PDA

Επιστροφή στο Forum : Οτε 2MB σε 4ΜΒ



trelosuk
30-09-07, 09:43
Πολυ καλημερα σε ολους τους φιλους.
Εδω και σχεδον ενα μηνα αντμετωπιζω ενα προβλημα με την Dsl μου. Στης 29/08 αποφασισα και εκανα αναβαθμηση της γραμμης του CONEX απο 2ΜΒ σε 4ΜΒ. Στην αρχη ειχα προλημα με πολλες αποσυνδεσεις (καθε 5 λεπτα) αλλα και πολυ χαμιλες ταχυτητες της ταξεως 680ΚΒ Download και 96 Upload. Επικινωνισα με το 121 και μου ειπαν τηα το κιταξουν. μετα απο 20 μερες καιχωρις να εχει γινει τιποτα με επσκευτιε ενας τεχνικος του Οτε στο σπιτι. Ελενξε το Router modem μου ( Speedtouch 585 V6) τισ μπριζες καθως και τακαλωδια. Δεν βρικε τιποτα Ολα ηταν σωστα. Το μονο που μου συνεστισε ηταν να αλλαξω το τηλεφωνικο καλωδιο μου.
Τα προβλματα συνειζωνταν. Ηρθαν τεχνικοι και κοιταξαν και στο κουτι του οτε. Ολα σωστα. Γυρω στησ 26/09 επικοινωνισε παλι ο τεχνικος που με ειχε επισκευφτη αι μου ειπε να δοκιμασω παλι. Οι αποσυνδεσεις φτιαχικαν αλλα Η ταχυτητα τιποτα. 1350 download kai 125 upload. Ηρθε παλι σπιτη με εβαλε και εκανα και Format στον υπολογιστημου λεγωντας μου οτι ειναι φωρτομενος.
Το αποτελεσμα ποιο ειναι? οτι πληρωνω συνδεση 4ΜΒ και μπαινω με ταχυτητα 1350 Dwnload και 126 upload. μηπσ μπορει να μου εξηγησει κανεισ τη μπορει να φταιει? Μηπως να αγορασω αλλο Router. Μηπως τα εφτησε Η καρτα δυκτιου μου. Μηπως..................
πιστεβω να κατανοιση κανεισ σε τι κατασταση ειμαι.
Σας ευχαριστω και συγνωμη αν σας κουρασα.

emeliss
30-09-07, 10:40
Κακώς έκανες format. Ξαναδήλωσε βλάβη στο 121 και πες του τηλεφωνητή να ανοίξει βλάβη για χαμηλή ταχύτητα συγχρονισμού και να κλείσει τηλεφωνικό ραντεβού με την βλαβοδιαχείριση. Οι τεχνικοί του συγκεκριμένου τμήματος θα σε βοηθήσουν πιο εύκολα, αφού βλέπουν ακριβώς όλα τα χαρακτηριστικά της σύνδεσής σου.

Vitruvian78
30-09-07, 10:45
Πάντως αυτό που οφείλεις να παραδεχτείς και να τους αναγνωρίσεις είναι οτι ασχοληθήκανε στο έπακρο με το πρόβλημα σου:) Το λέω αυτό γιατί στις άλλες εταιρείες πέρα του ότι είναι εντελώς "τα ζώα μου αργά", δύσκολα βγάζεις άκρη και σε έχουνε και γραμμένο κανονικότατα!! Επιπλέον δεν στέλνουν τεχνικούς κατ' οίκον έτσι εύκολα όπως κάνει ο ΟΤΕ. Αν θες τεχνικό στο σπίτι πρέπει να τον πληρώσεις €70 - €80!!

Απ' όσα γράφεις νομίζω ότι το τεχνικό τμήμα του ΟΤΕ κάνει ότι μπορεί για να σου επιλύσει το πρόβλημα και φαίνεται ότι έχει κοιτάξει όλες τις πιθανές αιτίες. Όντως ένας παραφορτωμένος υπολογιστής μπορεί να επιρρεάσει τις ταχύτητες σου, όπως επίσης και ένας μολυσμένος με ιούς υπολογιστής. Μήπως είσαι μακρυά από το κομβικό σημείο του ΟΤΕ; (Αν και αυτό θα σου το είχανε πει οι τεχνικοί πιστευω, αυτοί ξέρουν). Έχω ακούσει οτι παίζει ρόλο και η απόσταση. Όσο για το ρούτερ, ρώτησε τους να το κοιτάξουνε μήπως είναι ελατωματικό. Αν είναι θα σου το αντικαταστήσουνε οι ίδιοι χωρίς δικά σου έξοδα. Νομίζω οτι ο εξοπλισμός που δίνει ο ΟΤΕ είναι αρκετα ποιοτικός, και αν δεν είναι μερικές φορές, φαίνεται οτι φροντίζουνε γι' αυτό.

Πάντως ποιοτηκότερες υπηρεσίες και εξυπηρέτηση δεν θα βρεις πουθενά αλλού πέρα από τον ΟΤΕ, αυτό στο υπογράφω!! Το μόνο αρνητικό του ΟΤΕ είναι οτι είναι ακριβός, αλλά κοίτα όμως πόσο ασχολήθηκαν με το προβλημά σου.....Ελπίζω σύντομα να σου λυθούνε όλα τα προβλήματα.

trelosuk
30-09-07, 10:52
Σας ευχαριστω ολους που αφιεωσατε λιγο χρονο να διαβασετε και να ασχολιθητε με το προβλημα μου. .Πηρα το 121 και δηλωσα παλη την βλαβη για χαηλη ταχυτητα και ζητησα ραντεβου με βλαβοδιαχείριση και μου απαντησε τη ειναι αυτο χααχχαααχ :p:p:p:p.
Τελος παντων πηστεβω καπια στιγμη να μο με 4ΜΒ.!!!!:evil:

SABBATH
30-09-07, 11:19
φιλε το ιδιο προβλημα το ειχα και εγω απο 1ΜΒ σε 2ΜΒ. το μονο που κανεις ειναι να παρεις στο 121 και να δηλωσεις βλαβη χαμηλο download.

xmperop1
30-09-07, 14:12
Ο τεχνικός του ΟΤΕ που ήρθε σπίτι σου με το δικό του lsptop με πόσο κατέβαζε?

trelosuk
01-10-07, 22:32
ο τεχνικος κατεβαζεκανονικα 4ΜΒ. Γιαυο και εκανα και το Format. Αλλα τιποτα.Σημερα επεσα 768 και upload 46 χααχχαχαχα.ελεος.
Που να ειναι τελικα το προβλημα οεο!!!?
Παντως ζυτησα αλλαγη του router και μου ειπαν να παω να παρω καινουργιο.! :down:
:worthy::worthy::worthy: μια λυση ρε παιδια.! Ακουει κανεις ΥΠΕΘΗΝΟΣ :lol::lol:

Geotzourmi
01-10-07, 22:48
To router συγχρονίζει σε ποια ταχύτητα...αυτές οι ταχύτητες που αναφέρεις είναι ταχύτητες από τεστ που έκανες ή οι ενδείξεις του ρουτερ??Δες επίσης τι line attenuation έχεις στο downstream και στο upstream καθώς και τι SNR(ή noise margin αλλιώς) έχεις...

trelosuk
02-10-07, 20:47
Το Router γραφει Bandwidth (Up/Down) 256/4092. Τωρα οι ταχητητες που σας αναφερω ειναι απο τις online μετρισεις που κανουν μερικα sites.Τωρα τα αλλα που μου λες............. αν τα ηξερα μαλον θα ειμουν τεχνικος Δυκτιων!:lol:
Αν μπορεις λιγο να με Help πως θα τα δω θα σου ειμουν Υποχρεως :respekt:

emeliss
02-10-07, 21:33
Άσε τα site για μέτρηση ταχύτητας, δες εδώ
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=31796
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=33809

Geotzourmi
02-10-07, 21:59
αφού συγχρονίζει στα 4 το ρουτερ άσε τα άλλα που λέω...Τώρα οι ταχύτητες που πιάνεις πραγματικά ποτέ δε θα είναι οι ίδιες...Δοκίασε να κατεβάσεις κανά τόρρεντ ή κανα sp2 από microsoft ή κάποιoν driver από nvidia για να δεις τις ταχύτητες σου...Πάντως και γω με netone μια πιάνω 3, μια 5,μια 8, μια full και υπάρχουν και φορές στο πρόσφατο παρελθόν που έπιανα 500 kbps...

To πρόβλημα δεν είναι με τη γραμμή σου, το ρουτερ ή το pc σου το πρόβλημα έχει να κάνει προφανώς με το συνολικό bandwidth που έχει διαθέσιμο η οτενετ και το οποίο δεν επαρκεί για να έχεις 4 mbit και τα πιθανώς πιτταρισμένo dslam σου....

trelosuk
03-10-07, 09:01
Και παλη ενα μεγαλο ευχαριστω σε ολους πουμε βοηθατε με το πρβλημα μου:oneup:
εκανα Download πο το FTP του OTENET και κατεβαα στα 436 kb/sec ολα cool εχρι εδω. το δοκιμασα 10 φορες. Οι ταχυτητες τελειες. Δοκιμασα να κανω download και ενα Torrent και εκει παλη αρχισαν τα προβληματα. downlod απο 80Kb/sec εως 110kb/sec. ταυτοχρονα μπικα και στο site μας. www.adsl.gr και εκανε γυρο στο 1 λεπτο για να μου ανιχει την σελιδα. Κατααβενετε τποτα? Αντε βρες ακρη :down:
Παιρνω το 121 ρωταω που ειναι το dslam που ανοικω να δω μηπως και δεν μπορω να μπαινω με 4ΜΒ και μου λεει ""μπορειτε κυριε ακομα και με 8ΜΒ Αφηστε τους τεχνικους να κανουν την δουλεια τους και αν κρυνουν αυτοι αν πρεπει να αλλαξετε ταχυτητα. θα σας ενειμερωσουμε εμεις"" τα ακουσα κιολας :evil:
κλεινω σχεδον 1,5 μηνα σημερα. ΑΡΕ ΕΛΛΑΔΑ ΜΕ ΤΙΣ ΦΟΒΕΡΕΣ ΠΑΡΟΧΕΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ!!!

emeliss
03-10-07, 13:11
Σόρρυ, αλλά είχαν δίκιο. Η γραμμή σου είναι τζετ. Οι ταχύτητες σε p2p και το ανέβασμα σελίδων εξαρτάτε από παράγοντες που δεν ελέγχονται από τους isp. Το έχουν καραμέλα σαν δικαιολογία αλλά έχουν και δίκιο.

Δεν ήταν η πιο ευγενική απάντηση αλλά και εσύ ρωτούσες πράγματα που αφορούν μόνο τους τεχνικούς.

Θα είχες πρόβλημα αν το ρούτερ σου κλείδωνε σε μικρότερη ταχύτητα (θέμα γραμμής) ή αν κατέβαζες μόνιμα με πολύ μικρές ταχύτητες (πίτα dslam).

@ ADSLgr.com All rights reserved.