PDA

Επιστροφή στο Forum : Συνεχείς διακοπές σύνδεσης



dik
02-10-07, 12:25
Χαίρετε φίλοι,

Βρίσκομαι στο Χαλάνδιρι και είμαι μάλλον συνδεδεμένος με το τέτοιο (δεν ξέρω ορολογία) της Tellas στο Ψυχικό.

Απ' τη μέρα που ενεργοποιήθηκε η υπηρεσία (κάνα 2μηνο τώρα) έχω συνέχεια διακοπές που διαρκούν κάνα 5λεπτο. Μιλάμε κάθε 15 λεπτά με μισή ώρα. Δηλώνω κάθε μέρα βλάβη στο 13800 και στο 1212, κι ακόμα "το κοιτάνε". Έχω βάλει φίλτρα σε όλα τα τηλέφωνα, έχω δοκιμάσει και με και χωρίς στο καλώδιο του router. Μου είπαν σε κάποια φάση για συναγερμό, πήρα τον συναγερμά, ήρθε κι έβαλε φίλτρο και στον συναγερμό.

Παρ' όλο που συγχρονίζει καλά (στα 4MB), οι διακοπές συνεχίζουν.

Βοηθάτε σχωριανοί!

Ορίστε μερικά screenshots απ' το modem μου, μήπως μπορείτε να προτείνετε κάτι μιας και δε σκαμπάζω πολλά.

http://img468.imageshack.us/my.php?image=dslbr0.gif

http://img466.imageshack.us/my.php?image=atmjp9.gif

Ευχαριστώ! :D

Davout
02-10-07, 12:39
Γεια σου φίλε μου. 3 topics πιο κάτω έχω αναφέρει για συνεχείς διακοπές στο Χαλάνδρι από χτες, όχι γενικότερα όμως. Εαν μένεις στο Χαλάνδρι το πιθανότερο είναι να βρίσκεσαι στο DSLAM Χαλανδρίου. Για να σιγουρευτείς πήγαινε εδώ (http://adslwizard.forthnet.gr/) και βάλε τον αριθμό σου (δεν έχει σημασία που είναι Forthnet, λογικά στο ίδιο κέντρο είναι) ή ρώτα στο 13800. Το Κέντρο Χαλανδρίου δεν έχει γενικά προβλήματα και οι χρήστες του είναι ευχαριστημένοι κατα γενική ομολογία. Το SNR σου είναι καλό, δε δικαιολογεί disconnects, και το attenuation σου σε δείχνει γύρω στα 3 Km μακριά από το DSLAM. Αυτό που λες με φίλτρα σε όλα τα τηλέφωνα και οι συνδεσμολογίες στο σπίτι σου με προβληματίζουν. Στη θέση σου θα δοκίμαζα να τα βγάλω ΟΛΑ από την πρίζα και να βάλω απευθείας το speedstream στην πρίζα του τηλεφώνου (PPoA πρωτόκολλο δε χρησιμοποιείς; ). Είπες ότι το χεις κάνει απλά βγάλε όλα τα άλλα να είναι μόνο το router πάνω. Εαν σε πετάει και τότε τα ξαναλέμε αν και από αυτά που λες και εφόσον ανήκεις στο Κέντρο Χαλανδρίου, μάλλον είναι "ειδικό" πρόβλημα δικό σου παρά του Κέντρου.

dik
02-10-07, 12:50
Αρ. τηλεφώνου: 210 67***** Είδος σύνδεσης: PSTN
Κέντρο: ΨΥΧΙΚΟ (PSYC)

Ναι, με PPoA είμαι. Μία τηλεφωνική συσκευή έχω, κι έχω δοκιμάσει να τη βγάλω για κάποιο διάστημα, αλλά πάλι τα ίδια.

Καμιά άλλη ιδέα;

skatop
02-10-07, 12:58
Εχω ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο πρόβλημα με σένα εδώ και έξι μήνες. Χαρακτηριστικά γραμμής περίπου τα ίδια (attenuation = 33 , NM=15-23), και dslam Αιγάλεω. Τελικό συμπέρασμα, μετά απο χιλάδες ελέγχους κσι δοκιμές ΦΤΑΙΕΙ Η ΤΕΛΛΑΣ.

Davout
02-10-07, 13:04
Εφόσον είσαι σε άλλο Κέντρο και λες ότι από μεριάς σου είναι όλα καλά, μπορείς να δοκιμάσεις να συνδεθείς με PPoE που λύνει τα προβλήματα σε πολλούς. Αν θες διευκρινίσεις ψάξε-πάνω κάτω 5 topics, υπάρχουν οδηγίες.

skatop
02-10-07, 13:15
Οπως αναφέρω, έχω δοκιμάσει τα πάντα. Απλώς με PPOA έχω πολύ περισσότερες αποσυνδέσεις παρά με PPOE. Αυτή τη στιγμή είμαι με PPOE και μετράω 5-10 αποσυνδέσεις στο 24 ωρο.
Πάντως ευχαριστώ για την συμβουλή.

big killer
02-10-07, 17:28
Απο χθες αντιμετωπίζω κι εγω συχνές διακοπές στο τηλέφωνο. Είμαι στο Χαλάνδρι και εχω συνδεθεί εδώ και 6 μήνες.

Davout
02-10-07, 18:59
big killer δες το άλλο topic που χω κάνει ειδικά για το κέντρο μας. Ας το δηλώσουμε όλοι στο 1212 ως βλάβη να καταλάβουν ότι είναι γενικευμένο.

KaRxArIaS13
03-10-07, 15:25
Τα ιδια και εγώ. Πολλά 5λεπτά dc....... :(

dik
05-10-07, 13:29
Καμιά λύση ή πρόταση ρε παιδιά; :(

skatop
07-10-07, 13:47
Ε Π Ι Τ Ε Λ Ο Υ Σ...... Τρία 24ωρα χωρίς αποσύνδεση. Μετά από πολύ πίεση 6 μηνών η tellas εδέησε να επιλύσει το πρόβλημά μου. Ε Φ Τ Ε Γ Ε η tellas.

dik
07-10-07, 17:31
Σου είπαν κάτι παραπάνω που θα μπορούσε να βοηθήσει κι εμάς;

tazio nuvolari
07-10-07, 22:02
Σου είπαν κάτι παραπάνω που θα μπορούσε να βοηθήσει κι εμάς;
Mετά απο τόσο καιρό που αναφέρω το προβλημά μου στο τεχνικό τμήμα και απο ένα φαξακι που τους έστειλα, η απάντηση είναι ότι φταίνε οι server τους και σιγά-σιγά θα τους αλλάξουν, υπομονή θα έρθει και η σειρά μας...:rofl:

skatop
07-10-07, 22:03
Απλώς, κάποια στιγμή παραδέχτηκαν ότι το πρόβλημα ήταν δικό τους, από το dslam, και μετά από καθημερινές σχεδόν πιέσεις (απαιτούσα από το 13800 να επικοινωνήσει μαζί μου τεχνικός), κατάφεραν και έλυσαν το πρόβλημά μου. (Είχα πολλές αποσυνδέσεις ημερησίως, όλες 9-10 λεπτά διάρκεια κατά τίς οποίες έχανα την ip. Ποτέ δεν είχα αποσυγχρονισμό του router)

@ ADSLgr.com All rights reserved.