PDA

Επιστροφή στο Forum : Jetspeed 500 & RFC1483 bridged



cosmos
25-07-03, 08:36
Εγκαταστάθηκε πρόσφατα σε ένα δικτυάκι ένα Jetspeed 500 (PSTN). Αφού το φλάσαρα στην τελευταία έκδοση (5.2.3.0), ξεκίνησα ρυθμίσεις για να συνδέσω πάνω του ένα PPPoE client. Ο συγκεκριμένος PPPoE client έχει τη λειτουργικότητα routing, μοιράζοντας τη σύνδεση σε καμμιά 10αριά pc. Η σύνδεση είναι dynamic Forthnet 384/128.

Η ουσιαστική μου ερώτηση είναι η εξής: στο τελευταίο firmware, μπορεί κάποιος να σετάρει σύνδεση RFC1483 bridged είτε με τον παραδοσιακό τρόπο, είτε με τη λειτουργία "Quick setup". Αν τη σετάρει με το "Quick setup" τότε στις ιδιότητες της σύνδεσης εμφανίζονται πρόσθετα config panels όπως για παράδειγμα TCP MSS, η τιμή MTU κτλ. Οι ρυθμίσεις αυτές δεν εμφανίζονται αν σετάρεις το Jetspeed χωρίς το Quick setup.

Είναι προτιμότερο να σετάρω το Jetspeed με το Quick Setup ή χειροκίνητα; Αν θα πρέπει μέσω Quick setup, τι τιμές προτείνετε για αυτά τα extra options (MSS, MTU);

Παραθέτω γράφημα της κίνησης του PPPoE client (πράσινη καμπύλη), με το Jetspeed "χειροκίνητα" ρυθμισμένο, η οποία έχει ληφθεί με μέσες τιμές 5-λέπτου, στη διάρκεια 24 ωρών.

chatasos
26-07-03, 20:57
Η ουσιαστική μου ερώτηση είναι η εξής: στο τελευταίο firmware, μπορεί κάποιος να σετάρει σύνδεση RFC1483 bridged είτε με τον παραδοσιακό τρόπο, είτε με τη λειτουργία "Quick setup". Αν τη σετάρει με το "Quick setup" τότε στις ιδιότητες της σύνδεσης εμφανίζονται πρόσθετα config panels όπως για παράδειγμα TCP MSS, η τιμή MTU κτλ. Οι ρυθμίσεις αυτές δεν εμφανίζονται αν σετάρεις το Jetspeed χωρίς το Quick setup.

Είναι προτιμότερο να σετάρω το Jetspeed με το Quick Setup ή χειροκίνητα; Αν θα πρέπει μέσω Quick setup, τι τιμές προτείνετε για αυτά τα extra options (MSS, MTU);


Μήπως το quick setup αναφέρεται σε PPPoE και όχι RFC1483?
Μου φαίνεται λίγο παράξενο να ζητάει MSS/MTU για το RFC1483.

cosmos
26-07-03, 22:02
Μήπως το quick setup αναφέρεται σε PPPoE και όχι RFC1483?
Μου φαίνεται λίγο παράξενο να ζητάει MSS/MTU για το RFC1483.
Και μένα, αλλά είχε στο Quick Setup και μία επιλογή του αν θα αφήνει να περνάνε όλα τα πακέτα, μόνο τα IP ή μόνο τα PPPoE, οπότε φαίνεται να είναι 1483. Επιπρόσθετα η λεζάντα της σύνδεσης έπαιρνε αυτόματα το όνομα "Quick RFC1483 bridged"...

@ ADSLgr.com All rights reserved.