PDA

Επιστροφή στο Forum : (Πολύ) Χαμηλές ταχύτητες και διάφορες σκέψεις...



Gonik
30-09-07, 20:20
Γεια χαρά παιδιά... Είμαι πελάτης της HOL εδώ και ενάμισι χρόνο περίπου και συγκεκριμένα από τον Ιανουάριο έχω το πρόγραμμα του ΔΙΟΔΟΣ για 768/192 kbps.

Τους τελευταίους 2 μήνες περίπου οι ταχύτητες που πιάνω είναι επιεικώς απαράδεκτες, μιας και από browser δεν ξεπερνάνε τα 15kb/sec (στα πολύ καλά να πάει στα 25) ενώ σε p2p (και πιο συγκεκριμένα σε torrents) δεν ξεπερνάει επίσης τα 10 kb/sec.. Έλεγα να μην ασχοληθώ με το πρόβλημα μέχρι να τελειώσει η εξεταστική μου, όπερ και εγένετο. Την Τρίτη τελειώνω και θα επικοινωνήσω μαζί τους ζητώντας εξηγήσεις... Περιμένω να μου πουν το γνωστό τροπάριο "Δεν φταίμε εμείς, αλλά φταίει ο ΟΤΕ" και από την μεριά τους ο ΟΤΕ θα λέει "Δεν φταίμε εμείς, φταίει ο ISP"..

Για την ιστορία ο κολλητός μου, μένει ένα τετράγωνο μακριά από εμένα και υπάγεται στο ίδιο DSLAM με εμένα (ΤΖΑΝΑΚΑΚΗ - ΧΑΝΙΑ) και δεν αντιμετωπίζει πρόβλημα.. Οι ταχύτητες του είναι άψογες (έχει το ίδιο ακριβώς πακέτο με εμένα).

Έχει αντιμετωπίσει κανείς, παρόμοιο πρόβλημα ώστε να με διαφωτίσει;

Επιπλέον σκεύτομαι σοβαρά όταν τελειώσει ο χρόνος που με υποχρεώνουν (τον Ιανουάριο του 2008 δηλαδή) να διακόψω από την ενλόγω εταιρια και να βάλω Forthnet Soho για την οποία έχω ακούσει πολύ καλά λόγια από όσους την έχουν βάλει.. Τι κινήσεις θα πρέπει να κάνω; Πρώτα θα απευθυνθώ στη HOL ώστε να μου το διακόψουν και μετά θα κάνω αίτηση στην Forthnet? Θέλω να μείνω χωρίς DSL όσο τον δυνατόν λιγότερο γιατί μέχρι τότε θα έχω αρχίσει τη Διπλωματική μου εργασία και το internet θα είναι απαραίτητο!

Υπάρχει τίποτα που μου διαφεύγει; Κάθε συμβουλή δεκτή.. :) Ευχαριστώ!

xolloth
30-09-07, 20:30
κανα μηνα πριν κανε την αιτηση και ειδοποιησε και την hol,αν και θα σε ενημερωσουν απο την φορθνετ τι να κανειs.

guzel
30-09-07, 20:32
η hol δεν εχει προβλημα με τις ταχυτητες αντιθετως.. εγω με 2048 καθε μερα κατεβαζω απο παντου με 200-220kb/s :oneup:

μαλλον στον οτε ειναι το προβλημα σου !

Gonik
30-09-07, 22:17
η hol δεν εχει προβλημα με τις ταχυτητες αντιθετως.. εγω με 2048 καθε μερα κατεβαζω απο παντου με 200-220kb/s :oneup:

μαλλον στον οτε ειναι το προβλημα σου !

Α καταπληκτικα :/... Και τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση;

grsaint13
01-10-07, 00:18
Α καταπληκτικα :/... Και τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση;

Ευχέλαιο...:whistle:

kmike
01-10-07, 01:06
Είχα αντίστοιχο πρόβλημα, μηδαμινές ταχύτητες πριν περίπου 6 μήνες. Συνήθως όταν έχεις τόσο μικρές ταχύτητες υπάρχει πρόβλημα στη γραμμή ή στην πόρτα που σου αντιστοιχεί. Αρμόδιος για αυτό είναι ο ΟΤΕ, αλλά όπως ίσως θα γνωρίζεις θα πρέπει εσύ να αποτανθείς στην τεχνική υποστήριξη της HOL. Αν πράγματι είναι έτσι, θα δηλώσει η HOL την βλάβη στον ΟΤΕ και μετά εκείνοι κάποια στιγμή (μετά από 2-3 εργάσιμες) θα επικοινωνήσουν μαζί σου για να περιγράψεις το πρόβλημα. Στην δική μου περίπτωση, στην πρώτη επαφή μαζί τους δεν βρέθηκε άκρη καθώς αρχικά απέδωσαν το πρόβλημα σε τηλεφωνική συσκευή που είχα και ενδεχομένως ήταν ελαττωματική (πραγματικά ανέβαζε την αντίσταση του κυκλώματος αλλά δεν ήταν αυτή τελικά το πρόβλημα). Συμβουλή μου είναι κάποια στιγμή να αφαιρέσεις κάθε είδους τηλεπικοινωνιακό εξοπλισμό ( συμπεριλαμβανομένων splitter και φίλτρων) και να συνδέσεις το router απ' ευθείας πάνω στην πρίζα του τηλεφώνου (την κεντρική κατά προτίμηση) χωρίς τίποτα άλλο στις πρίζες. Έτσι θα αποκλείσεις το ενδεχόμενο ελαττωματικού εξοπλισμού. Αμέσως μετά να επικοινωνήσεις με την HOL για τα υπόλοιπα και αν το πρόβλημα σου δεν λυθεί να επαναλάβεις. Δυστυχώς οι διαδικασίες σε αυτά είναι χρονοβόρες και σου εύχομαι το πρόβλημα σου να λυθεί γρήγορα. Εμένα λύθηκε με την τρίτη συνεχόμενη δήλωση βλαβης και αν κατάλαβα καλά μου άλλαξαν πόρτα αφού διαπίστωσαν πρώτα οτι και κάποιοι άλλοι είχαν κάνει παράπονα. Απο τότε όλα πάλι δουλεύουν ρολόι.

Gonik
01-10-07, 11:47
:hammered: :rant:

Ωχ! Έχεο γούστο να φταίει η τηλεφωνική συσκευή! Θα τραβάω τα μαλλιά της κεφαλής μου αν ισχύει κάτι τέτοιο... Ευχαριστώ όλους σας.. Θα αποσυνδέσω την συσκευή όταν επιστρέψω σπίτι και θα επανλέθω...

Gonik
04-10-07, 01:27
Τελικά τζίφος... δεν φταίει ο εξοπλισμός ή η τληεφωνική συσκευή... Δεν γλιτώνω το τηλέφωνο στη HOL... Αυτή τη @#$^ την αναμονή βαριέμαι κάθε φορά που καλώ.. :/

Tem
04-10-07, 01:32
Τελικά τζίφος... δεν φταίει ο εξοπλισμός ή η τληεφωνική συσκευή... Δεν γλιτώνω το τηλέφωνο στη HOL... Αυτή τη @#$^ την αναμονή βαριέμαι κάθε φορά που καλώ.. :/
ολπίσου με αρκετή υπομονή για την αναμονή και όχι μόνο ;)

No-Name
04-10-07, 01:38
Η πάρα πολύ πρωί ή τέτοιες ώρες κάλεσε θα πιάσεις εύκολα

Tem
04-10-07, 01:45
Η πάρα πολύ πρωί ή τέτοιες ώρες κάλεσε θα πιάσεις εύκολα
σωστή σκέψη. Τώρα ή λίγο αργότερα είναι καλή ώρα. Θα τους πιάσει έτσι κι αλλιώς στον ύπνο αλλά τουλάχιστον δεν θα μπαίνει και σε αναμονή ;):p.

@ ADSLgr.com All rights reserved.