PDA

Επιστροφή στο Forum : Βλαβη και ταλαιπωρια απο 7/9/07



nickfudu
01-10-07, 22:24
Καλησπερα σε ολους.
Νεο μελος και θα ηθελα να μοιραστω μαζι σας το τι μου εχει συμβει το τελευταιο μηνα.

Λοιπον εχουμε και λεμε.
Στις 5/7 εγινε η αναβαθμιση στα 4mbps και ολα ηταν μια χαρα.:) Στις 7/9 παρατηρησα οτι το power του ftitz αναβοσβηνε συνεχως και δεν μπορουσε να συγχρονισει. Μετα απο 2 ημερες καταφερα να πιασω γραμμη και να ενημερωσω για το προβλημα.:(

Με καποι τεχνικο δοκιμασαμε καποια πραγματα αλλα δεν εφτιαξε. Ετσι λοιπον δοθηκε βλαβη και με διαβεβαιωσαν οτι σε λιγες ημερες ολα θα ηταν και παλι καλα.
Μετα απο 4-5 ημερες και μην μπορωντας να πιασω γραμμη και παλι εστειλα ενα μηνυμα ρωτωντας για την πορεια της βλαβης. Μου απαντησαν οτι πρεπει να επικοινωνησω με καποιον τεχνικο οποσδωποτε γιατι με emqail δεν μπορουσαν να μου απαντησουν...:down:

Αρχισα λοιπον και εγω να προσπαθω να πιασω καποια γραμμη επι ματαιω ομως...
Τελικα αναγκαστικα και εκατσα μεχρι τις 2.30 ενα βραδυ για να πιασω και μιλησα με ενα τεχνικο ο οποιος μου ειπε και εκανα τα ιδια πραγματα που ειχαμε κανει και με τον προηγουμενο συναδελγο του.

Στο τελος λοιπον μου λεει οτι δεν γινεται τπτ και οτι θα δωσει τη γραμμη σαν βλαβη...
Περιμενω λοιπον και εγω να δω τι θα γινει και εφοσον η τηλεφωνικη επικοινωνια ειναι απαγορευτικη ακομα και σαν σκεψη εστελνα emails προσπαθωντας να μαθω την εξελιξη.
Δεν ειχα ποτε καποια απαντηση που να μου εξηγει τι γινεται.. Συγχρονως παρελαβα και τον λογαριασμο για τον μηνα Σεπτεμβριο οπου δεν ειχα καθολου υπηρεσια εκτος απο 1 εβδομαδα...

Ετσι λοιπον και εγω εκνευρισμενος και κουρασμενος απο την ολη κατασταση εστειλα μια αιτηση διακοπης της συνδεσης μου για τεχνικους λογους απαιτωντας να μην επιβαρυνθω με τελη διακοπης εφοσον το προβλημα ειναι απο τη μερια τους.

Σε επικοινωνια που ειχα καποια στιγμη με επιβεβαιωσαν οτι κατι τετοιο δεν θα συμβει (δηλ δεν θα επιβαρυνθω) και οτι σε 10 ημερες θα εχει τελειωσει το θεμα.

Απλα ψαχνοντας για κατι αλλο (μιληξσα και με την 4νετ σημερα) απογοητευτικα απο τους χρονους αναμονης και απο την ασχετοσυνη των ανθρωπων που απαντανε στα τηλεφωνα.

Και σκεφτομαι μηπως να ακυρωσω την αιτηση διακοπης στην hol (ειδικα τωρα που εβγαλε και τα 24mbps) προκειμενου να γλυτωσω ξανα τη διαδικασια αιτησεων και αναμονης ενεργοποιησης.

Δεν ξερω.. Τι γνωμη εχετε και εσεις?

Ευχαριστω πολυ για το χρονο σας και για τυχον απαντησεις που θα υπαρξουν.
Φιλικα,
Νικος.

nickfudu
01-10-07, 22:56
Λοιπον νεοτερα απο το μετωπο.
Μολις καταφερα και επιασα γραμμη και μιλησα με ενα τεχνικο και μου ειπε οτι το θεμα ειναι ανοιχτο και οτι εχει ανατεθει σε μηχανικο.

Σε παρατηρηση μου οτι αυτο γινεται για σχεδον ενα μηνα και σε ερωτηση ποτε επιτελους μπορουμε να υπολογιζουμε οτι μπορει να εχουμε επιλυση του προβληματος, ελαβα την απαντηση οτι κανεις δεν ξερει και οτι ειμαστε σε αναμονη...

Τι να κανω δεν ξερω.:hmm: Αποτην μια σκεφτομαι οτι εχω "φαει τον γαιδαρο" και ισως εντος των ημερων να λυθει το προβλημα και να γλυτωσω ετσι τις ταλαιπωριες με νεες αιτησεις και αναμονες σε αλλο isp και απο την αλλη σκεφτομαι οτι οσο περιμενω τοσοσ χανω το χρονο μου...

Ημαρτον πια...:(:(

No-Name
01-10-07, 22:58
Εαν ήταν ευθύνη ΟΤΕ θα είχε διορθωθεί τόσες μέρες πάντως...οπότε για δάκτυλο της HOL το κόβω

nickfudu
01-10-07, 23:05
Στον πΟΤΕ πηγε και γυρισε καθαρη η βλαβη.
Ειναι απο την HOL.

Aπλα δεν ξερω τι να κανω πλεον.. Να μεινω η να σηκωθω και να φυγω??:hmm::hmm:

No-Name
01-10-07, 23:06
Αρχικά ενημέρωσε την ΕΕΤΤ ώστε όταν πάρεις την απόφαση να φύγεις να μην έχεις την ρήτρα της διακοπής πριν το 1ο χρόνο

nickfudu
01-10-07, 23:39
Mολις εστειλα email στην ΕΕΤΤ.
Ελπιζω να λαβω μια απαντηση σχετικα με το θεμα μου...

Vitruvian78
02-10-07, 00:09
Να πάρεις τηλέφωνο στην ΕΕΤΤ, αν θες απάντηση και γρήγορα. Εγω θα σου πρότεινα να διακόψεις. Ποιός σου εγγυάται οτι δεν θα έχεις προβλήματα και στο μέλλον; Επιπλέον σαν καταναλωτής απαιτείς ποιοτικές επικοινωνίες. Αν θες διάβασε την εμπειρία μου στο φόρουμ. Εγώ θα σου έλεγα ΟΤΕ και πάλι ΟΤΕ. Όλες οι διαδικασίες στον ΟΤΕ παίρνουν πολύ λίγο χρόνο διεκπεραίωσης, θα έχεις ιντερνετ μέσα σε 7 μέρες απο τη μέρα της αίτησης

nickfudu
02-10-07, 00:21
Να πάρεις τηλέφωνο στην ΕΕΤΤ, αν θες απάντηση και γρήγορα. Εγω θα σου πρότεινα να διακόψεις. Ποιός σου εγγυάται οτι δεν θα έχεις προβλήματα και στο μέλλον; Επιπλέον σαν καταναλωτής απαιτείς ποιοτικές επικοινωνίες. Αν θες διάβασε την εμπειρία μου στο φόρουμ. Εγώ θα σου έλεγα ΟΤΕ και πάλι ΟΤΕ.

Την διαβασα λιγο πριν.
Απλα ξερεις αυτο που λενε στους τυφλους κυβερνα ο μονοφθαλμος??
Ε καπως ετσι εχει η ολη κατασταση με τους isp's. Δεν ξερω εαν θα εχω προβληματα στο μελλον οπως δεν ξρω εαν θα εχω και με οποιοδηποτε isp αλλα αυτο που ξερω ειναι οτι εκμεταλευονται ο ενας την ανικανοτητα του αλλου και ετσι εγκλωβιζομαστε και βρισκομαστε σε αδιεξοδο.

Μπρος γκρεμος και πισω ρεμα....:(

ΕDIT: To μονο που με αποτρεπει απο τον οτε ειναι οι τιμες και οι ταχυτητεσ κατα δευτερο λογο.. 8mbps = 44€/μηνα..

Tem
02-10-07, 00:34
περιμένεις λίγο ακόμα περιμένοντας να λυθεί το πρόβλημα

nickfudu
02-10-07, 00:39
περιμένεις λίγο ακόμα περιμένοντας να λυθεί το πρόβλημα

Νομιζω οτι αυτο ειναι το καλυτερο που εχω να κανω. Αλλωστε ειμαι ηδη στην αναμονη περιπου ενα μηνα. Θα τους δωσω λιγο χρονο ακομα γιατι επαναλαμβανω δεν εχω ορεξη να μπλεξω με αιτησεις και αναμονες παλι...

Ας ελπισω να λυθει γρηγορα...
Αυριο θα καλεσω να ακυρωσω (εαν γινεται) την αιτηση διακοπης που εκανα...

Ενημερωνω για νεοτερα οταν υπαρξουν.

Tem
02-10-07, 00:41
περιμένουμε λοιπόν νεότερα . Εύχομαι ότι καλύτερο

nickfudu
02-10-07, 00:44
Σ΄ευχαριστω πολυ οπως και ολους που ασχολειθηκατε με το θεμα μου.
Να ειστε καλα και περιμενετε εξελιξεις..

lkatsa
02-10-07, 01:36
Η ιστορία σου μου θυμίσει την δίκια μου. Εγώ έκανα διακοπή δεν έχω πλέον adsl από HOL και δεν πλήρωσα ούτε 1 euro. Σε 48 ώρες κόπηκε η γραμμή και σε 24 το acc.
Παράγραφος 5.2 . Η εταιρία είμαι υποχρεωμένη σε εύλογο χρονικό διάστημα να απάντηση σε οποιαδήποτε αίτηση του πελάτη.

Tem
02-10-07, 08:22
Η ιστορία σου μου θυμίσει την δίκια μου. Εγώ έκανα διακοπή δεν έχω πλέον adsl από HOL και δεν πλήρωσα ούτε 1 euro. Σε 48 ώρες κόπηκε η γραμμή και σε 24 το acc.
Παράγραφος 5.2 . Η εταιρία είμαι υποχρεωμένη σε εύλογο χρονικό διάστημα να απάντηση σε οποιαδήποτε αίτηση του πελάτη.
θύμισέ μας την διαδικασία για την διακοπή. Πήγες από τα γραφεία της εταιρείας ?

strkomis
02-10-07, 11:23
:down:Φιλε nickfudu, και εγω αντιμετωπισα το ιδιο ακριβως προβλημαμε εσενα.
Μετα απο απειρα τηλ, απειρο χρονο αναμονης στην "υποστηριξη", τρια mail, δυο fax, μια καταγγελια στην ΕΕΤΤ,δυο επισκεψεις "τεχνικων" στο χωρο μου και τρεις επισκεψεις δικες μου στα γραφεια της εταιριας το αποτελεσμα ειναι οτι η βλαβη δεν ηξεραν ποτε θα διορθωθει, ποιος θα τη διορθωσει και ποτε.
Προτεινω ανεπιφυλακτα την αποσυνδεση (εγω αυτο εκανα) και βεβαιως δεν θα πληρωσεις ουτε ενα ευρω διοτι αυτοι φταινε και οχι εσυ!
Σιγουρα για επαγγελματικη χρηση του ADSL ο πιο αξιοπιστος (αλλα και ακριβοτερος) ειναι ο ΟΤΕ, απο οτι ξερω σε ενεργοποιουν σε 10 εργασιμες.
Εχω εντελως απογοητευτει απο την ΗΟL, το επιπεδο των "τεχνικων" ειναι χαμηλοτατο, ενω η ασυννενοησια μεταξυ των τμηματων ειναι δεδομενη.
Μπορεις να δεις και το σχετικο post που εκανα στο forum http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=130017

strkomis
02-10-07, 11:35
A! ξεχασα να πω οτι η δικη μου βλαβη δηλωθηκε 30.07.2007
Τα σχολια δικα σας!

nickfudu
02-10-07, 14:44
Λοιπον νεοτερα.
Σημερα το πρωι απο τις 9 που ανοιξα το μαγαζι ξεκινησα τα τηλεφωνα.
Στις 9.15 μιλαω με το τμημα πωλησεων οπου ζηταω να ακυρωθει η αιτηση διακοπης και συγχρονως κανω αιτηση για τα 24mbps τα οποια ειναι στην ιδια τιμη με τα 4mbps που εχω τωρα.
Ο εξοπλισμος θα μου σταλει σε 5 ημερες.

Εν συνεχεια με περνανε στο τεχνικο τμημα για να δουμε τι θα γινει με το προβλημα.
Εκει 9.45 μιλαω με ενα τεχνικο οπου και παλι δεν μπορουσε να μου δωσδει καμια απαντηση. Ζηταω λοιπον τον προισταμενο, διευθυντη καποιον υπευθυνο τελος παντων αλλα αρνειται πεισματικα να με συνδεσει.

Αγανακτισμενος λοιπον του λεω να μεταφερει οπου αυτος κρινει απαραιτητο οτι πλεον εχω κανει καταγγελια στην ΕΕΤΤ και στο Ινκα και επιφυλασσομενος παντος νομιμου δικαιωματος μου θα κινηθω δικαστικα για αποζημειωση για την ταλαιπωρια και την κοροιδια που εχω υποστει.

Αμεσως διακρινω μια αλλαγη στην συμπεριφορα και ευγενικα πλεον μου λεει να περιμενω λιγο στην γραμμη μου.
Μετα απο λιγο επανερχεται και μου λεει οτι ο προισταμενος αυτη την στιγμη δεν μπορει να μιλησει μαζι μου αλλα να αφησω το τηλεφωνο μου και θα με καλεσει αυτος μολις μπορεσει.
Του αφησα λοιπον το τηλεφωνο μου και εκλεισα (10.25)

Μετα απο 15-20 λεπτα με καλουνε στο κινητο (μια κυρια ηταν) και μου λενε οτι εντοες της ημερας θα με παρουν τηλεφωνο για να ερθουν στο σπιτι μου οι τεχνικοι να μετρησουν την γραμμη για να δουνε τι συμβαινει...

Τι να πω. Και ο αγιος φοβερα θελει.. 20 ημερες δεν εχει παρουσιαστει κανεις να μου πει τη συμβαινει και με το που ακουσανε τη μαγικη λεξη θα ερθουν και σπιτι...
Βεβαια δεν πεταω στα συννεφα (ακομα δεν με εχει παρει κανεις) αλλα σιγουρα με του που ακουσαν ΕΕΤΤ καπως αλλαξε η συμπεριφορα τους..

Ενημερωνω και παλι για οποιαδηποτε εξελιξη υπαρξει..

Και παλι ευχαριστω πολυ για το χρονο ολων..:)

strkomis
02-10-07, 16:46
Λοιπον νεοτερα.
Σημερα το πρωι απο τις 9 που ανοιξα το μαγαζι ξεκινησα τα τηλεφωνα.
Στις 9.15 μιλαω με το τμημα πωλησεων οπου ζηταω να ακυρωθει η αιτηση διακοπης και συγχρονως κανω αιτηση για τα 24mbps τα οποια ειναι στην ιδια τιμη με τα 4mbps που εχω τωρα.
Ο εξοπλισμος θα μου σταλει σε 5 ημερες.

Εν συνεχεια με περνανε στο τεχνικο τμημα για να δουμε τι θα γινει με το προβλημα.
Εκει 9.45 μιλαω με ενα τεχνικο οπου και παλι δεν μπορουσε να μου δωσδει καμια απαντηση. Ζηταω λοιπον τον προισταμενο, διευθυντη καποιον υπευθυνο τελος παντων αλλα αρνειται πεισματικα να με συνδεσει.

Αγανακτισμενος λοιπον του λεω να μεταφερει οπου αυτος κρινει απαραιτητο οτι πλεον εχω κανει καταγγελια στην ΕΕΤΤ και στο Ινκα και επιφυλασσομενος παντος νομιμου δικαιωματος μου θα κινηθω δικαστικα για αποζημειωση για την ταλαιπωρια και την κοροιδια που εχω υποστει.

Αμεσως διακρινω μια αλλαγη στην συμπεριφορα και ευγενικα πλεον μου λεει να περιμενω λιγο στην γραμμη μου.
Μετα απο λιγο επανερχεται και μου λεει οτι ο προισταμενος αυτη την στιγμη δεν μπορει να μιλησει μαζι μου αλλα να αφησω το τηλεφωνο μου και θα με καλεσει αυτος μολις μπορεσει.
Του αφησα λοιπον το τηλεφωνο μου και εκλεισα (10.25)

Μετα απο 15-20 λεπτα με καλουνε στο κινητο (μια κυρια ηταν) και μου λενε οτι εντοες της ημερας θα με παρουν τηλεφωνο για να ερθουν στο σπιτι μου οι τεχνικοι να μετρησουν την γραμμη για να δουνε τι συμβαινει...

Τι να πω. Και ο αγιος φοβερα θελει.. 20 ημερες δεν εχει παρουσιαστει κανεις να μου πει τη συμβαινει και με το που ακουσανε τη μαγικη λεξη θα ερθουν και σπιτι...
Βεβαια δεν πεταω στα συννεφα (ακομα δεν με εχει παρει κανεις) αλλα σιγουρα με του που ακουσαν ΕΕΤΤ καπως αλλαξε η συμπεριφορα τους..

Ενημερωνω και παλι για οποιαδηποτε εξελιξη υπαρξει..

Και παλι ευχαριστω πολυ για το χρονο ολων..:)


Μεχρι τωρα ειναι καρμπον η δικη μου περιπτωση (μπορω ακομα και να σου πω το ονομα της κυριας που σου τηλεφωνησε...).
Μακαρι να σταθεις πιο τυχερος γιατι μετη HOL ειναι ολα θεμα τυχης...

nickfudu
02-10-07, 16:53
Ναι οντως ετσι ειναι απ' οτι διαβασα στα δικα σου ποστ...

Παντως αυτο που ελπιζω ειναι να βρεθει κατι οταν με το καλο αποφασισουν και ερθουν σπιτι γιατι σε διαφορετικη περιπτωση ...αστα να πανε.

Τι να πω. Περιμενω να δω τι θα γινει και σας ενημερωνω και παλι.

nickfudu
03-10-07, 02:40
Mολις ελαβα το εξης μηνυμα

"Σχετικά με το αίτημά σας για τη γραμμή ADSL 24576/1024 που έχει γίνει στον φορέα HOL για τον αριθμό 21080..... με ιδιοκτήτη χχχχχχχχχ. Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι η κατάσταση του αιτήματος είναι η εξής :



Το κύκλωμά σας ενεργοποιήθηκε στις 02/10/2007

Για οποιαδήποτε διευκρίνιση ή πληροφορία είμαστε στη διάθεσή σας.

Με εκτίμηση,

Hellas On Line "

Δηλαδη τι εννοουν? οτι σημερα το πρωι εκανα την αιτηση και σημερα το βραδυ εχει γινει η αναβαθμιση??
Το προβλημα παραμενει και επιπλεον σε αλλο μνμ που μου εστελαν γραφουν

Σχετικά με τον εξοπλισμό σας ADSL Router INTRACOM Intracom Single Play JetSpeed 520 Annex A, για τον οποίο έχει ζητηθεί : Αποστολή στον πελάτη.
Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι η κατάσταση του αιτήματος είναι η εξής :

Ολοκληρώθηκε η αποστολή στον πελάτη

Απ οτι ειδα αυτο δεν ειναι ασυρματο ετσι δεν ειναι¨? Μα εγω ζητησα wifi....

nickfudu
03-10-07, 18:41
Λοιπον σημερα ηρθε ο τεχνικος στο σπιτι.
Ηρθε συνεδεσε στην πριζα ενα μηχανηματακι πηρε κατι τηλεφωνα και .... τελικα η γραμμη εφτιαξε..!!!:):)
Επιτελους μετα απο 25ημερες εχω και παλι συνδεση.

Επισης μου ειπε οτι απεχω 1830μ απο το dslam και οτι η μεγιστη ταχυτητα που θα συνδεθω και που αντεχει η γραμμη μου ειναι 12mbit.
Ακομα και αυτα ειναι μια χαρα για οταν γινει η αναβαθμιση στα 24mbit που εχω ζητησει.

Περεπιπτοντως να πω οτι κρατησα και το τηλεφωνο του ανυρωπου μηπως στο μελλον χρειαστω κατι να εχω εναν ανθρωπο που με καποια ανταμοιβη να μπορει να με βοηθησει. Να σημειωσω οτι ο τεχνικος ηταν εξωτερικος συνεργατης και ηταν υπαλληλος της intracom.
Τα χαρακτηριστικα της συνδεσης μου ειναι

Attainable data rate Kbit/s 9852 640
ATM data rate Kbit/s 4348 480
User data rate Kbit/s 3938 435
Latency path interleaved interleaved
Latency ms 7 8
Frame Coding Rate Kbit/s 35 32
FEC Coding Rate Kbit/s 181 128
Trellis Coding Rate Kbit/s 580 64
Negotiation

Signal/Noise ratio dB 14 11
Line attenuation dB 34 19
Status 0 0

Oi πρωτες τιμες ειναι στο receive και οι δευτερες στα send. Aν καποιος μπορει να διακρινει την ποιοτητα και εαν πρεπει να προσεξω κατι θα ημουν υποχρεως εαν με ενημερωνε

Noμιζω οτι ειναι λιγο χαμηλα το upload (768 ειναι η συνδεση μου) αλλα δεν αντεχω αλλα τηλεφωνα και αναμονες... Οταν ηρεμησω λιγο θα τους παρω..

Παντως το speedtest που εκανα με το προγραμμα στην αρχικη σελιδα στην καλυτερη των περιπτωσεων εφτανε λιγο πανω απο τα 2mbit.

Ευχαριστω ολους για το χρονο και τις συμβουλες σας.
Φιλκα,
Νικος.

Tem
03-10-07, 19:13
........

Απ οτι ειδα αυτο δεν ειναι ασυρματο ετσι δεν ειναι¨? Μα εγω ζητησα wifi....
wifi δίνεται με επιπλέον χρέωση 5.50 € /μήνα

otig
03-10-07, 20:00
Το έκανε το θαύμα της πάλι η intracom.

Οι άλλοι ISP κάνουν έλεγχο γραμμής κατ΄οικον?

nickfudu
03-10-07, 20:25
Δεν ξερω δυστυχως...
Να ρωτησω αυτο
User data rate Kbit/s down 3938 up 435
δεν ειναι λιγο? Αναφερομαι στο upload (768 θποτιθεται πως εχω..)

prapra
05-10-07, 15:18
... μηπως στο μελλον χρειαστω κατι να εχω εναν ανθρωπο που με καποια ανταμοιβη να μπορει να με βοηθησει.

Ας προσέξουμε λίγο μην τους κάνουμε και αυτούς δημόσιο. Τις υπηρεσίες τις πληρώνουμε και πρέπει να τις απαιτούμε όχι να δίνουμε και το κατιτίς τους επιπλέον.

@ ADSLgr.com All rights reserved.