PDA

Επιστροφή στο Forum : HOL - τώρα 24 Mbps



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

Tem
30-09-07, 15:27
Πακέτο single play μέχρι 24 Mbps :19,80 €/μήνα για τους 5 πρώτους μήνες και 22,44 €/μήνα απο τον 6ο μήνα και μετά.
Επίσης 2play μέχρι 24 Mbps : 37 €/μήνα περίπου
Ολα τα πακέτα 8 , 12 , 16 και 20 Mbps καταργούνται
Θα διατηρηθεί μόνο το 6άρι πακέτο 2play
Οι υπάρχοντες συνδρομητές θα μεταφερθούν στα νέα πακέτα :oneup:

treli@ris
30-09-07, 15:42
Δηλαδη εγω που εχω το πρωτο πακετο με την 4αρα που ειχε βγει θα μεταφερθω στα 24?

autokinitakias
30-09-07, 15:42
Ναι,τα 24 τους μάρανε.
Ας δώσουν πρώτα τα 12 και μετά βλέπουμε.

Tem
30-09-07, 15:43
Νομίζω ότι η HOL μπαίνει πλέον πολύ δυνατά στο παιχνίδι του ανταγωνισμού. Τα 45 €/μήνα για 20/1 σύνδεση περιορίζονται στα 22 €/μήνα για 24άρα σύνδεση.Σχετικές πληροφορίες δίνονται τηλεφωνικά ενώ υπάρχει και σύντομο σχετικό προηχογραφημένο μήνυμα (με αναφορά στα 24) στο 13844

Tem
30-09-07, 15:45
Δηλαδη εγω που εχω το πρωτο πακετο με την 4αρα που ειχε βγει θα μεταφερθω στα 24?
προφανέστατα ναι. Δεν φαίνεται όμως να υπάρχει ακόμα κάποιο συγκεκριμένο χρονοδιάγραμμα για τη μεταφορά ;)

treli@ris
30-09-07, 15:46
Παντως το site δεν το εχουν ενημερωσει ακομα. Παλι θα αναγκαστουμε να χρεωθουμε στα τηλεφωνα

Tem
30-09-07, 15:47
Παντως το site δεν το εχουν ενημερωσει ακομα. Παλι θα αναγκαστουμε να χρεωθουμε στα τηλεφωνα
όπως μου είπαν θα παίξει από αύριο

lewton
30-09-07, 16:03
Μπράβο τους που ξύπνησαν.
Αναρωτιέμαι, όσοι είχαν πληρώσει 99 ευρώ για την 20άρα για μόλις 2 μήνες, θα τους γίνει κάποια παράταση ή «μετά την απομάκρυνση από το ταμείον ουδέν λάθος αναγνωρίζεται»;
Εν πάσει περιπτώσει, καλή τιμή. :oneup:
Οι άλλοι ας πρόσεχαν περισσότερο τι αγόραζαν.

Tem
30-09-07, 16:05
ήδη παίζει η διαφήμιση στην τηλεόραση με την προσθήκη ...μέχρι 24 Mbps

lewton
30-09-07, 16:06
Ωστόσο εξακολουθεί να μην δίνει δωρεάν το WiFi router όπως η Forthnet.

Tem
30-09-07, 16:09
Ωστόσο εξακολουθεί να μην δίνει δωρεάν το WiFi router όπως η Forthnet.
δίνει όμως το ενσύρματο Xavi Jetspeed 520 :p

treli@ris
30-09-07, 16:10
Αν λεω ΑΝ μας αναβαθμισουν θα πληρωσουμε ξανα τελος ενεργοποιησης και router ή θας μας τα δωσουν δωρεαν ολα?

Pitouros
30-09-07, 16:12
Εγώ γιατί φοβάμαι ότι θα αρχίσουν τρελά προβλήματα με αποσυγχρονισμούς γιατί το SNR θα πέσει κατακόρυφα όταν μας πάνε στα 24; :evil::evil::down::down::evil::evil:

lewton
30-09-07, 16:16
Εγώ γιατί φοβάμαι ότι θα αρχίσουν τρελά προβλήματα με αποσυγχρονισμούς γιατί το SNR θα πέσει κατακόρυφα όταν μας πάνε στα 24; :evil::evil::down::down::evil::evil:
Θεωρητικά θα σε πάνε όσο αντέχει η γραμμή χωρίς προβλήματα.

lewton
30-09-07, 16:18
Αν λεω ΑΝ μας αναβαθμισουν θα πληρωσουμε ξανα τελος ενεργοποιησης και router ή θας μας τα δωσουν δωρεαν ολα?

Τέλος ενεργοποίησης δε θα πληρώσεις.
Με το ρούτερ τι εννοείς; Νοικιάζεις ρούτερ αυτή τη στιγμή.


ΥΓ. Ώρα να σας δώσω και εγώ τη δική μου πληροφορία, η HOL θα καταργήσει τα τέλη διακοπής μετά τον πρώτο χρόνο. Θα χρεώνουν τη διακοπή μόνο τον πρώτο χρόνο, τώρα αν θα μείνει 89 ευρώ ή αν θα πάει στα 70 ευρώ δεν το ξέρω σίγουρα.

Pitouros
30-09-07, 16:19
Θεωρητικά θα σε πάνε όσο αντέχει η γραμμή χωρίς προβλήματα.

Πρακτικά θα μας πάνε στα 24, θα αποσυγχρονίζουμε, θα μας σπάσουν τα νεύρα να πιάσουμε γραμμή να τους το πούμε και θα μας κατεβάσουν. Thanks a lot :evil:

Που να πάρω τηλέφωνο να τους πω για το ζήτημα του SNR; ΤΥ ή πωλήσεις; Να δω άμα τους έχει περάσει απ'το μυαλό ότι δεν σηκώνουν όλες οι γραμμές 24 Mbps :down:

lewton
30-09-07, 16:20
Πρακτικά θα μας πάνε στα 24, θα αποσυγχρονίζουμε, θα μας σπάσουν τα νεύρα να πιάσουμε γραμμή να τους το πούμε και θα μας κατεβάσουν. Thanks a lot :evil:
Ακόμα και έτσι να γίνει (που το κόβω δύσκολο), σιγά το πρόβλημα.
Θα ζητήσεις να σε ρίξουν λίγο και θα είσαι ΟΚ.

Tem
30-09-07, 16:20
Τέλος ενεργοποίησης δε θα πληρώσεις.
Με το ρούτερ τι εννοείς; Νοικιάζεις ρούτερ αυτή τη στιγμή.


ΥΓ. Ώρα να σας δώσω και εγώ τη δική μου πληροφορία, η HOL θα καταργήσει τα τέλη διακοπής μετά τον πρώτο χρόνο. Θα χρεώνουν τη διακοπή μόνο τον πρώτο χρόνο, τώρα αν θα μείνει 89 ευρώ ή αν θα πάει στα 70 ευρώ δεν το ξέρω σίγουρα.
τέλη διακοπής μόνο για τον πρώτο χρόνο στα 50 €

lewton
30-09-07, 16:23
τέλη διακοπής μόνο για τον πρώτο χρόνο στα 50 €
Α, πολύ ωραία. :oneup:

treli@ris
30-09-07, 16:25
Με το ρούτερ τι εννοείς; Νοικιάζεις ρούτερ αυτή τη στιγμή.
Επειδη το υπαρχον δεν θα ειναι συμβατο με την ταχυτητα των 24 για αυτο λεω αν θα δωσουν και το router στην αναβαθμιση. Το λεω μηπως γινουν αυτοματα οι αναβαθμισεις χωρις τη συμβολη του πελατη

Πύρρος
30-09-07, 16:25
Καλή κίνηση από τη HOL, άντε να δούμε αν η forthnet θα την ισοφαρίσει δίνοντας και αυτή 1up.

xolloth
30-09-07, 16:31
οπωs εχω γραψει πριν καμμια εβδομαδα σε αλλο thread ,η φορθνετ θα αναβαθμισει το upload μεχρι τιs γιορτεs.
το εμαθα πολυ πριν ανακοινωσει η ΗΟL το νεο πακετο.

Pitouros
30-09-07, 16:34
Ακόμα και έτσι να γίνει (που το κόβω δύσκολο)

Δηλαδή πώς θα γίνει; Θα μπουν στο router μου με remote access, θα ελέγχξουν το SNR μου και θα με ανεβάσουν όσο παίρνει; Αυτό δηλαδή είναι το εύκολο; :p Μακάρι να μπορούσα να το πιστέψω. Εγώ αυτό που βλέπω είναι μια τεράστια προχειρότητα να αρχίσουν να δίνουν ταχύτητες, χωρίς ακόμα να έχουν διασφαλίσει τη σωστή λειτουργία των υπηρεσιών που ήδη προσφέρουν :down::down::evil:

Γι'αυτό επίτρεψέ μου να είμαι πάρα πολύ επιφυλακτικός και να μην ενθουσιάζομαι στο ελάχιστο από τέτοιες κινήσεις.

lewton
30-09-07, 16:37
Δηλαδή πώς θα γίνει; Θα μπουν στο router μου με remote access, θα ελέγχξουν το SNR μου και θα με ανεβάσουν όσο παίρνει; Αυτό δηλαδή είναι το εύκολο; :p Μακάρι να μπορούσα να το πιστέψω. Εγώ αυτό που βλέπω είναι μια τεράστια προχειρότητα να αρχίσουν να δίνουν ταχύτητες, χωρίς ακόμα να έχουν διασφαλίσει τη σωστή λειτουργία των υπηρεσιών που ήδη προσφέρουν :down::down::evil:

Γι'αυτό επίτρεψέ μου να είμαι πάρα πολύ επιφυλακτικός και να μην ενθουσιάζομαι στο ελάχιστο από τέτοιες κινήσεις.
Φίλε άλλο το «είμαι επιφυλακτικός» και άλλο το «ουστ! αίσχος! :evil: :down: :evil: :down: άχρηστοι!».
Υπάρχει μια μικρή διαφορά. Κάτσε να δεις τι θα γίνει και μετά κράξε.

Pitouros
30-09-07, 16:41
Φίλε άλλο το «είμαι επιφυλακτικός» και άλλο το «ουστ! αίσχος! :evil: :down: :evil: :down: άχρηστοι!».
Υπάρχει μια μικρή διαφορά. Κάτσε να δεις τι θα γίνει και μετά κράξε.

Έχεις δίκιο. Εδώ θα είμαστε βέβαια να το συζητήσουμε αφότου τελειώσει το όλο ζήτημα και μακάρι να έχω άδικο.

xolloth
30-09-07, 16:53
εγω παροτι ειμαι στην φορθνετ ,χαιρομαι που θα δωσει 24 η HOL για 2 λογουs
1]θα παψει να πηγαινει ολοs ο κοσμοs στην φορθνετ και ετσι θα ανασανουμε.
2] θα δωσει και η φορθνετ το upload πιο γρηγορα και ετσι θα ειμαστε ολοι κερδισμενοι.
αυτο ειναι ο ανταγωνισμοs .

ipo
30-09-07, 16:58
Καλή κίνηση από τη HOL, άντε να δούμε αν η forthnet θα την ισοφαρίσει δίνοντας και αυτή 1up.
Αυτό σκέφτομαι κι εγώ κάθε φορά που βλέπω ανταγωνιστικές κινήσεις από άλλες εταιρείες, όπως τα 16 Mbit της ON. Ήδη η HOL ανέβηκε στην κορυφή από πλευράς τεχνικών προδιαγραφών (η πράξη θα δείξει αν τελικά θα ξεπεράσει την ON σε πραγματικό bandwidth). Η FORTHnet δίνει το bandwidth στο upstream με περιορισμό, λες και είναι χρυσάφι.

Πριν από 2 χρόνια ακουγόταν ότι ήταν ακριβό το bandiwdth, γι' αυτό έδιναν 1 Mbit με 80 ευρώ/μήνα μόνο για την πρόσβαση στο internet. Ξαφνικά έπεσε η τιμή του στο 1/100 και δίνουν τώρα 24 Mbit (μαζί με τη γραμμή ADSL) με 20 ευρώ/μήνα; Ή μήπως φάνηκε ξεκάθαρα ότι πουλούσαν αέρα;

Το ίδιο ισχύει τώρα και για το upstream. Ας αφήσουν τα εμπορικά κόλπα και την προσπάθεια να διατηρήσουν τις πανάκριβες τιμές των μισθωμένων και ας αφήσουν το upstream στα όρια που επιτρέπει η γραμμή καθενός (έως 1,3 Mbps για annex a ή b).



οπωs εχω γραψει πριν καμμια εβδομαδα σε αλλο thread ,η φορθνετ θα αναβαθμισει το upload μεχρι τιs γιορτεs.
το εμαθα πολυ πριν ανακοινωσει η ΗΟL το νεο πακετο.
Θα χάσουν πολλούς πελάτες αν αργήσουν τόσο, τη στιγμή που On (ανεπίσημα), NetOne και HOL δίνουν διπλάσιο upstream.

Πάντως όλοι οι πελάτες της HOL, πρέπει να βάλουν καλά στο μυαλό τους ότι δεν πρέπει να πετάξουν ποτέ (!) τις αποδείξεις εξόφλησης λογαριασμών. Αν δεν ξέρουν το λόγο, ας ρίξουν μία ματιά στα νήματα που αφορούν την εταιρεία, στα οποία παλαιοί πελάτες καλούνται να πληρώσουν μεγάλα ποσά, αν δεν μπορούν να προσκομίσουν αποδείξεις που τεκμηριώνουν ότι έχουν εκπληρώσει όλες τις οικονομικές υποχρεώσεις τους προς την εταιρεία. Και όλα αυτά χρόνια μετά την λήξη του συμβολαίου με τη HOL.

Dimitris
30-09-07, 16:58
Επειδη το υπαρχον δεν θα ειναι συμβατο με την ταχυτητα των 24 για αυτο λεω αν θα δωσουν και το router στην αναβαθμιση. Το λεω μηπως γινουν αυτοματα οι αναβαθμισεις χωρις τη συμβολη του πελατη

Το Xavi δεν είναι adsl2+ ? Νόμιζα πως ήταν :hmm:

Πύρρος
30-09-07, 17:08
Δηλαδή πώς θα γίνει; Θα μπουν στο router μου με remote access, θα ελέγχξουν το SNR μου και θα με ανεβάσουν όσο παίρνει;

Οπως το κάνει και η forth (και φαντάζομαι όπως το κάνουν και έξω). Θα αποφασίσουν μία τιμή Χ για το SNR που θεωρούν ότι είναι ικανοποιητικά σταθερή και θα κλειδώνεις σε όποια ταχύτητα σου δίνει SNR Χ. Για την forthnet, το X είναι 6.

treli@ris
30-09-07, 17:09
Το Xavi δεν είναι adsl2+ ? Νόμιζα πως ήταν :hmm:
Δεν εννοω το xavi αλλα το fritz που εχω στην 4αρα

stcp
30-09-07, 17:17
Δεν εννοω το xavi αλλα το fritz που εχω στην 4αρα


Το jetspeed 520 πάντως είναι ADSL2.

Έχει ακούσει κανείς από τους "πληροφοριοδότες" για μετατροπή του Voip σε PSTN στο 2Play?

guzel
30-09-07, 17:47
ευγε !!!!!! η χολ αυτη τη στιγμη ειναι ο καλυτερος παροχος.. απιστευτη σταθεροτητα στις ταχυτητες.. ενα μεγαλο μπραβο στη χολ :oneup::oneup:

spinmaths
30-09-07, 18:06
Για το HOL DP τα πράγματα από Σαββατο 29 Οκτωβρίου, είναι ως εξής:

1.Πακέτο στα 6MBps στα 34€/μήνα
2.Πακέτο μέχρι τα 24MBps στα 37€/μήνα
(συμπεριλαμβάνεται ΦΠΑ)

Ισχύουν ακριβώς τα ίδια με την προηγούμενη προσφορά, μόνο που πλέον δεσμεύεσαι ουσιαστικά για 1 χρόνο, μιας και μετά τον 1ο χρόνο, διακόπτεις εάν θέλεις χωρίς κάποιο κόστος. Ενώ το κόστος διακοπής εντός 12 μηνών έπεσε στα 55€ (πριν ήταν στα 89€).
Επιπλέον. ο εξοπλισμός (Fritz!BOX 7140) μετά το πέρας των 12 μηνών χαρίζεται στον πελάτη.
Δεν νομίζω αυτή τη στιγμή να υπάρχει στην αγορά καλύτερη και πιο δελεαστική προσφορά σε DoublePlay πακέτο. :p
Και από Δευτέρα έρχεται και συνέχεια με μία αντίστοιχη προσφορά σε SinglePlay. :oneup:

guzel
30-09-07, 18:12
Επιπλέον. ο εξοπλισμός (Fritz!BOX 7140) μετά το πέρας των 12 μηνών χαρίζεται στον πελάτη.


:oneup::oneup::oneup: ουαοοοοοοοοοο ,ισχυει για ολους αυτο ? και για μας με ΑΡΥΣ που ειμαστε 3 χρονια συνδρομητες ?

xolloth
30-09-07, 18:12
στο πακετο των 24 με 37 ευρω περιλαμβανονται και οι δωρεαν αστικεs -υπεραστικεs κλησειs οπωs στην φορθνετ;

guzel
30-09-07, 18:15
να αλλαξει ο τιτλος .. δεν ειναι μονο τα 24mb η ειδηση ..υπαρχουν ουσιαστικες αλλαγες !!

xolloth
30-09-07, 18:20
για λεγε-για λεγε.

Hellis
30-09-07, 18:51
Πολύ φθηνά δεν είναι για τέτοιες ταχύτητες; Σε ευρωπαϊκές χώρες (εδώ (http://www.broadband.gov.ie/List+all++Services/)κι εδώ (http://www.bbnet.ie/Packages/)) βλέπω πως είναι πολύ πιο ακριβά και μάλιστα σχεδόν όλοι τα δίνουν με usage limit. Τι παίζει;

xolloth
30-09-07, 18:55
εγω εχω μια απορια.
εχει στο σαιτ τηs η hol το 2play με 37 ευρω τον μηνα .
εωs 12 mb ομωs.
θα δωσει τα 24 με την ιδια τιμη η ειναι ραδιο -αρβυλα;

lewton
30-09-07, 19:11
Δεν νομίζω αυτή τη στιγμή να υπάρχει στην αγορά καλύτερη και πιο δελεαστική προσφορά σε DoublePlay πακέτο. :p
On Telecoms.



να αλλαξει ο τιτλος .. δεν ειναι μονο τα 24mb η ειδηση ..υπαρχουν ουσιαστικες αλλαγες !!

να αλλαξει ο τιτλος .. δεν ειναι μονο τα 24mb η ειδηση ..υπαρχουν ουσιαστικες αλλαγες !!
Τι άλλο να ειπωθεί;

nikgr
30-09-07, 19:12
Προφανώς δεν ενημερώθηκε το site ακόμα xolloth.

Εγώ παρατηρώ ότι η προσφορά της HOL γίνεται πλέον ανταγωνιστική της Voda, στην οποία την πρόσβαση internet παρέχει η ίδια HOL.

Eίναι σαν ενας παραγωγός καρπουζιών να πουλάει το καρπούζι πιο ακριβά απ' τον μεσάζοντα στον οποίο δίνει τα καρπούζια. :p

Eνώ μέχρι τώρα η δέσμευση στη HOL ήταν για 3χρόνια και με εξοντωτικά πρόστιμα διακοπής μέχρι και τον 3ο χρόνο, στη Voda ήταν μόλις 45euro για τον 1ο μόλις χρόνο.

Στη Voda επίσης χαρίζονταν o εξοπλισμός μετά τον 1ο χρόνο, ενώ υπάρχει και επιδότηση συσκευής (30euro) εφοσον επιλέξεις το ακριβότερο Fritz7140, με κόστος 57euro.

Nα υποθέσω ότι ανάλογες αυξήσεις ταχύτητας θα γίνουν τώρα και στα πακέτα της Voda? :hmm:
Tί γίνεται όμως για εκείνουν που υπέγραψαν συμβόλαια για 30euro το μήνα για 12ΜΒps?

(*) To fritz πόσο το χρέωνε μέχρι τώρα η HOL? :hmm:

famous-walker
30-09-07, 19:18
Εγώ τι να κάνω;, να πάω αύριο να πάρω πακέτο και να κάνω αίτηση; Αφού με τις αλλαγές θα ευεργετηθώ και' γώ. Λέω να το κάνω για να μην πλακώσουν πολλοί, γιατί εδώ και 10 μέρες στην Λάρισα λειτουργεί κανονικά.

lewton
30-09-07, 19:19
Εγώ τι να κάνω;, να πάω αύριο να πάρω πακέτο και να κάνω αίτηση; Αφού με τις αλλαγές θα ευεργετηθώ και' γώ. Λέω να το κάνω για να μην πλακώσουν πολλοί, γιατί εδώ και 10 μέρες στην Λάρισα λειτουργεί κανονικά.
Οι πολλοί θα πλακώσουν, αλλά δε χάνεις τίποτα να προχωρήσεις.

xolloth
30-09-07, 19:20
δεν διαφωνω για την ενημερωση του site,απλωs μου φανηκε παραξενο να δινει τα 24 στην τιμη των 12.
βεβαια αν το καλοσκεφτειs και σε μαs η φορθνετ ειχε δωσει αρχικα 10 και μετα τα αναβαθμισε στα 24 με την ιδια τιμη.

BoGe
30-09-07, 19:26
Εννοείται ότι το "1"ΜΒ upload που δίνει θα παραμείνει, ε;

Πύρρος
30-09-07, 19:40
δεν διαφωνω για την ενημερωση του site,απλωs μου φανηκε παραξενο να δινει τα 24 στην τιμη των 12.
βεβαια αν το καλοσκεφτειs και σε μαs η φορθνετ ειχε δωσει αρχικα 10 και μετα τα αναβαθμισε στα 24 με την ιδια τιμη.

Πήγε 4->10->24 μέσα σε λιγότερο από 9 μήνες

runner70
30-09-07, 19:44
Εννοείται ότι το "1"ΜΒ upload που δίνει θα παραμείνει, ε;

εε δεν νομιζω να το ριξει στα 512,θα παει πολυ αν το κανει.Τωρα που θα τα αναβαθμισουν ολα σε 24Mbps θα δουμε και καμια αναβαθμιση με το εξωτερικο ??Γιατι αν πλακωσουν αρκετοι στην hol δεν θα αντεξει με τα 2.5 Gbps... οταν η forthnet εχει 7.5 Gbps

lewton
30-09-07, 19:47
Θα πάνε τώρα όλοι σε αυτήν την τιμή και αυτήν την ταχύτητα;
Φαντάζομαι πως όσοι είχαν πάρει κάτι στα 2 ή 3 Mbps με πάγιο κάτω των 22 ευρώ το μήνα ίσως μείνουν εκεί που είναι τώρα.

Πύρρος
30-09-07, 19:49
Πολύ φθηνά δεν είναι για τέτοιες ταχύτητες; Σε ευρωπαϊκές χώρες (εδώ (http://www.broadband.gov.ie/List+all++Services/)κι εδώ (http://www.bbnet.ie/Packages/)) βλέπω πως είναι πολύ πιο ακριβά και μάλιστα σχεδόν όλοι τα δίνουν με usage limit. Τι παίζει;


Η ιρλανδία είναι σε χειρώτερα χάλια από μας. Είναι που μοιάζουμε σε τρόπο σκέψης. Απλά εμείς έχουμε το φραπέ, αυτοί έχουν τη γκίνες. Α, και παίζει να έχει σχέση ότι πριν μας έρθει στον ΟΤΕ, ήταν στην Eircom η Σούλα (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=51050&postcount=7). [άλλο λινκ] (http://tovima.dolnet.gr/print_article.php?e=B&f=13747&m=D08&aa=2). Και το quote όλα τα λεφτά:


«εκτός από την ταχύτητα 384, θα προσφερθούν και ταχύτητες 512 και 1.024»


Αυτό το είπε το δεκέμβρη του 2005, αναφερόμενη στα σχέδια για το 2006.

runner70
30-09-07, 19:51
Θα πάνε τώρα όλοι σε αυτήν την τιμή και αυτήν την ταχύτητα;
Φαντάζομαι πως όσοι είχαν πάρει κάτι στα 2 ή 3 Mbps με πάγιο κάτω των 22 ευρώ το μήνα ίσως μείνουν εκεί που είναι τώρα.

πιθανον τα πακετα των 2 Mbps που ειναι κατω των 20 ευρω να γινουν 6 Mbps

@ ADSLgr.com All rights reserved.