PDA

Επιστροφή στο Forum : To NEO Αsus EeePC 7"!!



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48

giannistrsl
02-10-07, 12:23
Λοιπόν προσωπικά προσανατολίζομαι για να το χτυπήσω...
Βασικά το θέλω ως Κειμενογράφο... για να γράφω κείμενα...

Το cnet (http://reviews.cnet.com/laptops/asus-eeepc-701/4505-3121_7-32466960.html?tag=chart)
στο preview αναφέρει οτι έχει ανετο πληκτρολογιο.

Μιλάμε για αυτό (http://event.asus.com/eeepc/en/index.htm) του οποίου η τιμή
γενικά ανάλογα με τα χαρ. βρίσκετε 300€ συν πλην.

Χαρακτηριστικά.
Operating System – Linux
Processor - 900MHz
Chipset - Intel 915GM series
Graphics - integrated Intel GMA 900 graphics processor
Memory - 512MB DDR RAM
Solid State Disk (ROM) - 2/4/8/16GB Flash Memory
Display - 7” TFT LCD, 800x480
Connectivity - 10/100Mbit Ethernet
56K modem
802.11 b/g Wireless LAN
3/4 USB 2.0 Ports
Expansion - MMC/SD/MS Card Reader
One PCI Express Mini Card connector
Audio - Hi-Definition Audio CODEC; built-in stereo speaker; built-in microphone
Input - Keyboard, microphone, touchpad, camera
Output - VGA connector
Camera - Built in 300k Pixel Video Camera
Power - 5200mAh 4 Cell NiMH Battery (3 Hours)
Weight - 0.89Kg (890g)
Dimensions - 22.5 x 16.5 x 2.1~3.5cm

Λοιπόν θα κυκλοφορήσει :Τον Οκτώβριο.


Τώρα από ότι είδα εδώ δεν πρόκειτε να το δούμε...
Οπότε είμαι στο ψάξιμο για τον τρόπο. Βρήκα αυτό (http://www.clove.co.uk/viewProduct.aspx?manufacturer=ASUS&item=ASUSEeePC701(PRE-ORDER)&product=9136E4FD-2F3C-4289-84A9-4B96ED813B9D). τους έχω στείλει mail.

:cool::oneup::respekt:

giannistrsl
02-10-07, 12:49
'Eνα κατατοπιστικότατο preview εδώ (http://www.notebookreview.com/default.asp?newsID=3829).

29gk
02-10-07, 13:00
Με 400 - 450 € παιρνεις laptop ισχυροτερο και με πληρη οθονη 14-15" σε σωστη αναλυση.

Δεν μετρω καθολου τις υπολοιπες διαφορες ( δισκος , επεκταση κτλ ). Του περνας και μια δικη σου εκδοση linux και εισαι ΟΚ.

Μαλλον για ξεστοκαρισμα της ASUS μου κανει. :hmm:

ipo
02-10-07, 13:04
Ενδιαφέρον κομμάτι.

Σύμφωνα με το review που παρέθεσες, μάλλον δεν σου κάνει, αφού λέει ότι υπάρχει δυσκολία στην πληκτρολόγηση, ακόμα και για άτομα με δάκτυλα μετρίου πάχους. Άλλωστε 7" οθόνη βολεύει μόνο για βασική και μικρής διάρκειας χρήση. Αν γράφεις κείμενα πολλή ώρα, θα σε κουράσει.

Ο υπολογιστής αυτός είναι σχεδιασμένος με γνώμονα τη χαμηλή τιμή και κυρίως τη φορητότητα. Από ένα σημείο και πέρα, όσο μικραίνει το μέγεθος, τόσο μειώνεται η άνεση στη χρήση, παρόλο που αυξάνεται η ευκολία μεταφοράς.

Αν δεν σου είναι απολύτως απαραίτητο το μικρό μέγεθος και βάρος (1 κιλό μόνο!), θα συμφωνήσω με τον 29gk. Καλύτερα να πάρεις το πιο φτηνό laptop, γνωρίζοντας όμως ότι το βάρος θα τριπλασιαστεί. Με περισσότερα χρήματα (1500 ευρώ) βρίσκεις laptop 2 κιλών (οθόνη 13,3") και με 2.000 ευρώ βρίσκεις laptop 1,3 κιλών (οθόνη 10"). Τα μικρά laptop είναι μονόδρομος για όσους τα κουβαλάνε στο χέρι κάποιες ώρες την ημέρα, οπότε εκεί δεν χωράει αμφισβήτηση. Συμβιβάζεις τις δυνατότητες και την άνεση χρήσης προς όφελος της φορητότητας. Για τους υπόλοιπους που τα μεταφέρουν στο χέρι το πολύ λίγα λεπτά κάθε ημέρα και 3 κιλά να είναι δεν υπάρχει πρόβλημα. Για πολλούς που τα παίρνουν σαν desktop replacement και τα κουβαλάνε μία φορά την εβδομάδα ή και λιγότερο, το βάρος δεν πρέπει να λαμβάνεται υπόψη.

parsifal
02-10-07, 13:07
Το μηχανάκι δεν απευθύνεται σε όσους ζητούν ισχύ, αλλά πολύ μικρό βάρος και πολύ μεγάλη αυτονομία. Προσωπικά, περιμένω από το καλοκαίρι που πρωτοανακοινώθηκε και ελπίζω να έρθει Ελλάδα σύντομα σε λογική τιμή, για να το τσιμπήσω.

lou.nick
02-10-07, 13:09
Το θέμα είναι η μάζα. 890gr είναι πούπουλο σε σχέση με τα 2.5-3 Kg των 15". Αυτό είναι μεγάλο προνόμιο.

karavagos
02-10-07, 13:10
Με 400 - 450 € παιρνεις laptop ισχυροτερο και με πληρη οθονη 14-15" σε σωστη αναλυση.

400? Από που?

29gk
02-10-07, 13:20
400? Από που?

Ειχα πετυχει ενα Lenovo και κανα δυο αλλα στο Markt πριν κανα δυο βδομαδες γυρω στα 400- 450€ οπως εγραψα. Προφανως ειχαν καποια κομματια στην αποθηκη και τα εδιωχναν για να τα ανανεωσουν. Μου εδιναν βεβαια πληρη εγγυηση.

Εχω δει και σε αλλες συζητησεις , νομιζω καποια της Innovator αλλα και σε eshop κατα καιρους. Δυστηχως δεν εχω κατι πιο συγκεκριμενο.

Για αυτο το κομματι , παντως της ASUS , to δικο μου προβλημα ειναι καθαρα η εξαιρετικα μικρη οθονη και η ποιοτητα της ( αντανακλαση, ευκρινεια κτλ ).

lou.nick
02-10-07, 13:27
Ας έρθει στην ελλάδα και το βλέπουμε. Για την οθόνη έχεις δίκαιο (από θέμα ευκρίνειας/ανάκλασης) βασικά θα μου άρεσε πιο πολύ κάτι με μάζα 1-1.2 kg και οθόνη 10".

ipo
02-10-07, 15:08
Το θέμα είναι η μάζα. 890gr είναι πούπουλο σε σχέση με τα 2.5-3 Kg των 15".
Δεν είναι όμως για όλους εκεί το θέμα. Πάρα πολλοί παίρνουν laptop και το έχουν στο χέρι ή στο ώμο λιγότερο από 1 ώρα το μήνα. Σε αυτές τις περιπτώσεις δεν πρέπει να θυσιάζεις ευκολία χρήσης και επιδόσεις για το βάρος. Αν το κουβαλάς συνέχεια, συμφωνούμε.


Ας έρθει στην ελλάδα και το βλέπουμε. Για την οθόνη έχεις δίκαιο (από θέμα ευκρίνειας/ανάκλασης) βασικά θα μου άρεσε πιο πολύ κάτι με μάζα 1-1.2 kg και οθόνη 10".
Υπάρχουν κάποια sony vaio με πολύ καλές επιδόσεις και επεξεργαστή core2duo low voltage (U) με 2000 ευρώ. Το asus όμως με τα 300 ευρώ απευθύνεται σε σαφώς περισσότερο κόσμο.

RyDeR
02-10-07, 15:15
Ωραίο firefox/torrent/msn laptop... :)

Να δούμε τιμές, όταν έρθει στην Ελλάδα.

haHa
02-10-07, 15:16
Για την οθόνη έχεις δίκαιο (από θέμα ευκρίνειας/ανάκλασης) βασικά θα μου άρεσε πιο πολύ κάτι με μάζα 1-1.2 kg και οθόνη 10".




Υπάρχουν κάποια sony vaio με πολύ καλές επιδόσεις και επεξεργαστή core2duo low voltage (U) με 2000 ευρώ.

Ενημερωτικα, υπαρχουν και αλλα επωνυμα λαπτοπ με επεξεργαστή core2duo low voltage(οπως το σονυ), LED Backlit(οπως το σονυ) 12,1" οθονη και βαρος 1.3 kg
αλλα με τιμη χαμηλοτερη ,γυρω στα 1400 ευρω με 3 χρονια εγγυηση.
Π.χ:
http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=8177&cat=34

ipo
02-10-07, 15:27
400? Από που?
Πάντως με 475 βρίσκεις ACER TRAVELMATE 2493WLMI. Είναι 20% ακριβότερο από αυτό που ρωτάς, αλλά δεν παύει να είναι χαμηλής σχετικά τιμής.

lou.nick
02-10-07, 15:28
Ναι όντως καλό αυτό φίλε haHa. Το θέμα είναι να πέσουν οι τιμές σ' αυτή την κατηγορία.

giannistrsl
02-10-07, 17:22
Λοιπόν πήρα απάντηση από το κατάστημα και μου είπε ok!.<>

Όντος για πληκτρολογιση κειμένου που το θέλω πρέπει να καταντά σπαστικο...
Έλα όμως που είναι απίστευτα λειτουργικό...

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί δεν δίνονται χαρακτηρηστικά που εμφανώς απογειώνουν το εργαλείο, όπως η 10" οθόνη που αναφέρθηκε.
Μάλλον είναι εργοστασιακό ζήτημα...


Τώρα για το αν θα το δούμε εδώ ένα φίλος σε φορουμ (http://www.eeeuser.com/forums/viewtopic.php?pid=3091) για το μηχανακι
λέει πως επικοινώνησε με αντιπρόσωπεία και του είπαν πως ΔΕΝ θα το φέρουν...
Οπότε για αγορα βλέπε λινκ που έδωσα...

giannistrsl
02-10-07, 17:51
Bιντεάκι σχετικά εδώ (http://www.youtube.com/watch?v=b1cgwhVSgBU&mode=related&search=) και εδώ. (http://www.youtube.com/watch?v=tFLJJw6WRqM)

ipo
02-10-07, 17:58
25 δευτερόλεπτα έκανε να ξεκινήσει στο video. Στο forum με το preview λένε για 10". Σε laptop acer με windows xp και 1 Gbyte RAM, με resume το laptop ξεκινάει σε 30".

giannistrsl
02-10-07, 18:09
Kάτι μου λέει ότι τα next gen. θα είναι και τα πλέον καλύτερα. Το δευτερης γενιάς θα βγει λέει Απριλ. 2008.
Καλά ακόμη δεν βγήκε το πρώτο...;;

>Πάντως να παρατηρήσω πως αν και είναι 7ράκι δίνει έναν αέρα στο πληκτρολόγιο και το κάνει 22,5 cm για αυτό και το μαύρο πλαίσιο στην οθόνη.

giannistrsl
02-10-07, 18:44
25 δευτερόλεπτα έκανε να ξεκινήσει στο video. Στο forum με το preview λένε για 10". Σε laptop acer με windows xp και 1 Gbyte RAM, με resume το laptop ξεκινάει σε 30".

Και αυτό έχει 512 δεν είναι λίγο...

Άλλο ένα ενημερωτικό εδώ (http://www.google.com/translate?u=http%3A%2F%2Fwww.blogeee.net%2F%3Fp%3D148&langpair=fr%7Cen&hl=en&ie=UTF8)

21century
02-10-07, 19:24
Το φορητο εχει την ποιοτητα της Asus αλλα μην πειρμενεις να κανεις παρα πολλα πραγματα αν θες μεγαλο παοθηκευτικο χωρο αλλα ενα φλασακι θα σε βολεψει για τα καλα. Αξιζει για ενα φοιτητη αλλα περισσοτερο για μαθητες με τους γονεις να δινουν κατι για ξεκινημα στα παιδια τους. Και το σημαντικο οτι ειναι Λινουξ. Θελω να δω ομως πως τα παει στο τομεα της συνδεσιμοτητας και στο Ιντερνετ..

giannistrsl
03-10-07, 12:53
Νομίζω στο 2ο βιντεακι στο τέλος λέει ότι της νέας γενιάς θα έχουν 10" οθόνη... Aν παρατηρήσετε λίγο πριν το τέλος αριστερά από το κεφάλι της κυρίας φαίνετε το 10".

>>Το συμπέρασμα μεταξύ 7" και 10" είναι το μέγεθος. Προφανός το ένα είναι 'μικρό' και το άλλο σαφώς μεγαλύτερο.
Το ένα το κρατάς στην παλάμη σου , το άλλο με τα δύο σου χέρια. Είναι απλά θέμα εργονομίας. Άλλος θυσιάζει τη μεγάλη οθόνη για να χωράει οπουδήποτε και χωρίς βάρος και άλλος πέρνει την καλύτερη οθόνη και έχει ένα μικρό όγκο και βάρος.
Το ένα είναι πούπουλο που κάποιος είπε ενώ το άλλο έχει ένα μικρό βάρος.
Eπισης για το μέγεθος οθόνης ισχύει το εξής. Είναι μικρή αλλά έχεις τη δυνατότητα να την φέρεις και πιο κοντά σου.!
Το 10" αναγκαστικά λόγο μεγέθους πληκτρολογιου το δουλεύεις απο λίγο μακρύτερα.
>Κατά τη γνώμη μου η σημασία του μικρού 7" ειναι ότι έχεις άνετα ένα Laptop σε θέσεις και στάσεις όπου Όλα τα ΆΛΛΑ γίνονται τώρα κουραστικά.
Για παράδειγμα όταν κάποιος είναι ξαπλομένος στο κρεββάτι ή αραγμένος στο γρασίδι, στο πλάι , σε θέση batman, γενικά όπως θέλεις και ΓΕΝΙΚΑ αυτό το μικρό είναι τελείος ΔΙΑΚΡΙΤΙΚΟ... είναι οπως οι παλιές videocameres και οι ψηφιακές φωτ. που τραβάνε και βίντεο.

Νομίζω ότι και τα δύο είναι εξίσου ωραία. Αν και το ΤΕΛΕΙΟ θα ήταν κάτι ενδιάμεσο...

>Αν μπορούσαμε να βγάζαμε μία TRANFORMERS EKDOSI θα έκανε πάταγο...

giannistrsl
04-10-07, 12:17
Άλλο ένα review (http://www.anandtech.com/tradeshows/showdoc.aspx?i=3104&p=2) για να δούμε καλύτερα περί τίνος πρόκειτε.

Το έκανα pre-order από εδώ (https://www.clove.co.uk/viewProduct.aspx?manufacturer=ASUS&item=ASUSEeePC701(PRE-ORDER)&product=9136E4FD-2F3C-4289-84A9-4B96ED813B9D)
Κόστος με dhl μεταφορα 330€

>Πάντως έχει ήδη γίνει ΗΙΤ και είναι αρκετοί αυτοί που το έχουν προ-παραγγείλει...

21century
04-10-07, 20:15
Απο το λινκ που εδωσες βλεπω οτι το κοστος φθανει απο τα 169 λιρες στα 217 λιρες, δηλαδη τωρα ποσα ευρω ειναι ? ΑΝ το παραγγελιλουμε πες μου θα μπορουμε να γραφουμε ελληνικα η οχι?

lou.nick
04-10-07, 20:20
Περίπου €315 είναι οι 217 λίρες.

giannistrsl
04-10-07, 21:48
Απο το λινκ που εδωσες βλεπω οτι το κοστος φθανει απο τα 169 λιρες στα 217 λιρες, δηλαδη τωρα ποσα ευρω ειναι ? ΑΝ το παραγγελιλουμε πες μου θα μπορουμε να γραφουμε ελληνικα η οχι?

Γιατί όχι; Το οpen office δεν έχει και ελληνική έκδοση;; -- προφανός θα έχει.Θα μας πει κάποιος που το ξέρει...Βέβαια δεν θα έχεις ελληνικό πρηκτρολόγιο. Πράγμα βέβαια που δεν νομίζω να σημαίνει κάτι σπουδαίο.Απλά δεν θα αναγράφονται κάποια ελληνικά γράμματα.

>>Τώρα μπορείς να του περάσεις και τα win-xp... αε αυτή τη περίπτωση όμως δεν ξερουμε επιδόσεις...Eδώ (http://www.youtube.com/watch?v=aNLs3GKCAog&NR=1) 2 λεπτό-- ο χρόνος για Boot με win-xp prof.
Πάντως τα minimum που ζητάνε τα xp είναι --μερικά Giga σκληρό 64MB ram και 300MHZ επερξεγαστή.Λογικά θα δουλεύει μια χαρά...

Το open office έχει και ελληνική έκδοση.


Απο το λινκ που εδωσες βλεπω οτι το κοστος φθανει απο τα 169 λιρες στα 217 λιρες, δηλαδη τωρα ποσα ευρω ειναι ?

Γιατί με ρωτάς αφού σου λέω ότι το παράγγειλα και το ποσό είναι 330€ σύνολο με την ακριβή μεταφορά που συνίστατε...

Tώρα αν θες τη γνώμη μου καλύτερα να περιμένεις να κυκλοφορήσει μήπως και υπάρχει κάτι που δεν το ξέρουμε στις επιδόσεις...
...Δηλαδή καμιά δυο βδομάδες αφού κυκλοφορήσει όπου θα έχουμε εντυπώσεις από άλλους χρήστες...
Πάντως και η προπαραγγελεία θα ξανατσεκαριστεί πριν την στείλουνε...

>Ενδείκνετε να περιμένεις πάντως... Ποτέ δεν ξέρεις...

Anarki
07-10-07, 21:55
Το θέλω.

sdikr
08-10-07, 01:16
Αν σκεφτεί κανείς οτι τα φορήτα με 10" οθόνη κάνουν πάνω απο 2500 ευρώ (εντάξει έχουν καλύτερο επεξεργαστή)
Αλλά κάποιος που ψάχνει φορητότητα ψάχνει ακριβώς αυτό

πολύ καλή τιμή

21century
08-10-07, 09:50
Αυτο ειναι μεγαλη αληθεια, το θεμα ειναι ομως πως θα τα παει στις πωλησεις. Επισης ανδεχεται ευκολα προγραμματα για ευκολια. Τελος επειδη δοκιαμσα στην σελιδα θα την παραγγελια διαπιστωσα οτι δεχεται μονο πιστωτικη καρτα. Ελπιζω να κανει η προπληρωμενη...

RyDeR
08-10-07, 13:55
Ελλάδα θα έρθει ποτέ; :hmm:

giannistrsl
08-10-07, 22:00
Ελλάδα θα έρθει ποτέ; :hmm:

Ειπαμε φίλε ΟΧΙ -από ότι ξέρω - κοίτα κάποιο παραπάνω post που το λέω...

Πάντως μην φοβηθείς να το παραγγείλεις. Κατά 95% όλα θα πάνε καλά<>.Περίμενε μέχρι τον Νοέμβριο και τα λέμε...;)

giannistrsl
08-10-07, 22:02
Αυτο ειναι μεγαλη αληθεια, το θεμα ειναι ομως πως θα τα παει στις πωλησεις. Επισης ανδεχεται ευκολα προγραμματα για ευκολια. Τελος επειδη δοκιαμσα στην σελιδα θα την παραγγελια διαπιστωσα οτι δεχεται μονο πιστωτικη καρτα. Ελπιζω να κανει η προπληρωμενη...


Αν παρατηρήσατε δεν έχει οπτικό δισκο - drive . Συνεπώς είναι απαραιτητος ένας δεύτερος υπολογιστής...
ή ένας εξωτερικός σκληρός...

Τωρα που το σκέφτομαι το καλύτερο είναι να του περασεις τα win-xp και να είσαι άνετος γενικά με εφαρμογές...

Στις πωλήσεις μάλλον καλά θα τα πάει αφού είναι αρκετοί αυτοί που ήδη έχουν προπληρώσει για να το πάρουν αμέσως...

Skaf
08-10-07, 22:11
Και αν πάρεις εξωτερικό οδηγό οπτικών δίσκων;

Anarki
12-10-07, 00:59
Λέτε να σηκώνει matlab αυτό το πράγμα; :p

alatasst
12-10-07, 10:47
Αν παρατηρήσατε δεν έχει οπτικό δισκο - drive . Συνεπώς είναι απαραιτητος ένας δεύτερος υπολογιστής...
ή ένας εξωτερικός σκληρός...

Τι! Δεν έχει; Εκτυπωτή έχει;
ΑΑΑΑ όλα κι όλα. Αν δεν έχει ούτε εκτυπωτή ούτε οδηγό ανάγνωσης οπτικών δίσκων δεν το παίρνω. Άχρηστο θα είναι... Και δίσκο που δεν έχει θα κάνω την καρδιά μου πέτρα... Κάποιος μου είπε ότι φορτώνει αυτό το Linux και απο δισκέτες (fdd σίγουρα θα έχει).



Τωρα που το σκέφτομαι το καλύτερο είναι να του περασεις τα win-xp και να είσαι άνετος γενικά με εφαρμογές...
Εγώ λέω να του βάλω Vista. Σίγουρα θα είναι πιο σταθερά (κάτι που δεν δουλεύει δεν χαλάει) απο το Linux και θα παίζουν και όλα τα παιχνίδια....


Κάποιος ανέφερε και κάτι εξωγήινα περι Laptop με 450€ και με αναλογία βάρους/κόστος 1Kg==1€. Να το σχολιάσω κι αυτό;


Χάρης

giannistrsl
12-10-07, 21:25
@Χάρης , άμα ξέρεις κανένα λάπτοπ βάρους 1kg. πες το... γιατί και το παραπάνω απέξω θα το πάρουμε και φάγαμε και καμμιά ώρα για να ψάξουμε...

21century
13-10-07, 19:27
Ειπαμε παιδια μην το παρακανουμε, απλο φορητο ειναι για μαθητες αντε και για φοιτητες μ ορισμενες δυνατοτητες και οχι για καποιον ψαγμενο η καποιον που ασχολειται η σερφαρει πολυ και κατεβαζει...παντως εξωτερικο σκληρο παιρνει..

wireless_surfer
13-10-07, 19:44
ενα γαμάτο portable είναι, μόνο να επαιρνε sim, σαν εκεινα τα flybook....:worthy:

giannistrsl
14-10-07, 00:46
ενα γαμάτο portable είναι, μόνο να επαιρνε sim, σαν εκεινα τα flybook....:worthy:


Λίγο ποιο μεγάλο να ήτανε-- λίγο πιο μεγάλο εμένα μου φαίνετε οριακά μικρό και δύσχρηστο... οριακά...

Anarki
17-10-07, 02:24
http://eeepc.asus.com/en/product.htm
Υποτίθεται οτι χτες κυκλοφόρησε σε κάποιες Ασιατικές χώρες και αυτά απο οτι φαίνεται είναι τα τελικά μοντέλα.
Άντε να δούμε ;) .

giannistrsl
17-10-07, 19:52
http://eeepc.asus.com/en/product.htm
Υποτίθεται οτι χτες κυκλοφόρησε σε κάποιες Ασιατικές χώρες και αυτά απο οτι φαίνεται είναι τα τελικά μοντέλα.
Άντε να δούμε ;) .

:oneup:

ipo
17-10-07, 19:57
Συνήθως στα laptop η οθόνη καλύπτει σχεδόν όλη την επιφάνεια της μεγάλης έδρας του laptop. Με τις συγκεκριμένες διαστάσεις, θα μπορούσε η οθόνη να ήταν 9-10". Γιατί δεν έκαναν άραγε; Θα βελτιωνόταν πολύ η ευχρηστία.

giannistrsl
17-10-07, 20:17
ελα ντε . έχει λέει τα ηχεία... αλλα τι να τα κάνουμε τα ηχεία...
Και εγώ δε καταλαβαίνω γιατί δεν γίνετε κάτι προφανές...
Μήπως για να ΠΑΜΕ ΜΕΤΑ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΚΑΙ το 10ρι που θα κυκλοφορήσει το καλοκαιρι;; το EeePc 1001.;;:whistle:

giannistrsl
17-10-07, 20:19
Λέτε να σηκώνει matlab αυτό το πράγμα; :p

δεν ξέρω για καινουργιες εκδοσεις αλλά για πιο παλιές εννοείτε...
Το αποκαλείς πράγμα αλλά όταν προταβγήκανε τα λαπτοπ τι επεξεργαστές είχανε ?? θυμάσαι?? kαι τα 512 ram τι σου λένε;; μιλάμε για -τέρας- με βάση τι ram είχαμε στους υπολογιστές κάποτε..
Οπότε μην το υποτιμάς.Ειναι μια χαρά εργαλείο... για το μεγεθος του ακομη εχω αμφιβολίες και θα το σκεφτώ ξανα για να το πάρω...

Anarki
17-10-07, 21:19
Χαϊδευτικά ο είπα "πράγμα" :p .
Με το 1Gb RAM που θα έχει το 8G μοντέλο θα πετάει όντως ;) .

alatasst
18-10-07, 10:07
Συνήθως στα laptop η οθόνη καλύπτει σχεδόν όλη την επιφάνεια της μεγάλης έδρας του laptop. Με τις συγκεκριμένες διαστάσεις, θα μπορούσε η οθόνη να ήταν 9-10". Γιατί δεν έκαναν άραγε; Θα βελτιωνόταν πολύ η ευχρηστία.
Γιατί θα ήταν κατα πολύ ακριβότερο. Σίγουρα στα επόμενα μοντέλα θα δούμε μεγαλύτερες οθόνες και μάλιστα όταν κυκλοφορήσουν ευρέως οι OLED τότε θα δούμε και πολύ φθηνές οθόνες.
Απο τα όσα διάβασα απο τις δηλώσεις της ASUS, δεν πιστεύουν ούτε οι ίδιοι ότι ένα τέτοιο προϊόν θα έχει απήχηση. Γι αυτό ειναι επιφυλακτικοί γενικότερα στις κινήσεις τους. Πιστεύω ότι τελικά θα το φέρουν και στην Ελλάδα όταν δουν την εμπορευσιμότητα του στις υπόλοιπες χώρες.
Το ΕΕΕ Pc ένα κακό έχει κατα την ταπεινή μου άποψη. Κρατάει λίγο η μπαταρία του. Αυτό συνεπάγεται ότι εκτός απο τα 0.95Kg του φορητού, τα μερικά εκατοντάδες γραμμαρία της τσάντας και το ποντίκι θα πρέπει να κουβαλάμε και τον φορτηστή του. Που να είχε και 10'' οθόνη. 1 ώρα θα κρατούσε ;-) Αν λύσουν αυτό το ζήτημα θα έχουν κάνει ένα τεράστιο άλμα να μετατρέψουν τα subNotebooks σε παραγωγικές μηχανές.

Χάρης

21century
18-10-07, 10:15
Πιστευω και περιμενω να ερθει στην Ελλαδα, το καλο ειναι οτι αν πετυχει το πειραμα θα δουμε αναλογες προσπαθειες και απο αλλους κατασκευαστες, η οθονη του οντως θα μπορουσε να ειναι μεγλαυτερη αλλα το κσοτος θα ηταν παλι μεγαλυτερο. Ωστοσο ειναι θαυμα οτι εκαναν τοσο μικρο φορητο την ωρα που αντιστοιχα εμπορικα και καλυτερα φυσικα κοστιζουν κοντα στα 2.500 ευρω και πλεον με το ιδιο βαρος η μεγαλυτερο..

alatasst
18-10-07, 11:37
Τίποτα δεν είναι περίεργο. Ότι πληρώνεις πέρνεις. Σαφώς θα είναι πολύ χαμηλότερης ποιότητας απο ένα flybook. Το θέμα είναι αν ένα Flybook αξίας 2.500€ μπορεί να κάνει απόσβεση στην δουλειά σου. Ένα PC αξίας 300€ σίγουρα πάντος μπορεί για την δουλειά που το χρειάζομαι :-)

Χάρης

giannistrsl
18-10-07, 13:19
Δηλαδή πιστεύετε ότι συνιθιζετε αυτό το μέγεθος οθόνης και ότι δεν σου βγαίνουν τα μάτια;;.Το ατού είναι βέβαια ότι δουλεύεται ακόμη και σε θέση batman επίσης μπορείς να το φέρεις και ποιο κοντά σου.

Πάντως προτείνω το μαύρο αν κάποιοι το παραγγείλουν πριν το δουν από κοντά. Θα βγάζει πιο πολύ κοντραστ στη οθόνη.

Anarki
18-10-07, 15:29
Δεν είναι για πολύωρη χρήση προφανώς, δεν νομίζω να μπορείς να κάνεις δουλειά σε αυτή την οθόνη πολλή ώρα χωρίς να στραβωθείς.
Είναι ο,τι πρέπει όμως για να δείς τα mail σου στα γρήγορα (bootάρει σε 15 secs υποτίθεται), να ρίξεις μια ματιά σε forum, να λάβεις τα RSS feeds σου κτλ.

giannistrsl
28-10-07, 17:40
Kάποιος που το πήρε.:Ελπίζω να είναι αυθεντικό πρόσωπο. ;)http://www.eeeuser.com/2007/10/25/its-worth-the-wait-eee-pc-first-impressions/

Guys Tι λέτε το λευκό χρώμα είναι μούφα ή καλύτερο από το μαύρο??

Eγώ λέω ότι το μαυρο θα είναι είναι απείρος καλύτερο και το λευκό μου κάνει σε μούφα...
Δυστυχώς δεν βλέπω σε όλους τους dealer αυτή τη στιγμή το μαύρο μόνο το ασπρο ..17 νοεμβρίου κυκλοφορεί...

Λοιπόν εγώ είδα πολλές φορές τις εικόνες του λευκού με το μαύρο και πείστικα ακόμη περισσότερο ότι το λευκό είναι ΜΕΓΑΛΗ ΜΟΥΦΑ σε σχέση με το μαύρο...

Πολύ απλά γιατί στο λευκό η οθόνη μου φένετε μικρή και ξεπλυμένη ενώ στο μαύρο φαίνετε μικρή μεν αλλά με κοντραστ.Παρόλα αυτά το κοντραστ για το μεγεθος της οθόνης μπορεί να βγαζει χειρότερο αποτέλεσμα οπότε σε αυτή τη περίπτωση το λευκό φαίνετε πιο ξεπλυμενο αλλά ποιο ξεκούραστο :hmm:
Λέτε καλύτερα το λευκο;:hmm::)

Δεν αποκλείετε , ίσως το λευκό παρότι πιο ξεπλυμενο από το μαύρο λόγο του μεγέθους της οθόνης να είναι πιο ξεκούραστο... Και μάλλον έτσι είναι όσο το ξαναβλέπω... Δεν ξέρω αυριο πάλι μπορεί να αλλάξω γνωμη ( Σορρυ ):cool::cool:


Δειτε εδω (http://www.anandtech.com/tradeshows/showdoc.aspx?i=3104&p=2) και εδώ (http://www.notebookreview.com/default.asp?newsID=3829) (εχει και large image) και πείτε μου.

Και εδώ τα πλεον κατατοπιστικά βιντεακια @@@ (http://www.notebookreview.com/default.asp?newsID=4044)

ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ( το keyboard είναι :Qwerty UK keyboard) ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ;;; ( ξέρετε όταν πέρνεις κάτι απέξω γίνεσε
αναγκαστικά μυγιαγκικτος ;):))

@ ADSLgr.com All rights reserved.