PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με χαμηλή ταχύτητα



Banditgr
02-10-07, 19:39
Είμαι ένας ακόμα συνδρομητής Forthnet που αποφάσισε να μπει στο ιδιόκτητο (Shared LLU όχι 2play) και μόλις χτες πρόσεξα ότι το router μου, είχε κλειδώσει στα 16766 kbps / 509 kbps (από 768 downstream που ήταν παλιά) και είχε "γυρίσει" σε ADSL2+ Mode, χωρίς βεβαίως να έχω καμία ειδοποίηση για εξοπλισμό (όχι ότι τον χρειάζομαι ιδιαίτερα) ή SMS. Κωδικούς δεν χρειάζομαι ούτως ή άλλως μιας και ως ήδη πελάτης έχω επιλέξει να διατηρήσω τα username και password. Το πρόβλημα είναι το εξής : Παρόλο που κλειδώνω στην εν λόγω ταχύτητα, τα downloads μου σε combined speed δεν ξεπερνούν με τίποτα τα 90-100 kb/sec. Δοκιμάζω να κατεβάσω multiple files πχ από rapidshare (premium account), με getright download manager και η ταχύτητα λες και δεν θέλει να ξεπεράσει το κατοστάρικο. Τα ίδια και χειρότερα με ελληνικά ftp's. For what is worth το Forthnet speed test μου δίνει τα παρακάτω στοιχεία :

Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 189.25Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 826.83kb/s
Your PC is connected to a Cable/DSL modem

More details...

bw = 1.47 based on packet size = 11Kbits, RTT = 54.61msec, and loss = 0.018934911116957664
The theoretical network limit is 1.47 Mbps
The transmit buffer (215.0 KByte) limits the application to 30.84 Mbps
Your receive buffer (1020.0 KByte) limits the application to 146.04 Mbps
The network based flow control limits the application to 12.57 Mbps


Επίσης παραθέτω τα χαρακτηριστικά της γραμμής :

noise margin upstream: 24 db
output power downstream: 22 db
attenuation upstream: 14 db

noise margin downstream: 6 db
output power upstream: 12 db
attenuation downstream: 34 db

Το router μου είναι ένα Zyxel 660H-D1, (PPoE/LLC, 8/35) και απ' όσο μπορώ να ξέρω δεν υπάρχει πρόβλημα με την καλωδίωση γενικά. Όλες οι τηλεφωνικές συσκευές έχουν filters, ενώ η γραμμή πάει στο router απευθείας από την παροχή.

Καμιά ιδέα ρε παιδιά, έχω δοκιμάσει τα πάντα (ακόμα και να λουστώ).

petrogazz
02-10-07, 19:50
Σου αναβάθμισαν την γραμμή αλλά το providing (δλδ το bandwidth που σου δίνει η forthnet) είναι ακόμα στα 768 (γι'αυτό πιάνεις max 800+). Σε μερικές μέρες λογικά θα είσαι ΟΚ.

Banditgr
02-10-07, 19:52
Αυτό σκέφτηκα και εγώ και τους πήρα τηλέφωνο και η απάντηση ήταν...."Έχετε δίκιο, δεν ξέρουμε, θα το κοιτάξουμε" και άλλα τέτοια όμορφα....

petrogazz
02-10-07, 20:47
Πήγαινε εδώ (https://www.forthnet.gr/secure/login.aspx?c=10007690) και επέλεξε στατιστικά χρήσης για να δεις τι τύπο συνδρομής σου γράφει.

deniSun
03-10-07, 09:29
Σου αναβάθμισαν την γραμμή αλλά το providing (δλδ το bandwidth που σου δίνει η forthnet) είναι ακόμα στα 768 (γι'αυτό πιάνεις max 800+). Σε μερικές μέρες λογικά θα είσαι ΟΚ.

Και εγώ είμαι αυτής της άποψης ότι κάτι συμβαίνει με τον λογαριασμό του.

deniSun
03-10-07, 09:32
Πήγαινε εδώ (https://www.forthnet.gr/secure/login.aspx?c=10007690) και επέλεξε στατιστικά χρήσης για να δεις τι τύπο συνδρομής σου γράφει.

Δεν την είξερα αυτή την σελίδα.
Δεν έχει και πουθενά κάποιο Link.
Στα στατιστικά γιατί δεν μου εμφανίζει τίποτε για κανένα μήνα;
Το roaming γιατί μου είναι απενεργοποιημένο;
Αυτό δεν είναι που μπορείς να χρησιμοποιήσεις τον λογαριασμό και σε dialup συνδέσεις;
Σε 2play δεν έπρεπε να είναι ενεργοποιημένο;

mpotsos
03-10-07, 10:15
και εγω φιλε μου χαμηλη εχω τι να αναλυω τωρα,πηρα τηλ. μου ειπανε απο multimode να το κανω Adsl2+,Θα με επαιρναν χθες τηλ.για να κανουμε ρυθμισεις,τιποτα.
Με γραψανε κανονικα,τους ξαναπηρα το βραδυ με χιλια ζορια,βγηκε μια ανυδεη και και μου λεει τετοια ωρα (23:00),δε μπορουμε να κανουμε τιποτα,θα σας καλεσουμε αυριο (δηλ.σημερα),για να το δουμε.
Σιγα μη με καλεσουν,ομως αν δε με παρουν θα γινει χαλασμος θα παω αυριο απο την δουλεια μου στην Ατθιδων και θα γινει χαλασμος,της το ειπα κι ολας και μου απαντησε εγινε.
Τι να πω ρε παιδια,κατα τα αλλα οι τεχνικοι ειναι κοντα μας ολο το 24ωρο,365 μερες και μ.......ιες.
Αληθεια το τεχνικο τμημα στεγαζεται στην Ατθιδων;

Banditgr
03-10-07, 10:17
Η συγκεκριμένη σελίδα αναφέρει ακόμα τον τύπο σύνδεσής μου ως 768 Dynamic 1bill κάτι το οποίο προφανώς είναι λάθος. Όσο για την αξιοπιστία της, τουλάχιστον μέχρι και το τέλος του καλοκαιριού φαινόταν να είναι ακριβής, από εκεί και πέρα...το χάος. Εν πάσει περιπτώση, φαίνεται όντως να είναι θέμα profile της σύνδεσης από μεριάς Forthnet. Ελπίζω και εύχομαι να στρώσει. Τώρα για το ποιοι απαντάνε στα τηλέφωνα είναι μια άλλη (πολύ μεγάλη) συζήτηση.

mpotsos
03-10-07, 10:44
να η δικια μου:
Τύπος Συνδρομής: LLU 2PLAY FAST INTERNET ADSL 24M/512 DYNAMIC
αντε βγαλε ακρη και απο που;

Πύρρος
03-10-07, 13:20
Δεν την είξερα αυτή την σελίδα.
Δεν έχει και πουθενά κάποιο Link.
Στα στατιστικά γιατί δεν μου εμφανίζει τίποτε για κανένα μήνα;
Το roaming γιατί μου είναι απενεργοποιημένο;
Αυτό δεν είναι που μπορείς να χρησιμοποιήσεις τον λογαριασμό και σε dialup συνδέσεις;
Σε 2play δεν έπρεπε να είναι ενεργοποιημένο;

Τα στατιστικά δεν ξέρω τι έπαθαν. Kάποιους μήνες πριν δούλευαν.
Το roaming έχει να κάνει με dialup στο εξωτερικό με τους κωδικούς της forthnet.


Η συγκεκριμένη σελίδα αναφέρει ακόμα τον τύπο σύνδεσής μου ως 768 Dynamic 1bill κάτι το οποίο προφανώς είναι λάθος.

Θα φτιάξει όταν σου έρθει το sms.

herbal
03-10-07, 20:51
Αυτη την στιγμη δεν υπαρχει server στο BF2142 κατω απο 400 ping!!!!Ελεος.Αντε παλι τα ιδια.......

fabiawrc
04-10-07, 00:39
ωχ τετοια να μου λες και δεν βαζω με τπτ.φιλος με 2play με το που το εβαλε εχει 50-80 παραπανω ping ακομα και σε greek servers.

ελεος.

ενας φιλος μου 2 στενα πιο κατω εβαλε ον και θα παω να τσεκαρω αυριο τι ping εχει.

@ ADSLgr.com All rights reserved.