PDA

Επιστροφή στο Forum : Δεν συγχρονίζει το modem του ADSL in a box



alexgr
30-01-05, 20:58
Εχω Forthnet ADSL-in a box και από την αρχή παρουσίαζε προβλήματα να συγχρονίζει το μόντεμ. Συνήθως χρειαζότανε να βγάλω το καλώδιο να περιμένω και να το ξαναβάλω. Μετά έκανα uninstall και install τους drivers και για κανα-δυο μήνες δεν είχα πρόβλημα. Από την περασμένη Πέμπτη σταμάτησε να συγχρονίζει εντελώς, αναβοσβήνει συνέχεια το κόκκινο φωτάκι. Εχω τσεκάρει καλώδια, ξαναφορτώσει τους drivers γενικώς έχω κάνει τα πάντα. Εχω επικοινωνήσει με forthnet από την πρώτη στιγμή, και κάθε μέρα η απάντηση είναι: Θα δηλώσουμε βλάβη στον ΟΤΕ. Από ΟΤΕ ούτε φωνή ούτε ακρόαση. Στην ερώτηση πότε μπορεί να λυθεί το πρόβλημα: "Εξαρτάται.. μπορεί και μια βδομάδα". Γενικώς με έχουν ψιλογράψει..

Αν είναι να παίρνουμε forthnet και να μπλεκόμαστε πάλι με τον ΟΤΕ, γιατί να μην πάρουμε κατευθείαν ΟΤΕ, τουλάχιστον να βρίζουμε μόνο έναν. Επιπλέον, εγώ γιατί να πληρώνω αυτές τις μέρες εφόσον δεν έχω καθόλου ιντερνετ. Ούτε κουβέντα για αποζημίωση ή για παράταση της σύνδεσης.

Και σαν το κερασάκι στην τούρτα, ήρθε και το mail της forthnet που με ρωτάει αν θέλω να συνεχίσω τη σύνδεση μου, γιατι θα τελειώσει σε ένα μήνα. Αμ δε!

sdikr
30-01-05, 21:16
Αν είναι να παίρνουμε forthnet και να μπλεκόμαστε πάλι με τον ΟΤΕ, γιατί να μην πάρουμε κατευθείαν ΟΤΕ, τουλάχιστον να βρίζουμε μόνο έναν. Επιπλέον, εγώ γιατί να πληρώνω αυτές τις μέρες εφόσον δεν έχω καθόλου ιντερνετ. Ούτε κουβέντα για αποζημίωση ή για παράταση της σύνδεσης.

Η καλύτερη ερώτηση,
Ακριβώς ποιος ο λόγος να πάρουμε απο άλλους αν δεν έχουν την τσιπα να κάνουν κάτι περαν του να λένε ο ΟΤΕ φταίει.

gpan
30-01-05, 23:08
Και μένα alexgr μία από τα ίδια με το modem της crypto(f200).Μου έδωσαν από τη forthnet δοκιμαστικά για 10 μέρες το intracom jetspeed 500 και συχρονίζει κανονικά.

ipo
31-01-05, 00:22
Η καλύτερη ερώτηση,
Ακριβώς ποιος ο λόγος να πάρουμε απο άλλους αν δεν έχουν την τσιπα να κάνουν κάτι περαν του να λένε ο ΟΤΕ φταίει.
Η κατάλληλη απάντηση, στη σωστή ερώτηση!

Η Forthnet είναι μία χαρά σαν ISP, αλλά είναι ανώριμη στην υποστήριξη των πελατών της στο θέμα των γραμμών που παίρνει χονδρική από τον ΟΤΕ.

Επομένως κάντε την αίτηση για γραμμή στον ΟΤΕ και μετά πάρετε μία συνδρομή από τις ακόλουθες εταιρίες: Tellas, Altec, FORTHnet.

ilias
02-02-05, 03:31
Μου το έκανε κια εμένα μια μέρα αυτό το modem της crypto και οταν πηρα στην τηλεφωνικη υποστηριξη της forthnet μου είπαν να αλλάξω κάποιες ρυθμίσεις και συγχρονίστηκε αμέσως. Μου είπε επίσης οτι μερικές "χάνει" τις ρυθμίσεις το modem από μόνο του και μπορεί να χρειαστεί σετάρισμα... Ισως βοηθήσει, ρωτήστε τους.

Lazy Dog
02-02-05, 03:35
Ή πολυ απλα αλλαξτε μοντεμ... ;)

party-pooper
02-02-05, 21:11
ρε παιδια ποτε μη βιαζεστε να αγορασετε μοντεμ που δεν εχουνε τεσταριστει... και γενικα αυτο θα πρεπει να το κοιτατε στα περισσοτερα ειδη πληροφορικης, ποσο στο μοντεμ το οποιο θα το κρατησετε χρονια...

alexgr
03-02-05, 13:17
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας παιδιά, αλλά το πρόβλημα εξακολουθεί να υπάρχει. Εκανα κι εγώ αυτές τις ρυθμίσεις, αλλά δεν άλλαξε τίποτα. Επιπλέον, το μόντεμ δεν το διάλεξα εγώ, ήταν πακέτο με το dsl in a box. Εχει περάσει μια εβδομάδα και δεν εχω ακόμα dsl. Χθες με πήραν επιτέλους τηλέφωνο από ΟΤΕ (μετά από 6 μέρες) και με ρώτησαν αν υπάρχει το πρόβλημα. Μετά είπαν θα επικοινωνήσουν μαζί μου. Το οποίο ΔΕΝ εγινε..

Αυτα..

(το χειρότερο - ασχετο - είναι ότι την δευτέρα μπαίνω φαντάρος και πέρασα την τελευταία μου βδομάδα χωρίς dsl!!! :cry: )

@ ADSLgr.com All rights reserved.