PDA

Επιστροφή στο Forum : HOL και ip lease time



englishman
31-01-05, 01:14
Μιας και δεν είμαι στην HOL ούτε 5 μέρες, θα ήθελα να ρωτήσω κάτι: Ποιο είναι το ip lease time που δίνει η HOL; Βασικά, έχει lease time στις ip της; Ρωτάω γιατί τις λίγες μέρες που είμαι έχω δει κάτι περίεργα "νεκρώματα" της κίνησης στο pc μου και μόνο με disconnect και reconnect λύνονται. Μάλιστα, το βλέπω και στα logs του router ότι ξανακάνει dial (έχω βάλει dial on demand)....Οπότε υποθέτω ότι έχει να κάνει κάτι με αυτό που αναφέρω. Ισχύει λοιπόν; Μου φαίνεται περίεργο γιατι το είδα να γίνεται δύο φορές και δεν είχε περάσει καν 24ωρο μετά το τελευταίο connect.....

georgeadams
01-02-05, 17:55
Έχω την εντύπωση πως το "dial on demand" σημαίνει πως το modem κλείνει τη γραμμή μόνο του όταν δεν χρειάζεται (πχ όταν είναι κλειστό το pc).

Αν το έβλεπες να κάνει disconnect και ξανά dial ενώ ήταν ρυθμισμένο να μένει πάντα on-line (στο Zyxel μου αυτό αναφέρεται ως "nailed-up connection"), τότε μπορεί να είχε σχέση. Αλλά τώρα δεν νομίζω.

englishman
01-02-05, 23:01
Το dial on demand εχω την εντύπωση ότι σημαίνει πώς όταν η σύνδεση είναι κάτω και χρειάζεται να την σηκώσει, το κάνει μόνο του. Δεν ξέρω αν την ξαναρίχνει μετά. Το περίεργο είναι ότι τα disconnects συμβαίνουν τις 4-5 τελευταίες μέρες...Και δεν είναι ότι χάνει το sync (το sync φωτάκι είναι πάντα αναμένο), χάνει το carrier!!!!

Καμια ιδέα; Αποκλείεται να είναι lease time της HOL γιατί έχει συμβεί 3 φορές μέσα σε ένα 24ωρο....

spyrosn
08-02-05, 16:59
Ξετσέκαρε το dial on demand. Τσέκαρε (αν έχει) το "keep alive" ή "persistent connection" ή κάτι σχετικό με ~30sec timeout. Το dial on demand όντως σημαίνει ότι όταν περάσει κάποιο timeout κλείνει τη γραμμή και όταν ζητάς πχ. κάποια σελίδα την ξανασηκώνει.

Τώρα για το ip lease δεν ξέρω πόσο κρατάει (το default IIRC είναι 8ήμερο), πάντως με το να ρίξεις γραμμή και να την ξανασηκώσεις (μιλάμε πάντα για ADSL) δε σημαίνει ντε και καλά ότι θα στο αλλάξει.

Αν τσεκάρεις το keep alive, δε θα στη ρίχνει ποτέ. Μόνο αν σε πετάξει η HOL (πχ. για να αλλάξει το IP) ή αν κάνεις reboot το router ή το modem θα πέσει η σύνδεση, και όταν περάσει το timeout θα ξανακάνει connect.

englishman
08-02-05, 18:35
Έχω βρει τι φταίει....Για κάποιο άγνωστο λόγο χάνει το carrier το router. Και το ακόμα πιο περίεργο είναι ότι όταν είμαι με συνδρομή vivodi (έχω γραμμή vivodi) δεν συμβαίνει αυτό, μόνο όταν είμαι με την hol. Κρατάω logs από το router για να δω μήπως βγάλω κάποια άκρη γιατι συμβαίνει αρκετά συχνα την τελευταία εβδομάδα. Δεν πιστεύω ότι φταίει το router πάντως....αλλά μου φαίνεται περίεργο να φταίει και η Hol γιατί το να χάνει το carrier είναι θέμα γραμμής, δηλ. vivodi!

dunno, θα δείξει και θα ποστάρςω αν έχω κανένα νέο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.