PDA

Επιστροφή στο Forum : Απιστευτη ταλαιπωρια με HOL Double Play



chrisfinl
30-09-07, 02:48
Καλησπερα αγαπητοι μου φιλοι. Ειμαι τακτικοτατος επισκεπτης της σελιδας σας και ποτε μου δεν ειχα φανταστει οτι μια ημερα θα βρισκομουν στην θεση ολων εκεινων των φιλων που ειναι ομηροι αδικαιολογητων τακτικων και αισχρων εξυπηρετησεων των διαφορων παροχων Internet.Επειδη τα πολλα λογια ειναι φτωχια σας παραθετω παρακατω το e-mail διαμαρτυριας που απεστειλα πριν απο λιγη ωρα στην HOL στο οποιο απαντησαν σχεδον αμεσως προς εκπληξη μου οτι η υποθεση μου ερευνατε (μηπως να το αναθεταμε στο επιθεωρητη Κλουζω το θεμα ο οποιος μου φαινετε ειναι πιο αποτελεσματικος απο τους κυριους της HOL:rofl:):

Αγαπητοι κυριοι,

Ειναι η τελευταια φορα που ασχολουμε να στειλω ενα ηλεκτρονικο μηνυμα στα τμηματα σας μιας και τα τελευταια σταθηκαν αναξια τουλαχιστον να μου τηλεφωνησουν και να απαντησουν στα ηλεκτρονικα μηνυματα που τους εστελνα εδω και ημερες σχετικα με το προβλημα που αντιμετωπιζω με δικη σας υπαιτιοτητα.Το επομενο βημα μου ειναι να προχωρησω σε καθε νομιμη διαδικασια η οποια θα διαφυλατει τα συμφεροντα μου ως συμβαλλομενο μελος με την HOL.Για τελευταια φορα θα σας εξηγησω την κατασταση στην οποια με εχετε φερει εδω και καιρο:Ειμαι(δυστυχως)συνδρομητης στην HOL απο την Παρ 28-Απρ-2006 με το πακετο Broadband Pack 300.Η συνδρομη μου εληξε στα τελη του περασμενου Μαιου και αυτοματα μετατραπηκε σε HiBox 700 (μιας και η ταχυτητα μου ειχε διπλασιαστη στο πλαισιο διπλασιασμου της ταχυτητας ολων των πελατων της εταιριας σας το περασμενο καλοκαιρι).Στα μεσα Ιουλιου εκανα τηλεφωνικη αιτηση για το Double Play ( 18/07/2007) γνωριζοντας οτι θα υπηρχε διαθεσιμοτητα για το ιδιοκτητο δικτυο της εταιριας σας απο 01/08.Παρολα αυτα εσεις καταφερατε οχι μονο να χασετε την αιτηση μου δυο φορες και συνεπως για ενα ολοκληρο μηνα να μην εχετε προβει στην αναλογη αιτηση στον ΟΤΕ για την εναρξη φορητοτητας του τηλεφωνικου αριθμου ως ωφειλατε αφου σας ειχα εξουσιοδοτησει μεσω της αιτησης/συμβολαιου που ειχαμε υπογραψει και οι δυο αλλα να με αφησετε για 5 ημερες χωρις τηλεφωνο και internet για το οποια ομως με χρεωσατε κανονικα τον μηνα Αυγουστο.Και στις 2007-09-07 17:32:32 κανετε επιτελους την αιτηση παροχης (κατοπιν απειρων δικων μου τηλεφωνηματων στα τμηματα σας τα οποια μονο τοτε μπηκαν στον κοπο να κανουν την δουλεια τους σωστα)οπως φαινετε στην κατασταση αιτηματος ADSL του λογαριασμου μου!!!.Τι κανατε κυριοι ενα ολοκληρο μηνα;.Και φτανουμε στις 27-09-2007 οπου εντελως ξαφνικα δεν εχω ουτε τηλεφωνια ουτε προσβαση στο internet.Κατοπιν δικων μου τηλεφωνηματων στα τμηματα σας (καθοτι εσεις δεν μπηκατε καν στο κοπο να με ενημερωσετε για την υποθεση) την ιδια ημερα πληροφορουμε οτι εχει αρχισει η διαδικασια φορητοτητας και οτι το πολυ σε ενα 24ωρο θα εχουν αποκατασταθει τα παντα και θα απολαμβανω τις υπηρεσιες του Double Play.Σημερα 30-09-2007 00:43 τιπουε ακομη δεν εχει αποκατασταθει!!!!Ειναι ποτε δυνατον;Ειναι δυνατον να με αφηνετε χωρις τηλεφωνο 3 ολοκληρες ημερες (μεχρι τωρα...) και εγω να μην εχω την δυνατοτητα να σας καλεσω για να επιλυθει το προβλημα μου;;;Με αναγκαζετε να σας τηλεφωνω απο το κινητο μου χρεωνοντας με για ολη αυτη την ωρα που περιμενα στην αναμονη και οταν λεω στο τεχνικο τμημα να με καλεσει στο κινητο μου για να λυσουμε το προβλημα να μου απαντανε οτι δεν μπορουν;Eιναι ποτε δυνατον κυριοι;Nτροπη σας!!!!.Τελος να σας ενημερωσω για την τωρινη κατασταση για την οποια λιγες ελπιδες εχω οτι θα με εξυπηρετησετε οπως μου εχετε αποδειξει ολον αυτον τον καιρο.Απο τις 27-09-2007 που δεν εχω τηλεφωνο και internet το modem μου (fritz!box wlan) συγχρονιζει στα 508/509 Κbit/sec, δηλαδη βλεπει την γραμμη DSL, αλλα οταν αρχιζει το training το internet status εμφανιζει το παρακατω μυνημα: PPPoE error: Timeout που αυτο σημαινει οτι ο ISP η HOL στην περιπτωση μου δεν ανταποκρινεται στα πακετα που της στελνει το modem μου.Αυτο προσπαθουσα να εξηγησω στο τεχνικο τμημα σας αλλα εκεινοι με ρωτουσαν συνεχως αν εχω καταχωρησει σωστα το username και password στο Account Information του modem μου, πραγμα το οποια ειχα κανει σωστα.Το μονο που καταφερατε ειναι να δωσετε το αιτημα μου προς επισπευση στον ΟΤΕ ως προς την φορητοτητα και να δηλωσετε βλαβη για την αδυναμια προσβασης μου στο internet!!!.Τα ερωτηματα τα μου ειναι τρια:

1)Ποτε επιτελους θα ενεργοποιηθει
η φορητοτητα του αριθμου μου
και ποτε θα μπω στο δικτυο σας;

2)Θα με χρεωσετε στον λογαριασμο του
Σεπτεμβριου για τις 5 ημερες (μεχρι τωρα)
που με εχετε αφησει χωρις τηλεφωνο και
internet;

3)Γιατι εγω,ο πελατης σας, πρεπει να
κανω τη δικη σας δουλεια για κατι
που σας πληρωνω;;;;;;

YΓ.Τηλ. επικοινωνιας:694.....


Θα ηθελα να σας ρωτησω εαν απο οσα διαβασατε πιστευετε οτι το προβλημα ειναι απο την μερια της ΗΟL μονο καθοτι εχω συνεχως PPPoE error: Timeout και εαν γνωριζετε ποια ειναι ολη η διαδικασια απο την στιγμη που ο παροχος μου κανει αιτηση φορητοτητας του αριθμου μου στον ΟΤΕ για να τον παρει ο παροχος μου μεχρι την στιγμη που η γραμμη μου θα ανηκει ολοκληρωτικα στον παροχο μου (ΗΟL) και συνεπως θα ανηκω στο δικτυο του.Ευχαριστω προκαταβολικα ολους οσους ασχοληθουν με το προβλημα μου:)

Tem
30-09-07, 07:53
παρόμοια και μεγαλύτερη ταλαιπωρία έχουν υποστεί και αρκετοί άλλοι. Αν έχεις παρακολουθήσει το Forum θα έχεις διαβάσει σχετικά.Το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις θα επιλυθεί σίγουρα.
Θα μπορούσες να γράψεις το μήνυμά σου στα ήδη υπάρχοντα θέματα ;).

21century
30-09-07, 10:13
Σε περιοδικά Πληροφορικής αλλα και στο φορουμ εδω υπαρχουν πολλες αναφορες για το προβλημα στην ΗΟL που κατά κυριο λογο οφειλεται σε περιοχες που η εφαρμογη της υπηρεσιας εξαρταται και απο τον ΟΤΕ με την γνωστη γραφειοκρατια...

katelina
30-09-07, 20:13
καλως ηρθες στο club αγανακτισμενων πελατων της HOL ....
εγω δεν ειμαι και τοσο αισιοδοξη οτι θα λυθει ΑΜΕΣΑ το προβλημα ..πόσο άμεση μπορεί να θεωρηθεί μια λύση οταν ηδη εχεις μείνιε χωρις τηλεφωνο για 3 μέρες ???
μια απο τα ίδια πάντως έχουμε περάσει πολλοί εδω μέσα..μια απλή βόλτα στο φορουμ όπως λέει και ο tem θα σε πείσει

pkdan
01-10-07, 08:52
καλως ηρθες στο club αγανακτισμενων πελατων της HOL ....
εγω δεν ειμαι και τοσο αισιοδοξη οτι θα λυθει ΑΜΕΣΑ το προβλημα ..πόσο άμεση μπορεί να θεωρηθεί μια λύση οταν ηδη εχεις μείνιε χωρις τηλεφωνο για 3 μέρες ???
μια απο τα ίδια πάντως έχουμε περάσει πολλοί εδω μέσα..μια απλή βόλτα στο φορουμ όπως λέει και ο tem θα σε πείσει

3 μέρες και διαμαρτύρεσαι ? :rofl:
Εγώ είμαι από 6/9 χωρίς τηλέφωνο και ADSL :twisted:

chrisfinl
01-10-07, 10:46
Τι να πω παιδια...Σημερα τουσ εστειλα ενα fax μιας και δεν μπορω να επικοινωνησω και να λαβω μια απαντηση απο αυτους, οπου τους εξηγουσα για αλλα μια φορα την κατασταση και παραλληλα τους ενημερωσα οτι εαν εντος της ημερες δεν κανουν τιποτα να διορθωσουν την κατασταση αυριο θα λαβουν την καταγγελια μου με κοινοποιηση σε ΕΕΤΤ και παραλληλα θα ζητησω την βοηθεια του συνηγορου του πολιτη για να διαφυλαξω τουλαχιστον τα νομιμα συμφεροντα μου (βλεπω χρεωση υπηρεσιας ιντερνετ ενω δεν μου την παρεχουν 5 ημερες τωρα...).Το ιδιο συνιστω να κανεις και εσυ αμεσα pkdan....24 ημερες χωρις τηλεφωνο και adsl ειναι αδιανοητο να υφισταται...Ελπιζω ολα αυτα να τελειωσουν συντομα για ολους μας.Καλη σας ημερα παιδια!

υγ.Hasta La Victoria Siempre!!!:oneup:

Vitruvian78
01-10-07, 13:53
Παιδιά εγώ έμεινα 2 μήνες χωρίς τηλέφωνο και ιντερνετ! Έυτυχώς τον ένα μήνα τον είχα φάει σε διακοπές και δεν ήμουν σπίτι. Έφυγα για διακοπές με όλα κομμένα, αλλά με είχαν επιβεβαιώσει ότι απλα δεν ειχε ολοκληρωθεί η φορητότητα και η ενεργοποίηση και οτι σύντομα όλα θα ήτανε οκ. Είπα κι εγς να μην το κάνω θέμα, επειδή ήξερα οτι η ζήτησή ήτανε μεγάλη, σκέφτηκα ότι έτσι κι αλλιώς έφευγα για διακοπές, μέχρι να γυρίσω θα ήτανε έτοιμο. Κι όμως!! Ενα μήνα τώρα μου σπάσανε τα νεύρα να μην μπορώ να χρησιμοποιησω το τηλεφωνό μου και το ιντερνετ.

Σου εύχομαι καλό ξεμπέρδεμα και πολλή υπομονή!!

harris
01-10-07, 18:42
chrisfinl, με ποιον τρόπο συνδέεις τα τηλέφωνά σου;

Η γραμμή σου είναι ήδη γυρισμένη στην hol, και το 510/510 δείχνει πως είναι ασετάριστη η πόρτα σου ;)

chrisfinl
02-10-07, 11:37
Φιλε Harris τα τηλεφωνα ειναι συνδεδεμενα πανω στο Fritz,ξερω οτι η γραμμη ανηκει πλεον στην HOL και οτι δεν εχει σεταριστει καθοτι ειναι ακομη στο default 510/510 αλλα γιατι δηλαδη να κανουν 6 ημερες (27/09-02/10) να την σεταρουν???.Ελεος δηλαδη...αυτο με τρελαινει....να την ειχε την γραμμη ο OTE και να την καθυστερουσε να το καταλαβαινα αλλα εφοσον την εχει η HOL απο της 24/09 οπως με ενημερωσε ο ΟΤΕ ε,τοτε αυτο παει πολυ...για να μην αναφερω κατι φαιδροτητες του τυπου:γιατι δεν μας καλειτε να κανουμε μερικες δοκιμες στο PC σας?.Απο που να σε καλεσω φιλε μου ενω δεν εχω σταθερο τηλεφωνο,απο το κινητο μου και να περιμενω μεχρι τα 88 μου να συνδεθω με εσενα?:evil:.Εχω αγανακτησει με τους ερασιτεχνες και τους ανευθυνουπευθυνους εκει μεσα...μολις σημερα τους εστειλα και την καταγγελια μου με κοινοποιηση στην ΕΕΤΤ μπας και ιδρωσει το αυτακι τους αλλα...μαλλον με βλεπω να περνω την κατασταση στα χερια μου και να πηγαινω μια βολτιτσα απο τα καινουργια ιδιοκτητα γραφεια τους...

nm96027
02-10-07, 11:42
Συμβουλη:

Οσοι μενετε χωρις τηλεφωνο για πολυ ή λιγο καιρο μπορείτε να ζητησετε απο την HOL(περα απο την καταγγελια στην ΕΕΤΤ) να σας δώσουν το sagem της Vodafone (απο το γνωστό πακετο τηλεφωνιας) ωστε να εχετε τουλαχιστον τηλεφωνια στο σπιτι και να μην χρεωνεστε τα μαλιοκεφαλα σας στο κινητο.
Το εφαρμόζει η HOL ηδη ως πολιτικη σε κάποιους πελάτες και ειναι το λιγοτερο που μπορει να κανει απεναντι στο χαος και την ταλαιπωρια.

ΑΡα λοιπον μην περιμενετε να σας το προσφερουν οι ιδιοι: ζητήστε το.

Pitouros
02-10-07, 13:25
Συμβουλη:

Οσοι μενετε χωρις τηλεφωνο για πολυ ή λιγο καιρο μπορείτε να ζητησετε απο την HOL(περα απο την καταγγελια στην ΕΕΤΤ) να σας δώσουν το sagem της Vodafone (απο το γνωστό πακετο τηλεφωνιας) ωστε να εχετε τουλαχιστον τηλεφωνια στο σπιτι και να μην χρεωνεστε τα μαλιοκεφαλα σας στο κινητο.
Το εφαρμόζει η HOL ηδη ως πολιτικη σε κάποιους πελάτες και ειναι το λιγοτερο που μπορει να κανει απεναντι στο χαος και την ταλαιπωρια.

ΑΡα λοιπον μην περιμενετε να σας το προσφερουν οι ιδιοι: ζητήστε το.

Γιατί; Το Sagem θα συγχρονίζει όταν το fritz δεν συγχρονίζει; Ποια η διαφορά του από το fritz ώστε να μας διασφαλίζει την τηλεφωνία; Εκτός κι αν εννοείς κάτι άλλο και δεν κατάλαβα :oops:

nm96027
02-10-07, 14:23
Γιατί; Το Sagem θα συγχρονίζει όταν το fritz δεν συγχρονίζει; Ποια η διαφορά του από το fritz ώστε να μας διασφαλίζει την τηλεφωνία; Εκτός κι αν εννοείς κάτι άλλο και δεν κατάλαβα :oops:

Η σταθερη τηλεφωνία της Vodafone (με τα 500 λεπτα και τα 12.5 ευρω το μήνα) δουλευει μεσω GSM δικτύου χωρις χαλκο. Σου δίνουν ενα sagem κουτι, βαζεις μια SIM και με την φορητότητα εχεις τηλεφωνο σπιτι.

Στην HOL οταν εχουν προβληματα δίνουν το sagem αυτο ως προσωρινη λυση στο προβλημα της τηλεφωνίας για να μην τους κυνηγάει ο πελάτης. Η διαδικασία ειναι ευκολη, γρηγορη και απλη και ως backup ειναι μια προσωρινη λυση για οσους περιμένουν ειτε την ενεργοποιηση είτε καποια την διορθωση καποιας βλαβης.

Για ευννοητους λόγους η ΤΥ της ΧΟΛ δεν μοιράζει τα sagem δεκα-δεκα. Αλλα οποιος εχει προβλημα μπορει να το ζητήσει και θα του το δώσουν (με λιγη υπομονη).

Pitouros
02-10-07, 14:47
Η σταθερη τηλεφωνία της Vodafone (με τα 500 λεπτα και τα 12.5 ευρω το μήνα) δουλευει μεσω GSM δικτύου χωρις χαλκο. Σου δίνουν ενα sagem κουτι, βαζεις μια SIM και με την φορητότητα εχεις τηλεφωνο σπιτι.

Στην HOL οταν εχουν προβληματα δίνουν το sagem αυτο ως προσωρινη λυση στο προβλημα της τηλεφωνίας για να μην τους κυνηγάει ο πελάτης. Η διαδικασία ειναι ευκολη, γρηγορη και απλη και ως backup ειναι μια προσωρινη λυση για οσους περιμένουν ειτε την ενεργοποιηση είτε καποια την διορθωση καποιας βλαβης.

Για ευννοητους λόγους η ΤΥ της ΧΟΛ δεν μοιράζει τα sagem δεκα-δεκα. Αλλα οποιος εχει προβλημα μπορει να το ζητήσει και θα του το δώσουν (με λιγη υπομονη).

SIM της vodafone,ε; Εντάξει, έχω :p

Αλλά σορρυ, θα πληρώνω 12,5 ευρώ το μήνα για να δουλέψει το sagem στο πρόγραμμα της vodafone; Συγγνώμη για τις ερωτήσεις μου, αλλά δεν το έχω πιάσει ακόμα :sorry:

nm96027
02-10-07, 14:52
SIM της vodafone,ε; Εντάξει, έχω :p

Αλλά σορρυ, θα πληρώνω 12,5 ευρώ το μήνα για να δουλέψει το sagem στο πρόγραμμα της vodafone; Συγγνώμη για τις ερωτήσεις μου, αλλά δεν το έχω πιάσει ακόμα :sorry:

Οχι βρε!
Στο δινουν αυτοι: και το sagem και την συνδεση. Ολο το πακετο.
Και δεν πληρώνεις τιποτα. Απλως ειναι προσωρινη λυση μεχρι να διορθωθει το προβληματα της τηλεφωνίας. Δλδ αντι για το DP που εχεις πληρώσει σου δίνουν vodafone για να μην φρικάρεις.;)

Καταλαβες?

Pitouros
02-10-07, 14:56
Οχι βρε!
Στο δινουν αυτοι: και το sagem και την συνδεση. Ολο το πακετο.
Και δεν πληρώνεις τιποτα. Απλως ειναι προσωρινη λυση μεχρι να διορθωθει το προβληματα της τηλεφωνίας. Δλδ αντι για το DP που εχεις πληρώσει σου δίνουν vodafone για να μην φρικάρεις.;)

Καταλαβες?

Ααααα, ωραία :clap: Κατάλαβα :redface:

Αλλά στο δίνουν άμα έχεις σοβαρό πρόβλημα, ε; Εγώ το θέλω για back-up :p

nm96027
03-10-07, 11:38
Ααααα, ωραία :clap: Κατάλαβα :redface:

Αλλά στο δίνουν άμα έχεις σοβαρό πρόβλημα, ε; Εγώ το θέλω για back-up :p

Ακριβως, Το δίνουν ως εκτακτη λυση αν εχεις σοβαρο προβλημα στην τηλεφωνία το οποιο θα διαρκέσει πανω απο κάποιες μερες (1-2 βδομαδες).

Για αυτο και το συστήνω σε όλα τα παιδιά που εχουν προβλημα με την τηλεφωνια, είτε επειδη υπαρχει προβλημα στην ενεργοποιηση (εχει κοπει ο ΟΤΕ αλλα δεν εχει ενεργοποιηθει η HOL) είτε γιατι εχουν πεσει σε βλάβη (ή κωμα απο τα νευρα) να ζητήσουν το πακετάκι της GSM τηλεφωνίας απο την ΤΥ.

chrisfinl
03-10-07, 12:07
Παιδια σημερα μιλησα με χολ παλι και μου ειπαν οτι ναι μεν η γραμμη εχει φυγει απο τον οτε αλλα ο οτε δεν εχει κατασκευασει τον τοπικο βροχο ακομη...επειδη ομως δεν τους πιστεψα ειπα να τηλεφωνησω στον οτε να και να ρωτησω μηπως και μου ελεγαν τιποτα...Και ω,του θαυματος εγινε!Μια ευγενεστατη κυρια με ενημερωσε οτι οντως ειναι κατασκευστικο το προβλημα και ειναι ευθυνη του οτε...περιμενω να με παρουν τηλεφωνο τωρα να με ενημερωσουν με το τι γινετε ακριβως μιας και η περιπτωση ειναι λιγακι περιεργη (μου ειπε οτι φαινετε να ειμαι συνδεδεμενος αλλα λογω καποιου δικου τους κολληματος να μην εχω τηλεφωνο).Ελπιζω ολα να φτανουν στο τελος...Ιδωμεν!

harris
03-10-07, 12:18
Παιδια σημερα μιλησα με χολ παλι και μου ειπαν οτι ναι μεν η γραμμη εχει φυγει απο τον οτε αλλα ο οτε δεν εχει κατασκευασει τον τοπικο βροχο ακομη...επειδη ομως δεν τους πιστεψα ειπα να τηλεφωνησω στον οτε να και να ρωτησω μηπως και μου ελεγαν τιποτα...Και ω,του θαυματος εγινε!Μια ευγενεστατη κυρια με ενημερωσε οτι οντως ειναι κατασκευστικο το προβλημα και ειναι ευθυνη του οτε...περιμενω να με παρουν τηλεφωνο τωρα να με ενημερωσουν με το τι γινετε ακριβως μιας και η περιπτωση ειναι λιγακι περιεργη (μου ειπε οτι φαινετε να ειμαι συνδεδεμενος αλλα λογω καποιου δικου τους κολληματος να μην εχω τηλεφωνο).Ελπιζω ολα να φτανουν στο τελος...Ιδωμεν!

Κατασκευαστικό το θέμα; Δεν έχει παραδόσει τον βρόχο;.........

Άρα φαντάζομαι ότι το ρούτερ σου που συγχρονίζει στα 500/500 συγχρονίζει με τον αέρα ε; :crazy:

Αν για κάποιο λόγο δεν έχει τηλέφωνο είναι γιατί η φορητότητα έχει μείνει στη μέση... και ναι αυτό είναι ευθύνη του ΟΤΕ ;)

Βρόχο όμως έχεις, αλλιώς το ρούτερ σου δεν θα έβλεπε την τύφλα του :p

hfr
05-10-07, 16:26
Παρόμοια εμπειρία έχω αντιμετωπίσει και εγώ. Προτείνω να μετονομάσουμε την υπηρεσία Double Play της HOL σε υπηρεσία TROUBLE PLAY....Με άφησαν διαδοχικά: μια εβδομάδα και μετά την πρόσκαιρη αποκατάσταση άλλες 3 ημέρες, χωρίς τηλέφωνο και ιντερντετ. Εξοργιστική ήταν, πέραν της αδυναμίας τους να εκπληρώσουν ότι υπόσχονται και η επίδειξη μαύρου χιούμορ: Πριν τεθείς σε μια κατάσταση αναμονής για μισή ή και μία ώρα (μέσω κινητού, γιατί πώς αλλιώς να επικοινωνήσεις χωρίς τηλέφωνο) άκουγες την προτροπή να τους στείλεις μέηλ ή φάξ. Επίσης όταν κατάφερνες να συνδεθείς με αυτό που η χολ ονομάζει τεχνική υποστήριξη (δηλ. παιδαριώδεις συμβουλές για χθεσινούς χρήστες) στην πραγματικότητα αντιμετώπιζες ένα μαύρο κουτί που διαμεσολαβούσε το αίτημα σου σε μυστηριώδεις μηχανικούς, οι οποίοι δεν έκαναν ποτέ τον κόπο να επικοινωνήσουν μαζί σου για το είδος του προβλήματος, την πιθανή ή όχι αποκατάσταση, τον χρόνο αποκατάστασης κ.α. Φυσικά τα ηλεκτρονικά μηνύματα (από το χώρο της εργασίας μου) και η επικλήσεις για επικοινωνία στο κινητό μου, έμειναν αναπάντητες. Πιό θρασεία και παχυδερμική αντιμετώπιση πελατών δεν έχω ξαναδεί. Τελείως αντίστοιχη του ήθους και του πολιτισμού του ιδιοκτήτη της.
Αποφάσισα τελικά να διακόψω την υπηρεσία και τώρα μετράω τις τελευταίες ημέρες της. Σκοπεύω να μετακινηθώ στον ΟΤΕ και φυσικά προσεύχομαι να μη μετανοιώσω!

gr_john
05-10-07, 17:32
Τι να σας πω και εγώ... Είμαι 2 μήνες χωρίς τηλέφωνο και με μόνιμα ενεργοποιημένη την εκτροπή στο κινητό που ξέμεινε από την ημερομηνία που πήγε η γραμμή στη Hol. Λειτούργησα κανονικά στο double play για 10 ημέρες και μετά κόπηκαν τα πάντα... Από τότε η Hol μου έχει δώσει νέα ημερομηνία ενεργοποίησης 10/10. Αν δεν ενεργοποιηθεί η γραμμή μου τότε θα προχωρήσω απευθείας σε αγωγή γιατί δεν πάει άλλο...

chrisfinl
06-10-07, 20:32
Φιλε nm96027 (αλλα και οσοι μπορειτε να βοηθησετε;)) μια ερωτηση να σου κανω εαν γνωριζεις καθοτι σημερα το πρωι γυρισε ο τροχος και το HOL Port In ενεργοποιηθηκε!!!.Μιλωντας μαζι τους (ΤΥ) μου ειπαν οτι το Port In σημαινει οτι ενεργοποιηθηκε η φορητοτητα τελικα και απομενουν σαν εκκρεμει αυτα που βλεπεις στη φοτο account που σου εχω στειλη.Βεβαια σπιτι δεν παιζει κανενα απο τα 2 τηλεφωνα που εχω (εχω συνδεδεμενα 2 πανω στο φριτζ) τοσο το πρωην του ΟΤΕ οσο και της χολ.Και η πλακα ειναι οτι τωρα οταν προσπαθω να τα καλεσω απο καπου αλλου βγαινει το μηνυμα οτι οι αριθμοι δεν αντιστιχουν σε συνδρομητη.Σου στελνω παραλληλα και την κατασταση αιτηματος ADSL.Θα ηθελα να μου πεις εαν γνωριζεις να μου πεις αν ολα αυτα ειναι φυσιολογικα (το θεμα με τα τηλεφωνα) και σχετικα με την υλοποιηση των Full LLU,Fixed Line και Foreign Numbers που εκρεμμει εαν υλοποιουνται αμεσα απο την στιγμη που η φορητοτητα εχει γινει.Σε ρωταω γιατι εαν ειναι η ταλαιπωρια να συνεχιστει για μερες ακομη σκεπτομαι να φυγω και να παω σε ON που θα εχω Triple Play στα 35 euro ενω εδω θα πληρωνω 36 ευρω για double play.

Φιλικα,
chrisfinl

harris
06-10-07, 21:23
Θα ηθελα να μου πεις εαν γνωριζεις να μου πεις αν ολα αυτα ειναι φυσιολογικα (το θεμα με τα τηλεφωνα)

Δεν με λένε nmκάτινούμερα, αλλά μιας και δεν τον βλέπω τριγύρω (Σάββατο βλέπεις, βολτίτσες και τέτοια :p) να σου πω απλά ότι είναι φυσιολογικό αυτό που συμβαίνει, και λογικά θα πρέπει να κρατήσει λίγο, μέχρι ολοκληρωθεί η φορητότητα στη hol ;)

Λόγικα μέσα στις επόμενες 24 ώρες θα είσαι ΟΚ... αν δεν είσαι τότε κάτι πάει στραβά με την ολοκλήρωση της φορητότητας αλλά ας μην το γρουσουζεύουμε ;)

nm96027
07-10-07, 00:22
Δεν με λένε nmκάτινούμερα, αλλά μιας και δεν τον βλέπω τριγύρω (Σάββατο βλέπεις, βολτίτσες και τέτοια :p) να σου πω απλά ότι είναι φυσιολογικό αυτό που συμβαίνει, και λογικά θα πρέπει να κρατήσει λίγο, μέχρι ολοκληρωθεί η φορητότητα στη hol ;)


Eχω πει επαναλειμμενως οτι το ΠΕΡΣΥΝΟ αστειο με το username μου πρεπει να σταματήσει.:rolleyes:
Αν το συνεχίσεις θα αποκαλυψω στο φορουμ το πραγματικο σου ονομα (ολοι ξερουμε πως δεν σε λενε Χαρη...).:p


Φιλε nm96027 (αλλα και οσοι μπορειτε να βοηθησετε) μια ερωτηση να σου κανω εαν γνωριζεις καθοτι σημερα το πρωι γυρισε ο τροχος και το HOL Port In ενεργοποιηθηκε!!!.Μιλωντας μαζι τους (ΤΥ) μου ειπαν οτι το Port In σημαινει οτι ενεργοποιηθηκε η φορητοτητα τελικα και απομενουν σαν εκκρεμει αυτα που βλεπεις στη φοτο account που σου εχω στειλη.Βεβαια σπιτι δεν παιζει κανενα απο τα 2 τηλεφωνα που εχω (εχω συνδεδεμενα 2 πανω στο φριτζ) τοσο το πρωην του ΟΤΕ οσο και της χολ.Και η πλακα ειναι οτι τωρα οταν προσπαθω να τα καλεσω απο καπου αλλου βγαινει το μηνυμα οτι οι αριθμοι δεν αντιστιχουν σε συνδρομητη.Σου στελνω παραλληλα και την κατασταση αιτηματος ADSL.Θα ηθελα να μου πεις εαν γνωριζεις να μου πεις αν ολα αυτα ειναι φυσιολογικα (το θεμα με τα τηλεφωνα) και σχετικα με την υλοποιηση των Full LLU,Fixed Line και Foreign Numbers που εκρεμμει εαν υλοποιουνται αμεσα απο την στιγμη που η φορητοτητα εχει γινει.Σε ρωταω γιατι εαν ειναι η ταλαιπωρια να συνεχιστει για μερες ακομη σκεπτομαι να φυγω και να παω σε ON που θα εχω Triple Play στα 35 euro ενω εδω θα πληρωνω 36 ευρω για double play.

Φιλικα,
chrisfinl

Eν πασει περιπτωσει ο συναδελφος harris εχει δικιο ή θελουμε να εχει δικιο.
Απο Δευτερα (μην περιμένεις Κυριακάτικα εξελιξεις) εχεις ελπιδες να συνδεθεις. Μην σε εκπλήξει ομως αν πρεπει να ξήμερώσει η Παρασκευη για να ενεργοποιηθεις πληρως.
Το managment tools δεν ειναι για να το παίρνεις και τελειως στα σοβαρα. Μετα απο δυο μηνες στο DP, σε μενα τα κουτακια του Full LLU και του Foreign Number εκρεμουν...:whistle:
Το θέμα ειναι να το δηλώσεις στην ΤΥ πριν ερθει η Δευτερα.
Να πεις στο παλικάρι της front line να μπει στην ΕΒΔΑΦ και να δει σε πιο στάδιο ειναι η φορητοτητα καιο ο βροχος σου. Προυποθεση για τον εν λογω εγχείρημα ειναι να πεσεις σε παλικάρι που ξερει τί ειναι η EΒΔΑΦ. :cool:

Θυμησε μου: αν δεν κάνω λαθος δεν συγχρονίζεις καθόλου, έτσι δεν ειναι;

torchrelay
07-10-07, 01:05
ΩΧ ΩΧ ΩΧ και έχω κάνει αίτηση για double play στην HOL ( γιατί με τη forthnet δέν έβγαζα άκρη).

harris
07-10-07, 03:59
ΩΧ ΩΧ ΩΧ και έχω κάνει αίτηση για double play στην HOL ( γιατί με τη forthnet δέν έβγαζα άκρη).

Και ποιος σου είπε ότι θα βγάλεις με κάποιoν δηλαδή; :crazy: :whistle::rofl::p

NIB
07-10-07, 09:44
Chrisfinl, το δεύτερο screenshot που έχεις στο post σου, από που το έβγαλες; Υπάρχει πουθενά στο management κάτι που να γράφει όλα τα στάδια;

nm96027
07-10-07, 10:40
Chrisfinl, το δεύτερο screenshot που έχεις στο post σου, από που το έβγαλες; Υπάρχει πουθενά στο management κάτι που να γράφει όλα τα στάδια;

Ιnternet->ΑDSL->Kατασταση ADSL.;)

Vitruvian78
07-10-07, 11:37
Τι να σας πω και εγώ... Είμαι 2 μήνες χωρίς τηλέφωνο και με μόνιμα ενεργοποιημένη την εκτροπή στο κινητό που ξέμεινε από την ημερομηνία που πήγε η γραμμή στη Hol. Λειτούργησα κανονικά στο double play για 10 ημέρες και μετά κόπηκαν τα πάντα... Από τότε η Hol μου έχει δώσει νέα ημερομηνία ενεργοποίησης 10/10. Αν δεν ενεργοποιηθεί η γραμμή μου τότε θα προχωρήσω απευθείας σε αγωγή γιατί δεν πάει άλλο...

Κι εγώ δύο μήνες έμεινα χωρίς τηλέφωνο. Τον μισό μήνα τον έφαγα΄μακρυά απο το σπίτι σε διακοπές και τον υπόλοιπο ενάμιση μήνα στο σπίτι με το νευρικό μου συστημα εντελώς σπασμένο!!!:rofl: και την HOL να με έχει γραμμένο κανονικότατα......ξέρετε πού, και εμένα να χρυσώνω το κινητό μου τηλέφωνο!!! Αλλά στις 7 ημέρες μετά τις διακοπές δεν άντεξα και τουσ ακύρωσα και γύρισα ΟΤΕ. Η υπομονή έχει και τα όρια της! Εδώ μια μέρα μένεις χωρίς τηλέφωνο και είναι σπαστικό, πόσο μάλλον 2 μήνες!!

alieus
07-10-07, 12:13
Λέγε τέτοια, λέγε τέτοια...ακυρώνω φορθ, αιτούμαι σε χολ...θα τους ακυρώσω και τους 2 και οτε μέχρι να έχουμε adsl σ' αυτόν τον τόπο!!

chrisfinl
07-10-07, 12:24
Φιλε nm96027 συγχρονιζω στα 508/509 αλλα περαν αυτου γιοκ...nada που λενε και οι φιλοι μας οι ισπανοι:whistle:
Απο το στομα σου και στου θεου τ'αυτι να ειμαι αυριο συνδεδεμενος...μακαρι!!!

NIB
07-10-07, 13:15
Ιnternet->ΑDSL->Kατασταση ADSL.

Ευχαριστώ. Ορίστε τι ωραία πράγματα μου γράφει εκεί.

2007-08-30 16:41:15 Το αίτημα είναι σε σειρά προτεραιότητας .
2007-09-18 23:20:35 Εγκρίθηκε αίτηση παροχής .
2007-10-02 01:43:40 Ακυρώθηκε - Λάθος Στοιχεία .

Υπόψη, έκανα αίτηση στις 30/5. Στις 2/10 ήταν η τελευταία φορά που τους πήρα τηλέφωνο. Και προφανώς αφού τους πήρα τηλέφωνο είδαν ότι είχα "λάθος" στοιχεία. Τώρα τι "λάθος" είχα, δεν μπορώ να καταλάβω. Αύριο θα τους πάρω τηλέφωνο και θα τους ξεχέσω. Ορίστε (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=118866) ένα παλιό post που είχα κάνει σχετικά με την ενεργοποίηση.

ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΜΑΣ ΚΟΡΟΙΔΕΥΟΥΝΕ ΑΛΛΑ ΜΑΣ ΦΤΥΝΟΥΝΕ ΚΑΤΑΜΟΥΤΡΑ.

harris
07-10-07, 14:09
Eχω πει επαναλειμμενως οτι το ΠΕΡΣΥΝΟ αστειο με το username μου πρεπει να σταματήσει.:rolleyes:

Μα...... δεν είμαι Πέρσης :crazy: :crazy: :crazy: :p :p :p

harris
07-10-07, 14:11
Ευχαριστώ. Ορίστε τι ωραία πράγματα μου γράφει εκεί.

2007-08-30 16:41:15 Το αίτημα είναι σε σειρά προτεραιότητας .
2007-09-18 23:20:35 Εγκρίθηκε αίτηση παροχής .
2007-10-02 01:43:40 Ακυρώθηκε - Λάθος Στοιχεία .

Υπόψη, έκανα αίτηση στις 30/5. Στις 2/10 ήταν η τελευταία φορά που τους πήρα τηλέφωνο. Και προφανώς αφού τους πήρα τηλέφωνο είδαν ότι είχα "λάθος" στοιχεία. Τώρα τι "λάθος" είχα, δεν μπορώ να καταλάβω. Αύριο θα τους πάρω τηλέφωνο και θα τους ξεχέσω. Ορίστε (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=118866) ένα παλιό post που είχα κάνει σχετικά με την ενεργοποίηση.

ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΜΑΣ ΚΟΡΟΙΔΕΥΟΥΝΕ ΑΛΛΑ ΜΑΣ ΦΤΥΝΟΥΝΕ ΚΑΤΑΜΟΥΤΡΑ.

Η απόρριψη ήρθε από τον ΟΤΕ, όχι από την hol... Διάβασε αυτό (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=135749) και θα καταλάβεις ποια είναι τα λάθος στοιχεία ;)

Πάρε τηλέφωνο και πίεσε να υποβάλλουν το αίτημα στον ΟΤΕ άμεσα ;)

chrisfinl
07-10-07, 15:27
Αδερφια μολις πριν λιγα λεπτα ενεργοποιηθηκε το Full LLU και εχω νετ επιτελους στα 6Mbit:clap::rolleyes:!!!!Mονο τα τηλεφωνα δεν παιζουν, οταν προσπαθω να καλεσω καποιον μου βγαινει μηνυμα να επικοινωνησω με το 13844,παρολο που στην τηλεφωνια τα internet numbers ειναι registered.Εκκρεμουν ακομη το Fixed Line και το Foreign numbers.Ελπιζω μεχρι αυριο ολα να ειναι οκ!

No-Name
07-10-07, 15:31
Υπομονή μέχρι να ολοκληρωθεί και η φορητότητα;)

NIB
07-10-07, 22:26
Η απόρριψη ήρθε από τον ΟΤΕ, όχι από την hol... Διάβασε αυτό και θα καταλάβεις ποια είναι τα λάθος στοιχεία

Πάρε τηλέφωνο και πίεσε να υποβάλλουν το αίτημα στον ΟΤΕ άμεσα

Το διάβασα αλλά και πάλι δεν κατάλαβα τι είναι τα λάθος στοιχεία. Δηλαδή απλώς γίνεται μπέρδεμα στον ΟΤΕ λόγω της ένωσης των Αττικών με τη HOL;

grsaint13
08-10-07, 00:10
Το διάβασα αλλά και πάλι δεν κατάλαβα τι είναι τα λάθος στοιχεία. Δηλαδή απλώς γίνεται μπέρδεμα στον ΟΤΕ λόγω της ένωσης των Αττικών με τη HOL;

Κάπως έτσι!Εσύ απλά ονόμασέ το "ανευθυνότητα της ΧΟΛ" και είσαι μέσα...:mad:

gperi
08-10-07, 00:29
Το οτι στα δικα μου management tools δεν υπάρχει καθόλου ένδειξη για foreign numbers να το θεωρήσω ανησυχητικό;:hmm: (Αν και μετά από 4 μήνες καθυστέρηση δεν μπορεί να με ανησυχήσει τίποτα :p )
Άντε να τους πάρω πάλι τηλέφωνο αύριο...

NIB
08-10-07, 03:36
Το οτι στα δικα μου management tools δεν υπάρχει καθόλου ένδειξη για foreign numbers να το θεωρήσω ανησυχητικό;

Ούτε και σε εμένα υπάρχει.

reuenthal
08-10-07, 09:57
Το οτι στα δικα μου management tools δεν υπάρχει καθόλου ένδειξη για foreign numbers να το θεωρήσω ανησυχητικό;:

Τι είναι το foreign numbers; Εμενα το βγάζει στα management tools και μου λέει οτι εκκρεμεί. Εχω συνδεθεί από Αύγουστο και όλα τα άλλα είναι ΟΚ εκτός από το foreign numbers, που δεν ξέρω και τι είναι...

harris
08-10-07, 11:38
Δηλαδή απλώς γίνεται μπέρδεμα στον ΟΤΕ λόγω της ένωσης των Αττικών με τη HOL;

Aκριβώς ;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.