PDA

Επιστροφή στο Forum : Tellas Shared LLU;



Davout
01-10-07, 21:57
Πήγε ένας κύριος σήμερα από την Tellas στο σπίτι ενός φίλου μου και του είπε πως αναβαθμίζουν τις ADSL συνδέσεις σε ADSL2+ 4Mbps (με δυνατότητα αναβάθμισης σε 16/24, όσο πάει) με 29,95 το μήνα. Ο φίλος μου ζήτησε διευκρίνηση εαν πρόκειται μόνο για internet επειδή έχει κάποια προνόμια στην τηλεφωνία ΟΤΕ και δε θέλει να τα χάσει, και του απάντησε ότι πρόκειται μόνο για internet. Ερωτώ, λοιπόν, υπάρχει πρόγραμμα Tellas Shared LLU αντίστοιχο της Forthnet που σου διατηρεί τηλεφωνία ΟΤΕ και βάζει μόνο internet ή πρόκειται για μετάβαση στο Zisto DSL που σου δίνει internet και τηλεφωνία Tellas με χρονοχρέωση; Να ξέρουμε για τι μιλάμε δηλαδή.

apostol70
01-10-07, 23:15
Ζει ακόμα το shared; Νόμιζα ότι η Tellas το έχει θάψει για να προωθήσει το zisto. Εδώ μέχρι και υποβάθμιση έκανε σε όσους το είχανε

Davout
02-10-07, 01:13
Βασικά ο φίλος μου πήρε τηλέφωνο στην Tellas και του παν ότι δεν υφίσταται τέτοιο πρόγραμμα, παρά μόνο Zisto. Είχε ρωτήσει τον "πλασιέ", που από μόνος του επισκεφτόταν σπίτια που χαν απλή DSL Tellas, και του είπε πως θα παραμείνει στον ΟΤΕ (έψαχνε και τις σημειώσεις του ο άνθρωπος). Σε δουλεύουν και στο σπίτι σου τώρα...

CutSickAss
02-10-07, 11:46
Η αναβάθμιση στα 16Mbps είναι στα σκαριά, αυτές τις ημέρες γίνονται και δοκιμές. Πάντως δεν υπάρχει ακόμη συγκεκριμένη ημερομηνία που είναι διαθέσιμες τέτοιες ταχύτητες. Ο πωλητής έταξε λαγούς με πετραχήλια, γιατί άκουσε μια φήμη, και έτρεξε να την εκμεταλλευτεί.

Davout
02-10-07, 11:54
Το πρόβλημα δεν είναι ο αριθμός των Mbps, αλλά ότι ο γνωστός μου του ξεκαθάρισε ότι θέλει να διατηρήσει την τηλεφωνία ΟΤΕ και ο άλλος τον έβαλε να υπογράψει συμβόλαιο μετάβασης σε τηλεφωνία Tellas, απλώς όχι απεριόριστη (πρόγραμμα DSL μόνο). Αφέλεια; Δόλος;

CutSickAss
02-10-07, 12:36
Μην το ψάχνεις, ο πωλητής ήξερε πολύ καλά τι έκανε. Σου λέει, ας βάλει ο μαλ.... τώρα το Zisto, και όταν κάποια στιγμή γίνει η αναβάθμιση, μπορεί να πάρει και 16Mbps.

Πάντως ο φίλος σου προλαβαίνει να το διακόψει πριν γίνει η μεταφορά. Ας στείλει 5-6 fax ακύρωσης στο 2111200021 της Tellas (με πλήρη στοιχεία, υπογραφές, ΑΦΜ, ταυτότητες...), και να τους πάρει μετά από 2 μέρες να δει αν το λάβανε και είναι έγκυρο.

Προτού μεταφερθεί η γραμμή από ΟΤΕ, μπορεί να γίνει κατάργηση χωρίς καμμία επιβάρυνση.

pan82
19-11-07, 03:49
Τελικά η τελλας έχει απλό adsl χωρίς να σε αποκόπτει τελείως από τον οτε η όχι;Μιας και σκεφτόμουν για wind adsl ξέροντας και εγω ότι δεν έχει απλό adsl η τελλας,βλέπω τυχαία τις προάλλες στο σαιτ πακέτο adsl ως 12ΜΒΙΤ μόνο με 18,95€ το μήνα όπως και το πακέτο της wind http://www.tellas.gr/page.asp?gid=8&arid=607&lang=2 .Και μάλιστα είδα στο πλαίσιο να χει προσφορά με 20€ το πακέτο με 4μήνες στο πακέτο (3 μήνες δωρεάν δηλαδή όπως το αντίστοιχο της wind) http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=22&category=69978046&product=941336 και σκεφτόμουν μήπως τελικά από το να παω wind να παω απευθείας στη τελλας.Αλλά τελικά τι παίζει υπάρχει τελικά η δυνατότητα για απλό adsl;τώρα το έβγαλε το πακέτο να χτυπήσει τη wind μήπως? Γιατί σίγουρα το πακέτο με το adsl χωρίς οτε υπάρχει ξεχωριστά στα 29ευρώ που διαφημίζει

chosen0ne
19-11-07, 13:09
Πλάκα κάνετε έτσι? Εγω έχω σταθερό ΟΤΕ+στην ιδια γραμμή TELLAS ADSL 12/1! Και το πάγιο μου στην τελλάs ΘΑ είναι(την έχω απο 7 νοεμβρίου την σύνδεση) 18.95 ευρώ! Και όσο για την ''υποβάθμιση'' 24 ώρεs το 24ωρο συγχρονίζω 11994 χωρίs καμία αποσύνδεση ωs τώρα... Αγαπητή tellas --> :respekt:

Davout
19-11-07, 14:54
Πρώτον το topic είναι παλιό chosenone, δεύτερον αν διαβάσεις καλά το αρχικό post λέει για 29,95 και Zisto. Υπάρχει Shared πλέον ή αν υπήρχε το χαν λίγοι, αλλά δεν πλασάρουν αυτό (δες και τη διαφήμιση της Tellas στην τηλεόραση).

Patapios
20-11-07, 05:52
Εγώ πάντως επειδή βαριέμαι να φύγώ από τον ΟΤΕ είμαι τόσο καιρό στο ΟΤΕ πάγιο DSL γραμμής και στο providing μου απο την Tellas στα 1024/256...
:D
Πως σας φαίνομαι;:p

Davout
20-11-07, 12:20
Μου φαίνεσαι κορόιδο, με τη φιλική έννοια πάντοτε :p , μιας που με τα ίδια λεφτά θα μπορούσες να χεις 12.

vaspater
20-11-07, 14:17
Γιατί ρε φιλαράκι υπάρχουν άνθρωποι ματσό που τους αρέσει να πλερώνουν.....:p:p:p

@ ADSLgr.com All rights reserved.