PDA

Επιστροφή στο Forum : DSLAM ΔΑΓΚΛΗ, εντυπώσεις



x69pr
02-10-07, 15:00
λοιπον την περασμενη παρασκευη, ενεργοποιηθηκε το νετ. το τηλεφωνο ειναι ακομα κομμενο απο την περασμενη πεμπτη. να σημειωθει οτι ουδεμια ειδοποιηση ειχα απο τη φνετ, οπως λενε οτι ειδοποιουν πριν τη διακοπη. ειδωμεν λοιπον...

σχετικα με το νετ, χρονιζει στα 19400-19600 d/l και 509 u/l.
απο ταχυτητες μεχρι 130kb/s.

δεν δινω βαση ακομα. θεωρω οτι η υπηρεσια θα ειναι πληρως ενεργοποιημενη οταν ερθει και το τηλεφωνο (ποτε αραγε???).

ερώτηση: δεν υποτιθεται οτι δινει 1μβ u/l στο 2πλαυ???

ΥΓ. οπως φανταζεστε την τεχνικη υποστηριξη τη βρισκω οποτε θελω!:p

Νικαετός
02-10-07, 15:04
Εμένα μου έστειλαν μήνυμα για ενεργοποίηση 1/10, το τηλέφωνο κόπηκε σήμερα το πρωί αλλά ακόμα δεν έχει επανέλθει. Ο εξοπλισμός άφαντος, μίλησα με την ACS και μου είπαν να πάω ο ίδιος από εκεί να τον παραλάβω και επειδή αύριο, ούτως ή άλλως θα είμαι εκεί (στο Δημαρχείο της Λιοσίων) θα πάω.

Μήνυμα με κωδικούς για το internet, φυσικά δεν έχω πάρει ακόμα. Υποψιάζομαι πως θα φάμε όλη την εβδομάδα...

Θα επανέλθω όταν έχω νεότερα.

Όσο για το up, ναι είναι 512 ...509 για την ακρίβεια. ;)

deniSun
02-10-07, 17:47
Εμένα μου έστειλαν μήνυμα για ενεργοποίηση 1/10, το τηλέφωνο κόπηκε σήμερα το πρωί αλλά ακόμα δεν έχει επανέλθει. Ο εξοπλισμός άφαντος, μίλησα με την ACS και μου είπαν να πάω ο ίδιος από εκεί να τον παραλάβω και επειδή αύριο, ούτως ή άλλως θα είμαι εκεί (στο Δημαρχείο της Λιοσίων) θα πάω.

Μήνυμα με κωδικούς για το internet, φυσικά δεν έχω πάρει ακόμα. Υποψιάζομαι πως θα φάμε όλη την εβδομάδα...

Θα επανέλθω όταν έχω νεότερα.

Όσο για το up, ναι είναι 512 ...509 για την ακρίβεια. ;)

Μέχρι να σου στείλουν τους κωδικούς μπορείς να πάρεις τηλ. και να ζητήσεις demo κωδικούς.
Σου ανοίγουν ένα εκείνη τη στιγμή (έχει περιορισμό 2Μ)

deniSun
02-10-07, 17:48
λοιπον την περασμενη παρασκευη, ενεργοποιηθηκε το νετ. το τηλεφωνο ειναι ακομα κομμενο απο την περασμενη πεμπτη. να σημειωθει οτι ουδεμια ειδοποιηση ειχα απο τη φνετ, οπως λενε οτι ειδοποιουν πριν τη διακοπη. ειδωμεν λοιπον...

σχετικα με το νετ, χρονιζει στα 19400-19600 d/l και 509 u/l.
απο ταχυτητες μεχρι 130kb/s.

δεν δινω βαση ακομα. θεωρω οτι η υπηρεσια θα ειναι πληρως ενεργοποιημενη οταν ερθει και το τηλεφωνο (ποτε αραγε???).

ερώτηση: δεν υποτιθεται οτι δινει 1μβ u/l στο 2πλαυ???

ΥΓ. οπως φανταζεστε την τεχνικη υποστηριξη τη βρισκω οποτε θελω!:p

Τηλ. λογικά θα έχεις αύριο.
512 δίνει όχι 1024.
Σε ορισμένους δίνουν δοκιμαστικά 1024.

x69pr
02-10-07, 18:17
λοιπον γυρνώντας σπιτι απο τη δουλεια, ειδα οτι εχω τηλέφωνο. η ποιοτητα ειναι σχετικα καλη με λιγα παρασιτακια. η ταχυτητα στο νετ εχει αυξηθει ελαφρα, φτανω μεχρι 300-350, αλλα οπως απο τοτε που ενεργοποιηθηκε το νετ, οχι σταθερα. η ταχυτητα αυξομοιωνετε με μεσο ορο τα 170-180κβ/σ. τωρα ειδομεν ποτε θα εχουμε νορμαλ ταχυτητες για τα 20 που κλειδωνω...

deniSun
02-10-07, 19:31
λοιπον γυρνώντας σπιτι απο τη δουλεια, ειδα οτι εχω τηλέφωνο. η ποιοτητα ειναι σχετικα καλη με λιγα παρασιτακια. η ταχυτητα στο νετ εχει αυξηθει ελαφρα, φτανω μεχρι 300-350, αλλα οπως απο τοτε που ενεργοποιηθηκε το νετ, οχι σταθερα. η ταχυτητα αυξομοιωνετε με μεσο ορο τα 170-180κβ/σ. τωρα ειδομεν ποτε θα εχουμε νορμαλ ταχυτητες για τα 20 που κλειδωνω...

Σε καμιά εβδομάδα θα σταθεροποιηθεί η κατάστασή σου.
Για τα παράσιτα στη γραμμή σου δοκίμασε άλλο φίλτρο, splitter ή ακόμη και συσκευή (σε 2play παίζει ρόλο και η συσκευή ιδίως αν είναι ασύρματη).

Νικαετός
02-10-07, 22:31
Μέχρι να σου στείλουν τους κωδικούς μπορείς να πάρεις τηλ. και να ζητήσεις demo κωδικούς.
Σου ανοίγουν ένα εκείνη τη στιγμή (έχει περιορισμό 2Μ)


Ευχαριστώ.
(Έχω όμως κωδικούς από το γραφείο)

Το τηλέφωνο ακόμα δεν έχει έλθει και καλώντας από άλλη γραμμή εξακολουθεί να βγαίνει ο τηλεφωνητής του ΟΤΕ...

Νικαετός
03-10-07, 02:12
Νεότερα : 11.30 το τηλέφωνο είναι οκ. Κάλεσα από κινητό cosmote καλεί κανονικά. Δεν δοκίμασα να πάρω λόγω της ώρας, αλλά αύριο θα το τεστάρω, αφού πάρω και τον εξοπλισμό. ;)

deniSun
03-10-07, 09:00
Δοκίμασε να πάρεις και από κινητό.
Είναι διαφορετικό.
Μπορεί να καλεί από κλήσεις ΟΤΕ και να μην καλεί από κλήσεις κινητά.
Έλεγξε και την αναγνώριση για τις παραπάνω περιπτώσεις.
Και το βασικότερο όλων.
Δες πως σε ακούνε οι άλλοι και πως τους ακούς εσύ.

Νικαετός
03-10-07, 09:07
Δεν με βιάζει, άλλωστε στο SMS, λέει ότι σταδιακά θα αποκατασταθούν οι κλήσεις από και προς όλους τους παρόχους. (Υπάρχουν άλλες δύο γραμμές στο σπίτι- δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα). Θα αναφέρω όταν θα μου στείλουν και τους κωδικούς μου.

x69pr
03-10-07, 09:20
εμενα χθες το βραδυ δεν μπορουσαν να με παρουν απο κινητα. για ανγνωριση δεν ξερω, περιμενω να παρω ασυρματο τηλεφωνο. αληθεια, εχουν ακουστει προβληματα με siemens και 2play??

Νικαετός
03-10-07, 09:27
Και από voda σήμερα είναι οκ. Η συνομιλία με άλλο σταθερό ΟΤΕ, είναι χαμηλής έντασης και έχει τα χαρακτηριστικά ip phone. Αναγνώριση του κινητού σε ασύρματο Panasonic, δεν είδα. Αλλά όπως είπα, ακόμα είναι νωρίς.

deniSun
03-10-07, 10:52
Καθυστερήσεις κανονικά δεν πρέπει να έχεις στην μετάδοση της φωνής.
Για την ένταση της φωνής, συνήθως τους ακούς κανονικά αλλά σε ακούνε με χαμηλή ένταση.
Αν δεις ότι συνεχίζει το ίδιο πρόβλημα 2-3 μέρες δήλωσε κατευθείαν βλάβη.

stavb
03-10-07, 12:07
Μια ερώτηση σε όσους ανήκουν στο κέντρο ΔΑΓΚΛΗ...

Σε πόσες ημέρες από την ημερομηνία αποστολής της αίτησης από την FORTHNET στον ΟΤΕ είχατε ενεργοποιηθεί ;

Το status της δικής μου αίτησης (ADSL shared ISDN γραμμή) αναφέρει αποστολή στον ΟΤΕ 18.09.2007 και από τότε περιμένω
Θα πρέπει να ανησυχώ, ή ο μέσος χρόνος αναμονής για το κέντρο στο οποίο ανήκω είναι μεγαλύτερος ...:hmm:

deniSun
03-10-07, 12:11
Μια ερώτηση σε όσους ανήκουν στο κέντρο ΔΑΓΚΛΗ...

Σε πόσες ημέρες από την ημερομηνία αποστολής της αίτησης από την FORTHNET στον ΟΤΕ είχατε ενεργοποιηθεί ;

Το status της δικής μου αίτησης (ADSL shared ISDN γραμμή) αναφέρει αποστολή στον ΟΤΕ 18.09.2007 και από τότε περιμένω
Θα πρέπει να ανησυχώ, ή ο μέσος χρόνος αναμονής για το κέντρο στο οποίο ανήκω είναι μεγαλύτερος ...:hmm:

Συνήθως 20 μέρες μετά της ημερομηνία αποστολής στον ΟΤΕ γίνεται η ενεργοποίηση.
Πάρε τηλ. και ρώτα αν συμβαίνει κάτι.

Freedom
03-10-07, 12:20
Μια ερώτηση σε όσους ανήκουν στο κέντρο ΔΑΓΚΛΗ...

Σε πόσες ημέρες από την ημερομηνία αποστολής της αίτησης από την FORTHNET στον ΟΤΕ είχατε ενεργοποιηθεί ;

16 Αυγούστου παρεδωσα ο ίδιος την αιτηση στα κεντρικά...19 Σεπτεμβρίου ενεργοποιήθηκε η γραμμη...το απογευμα της ιδιας ημερας μου εστειλαν τους κωδικους...

Στο status της forthnet βλεπω:

04/09/2007: Η γραμμή σας βρίσκεται στη διαδικασία κατασκευής. Εκτιμώμενη ημερομηνία ενεργοποίησης:18/09/2007
31/08/2007: Παραλαβή και καταχώρηση της αίτησης από Forthnet
31/08/2007: Αποστολή αίτησης προς ΟΤΕ

x69pr
05-10-07, 09:48
φιλε, εγω εδωσα την αιτηση 16/8 με κουριερ. και στη σελιδα γραφει

12/09/2007 Η γραμμή σας βρίσκεται στη διαδικασία κατασκευής. Εκτιμώμενη ημερομηνία ενεργοποίησης:26/09/2007
06/09/2007 Παραλαβή και καταχώρηση της αίτησης από Forthnet
06/09/2007 Αποστολή αίτησης προς ΟΤΕ


αν και εχω ενεργοποιηθει απο την περασμενη παρασκευη.
παλι καλα που κρατησα ιδιο κωδικο και user αλλιως θα ημουν οφ μεχρι να αξιωθουν να στειλουν σμς.

stavb
05-10-07, 10:21
φιλε, εγω εδωσα την αιτηση 16/8 με κουριερ. και στη σελιδα γραφει

12/09/2007 Η γραμμή σας βρίσκεται στη διαδικασία κατασκευής. Εκτιμώμενη ημερομηνία ενεργοποίησης:26/09/2007
06/09/2007 Παραλαβή και καταχώρηση της αίτησης από Forthnet
06/09/2007 Αποστολή αίτησης προς ΟΤΕ


αν και εχω ενεργοποιηθει απο την περασμενη παρασκευη.
παλι καλα που κρατησα ιδιο κωδικο και user αλλιως θα ημουν οφ μεχρι να αξιωθουν να στειλουν σμς.

Τελικά και εγώ ενεργοποιήθηκα στις 3/10 αλλά ο παλιός κωδικός παίζει ακόμα σαν 768, οπότε είμαι με demo 2048 μέχρι να λάβω το sms.

x69pr μετά από πόσες ημέρες σου έστειλαν τελικά το sms ;

Νικαετός
05-10-07, 10:33
Εγώ έστειλα την αίτηση στις 2/9. Σε κάποια στιγμή γύρω στις 10/9 εμφανίστηκε η αίτηση στη σελίδα της forthnet, έβγαλε εκτιμώμενη ημερομηνία ενεργοποίησης 1/10, ενεργοποιήθηκα στις 2/10 το βράδυ της ίδιας μέρας είχα τους κωδικούς μέσω SMS και από τότε όλα είναι οκ, εκτός από την αναγνώριση κλήσης στις συσκευές μου. (Η αναγνώριση δουλεύει πάντως, το δοκίμασα με μια ξεχωριστή συσκευή αναγνώρισης, που μου είχε ξεμείνει από τις παλιές "καλές" ημέρες του ΟΤΕ). Όλα πάντως δουλεύουν μια χαρά. (Έφτιαξε και η ένταση του ήχου).

Freedom
05-10-07, 10:43
εκτός από την αναγνώριση κλήσης στις συσκευές μου. (Η αναγνώριση δουλεύει πάντως, το δοκίμασα με μια ξεχωριστή συσκευή αναγνώρισης, που μου είχε ξεμείνει από τις παλιές "καλές" ημέρες του ΟΤΕ). Όλα πάντως δουλεύουν μια χαρά. (Έφτιαξε και η ένταση του ήχου).

Οντως η αναγνώριση ειναι οκ αρκει να ειναι "συμβατη" η συσκευή...στο σπιτι υπαρχουν 2 ασύρματα διαφορετικης εταιρίας...το ενα ειναι οκ με την αναγνωριση το αλλο οχι...και φαινεται οτι εχει σχεση και το φιλτρο πριν την συσκευή...παλι εχω 2 φιλτρα διαφορετικης εταιρίας...και παλι αν βαλω το "ασυμβατο" φιλτρο μπροστα απο το "συμβατο" τηλεφωνο σταματαει να δειχνει τα νουμερα...τρεχα γυρευε...(το spliter που ηρθε μαζι με το ρουτερ δεν δουλεψε ποτε για αυτο χρησιμοποιώ τα παλια μου φιλτρα)...

Επίσης τις τελευταιες 3 μερες απο τις 6 τπ απογευμα και μετα εχω δεκαδες disconnections...ειναι λιγο εκνευριστικό...

Απο εκει και περα συγχρονιζομαι ψηλα και ειμαι μια χαρα απο ταχυτήτες...

Νικαετός
05-10-07, 10:46
Ευτυχώς μέχρι στιγμής ΟΥΤΕ ΕΝΑ disconnection...:oneup:

x69pr
05-10-07, 11:31
μα αυτο ειπα stavb, το σμσ ακομα το περιμενω!!:p

ασχετο εχθες εκανα μερικες ρυθμισουλες στο tcp και η συνδεση πετα...
επιασα το απογευμα κατα τις 7-8 2.2mb/s apo rapidshare. το βραδυ κατεβαζα με μεσο ορο σταθερα 1.4-1.6. τα ping πασχουν λιγο αλλα θα δειξει ειναι νωρις ακομα. παντως απο αποσυνδεσεις και αλλα προβληματα ΔΕΝ εχω. ευτυχως!

stavb
08-10-07, 17:07
μα αυτο ειπα stavb, το σμσ ακομα το περιμενω!!:p

ασχετο εχθες εκανα μερικες ρυθμισουλες στο tcp και η συνδεση πετα...
επιασα το απογευμα κατα τις 7-8 2.2mb/s apo rapidshare. το βραδυ κατεβαζα με μεσο ορο σταθερα 1.4-1.6. τα ping πασχουν λιγο αλλα θα δειξει ειναι νωρις ακομα. παντως απο αποσυνδεσεις και αλλα προβληματα ΔΕΝ εχω. ευτυχως!

Sorry δεν είχα καταλάβει ακριβώς τι εννοούσες...
Πάντως μου φαίνεται περίεργο πως με τους παλαιούς κωδικούς έχεις πραγματική σύνδεση 24mbit, γιατί και εγώ έχω επιλέξει να διατηρήσω username και password από την παλαιά σύνδεση που είχα, "βλέπω" 24mbit γραμμή αλλά το status του λογαριασμού μου είναι ακόμα 768 με αποτέλεσμα να μην μπορώ να εκμεταλλευτώ πλήρως την γραμμή.
Επικοινώνησα ξανά σήμερα με τη forthnet και τους είπα ότι η γραμμή έχει ενεργοποιηθεί από τις 3/10 και η απάντηση που πήρα ήταν ότι στο "σύστημα" δεν φαίνεται να έχει ολοκληρωθεί η διαδικασία και γι' αυτό δεν έχω πάρει ακόμα κωδικούς.
Στην συνέχεια πήρα το 134 και μου επιβεβαίωσαν ότι από 3/10 η ADSL πρόσβαση που έχω δεν ανήκει στο δίκτυο του ΟΤΕ...
Για να δούμε τελικά πότε θα ολοκληρωθεί η "διαδικασία" ενεργοποίησης :sorry:

stavb
17-10-07, 08:59
μα αυτο ειπα stavb, το σμσ ακομα το περιμενω!!:p

ασχετο εχθες εκανα μερικες ρυθμισουλες στο tcp και η συνδεση πετα...
επιασα το απογευμα κατα τις 7-8 2.2mb/s apo rapidshare. το βραδυ κατεβαζα με μεσο ορο σταθερα 1.4-1.6. τα ping πασχουν λιγο αλλα θα δειξει ειναι νωρις ακομα. παντως απο αποσυνδεσεις και αλλα προβληματα ΔΕΝ εχω. ευτυχως!

x69pr τις ρυθμίσεις στο TCP τις έκανες με το optimizer ή χειροκίνητα ;
Αν σου είναι εύκολο κάνε post τις ρυθμίσεις που λες γιατί έχω αρχίσει να ψάχνομαι με τις ταχύτητες που μου δίνει η σύνδεση (συγχρονίζω περίπου στα 16 αλλά η γραμμή συμπεριφέρεται σαν να είναι 7-10)

stavb
25-10-07, 08:08
Από το προηγούμενο Σαββατο (20/10) οι ταχύτητες που έχω είναι ιδιαίτερα χαμηλές χωρίς να άλλαξε κάτι στα δεδομένα συγχρονισμού του εξοπλισμού :hmm: (ουσιαστικά η γραμμή συμπεριφέρεται χειρότερα από όταν ήταν 2048).

Έχει συμβεί και σε κάποιον άλλο που ανήκει στο DSLAM ΔΑΓΚΛΗ αυτό, ή να αρχίσω να ψάχνομαι γιατί το πρόβλημα εμφανίζεται μόνο σε εμένα

Νικαετός
25-10-07, 08:52
Υπήρξε και σε μένα ένα μικρό πρόβλημα την Δευτέρα από όσο θυμάμαι, αλλά για λίγο. Από τότε όλα είναι όπως πριν. ;)

x69pr
25-10-07, 09:34
ναι, ειναι αληθεια οτι αυτη τη βδομαδα η συνδεση συμπεριφερεται καπως περιεργα... μερικες φορες σερνεται και ακομα και τα site αργουν να ανοιξουν. αλλα κατα τα αλλα, οσο καιρο ειμαι ενεργοποιημενος δεν εχω παραπονο!

@ stavb

τις ρυθμισεις τις εκανα χειροκινητα. απλα και μονο για να ελεγχω ποσες αλλαγες γινονται καθε φορα. αυτο που προτεινω ειναι να τις κανεις η χειροκινητα, η με φειδω στο optimizer. απλα αν το παρακανεις θα εχεις το αντιθετο αποτελεσμα απο αυτο που θες!


ααα! το optimizer εχει ενα ωραιο στοιχειο! στο file σου εχει επιλογη restore windows defaults! οποτε αν τα κανεις μουσκεμα σε σωζει!!!:respekt:

vaggospat13
28-10-07, 16:51
λοιπον εχω ενεργοποιηθει απο τελος απριλιου κοι οι δικες μου εντυπωσεις ειναι

το ιντερνετ παει μια χαρα :oneup: συγχρονιζω γυρω στα 21800 αν και του τελευταιο μηνα συγχρονιζει λιγο χαμηλοτερα , απο αποσυνδεσεις δεν εχω παρατηρησει τιποτα αντε να μου εχει κανει 5-6 συνολικα
στο κατεβασμα αν και τωρα τελευταια εχει πεσει λιγο σε σχεση με την αρχή ολα καλα απο n vidia εχει πιασει και 2350 και απο rs.com παζει γυρω στο 1800 με 3-4 αρχεια ταυτοχρονα και παντα χρησιμοποιοντας τον internet download manager
το τηλεφωνο μας τα χαλαει λιγο:down: , η ενταση ειναι χαμηλότερη σε σχεση με οτε και 3 - 4 φορες ειχα προβληματα κλησης με αποκορυφωμα στις 26 που γιορταζαν οι γονεις μου δεν ειχαμε τηλ απο 19.00-23.00 με αποτελεσμα να μην μασ βρισκει κανεις , απο αναγνωριση ολα καλα.

αν ληθουν τα προβλήματα του τηλ και ανεβει και το upload στα 1000 θα ειμαι απολυτα ικανοποιημένος ;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.