PDA

Επιστροφή στο Forum : CONN-X Περιστέρι: Αίσχος?



Klatas
30-09-07, 15:44
Φίλοι μου,

Εχω Conn-X 1MB και SAGEM. Από τότε που το έβαλα το Down Stream είναι 768ΚΒ. Ποτέ παραπάνω. Είναι αυτό φυσιολογικό?
Κια από χθές που κόπηκαν οι γραμμές και μετά από κλήση βλάβης αποκαταστάθηκαν σήμερα δείχνει 320ΚΒ.
Τι πρέπει να δείχνει το Down Stream? Την πραγματική τρέχουσα ταχύτητα ή τη θεωρητική της συνδρομής?
Αϋριο πάω στον ΟΤΕ και θα γίνει της κακομοίρας. Τους έχω βαρεθεί. Αν και άσχετο με το Φόρουμ έχω αλλά 7 Netmod και έχω μείνει συνολικά πάνω από τρεις μήνες με διακοπτόμενες κλήσεις ή και χωρίς σύνδεση.
Απιστευτος ο ΟΤΕ εν ετι 2007:
Να συμπληρώσω (τώρα που έμαθα μερικά πράγματα από όλους εσάς στο forum) ότι Downstream Noise Margin έχω μέγιστο 10 και συνήθως 6!!!!
Επαναλαμβάνω την ερώτηση : Αν έχω συνδρομή 1Μb το data rate τι πρέπει να δείχνει? Γιατί το μέγιστο που δείχνει όταν η γραμμή λειτουργεί είναι πάντα 768/192?

deniSun
01-10-07, 09:16
Έχεις πολύ χαμηλό nm και προφανώς έχεις πρόβλημα με την γραμμή σου.
Ζήτησε να σου γίνει έλεγχος.

Klatas
02-10-07, 11:54
Θα σας διηγηθώ τι έγινε επειδή πρέπει να έχουμε σωστή άποψη για τα πράγματα:
Εστειλα e-mail στα παράπονα του ΟΤΕ εξηγώντας τα δύο προβλήματα: 1. Αντί για 1024 πάντα έπιανα 768 και 1. Πολύ κακή γραμμή επί χρόνια. Τους απείλησα ότι "επιφυλάσσομαι για κάθε νόμιμο δικαίωμά μου".
Επίσης πήγα και στον ΟΤΕ Περιστερίου όπου μετά από μια σύντομη ηλίθια και ανούσια συζήτηση, μόλις κατάλαβαν ότι ξέρω κάτι παραπάνω με έστειλαν και είδα τους τεχνικούς. Και εκεί άρχισαν οι ευχάριστες εκπλήξεις:
Τα παράπονα του ΟΤΕ με πήραν εχθές το βράδυ τηλέφωνο (στο κινητό μια και δεν είχα γραμμή) και επί ΜΙΑ ώρα με ευγένεια, πραγματικό ενδιαφέρον και υπομονή με καθοδήγησαν και κάναμε όλα τα απαραίτητα τεστ για να βεβαιωθούμε ότι δεν υπάρχει βλάβη στη συνδεσμολογία ή τα μηχανήματα μέσα στο σπίτι. Μόλις το είδαν αυτό μου είπαν ότι θα στείλουν τεχνικό. Ο κύριος αυτός λέγεται όχι επώνυμα και συγχαρητήρια στον ΟΤΕ για τον υπάλληλο αυτό.
Το επόμενο πρωί (σήμερα) πήγα και είδα τους τεχνικούς. Ακουσαν το πρόβλημα και (εφόσον τους μίλησα ευγενικά) είπαν ότι θα στείλουν τον τεχνικό το μεσημεράκι. Μου εξήγησαν επίσης ότι ο ΟΤΕ θέλει να κάνει ανανέωση δικτύου στο Περιστέρι αλλά ο Δήμος ζητάει υπέρογκα αντισταθμιστικά οφέλη για να τους αφήσει να σκάψουν, οπότε το δίκτυο καταρρέει. ΠΟΛΥ σημαντική πληροφορία με τηνοποία θα ασχοληθώ αργότερα.
Κάθησα σπίτι για να δω τι θα γινόταν. Πράγματι στις 10:30 ήλθε ο τεχνικός ονόματι:nono: (δε ξέρω το επίθετό του) ο οποιός είναι πιτσιρίκος (late 20s -early 30'). Ευγενέστατος με άκουσε, μίλησε με το κέντρο (από τη γραμμή μου που έτυχε να δουλεύει εκείνη την ώρα) και από την ποιότητα της γραμμής κατάλαβε το πρόβλημα (επαγωγικά ρεύματα). Στο κέντρο κατάλαβαν ότι "από λάθος" ενώ πλήρωνα 1024 με είχαν συνδέσει με 768. Η εξήγηση του Μπάμπη ήταν ότι από τη μάνα τους τα DSLAM είναι στα 768 οπότε αν δεν το αλλάξουν αυτό παραμένει. Φτιάχτηκε αυτό. Μετά ο:nono: πήγε στο ΚΑΦΑΟ και επιβεβαίωσε ότι παάγματι η γραμμή υπέφερε αυτά τα χρόνια λόγω επαγωγικών ρευμάτων (ίσως σε αυτό οφείλεται και το "κάψιμο" των netmode?).
ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ:
Downstream από 160 (max 768) καρφώθηκε στα 1024 (και μετρημένα από το adslgr.com)
Noise Margin Downstreamαπό 4dB!!! σε 25db!!!
Ολα φαίνονται εντάξει. Να δούμε. Μπράβο στον ΟΤΕ και για τον ΜΠΑΜΠΗ από την τεχνική υπηρεσία του Περιστερίου (της οποίας και ο προίστάμενος είναι πολύ σωστός)
ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ
1.Η αντιμετώπιση του προβλήματος από τον ΟΤΕ και τους ανθρώπους του ήταν καταπληκτική. Αυτό όμως έγινε αφού διάβασα αρκετά στο forum και μπορεσα να ξεπεράσω τισ βλακείες των ανθρώπων της "βιτρίνας" και να φτάσω στους τεχνικούς που χωρίς να πληρώνονται κρατάνε όλο αυτό το μπουρδέλο σε κάποιο αξιοπρεπές επίπεδο.
2. Αν θέλετε να λυθεί το πρόβλημά σας πρέπει να διαβάσετε και να δείξετε ότι ξέρετε τι ζητάτε. Να επιμείνετε ευγενικά πάντα και θα σας ακούσουν
3. Κάτι παίζεται με τα DSLAM και τις ταχύτητες. Εχω ακούσει ότι κάποιοι τα παίρνουν και καρφιτσώνουν κάποιους σε υψηλότερες ταχύτητες και κάποιους σε χαμηλότερες (ποιός θα το καταλάβει). Να με θυμηθείτε ότι κάτι χοντρό θα βγει στη δημοσιότητα μια μέρα.
4. Το πιό σπουδαίο: Ο ΟΤΕ έχει καλό προσωπικό το οποίο δεν έχει κίνητρο να δουλέψει. Και πάλι δείχνει κατανόηση και ενδιαφέρον. Δε νομίζω οπιοσδήποτε άλλος παροχος να είχε δείξει τόσο και τέτοιο ενδιαφέρον. Οσο για το 1242 έχει γίνει outsourced σε ιδιωτική εταιρεία και γιαυτό δε λειτουργεί.
Ελπίζω να είναι χρήσιμη σε εσας, φίλοι μου, αυτή η ιστορία.

MARINIO
02-10-07, 12:59
Φιλε Klatas,αυτο με τις λαμογιες του ΔΗΜΟΥ με ενδιαφερει και εμενα.Περιστεριωτης ειμαι.Οταν εχεισ νεα ενημερωσε.Πρεπει να κινηθουμε και να ενεργησουμε και εμεις.Οσοι ειναι Περιστεριωτες μπορουμε κατι να κανουμε ισως.

Klatas
02-10-07, 13:16
Νομίζω ότι ο Δήμος Περιστερίου και κάθε Δήμος πρέπει να ξέρει (ή να καταλάβει) ότι το επίπεδο ζωής που προσφέρει στους κατοίκους του εξάρτάται τώρα πιά (καλώς ή κακώς) κατά πολύ και από το επίπεδο των τηλεπικοινωνιών. Ο Δήμαρχος Περιστερίου πρέπει λοιπόν να πληροφορηθεί ότι τα αντισταθμιστικά οφέλη που ζητάει είναι ψίχουλα μπροστά στην ικανοποίηση των πολιτών του και την προσέλκυση επιχειρήσεων και υπηρεσιών που θα πετύχει αν προσφέρει ένα σύγχρονο τηλεπικοινωνιακό δίκτυο. Είμαι προθυμος να μαζευτούμε πέντε - έξι άτομα να κάνουμε παράσταση και να του εξηγήσουμε. Είναι γάτος και θα καταλάβει. Ποίς συμφωνεί?

Jazzer
02-10-07, 15:34
Νομίζω ότι ο Δήμος Περιστερίου και κάθε Δήμος πρέπει να ξέρει (ή να καταλάβει) ότι το επίπεδο ζωής που προσφέρει στους κατοίκους του εξάρτάται τώρα πιά (καλώς ή κακώς) κατά πολύ και από το επίπεδο των τηλεπικοινωνιών. Ο Δήμαρχος Περιστερίου πρέπει λοιπόν να πληροφορηθεί ότι τα αντισταθμιστικά οφέλη που ζητάει είναι ψίχουλα μπροστά στην ικανοποίηση των πολιτών του και την προσέλκυση επιχειρήσεων και υπηρεσιών που θα πετύχει αν προσφέρει ένα σύγχρονο τηλεπικοινωνιακό δίκτυο. Είμαι προθυμος να μαζευτούμε πέντε - έξι άτομα να κάνουμε παράσταση και να του εξηγήσουμε. Είναι γάτος και θα καταλάβει. Ποίς συμφωνεί?
Κάποιοι από εμάς ασχοληθήκαμε ήδη με το θέμα,
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=126230
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=122031
το Περιστέρι έχει μεγάλο πρόβλημα και παρόλο που αχοληθήκαμε πάρα πολύ, δεν είμαστε σε θέση να βγάλουμε ασφαλή συμπεράσματα.:hmm:

Psychaos
02-10-07, 16:19
Οντως οι ταχητυτες μεχρι στιγμης ειναι αισχος αλλα η εξυπηρετηση των υπαλληλων , τεχνικων του ΟΤΕ ειναι πραγματικα πολυ καλη. Ας ακουσουμε και την αποψη του δημου να δουμε τι λεει .

MARINIO
02-10-07, 16:48
Εγω ειμαι μεσα.Να μαζευτουμε να κινηθουμε ξανα! Να ξαναπροσπαθησουμε

MARINIO
02-10-07, 17:33
Προτεινω καταθεση επιστολης και στον ΔΗΜΟ.Δεν ξερω κατα ποσο ειναι εφικτο αυτο...

Klatas
02-10-07, 21:20
Διάβασα τα άλλα threads κσι είδα ότι πράγματι το θέμα αυτό απασχολεί πολύ κόσμο. Οντας ο μεγαλύτερος σε ηλικία λέω να πάρω μερικά τηλέφωνα στο Δήμο να δω αν θα βρώ άκρη. Και μετά βλέπουμε. Σίγουρα όμως πρέπει να κάνουμε κάτι. Εκτός αν κάποιοι στο Δήμο τα παίρνουν από άλλους παρόχυς οπότε η τράπουλα σημαδεμένη. Δε νομίζω όμως. :hmm:

Klatas
03-10-07, 21:26
Λοιπόν φίλοι μου.

Επικοινώνησα με έναν εκ των αντιδημάρχων του Δήμου Περιστερίου ο οποίος ήταν ευγενέστατος και έδειξε ενδιαφέρον για την υπόθεση. Αφού τον ενημέρωσα για την όλη ιστορία με προέτρεψε να επικοινωνήσω και με το γραφείο του Δημάρχου. Οταν τους πήρα τηλέφωνο είχαν ήδη ειδοποιηθεί διάβασαν το thread μας και μου είπαν ότι θα ενημερώσουν και το Δήμαρχο. Είμαι σίγουρος ότι ό Δήμαρχος θα πράξει τα δέοντα.
Στη μικρή μου συζήτηση κατάλαβα ότι όντως τα αντισταθμιτικά οφέλη είναι ένα ζήτημα και τους καταλαβαίνω. Ο ΟΤΕ κινείται σαν ιδιωτικός οργανισμός (και καλά κάνει) και πρέπει να απόζημιώσει το Δήμο για την όχληση. Πρέπει λοιπόν να κάτσουν κάτω και να τα βρούνε. Με δεδομένο ότι και ο ΟΤΕ ΠΕριστερίου είναι ικανοί και το προσωπικό της Δημαρχίας ενδιαφέρονται για το καλό της Πόλης νομίζω ότι θα βρεθεί λύση, αρκεί και εμείς να είμαστε παρόντες και να πιέζουμε (πάντα ευγενικά έτσι?)
Να κρατάμε επαφή αγφού φαίνεται ότι το φόρουμ είναι δύναμη.

Jazzer
03-10-07, 22:08
Φίλε Klatas, ενημέρωσέ μας σε παρακαλώ για τις όποιες εξελίξεις υπάρχουν, απ΄ότι θα διάβασες έχω ασχοληθεί αρκετά με το θέμα και καλό θα ήταν να συντονιστούμε για περαιτέρω ενέργειες.
Το θεωρώ αδιανόητο στον τέταρτο μεγαλύτερο δήμο της χώρας που λέγεται Περιστέρι και με πληθυσμό άνω των 250.000 ανθρώπων, να έχουν εγκριθεί κονδύλια από τη διοίκηση του ΟΤΕ για σημαντικά δικτυακά έργα και να μην προχωράνε !:mad:

Klatas
04-10-07, 17:33
Πήρα και πάλι το γραφείο Δημάρχου και μου είπαν ότι ο Δήμαρχος θα ενημερωθεί το συντομοτερο δυνατόν. Κράτησαν και το τηλέφωνό μου και θα φαντάζομαι θα με ειδοποιήσουν αν υπάρξει κάτι. Θα τους ξανακαλέσω αν δεν το κάνουν αυτοί.

@ ADSLgr.com All rights reserved.