PDA

Επιστροφή στο Forum : ΔΕΝ παρέχεται ADSL 150 μέτρα απο την Ομόνοια!



Koumooo
25-07-03, 11:22
Επαθα σοκ πρόσφατα όταν αποφάσισα να τσεκάρω στο site του OTE εάν είναι διαθέσιμο ADSL στην 2η δουλεια μου . Αυτή ειναι μια μικρή εφημερίδα πανελλήνιας κυκλοφορίας στην οποία σκεφτόμαστε να βάλουμε μια γραμμη ADSL συμπληρωματικα στη μισθωμένη (το πώς θα το σετάρω αυτο ειναι μια αλλα ιστορια.... ψαχνω ακόμα).

Είχα θεωρησει οτι ήταν αυτονόητο οτι θα παρεχεται ADSL στο κέντρο της πολης αλλα φευ. Ναι κυριοι, 150 μ'ετρα απο την πλατεία ομονοίας επι της οδού Αγ. Κωνσταντίνου και σε 6 διαφορετικα τηλέφωνα που τσέκαρα ΔΕΝ υπαρχει η δυνατοτητα. !!!

Θα πα΄ρω τηλέφωνο τώρα στο 134 να ρωτήσω... μου φαινεται πολύ κουλο.

economist
25-07-03, 13:08
Ισως οι του ΟΤΕ νομίζουν ότι σε απόσταση 150 μ. από Ομόνοια κατοικούν μόνο αλλοδαποί που δεν χρειάζονται τις υπηρεσίες ADSL. LOL!

Σε κάθε περίπτωση μου φαίνεται πολύ κουφό διότι γνώριζω εταιρεία επί της 3ης Σεπτεμβρίου αρκετά κοντά στην ομόνοια όπου παρέχεται ADSL. Το τηλέφωνό της αρχίζει από 88. Δεν ξέρω αν είναι στο ίδιο κέντρο ή όχι πάντως με τη δική σου εταιρεία που είναι στην Αγ. Κωνσταντίνου.

economist
25-07-03, 13:12
Επίσης φίλε Koumooo μία ερώτηση. Γιατί θέλεις να κρατήσεις και την μισθωμένη και την ADSL? Θα το δικαιολογούσα ίσως σε περίπτωση που έχεις κάποιον web server με πολύ αυξήμενές απαιτήσεις και με μεγάλη κίνηση αλλά από ότι καταλαβαίνω από την περιγραφή της δουλειάς σου δεν πρέπει να συμβαίνει κάτι τέτοιο.

Ερωτώ διότι στην εταιρεία μου έχουμε μισθωμένη την οποία και πρόκειται να αντικαταστήσουμε με ADSL καθώς με το μισό κόστος το οποίο έχω για τη μισθωμένη (128) μπορώ να έχω την ADSL στα 512.

Koumooo
25-07-03, 14:43
1) Επικοινώνησα με ΟΤΕ. Θα συνοψίσω την απάντηση τους : προσπαθουσαν να μην μου απαντήσουν.

Τελικα μου ειπαν οτι "μαλλον" "γεμισε το DSLAM" , αλλα "δεν ειναι σιγουροι"
όταν ρωτησα που θα επρεπε να ρωτήσω για να μάθω στα σίγουρα... μου είπαν οτι δεν ξερουν!!! ("δεν μας εχει πει κανενασ ποιος ξερει για αυτα τα πράγματα") :x

Α ναι, το κεντρο μας ειναι στην Καρόλου (52χχχχχ) και όχι στα κεντρικα του ΟΤΕ που π'εφτουν τα 88χχχχχ... εκει εχουν γραμμές

2) Δεν θελουμε ιδιαίτερα να πληρώνουμε και τις δυο αλλα λεμε να κρατησουμε και τη μισθωμένη 128ρα για το πρωτο διαστημα μέχρι να ξεπεραστουν τα παιδικά προβλήματα του ADSL.... και μετα να την σουτάρουμε. Εγω πιστευω οτι μας χρειάζεται μαι χιλιάρα, καθ΄λως σε ώρα αιχμης (βραδυ) δουλευουν 20-40 άτομα και χ=μαις και είμαστ εεφημεριδα (εστω και μικρη) έχουμε αρκετή αναγκη για bandwidth.

Απλά πιστευω οτι λόγω της ώρας αιχμής (7απόγεμα- 1 το βράδυ) πιστευω οτι οι γραμμές θα είναι σχετικά καθαρες και θα πιάνουμε κοντα στη μεγιστη ταχύτητα., καθως στην περιοχή οι περισσότεροι πελάτες θα είναι εατιρίες (που θα εχουν κλεισει ) και όχι home users (που θα μπαινουν εκείνη την ωρα).

economist
25-07-03, 17:08
OK κατάλαβα. Και εγώ θα κρατήσω παράλληλα την μισθωμένη για ένα μήνα περίπου. Τώρα το πως θα σεταριστούν (μεγάλη ελληνική γλώσσα!) είναι ζητούμενο αλλά θα το προσπαθήσουμε.

Καλη επιτυχία :!:

irini
31-07-03, 09:46
to mono pou xero sigoura inai oti an sou vgazei o odigos adsl tou ote oti den yparhei diathesimo tora dsl stin periohi sou , ontos den yparhei! Ti parapano na sou poun oi tilefonites tou 134? Ypomoni...pantos koita to kata diastimata giati pots anoigoun kai pots klinoun...

@ ADSLgr.com All rights reserved.