ένα χρόνο, και όταν έρχεται νέος λογαριασμός για πληρωμή του 2007 χωρίς να λεει προηγούμενο υπόλοιπο!!, Έτσι λοιπόν εγώ πλήρωσα όλο το 2007 και πέταξα το χαρτί κατάθεσης του 2006.
Μεγάλο λάθος αλά δεν ήμουν ψυλλιασμένος, νόμιζα πως είχα να κανω με σοβαρή εταιρεία, όχι με μπακάλικο

pkdan
01-10-07, 09:27
Και τώρα που το σκέφτομαι γιατί δεν ερχόταν λογαριασμός ανά μήνα ???? αφού χρωστούσα.
Γιατί ήρθε ο λογαριασμός μόνο για Ιανουάριο 2007

lewton
01-10-07, 11:43
τις αποδείξεις πληρωμής δεν τις κρατάτε;

:hmm::hmm::hmm:
Του προπληρωμένου; :hmm:

phed
01-10-07, 20:17
Καλα οι ανθρωποι ειναι απαραδεκτοι η συνδρομη μου τελειωνε τον Ιουλιο και απο το μαρτιο μου στελνουν λογαριασμους να πληρωσω και σαν να μην εφτανε αυτο δεν ξερανε καν τι γινεται και γιατι ερχονται, αφου λοιπον μιλησα με την μιση εταιρεια που μου ελεγε οτι θα με παρει πισω για να μου εξηγησει και φυσικα με γράφανε, τελικα 3 Σεπτεμβρη μιλαω με ενα προϊσταμενο οπου διακανονιζουμε ενα ποσο (που φυσικα δεν το χρωσταγα), μου υποσχονται οτι αν'αυτου θα μου δωσουν δωρεαν 3 μηνες Double Play κι ετσι συμφωνισα (με την προϋποθεση να μου τα στειλει ολα γραπτα) πριν 3 μερες λοιπον μου ερχεται ενας λογαριασμος με ημερ εκδοσης 31/08, καθε φυσιολογικος ανθρωπος θα περιμενε οτι ειναι μεσα στο ποσο που συμφωνηθικε (και υπ'οψην οτι στο mail μιλαει για εξοφληση εφοσον 11 μερες μετα το mail ενεργοποιείτε το Double Play) μου λενε σημερα οτι αυτο τον λογαριασμο πρεπει να τον πληρωσω...
Να τραβήξω μια καταγγελία από δω μέχρι την HOL και μετά να αρχίσω και τίποτα αγωγές κατά παντός υπευθύνου για όλη την ταλαιπωρία η όχι;;;;

@ ADSLgr.com All rights reserved.