PDA

Επιστροφή στο Forum : Μπας και θέλουν απειλές;



vasper
31-01-05, 14:55
Από τις 18 Δεκεμβρίου 2004 είχα πρόβλημα όχι μόνο με την ταχύτητα download αλλά και με το upload. Η γραμμή μου συμπεριφερόταν το 90% του χρόνου ως απλή αναλογική dialup, με μέγιστο 4kb traffic...

Μετά από 10 αναφορές στο 121 και, 3 φορές επικοινωνία από τεχνικούς το πρόβλημα εξακολουθούσε. Μάλιστα διορθωνόταν λίγες ώρες πριν με πάρουν τηλέφωνο και ξαναχαλούσε αμέσως μετά.

Στις 25 Ιανουαρίου έστειλα ένα e-mail στον ΟΤΕ, εξηγώντας όλη την κατάσταση και καταλήγοντας ότι αν δεν διορθωθεί το πρόβλημα εντός 2 ημερών και δεν επικοινωνήσουν μαζί μου, θα ακολουθήσει μήνυση κατά παντώς υπευθύνου για αποζημίωση και για υλικές ζημιές, διαφυγόντα κέρδη (από αδυναμία σύνδεσης με την εργασία μου) και ψυχική οδύνη (έβαλα και το τηλέφωνο του Δικηγόρου μου στο email). Όλως περιέργως, το επόμενο πρωϊ με πήραν τηλέφωνο και το βράδυ το πρόβλημα είχε διορθωθεί. Εδώ και 6 μέρες λειτουργούν τα πάντα, ενώ για πάνω από ένα μήνα δεν λειτουργούσε τίποτα.

Against_all_odds
31-01-05, 18:41
Τα ειπα εγω οτι θελουν απειλες και δεν με πιστευατε! ειδες Asgoodasitgets; ε ποιο e-mail το εστειλες vasper;

WaVe
31-01-05, 21:29
Όντως τελικά μονο έτσι καταλαβαίνουν ;)

McAli
31-01-05, 21:42
Μία φορά πριν χρόνια σε PSTN σύνδεση, είχα τα νεύρα μου και είπα σε ένα τύπο "θα σας μαμήσω"....και εκείνος μου είπε "έλα" και μου έκλεισε το τηλέφωνο, και ούτε που το ξανασηκώσανε εκείνο το βράδυ......Τότε είχα γίνει τούρμπο, αλλά τώρα το θυμάμαι και γελάω.......

Against_all_odds
31-01-05, 21:52
εγω μολις δηλωσα για 5η φορα βλαβη μεσα σε ενα μηνα! με το που με παρουν τηλεφωνο θα θα τους πω οτι αν δεν το φτιαξουν θα φανε μηνηση;

τι λετε; καλη τακτικη;

GoofyX
31-01-05, 22:42
εγω μολις δηλωσα για 5η φορα βλαβη μεσα σε ενα μηνα! με το που με παρουν τηλεφωνο θα θα τους πω οτι αν δεν το φτιαξουν θα φανε μηνηση;

τι λετε; καλη τακτικη;

Κάτι τέτοια να τα λέτε, αλλά όπως λέει και ο vasper να τα λέτε με ευγενικό τρόπο (όπως στην περίπτωσή του με το e-mail), γιατί με βρισιές το μόνο που θα κερδίσετε είναι να εκνευρίσετε τον υπάλληλο και μπορεί να βρείτε και τον μπελά σας από πάνω, γιατί έχω την εντύπωση ότι οι συνομιλίες στο 121 και σε αυτά τα τηλέφωνα καταγράφονται (μπορεί να κάνω και λάθος σε αυτό).

mastermind
31-01-05, 23:26
Θελουν και αυτοί την φοβέρα τους!! Αν ηχογραφούνται οι συνομιλίες είναι παράνομο και δεν μπορούν να παρουσιαστούν ως στοιχείο σε δικαστήριο καθώς δεν ενημερώνεσαι για την καταγραφή αυτή...

tasakis
01-02-05, 01:31
Δεν νομίζω ότι ηχογραφούνται,δεν πέρνω και όρκο κι'ολας.Στο 112 ηχογραφούνται, άσχετο. Πάντως είναι πραγματικά,επιεικώς,απαράδεκτη η κατάσταση όσο αφορά το τεχνικό τμήμα.Πρόσφατα έβλεπα λίστα,δεν θυμάμαι σε ποιό αστικό κέντρο, που δεκάδες αιτήσεις για adsl βρίσκονταν "για εκδ. εντολής" από τον Νοέμβριο.
Έκδοση εντολής θεωρείται το "στάδιο" πριν το πρώτο στάδιο ενεργοποιήσης-ΤΤΥΕΛ,στο οποίο υποθετικά καλούναι τους κατόχους της γραμμής να επιβεβαιώσουν αν θέλει να συνεχιστεί το αίτημα τους για ενέργοποιήση.
Θα μπορούσα να κατανοήσω αυτό που λένε κάθε αρχή και δύσκολη,μιας και μια υπηρεσία νέας τεχνολογίας,αναφορικά με τα δεδομένα της Ελλάδας,είναι δυστυχώς ακόμα σε παιδική ηλικία,αλλά ίσως να υποτιμούν την νοημοσύνη του καθενός μας, όταν λίγα χρόνια πριν καθυστερούσαν να φέρουν το dsl για την προώθηση της isdn,και αρκετά αργότερα τα κατα σείρα προβλήματα της adsl έλλειψη πόρτας,siemens 2,bbras, έχοντας παραλήψει πριν αρκέτα "φάουλ" του ΟΤΕ.Και ο χόρος συνεχίζεται με τις συμβάσεις για τεχνική υποστήριξη με INTRACOM και SIEMENS.
Μάλλον λίγο άσχετα με το thread,αλλά μου ήρθαν συννειρμηκά με τις βρισιές και τις μηνύσεις παραπάνω :)

macee
07-02-05, 17:28
Μπορεί κάποιος να δώσει ενα email επικοινωνίας με ΟΤΕ?

thx

stknightmare
07-02-05, 23:47
Χαζομαρα απαντησα....

McAli
08-02-05, 00:23
Μπορεί κάποιος να δώσει ενα email επικοινωνίας με ΟΤΕ?

τί email.......να κάτσει να σου απαντήσει ποιός;.......Πάρε τηλέφωνο να ξεμπερδεύεις.

www.ote.gr εκεί μέσα θα βρεις και το email.....και καλή τύχη

Against_all_odds
08-02-05, 02:33
που να παρουμε τηλεφωνο; στο 121? αφου δεν ακουν τιποτα! 5 βλαβες εχω δηλωσει! αν ξερεις καποιο τηλεφωνο που μπορουμε να παρουμε, πες το.

GoofyX
08-02-05, 12:13
που να παρουμε τηλεφωνο; στο 121? αφου δεν ακουν τιποτα! 5 βλαβες εχω δηλωσει! αν ξερεις καποιο τηλεφωνο που μπορουμε να παρουμε, πες το.

Καλημέρα, επειδή κι εγώ είμαι σε παρόμοιο λούκι με σένα (από Παρασκευή πρωί δεν έχω DSL), δοκίμασε να πάρεις στο 1242 και να μιλήσεις με τον επόπτη εκεί (ένας είναι), μπας και μπορέσει να κάνει αυτός κάτι.

Against_all_odds
08-02-05, 21:28
εχω adsl. Για την ταχυτητα λεω που ειναι πολυ χαμηλη.

pelasgian
08-02-05, 21:35
εγω μολις δηλωσα για 5η φορα βλαβη μεσα σε ενα μηνα! με το που με παρουν τηλεφωνο θα θα τους πω οτι αν δεν το φτιαξουν θα φανε μηνηση;

τι λετε; καλη τακτικη;

Εξαιρετική, ειδικά τώρα που το συζητήσατε ανοικτά και το ξέρουν ΟΛΟΙ οι τεχνικοί του ΟΤΕ, και πήραν τηλέφωνο τους δικούς τους στο νομικό τμήμα που τους είπαν «θα σας κλ... τα @@», τώρα ειδικά θα φτιάξει το internet στην Ελλάδα.

Ειδικά δε αν κάνετε 5 δηλώσεις βλάβης σε γραμμές που λειτουργούν μεν, αργά δε, τότε απλά όταν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ θα έχετε σοβαρή βλάβη, θα λένε «α, αυτός ο μ....ς είναι που μας πρίζει γιατί δεν κατεβάζει γρήγορα τη τσόντα και έκανε 52 δηλώσεις βλάβης του τελευταίους 3 μήνες; α χεστον!» και θα πηγαίνουν στον επόμενο στη βάση δεδομένων.

Το έχω πει επανηλημένα. Η βασική αμαρτία του Έλληνα είναι η έλλειψη μέτρου: «α, άμα κάνεις δήλωση βλάβης, ο Μήτσος μου είπε ότι φτιάχνει» -> 15 δηλώσεις βλάβης σε ένα μήνα, «α, άμα πεις ότι θα σας μηνύσω βαράνε προσ'χή» -> απειλεί με μήνυση και τη μάνα του όταν καίει το τοστ.

ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ, ΛΙΓΟ Μ*Ε*Τ*Ρ*Ο!!!

edit: ο υπάλληλος ακόμα και όταν είναι το χειρότερο τσογλάνι που έχει ο κόσμος (ειδικά όταν είναι έτσι) θέλει έναν ευγενικό τρόπο. Πρέπει να είσαι «cool» όταν τα λές. Πρέπει να είναι αρκετά τεχνικά, αλλά όχι πολύ τεχνικά για να μη νομίζουν ότι κάνεις φιγούρα ή τον «έξυπνο». Πρέπει να είναι αρκετά σοβαρά, αλλά όχι πολύ σοβαρά για να μη νομίζουν ότι παριστάνεις τον «σπουδαίο». Πρέπει να είναι αρκετά σύντομα και περιεκτικά, αλλά όχι τόσο σύντομα και περιεκτικά που δεν θα τα καταλάβουν. Απειλές και βρισιές ξέχασέ τες.

Η αρχή είναι η εξής: πώς θα τα έλεγες σε ένα συγγενή που είναι αρκετά αγαπητός ώστε να του μιλάς άνετα, αλλά όχι τόσο νέος για να του πεις «έλα ρε μα...» με το που θα σηκώσει το τηλέφωνο; Ε, έτσι πρέπει να μιλάτε και σε αυτούς. Απλά σκέψου τον εαυτό σου να κάνεις τη δουλειά τους και θα καταλάβεις γιατί.

ipo
08-02-05, 21:56
vasper, πολύ καλή κίνηση. Σε παραδέχομαι.

Against_all_odds
08-02-05, 22:29
pelasqian σε ποιο κοσμο ζεις; το να πληρωνω 384 και να μην εχω ουτε 256 ειναι βλαβη!

στο 1242 που πειρα μου ειπαν να παρω το 121 και να δηλωσω βλαβη στην γραμμη ,αιτια: χαμηλη ταχυτητα!


στο 1242 λοιπον μου ειπαν να δηλωσω βλαβη. οσο για το αλλο , να μιλησω ευγενικα...πρωτον δεν τους εβρισα ! μετα απο 5 δηλωσεις βλαβης και ενω δεν μου το εφτιαξαν επερεπε να φανε μηνηση για πλακα! το λιγοτερο!

μας τα πριζει ειπες θα πει ο υπαλληλος; αμα παω και του ριξω καμια με κανενα καλαζνικοφ δεν θα τον πριζω πια!

ακου εκει θρασος! του ΟΤΕ εισαι; οταν σου δινουν χαλασμενο προιον ειναι υποχρεωμενοι να στο φτιαξουν!


ρε δεν πατε καλα μερικοι εδω μεσα....!!!! μονο απειλες θελουν και τιποτα αλλο! εκανα υπομονη και εκανα 5 δηλωσεις για βλαβη γιατι νομιζα οτι εχω να κανω με ανθρωπους!

αλλα τελικα με ζωα εχω να κανω και ειδη απο εχτες το ανεφερα στην ΕΕΤ και φαγαν και τα απειλητικα ε-μαιλ να τσακιστουν να φτιαξουν την γραμμη μου!

δεν τελειωνει η υποθεση μεχρυ να μου το φτιαξουν. δεν απειλησα κανεναν! ασκω τα νομιμα δικαιωματα μου σαν πολιτης.

Against_all_odds
08-02-05, 22:40
pelasqian την τακτικη της ευγενειας την εχω ακολουθησει για τοσο καιρο! 5 αιτησεις για βλαβη εχω κανει ,με περνουν τηλεφωνο,τους λεω ευγενικα οτι εχει προβλημα η γραμμη με την ταχυτητα και λενε θα το κοιταξουν και δεν κανουν τιποτα! αρα με λιγα λογια η τακτικη σου δεν πιανει....η μαλλον πιανει μονο σε ανθρωπους.

ReDeeMeR
09-02-05, 00:15
Φίλε μου ως πρώην υπάλληλος του ΟΤΕ (εποχιακός μη νομίζεις τιπότα παραπάνω) αυτό που κατάλαβα τους 8 μήνες που ήμουνα εκεί ήτανε οτί υπάρχουνε άνθρωποί που ξέρουνε να κάνουνε τι δουλειά τους και προσπαθούνε , άλλοι που ενώ δεν ξέρουνε προσπαθούνε να καταφέρουνε τα 5 πράγματα που μπορούνε και δεν τους αφήνουνε να τα κάνουνε και αυτά και το τεχνικό τμήμα που ειδίκα στην επάρχεια τα ξύνει όλη την μέρα.Όσον αφορά την υπόθεση σου τα άτομα που συνήθως μίλας στο 121 και στο 1242 είναι συνήθως φοιτητές που έχουνε την καλή διάθεση να σε βοήθήσουνε γράφουνε σε ένα χαρτάκι το αίτημα σου και το στέλνουνε στο τεχνικό τμήμα.Αν εσύ το έχεις στείλει 10 φορές κα ο λόγος είναι η χαμηλή ταχύτητα (και έγω δσλ 384 εχω και κατεβάζω πλέον με 22) τι περιμένεις να σκεφτούνε.Θα συμφωνήσω με τον φίλο pelasgian για όλα αυτα θέλει μέτρο.Και το πρήξιμο και το μπινελίκι σε ανθρώπους που στην τελική δεν μπορούνε να κάνουνε τίποτα παραπάνω απο αυτο που εκείνη τη στιγμή κάνουνε δεν είναι τιποτά άλλο από ένα ξέσπασμα εκ μέρους σου για να ξεδώσεις.Πάντως ένα έχω να πω 8 μήνες στο 134 δύο φορές γείωσα άνθρωπο γιατί η δουλειά δουλειά αλλα και η αξιοπρέπεια αξιοπρέπεια.Πόλλες φορές σκέφτηκα φίλε Against_all_odds το ίδιο πράγμα με εσένα αν είχα να κάνω ανθρώπους ή με ζώα.Όλα έχουν 2 όψεις και από την εμπειρία μου ώς υπάλληλος αλλα και ως πελάτης του ΟΤΕ πάντα καταφέρνα αυτό που ήθελα όταν ήμουνα ευγενίκος σε σημείο βλακείας.Όταν βάζεις τον εαυτό σου στην θέση του άλλου όλα γίνονται πιο εύκολα πιστεψέ με.Το γεγονός ότι σου λέγανε ότι κοιτάζανε το προβλημα σου ειλικρινά πιστευώ οτι κοιτάζανε το DSLAM και βλέπανε ότι ήτανε πιταρισμένο και θέλει αναβάθμιση.Ε και!Δεν μπορούνε να βάλουνε άμεσα καινουρια DSLAM.Αυτο το κακό εχει ο ΟΤΕ ειναι δυσκίνητος χρόνια το ξέρουμε αυτο και πρέπει να ιδιωτικοποιηθεί.Ο υπάλληλος που μιλάς εκείνη την στιγμη το μόνο που μπόρει να κάνει είναι να καταχωρήσει ακόμη ένα πρόβλημα που ξέρει τη λύση αλλά δεν μπόρει να κάνει κάτι για αυτο.ΑΠΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.Θελετε να κάνεται κατι στέλνεται e-mail στον κύριο Βουρλούμη.Σύγνώμη για την μακροσκέλη μου απάντηση αλλά το να απείλεις κάποιον όταν προσπαθει να κάνει τη δουλειά του το πόλυ πόλυ να καταφέρεις να τον κάνεις να πεισμώσει και να τον κάνεις να σε γράψει στα @@@ του ειδικά όταν ξέρει ότι δεν μπόρει να κανεί και τίποτα διαφορετικό.Ένταξει πήρε τηλέφωνο 7 φορές αλλα εμείς γράψαμε το αιτημά του τις πρώτες 3 ε και!!!Δεν αλλαζεί κάτι με αυτό

steli0s
09-02-05, 00:53
Λοιπον αφου εχει περασει πλεον μιαμιση βδομαδα που μου παρουσιαζεται το προβλημα με τις ταχυτητες ειπα να παρς το πραμα απο την αρχη και να παρω εναν εναν τηλ μπας και (ποτε δε ξερεισ) βγαλω ακρη...

Πως και εγινε...

Αρχικα πηρα στην τεχνικη υποστηριξη της forthnet. Τους ειπα ωραια και καλα οτι ενω εχω 384 γραμμη δε μπορω να πιασω ταχυτητα μεγαλυτερη απο 230-240 στα δσλ τεστ. Η απαντηση τους απλη και τα λεει ολα..

"Συγνωμη αλλα δε φταιμε εμεις. Απευθυνθειτε στον ΟΤΕ.. Αυτος πιταρε τα DSLAMs και δεν εχετε τις ταχυτητες που ειχατε πιο πριν. Παρτες στις βλαβες και αναφερτε το".

Παιρνω και γω στο 121 και τους αναφερω πως εχω προβλημα με τις ταχυτητες μου.

"Αφηστε μας ενα τηλεφωνο και το τεχνικο τμημα θα επικοινωνησει μαζι σας μεχρι την τεταρτη" (Μου ειπαν χθες).

Οντως σημερα επικοινωνησαν μαζι μου και μετα απο μια πολυ ευγενικη συζητηση ο τεχνικος μου ανεφερε συνοπτικα τα παρακατω.

- Δεν βλεπω στην περιοχη σας να υπαρχει καποιο προβλημα.
- Καλως.. Αλλα τα τεστ που κανω δε μου βγαζουν τις ταχυτητες για τις οποιες πληρωνω εσας και τον ISP μου...
- Εγω δε βλεπω καποιο προβλημα.. Με τη ταχυτητα ειπατε κατεβαζετε?
- Με 25-28..
- Ε καλα ειστε.. Καλα ειναι για τη συνδεση σας...
- Συγνωμη αλλα σας πληρωνω για να παιρνς ταχυτητα 40 κβ/ς και οχι 25... Υπαρχει διαφορα 15 κβ/ς εδω περα... Μονο το βραδυ πλεον μπορω να πιασω καλη ταχυτητα..
- Συγνωμη αλλα δε γινεται κατι για αυτο... Η ταχυτητα ανεβοκατεβαινει κατα τη διαρκεια της μερας και αυτο ειναι λογικο.
- Ναι αλλα εαν συνεχιστει αυτο, πειτε το μου παρακαλω για να ριξω την συνδεση μου σε 256 απο 384 που ειναι τωρα. Θα συνεχιστει το προβλημα?
- Δε ξερω. Για την συνδεση σας καντε ο,τι νομιζετε.

Τα συμπερασματα μονοι σας....
-

GrafeioTeleton
09-02-05, 01:12
Λοιπον αφου εχει περασει πλεον μιαμιση βδομαδα που μου παρουσιαζεται το προβλημα με τις ταχυτητες ειπα να παρς το πραμα απο την αρχη και να παρω εναν εναν τηλ μπας και (ποτε δε ξερεισ) βγαλω ακρη...

Πως και εγινε...

Αρχικα πηρα στην τεχνικη υποστηριξη της forthnet. Τους ειπα ωραια και καλα οτι ενω εχω 384 γραμμη δε μπορω να πιασω ταχυτητα μεγαλυτερη απο 230-240 στα δσλ τεστ. Η απαντηση τους απλη και τα λεει ολα..

"Συγνωμη αλλα δε φταιμε εμεις. Απευθυνθειτε στον ΟΤΕ.. Αυτος πιταρε τα DSLAMs και δεν εχετε τις ταχυτητες που ειχατε πιο πριν. Παρτες στις βλαβες και αναφερτε το".

Παιρνω και γω στο 121 και τους αναφερω πως εχω προβλημα με τις ταχυτητες μου.

"Αφηστε μας ενα τηλεφωνο και το τεχνικο τμημα θα επικοινωνησει μαζι σας μεχρι την τεταρτη" (Μου ειπαν χθες).

Οντως σημερα επικοινωνησαν μαζι μου και μετα απο μια πολυ ευγενικη συζητηση ο τεχνικος μου ανεφερε συνοπτικα τα παρακατω.

- Δεν βλεπω στην περιοχη σας να υπαρχει καποιο προβλημα.
- Καλως.. Αλλα τα τεστ που κανω δε μου βγαζουν τις ταχυτητες για τις οποιες πληρωνω εσας και τον ISP μου...
- Εγω δε βλεπω καποιο προβλημα.. Με τη ταχυτητα ειπατε κατεβαζετε?
- Με 25-28..
- Ε καλα ειστε.. Καλα ειναι για τη συνδεση σας...
- Συγνωμη αλλα σας πληρωνω για να παιρνς ταχυτητα 40 κβ/ς και οχι 25... Υπαρχει διαφορα 15 κβ/ς εδω περα... Μονο το βραδυ πλεον μπορω να πιασω καλη ταχυτητα..
- Συγνωμη αλλα δε γινεται κατι για αυτο... Η ταχυτητα ανεβοκατεβαινει κατα τη διαρκεια της μερας και αυτο ειναι λογικο.
- Ναι αλλα εαν συνεχιστει αυτο, πειτε το μου παρακαλω για να ριξω την συνδεση μου σε 256 απο 384 που ειναι τωρα. Θα συνεχιστει το προβλημα?
- Δε ξερω. Για την συνδεση σας καντε ο,τι νομιζετε.

Τα συμπερασματα μονοι σας....
-
:lol: :lol: :lol: εεε αυτο ηταν οτι καλυτερο εχω ακουσει.
Αλλα τι να σου κανει και αυτος.Παντως η καλυτερη λυση που θα κανεις ειναι αυτο που ειπες αν εχεις προβλημα παντως με το οικονομικο.
προκειται να βρεις ακρη

steli0s
09-02-05, 01:20
Ξερει κανεις αν η προσφορα της forthnet ( 6+4 ) ισχυει και για τους ηδη υπαρχοντες χρηστες? (Εγω εχω in a box και ληγει την επομενη βδομαδα).

Against_all_odds
09-02-05, 01:26
REDEEMER διαβασε λιγο αυτα που ειπαν στον πιο πανω φιλο! ακριβως τα ειδια μου ειπαν και μενα!

Οτι δεν υπαρχει προβλημα! Γιατι δεν εχουν τα α****ια τουλαχιστον να πουν :Εχεις δικιο φιλε ,αλλα εμεις δεν μπορουμε να κανουμε τιποτα!

Μου τη σπανε οι δουλοι του εργοδοτη τους απιστευτα! Ποσο χαμηλα μπορει να πεσει καποιος; απορω! Οταν μου λενε ψεμματα οτι δεν ειναι προβλημα οτι καταιβαζω με 25 γιατι μου λες να τους `καταλαβω`;

ReDeeMeR
09-02-05, 03:59
Γιατι και εσυ θα μπεις στη θέση τους καποιά στιγμή και θυμήσου το που στο λεώ ή είσαι εισοδηματιάς και δεν έχεις κανέναν πάνω από το κεφάλι σου.Γιατί οι συνομιλίες παρακολουθούνται και μπόρουν να σου κόψουν μέρος του μισθού σου για αυτο.Είναι ευκολό για σένα να λες τον άλλον δούλο του εργοδότη έλεος ποια επειδη του απαγορευουνε να σου πει την αληθεια.Ωραία και στην λέω εγω που όταν δουλευα εκεί κάθε πρωί τσεκαρα την λίστα αναμονής της δσλ πριν 10 μήνες και έβλεπα σειρες απο έδω εως το Τιμπουκτου.Τώρα που το έμαθες αισθάνεσαι καλύτερα;Άλλαζει κάτι ,τώρα θα πηγαίνει πιο γρήγορα η γραμμή σου;Γιατί έχουνε εποχιακούς υπαλλήλους να κάνουν τη δούλεια που θα έπρεπε να κάνουνε οι μόνιμοι για αυτό γιατί δεν πρόκειται ποτέ να καταλάβεις γιατί πλέον είσαι προκατηλήμενος όπως ήμουνα και έγω.Όλα αυτα που δεν περνάνε από το μυαλό σου γιατι δεν είναι και δεν θα έπρεπε να είναι το προβλήμα σου.Δεν είναι δούλοι του εργοδότη γιατι οι μίσοι παραιτούνται πριν τελειώσει η συμβαση τους.Και πίστεψε με δεν σου λέω ούτε τα μισά.Και προφανώς έχεις δίκιο και έχουμε δίκιο δεν έιναι δυνατόν να πληρώνουμε για υπηρεσίες που δεν μας παρέχουνε.Και φυσικά ο ΟΤΕ πάντα προσπαθει να κρατήσει τα κεκτημένα μονοπώλια που έχει και τώρα τελευταία τον ακόλουθουν και άλλες εταιρίες(4νετ Τελλας).Τώρα που θα πέσουνε και άλλο οι τιμές στο δσλ τι νομίζεις οτί θα γίνει ξαφνικά θα άρχισουνε να γένανε δσλαμ που θα τους βάλουνε τους νέους χρηστες προφανώς θα κάνουνε αναβάθμιση.
Τέλος έχω ασχολήθει με την δσλ πριν εργασθω στον ΟΤΕ και βρήκα την ευκαιρία να μάθω λίγο παραπάνω πως δουλευούνε τα πράγματα μέσα σε αυτήν την εταιρία πράγμα που πραγματικά με βοήθησε να καταλάβω πολλές κίνησεις που κατα καιρούς κάνει (χωρις αυτο να σημαίνει ότι συμφωνω με αυτές).Ευχαριστώ για την υπομονή σας σε ακόμη μία μακροσκελή απάντηση ελπίζω να βοήθησα έστω και λίγο να δείτε και την άλλη πλευρα

apostolt
09-02-05, 12:43
Οτι λεει ο june_hcw μου λενε και μενα οταν παιρνω τηλ.Οποτε ακρη δεν βγαζεις.

frap
09-02-05, 14:07
Και θα συνεχίσουν να το λένε όσο ακούνε ότι έχετε 25 το πρωί και 40 το βράδυ.

Αν ήταν να είχαμε 40άρια συνεχώς όλη μέρα τότε θα πληρώναμε αυτές ( http://www.oteshop.gr/leased_lines_tariffs.pdf ) τις τιμές. Και οι ISP θα χρέωναν ανάλογα.

Πληρώνουμε για UBR και αυτό μας δίνουνε. Ακριβά μεν, αλλά αυτό ακριβώς είναι. Για να παίξει καλά πρέπει να δημιουργηθεί μεγάλη βάση χρηστών... Αν έχουμε 100 χρήστες και θέλουν όλοι να τραβάνε b/w όλη την ώρα, κανείς δεν θα παίζει στο max. Αυτό είναι το UBR.

-Κ.

Bororo
09-02-05, 16:25
Πληρώνουμε για UBR και αυτό μας δίνουνε. Ακριβά μεν, αλλά αυτό ακριβώς είναι. Για να παίξει καλά πρέπει να δημιουργηθεί μεγάλη βάση χρηστών... Αν έχουμε 100 χρήστες και θέλουν όλοι να τραβάνε b/w όλη την ώρα, κανείς δεν θα παίζει στο max. Αυτό είναι το UBR.


:worthy: Πέστα χρυσόστομε! Πουθενά στον κόσμο οι ταχύτητες της DSL δεν είναι εγγυημένες! Πόσο μάλλον στην ελλάδα που ακόμη είναι σε εμβρυακά στάδια! Τωρα θα μου πείτε με τις τιμές που έχει ο ΟΤΕ πώς να ξεκωλήσει η Ελλάδίτσα και να μπούν περισσότεροι χρήστες και να αναβαθμιστόυν τα Dslam και να έχουμε καλύτερες ταχύτητες κ.λ.π κ.λ.π κ.λ.π.!
Είπαμε, υπομονή, τι να κάνουμε θα το πιούμε και αυτό το ποτήρι και σε 2 χρονάκια θα πετάμε (Ελπίζω)

spyrosn
09-02-05, 17:32
:worthy: Πέστα χρυσόστομε! Πουθενά στον κόσμο οι ταχύτητες της DSL δεν είναι εγγυημένες! Πόσο μάλλον στην ελλάδα που ακόμη είναι σε εμβρυακά στάδια! Τωρα θα μου πείτε με τις τιμές που έχει ο ΟΤΕ πώς να ξεκωλήσει η Ελλάδίτσα και να μπούν περισσότεροι χρήστες και να αναβαθμιστόυν τα Dslam και να έχουμε καλύτερες ταχύτητες κ.λ.π κ.λ.π κ.λ.π.!
Είπαμε, υπομονή, τι να κάνουμε θα το πιούμε και αυτό το ποτήρι και σε 2 χρονάκια θα πετάμε (Ελπίζω)

Έτσι ακριβώς όπως τα λες είναι. Ποιοι είναι αυτοί που βάζουν τώρα DSL? όσοι θέλουν να κατεβάζουν 24/7 ταινίες και mp3 (κακά τα ψέματα παιδιά, μεταξύ μας είμαστε), και οι εταιρείες (ορισμένες).
Τι σημαίνει αυτό; Ότι ο καθένας "θέλει" ανά πάσα στιγμή το 100% του bandwidth του.
Ε ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ! Αφού υπάρχει overbooking, δε γίνεται. Απλά.
Γι' αυτό η λύση είναι να μπουν όσοι περισσότεροι χρήστες γίνεται, μέχρι και η γιαγιάκα που θέλει απλά και μόνο να τσεκάρει τα mail της (ποιητική αδεία το παράδειγμα, bear with me), και, εφόσον αυξήσουν οι ISPs το bandwidth τους για να ανταποκριθούν στη νέα βάση χρηστών, να μπορούμε να κατεβάζουμε κι εμείς με πιο μεγάλες ταχύτητες... :roll:

Βέβαια, όσο η DSL κοστίζει 40 ευρώ το μήνα κατ' ελάχιστον (δηλ. 80 το δίμηνο), δύσκολα θα βάλει και η κυρα-Φροσύνη ... :lol:

imported_muhaha
09-02-05, 18:05
Κοίτα, frap, υπάρχει μία γραμμούλα ανάμεσα στην μη εγγυημένη υπηρεσία και την καθόλου υπηρεσία. Σαφώς και δε λέει πουθενά ότι θα πάμε cbr ή έστω vbr, μάλιστα η otenet πρώτη βγήκε και είπε περι μη εγγυημένων ταχυτήτων, αλλά ξέρεις κάτι; Αν με τη dsl πάω πιο αργά από την pots μου ή την isdn μου, ε.. κάποιος με δουλεύει χοντρά.

Τώρα θα έλθει ένας καλοθελητής να μου πει το "always on" πού το προσμετρώ; Ναι, είναι ένα πλεονέκτημα, αλλά τι να το κάνω όταν δε μπορώ να περάσω το traffic που θέλω; Όχι, όχι μην πάει ο νούς σου στο κακό, δε θα εστιάσω σε p2p, να, δες τα voip που δίνει η hol πχ περνάνε όταν υπάρχει ΚΑΙ κοφτης με βαση τον αριθμό packets/sec;

Δεν περνάνε.. για κάποιες στιγμές λέω μπας και είναι λάθος η αντιμετώπιση του dsl σε μας τοπικά; Δε μπορεί έξω να γίνεται ο χαμός και μεις να μετράμε τα κουκιά μας. Ντάξει, αν πρέπει ο ΟΤΕ να αναπτύξει υποδομές για να ενώσει τη χώρα, ας τις αναπτύξει επιτέλους. Αν δε θέλει, πράγμα θεμιτό και πιθανό, ας μην κλείνει το δρόμο.

Εδώ είναι η απούσα παρέμβαση της ΕΕΤΤ που σα ρυθμιστικός φορέας κάθεται και παίρνει μικρά βηματάκια μη επιτρέποντας την εξέλιξη. Αν δε μπορεί ή δε θέλει ο ΟΤΕ, πρέπει να ανοίξουν άλλες δικλείδες. Αν οι έλληνες επιχειρηματίες είναι τόσο αβέβαιοι, βράστους και δώσε ουσιαστικά κίνητρα ώστε να σου έλθουν άλλοι απέξω.

Ωραία και ουτοπικά τα παρουσιάζω και χαρήκαμε.. τα κεφάλια μέσα και πάμε να μετρήσουμε με πόσες pstn είναι ανάλογη η dsl μας. Με μισή, με μιάμιση, με πόσες τέλος πάντων..

Against_all_odds
09-02-05, 18:15
Τι λετε μωρε που δεν γινεται; στο εξωτερικο ρυθμιζουν τα dslams στα 448 και δεν εχει κανεις προβλημα! ας δωσουν περισσοτερο bandwitch να γινει!

κανενα aDSL δεν ειναι σε εμβρυακο σταδιο ετσι οπως το ενοειται! βεβαια ειναι εμβυακο σταδιο που δεν εχουμε ταχυτητες 2mbs με 30 ευρω! αυτο ναι!


οταν πουλανε 384 και δεν δινουν 384 ειναι κλεφτες ,nothing more nothing less!

δεν μπορουν να δωσουν 384; να μην δινουν! ας δινουν 256! και να πληρωνουμε 256.

384 στο εξωτερικο σειμαινει απο 40 μεχρυ 48 οι ταχυτητες! και βεβαια δεν ειναι σταθερες οι ταχυτητες,αλλα κυμενοντε στο παραπανω οριο!

αμα πιανεις λιγοτερο απο 40 ειναι βλαβη! μου το ειπαν και στο 1242 για να μην λετε οτι τα λεω μονο εγω. Οποιος δεν το καταλαβαινει και τα δεχετε αδιαμαρτηρητα εχει νοοτροπια ραγια!

και αντε να δεχτουμε να πιανουμε μεγιστο 41,42(που δεν το δεχομαι) ...ε οχι να λενε καποιοι να δεχτουμε μεγιστη 32,34! ελεος!

αν ειναι σε εμβυακο σταδιο το adsl να δινουν ταχυτητητες `εμβρυακες` των 256kbs αλλα να δουλευουν αψογα!

Bororo
10-02-05, 02:42
αν ειναι σε εμβυακο σταδιο το adsl να δινουν ταχυτητητες `εμβρυακες` των 256kbs αλλα να δουλευουν αψογα!

Κόλλησες κι εσύ στην λέξη εμβρυακές, νομιζά ότι θα καταλάβαινες τι εννοούσα και δεν θα το έκανες γλυφιτζούρι! Πως θες να στο πω για να το καταλάβεις? Πρώιμο, σε εξέλιξη, δοκιμαστικό, για μένα όλα το ίδιο είναι!



αμα πιανεις λιγοτερο απο 40 ειναι βλαβη! μου το ειπαν και στο 1242 για να μην λετε οτι τα λεω μονο εγω.

Α! μπά, τι λές? Όταν το 1242 σου λέει ότι κάτω από 40kbps είναι βλάβη το δέχεσαι θετικότατα! Αλλά κατα τα άλλα δεν ξέρουν τι τους γίνετε εκεί μέσα!

Against_all_odds
10-02-05, 02:58
δεν ειπα εγω ποτε οτι δεν ξερουν τι τους γινεται.αλλον θα ακουσες.εγω ειπα οτι ξερουν αλλα κοροιδευουν.Δεν ειχα προβλημα με το 1242.Μ τους τεχνικους του 121 εχω προβλημα που κανουν τους Κινεζους.Αυτοι αλλωστε αυτοι υποτιθετε οτι θα φτιαξουν τη γραμμη μου.Δεν ειπα τιποτα κακο για το 1242.

naxiand
10-02-05, 03:48
Τι λετε μωρε που δεν γινεται; στο εξωτερικο ρυθμιζουν τα dslams στα 448 και δεν εχει κανεις προβλημα! ας δωσουν περισσοτερο bandwitch να γινει!

κανενα aDSL δεν ειναι σε εμβρυακο σταδιο ετσι οπως το ενοειται! βεβαια ειναι εμβυακο σταδιο που δεν εχουμε ταχυτητες 2mbs με 30 ευρω! αυτο ναι!


οταν πουλανε 384 και δεν δινουν 384 ειναι κλεφτες ,nothing more nothing less!

δεν μπορουν να δωσουν 384; να μην δινουν! ας δινουν 256! και να πληρωνουμε 256.

384 στο εξωτερικο σειμαινει απο 40 μεχρυ 48 οι ταχυτητες! και βεβαια δεν ειναι σταθερες οι ταχυτητες,αλλα κυμενοντε στο παραπανω οριο!

αμα πιανεις λιγοτερο απο 40 ειναι βλαβη! μου το ειπαν και στο 1242 για να μην λετε οτι τα λεω μονο εγω. Οποιος δεν το καταλαβαινει και τα δεχετε αδιαμαρτηρητα εχει νοοτροπια ραγια!

και αντε να δεχτουμε να πιανουμε μεγιστο 41,42(που δεν το δεχομαι) ...ε οχι να λενε καποιοι να δεχτουμε μεγιστη 32,34! ελεος!

αν ειναι σε εμβυακο σταδιο το adsl να δινουν ταχυτητητες `εμβρυακες` των 256kbs αλλα να δουλευουν αψογα!


Δεν είναι παντού έτσι
Device Info

This information reflects the current status of your DSL connection.

Line Rate - Upstream (Kbps): 160
Line Rate - Downstream (Kbps): 448

Ποτέ δεν πέφτει κάτω από 45 :) Συνήθως είναι στα 47.6 μόνιμα

tasakis
10-02-05, 20:17
Δεν είναι παντού έτσι
Device Info

This information reflects the current status of your DSL connection.

Line Rate - Upstream (Kbps): 160
Line Rate - Downstream (Kbps): 448

Ποτέ δεν πέφτει κάτω από 45 :) Συνήθως είναι στα 47.6 μόνιμα
Καλή φάση!Σε ποιά περιοχή είσαι;Έχεις καιρό ενεργοποιημένο το adsl;
Πάντως σίγουρα βρίσκεται ακόμα σε εμβρυακή κατάσταση το dsl,but τουλάχιστον για μια ελάχιστη τατύτητα πρέπει να εγγυηθούν.

skiabox
12-02-05, 19:52
δειτε και την δικη μου περιπτωση :

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=13715

spyrosn
14-02-05, 00:54
Τι λετε μωρε που δεν γινεται; στο εξωτερικο ρυθμιζουν τα dslams στα 448 και δεν εχει κανεις προβλημα! ας δωσουν περισσοτερο bandwitch να γινει!
You are missing my point. Όταν έχεις bandwidth X και "πουλάς" bandwidth 50*X τότε ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ να το έχουν το Χ και οι 50 χρήστες ταυτόχρονα. Απλό δεν είναι; ;)


οταν πουλανε 384 και δεν δινουν 384 ειναι κλεφτες ,nothing more nothing less!
δεν μπορουν να δωσουν 384; να μην δινουν! ας δινουν 256! και να πληρωνουμε 256.
Δεν είναι έτσι. Όταν παίρνεις υπηρεσία UBR, δε σου παρέχουν καμία εγγύηση για το πόσο bandwidth θα έχεις.


384 στο εξωτερικο σειμαινει απο 40 μεχρυ 48 οι ταχυτητες! και βεβαια δεν ειναι σταθερες οι ταχυτητες,αλλα κυμενοντε στο παραπανω οριο!
αμα πιανεις λιγοτερο απο 40 ειναι βλαβη! μου το ειπαν και στο 1242 για να μην λετε οτι τα λεω μονο εγω. Οποιος δεν το καταλαβαινει και τα δεχετε αδιαμαρτηρητα εχει νοοτροπια ραγια!
Ααααα.... Έτσι μάλιστα. Εάν σου είπαν τέτοιο πράγμα, ωραία. Γραπτά υπάρχει πουθενά αυτό όμως; Ή θα τους πάρουμε τηλ. και θα τους πούμε "μας είπε ένα παιδί ότι του είπατε" και θα παίξουμε την κολοκυθιά;


και αντε να δεχτουμε να πιανουμε μεγιστο 41,42(που δεν το δεχομαι) ...ε οχι να λενε καποιοι να δεχτουμε μεγιστη 32,34! ελεος!
αν ειναι σε εμβυακο σταδιο το adsl να δινουν ταχυτητητες `εμβρυακες` των 256kbs αλλα να δουλευουν αψογα!
Να δεχτείς αυτό που λέει το συμβόλαιο που υπογράφεις.... Έτσι είναι παιδιά δυστυχώς, και αν υπάρχει και δικηγόρος ανάμεσά μας ας το επιβεβαιώσει. Από εκεί και πέρα, το να πουλάνε ταχύτητες 384 και να δίνουν 256 συστηματικά (και όχι σποραδικά) για εμένα είναι πολύ κακό business practice, και η μόνη λύση είναι να αλλάξεις πάροχο... Τουλάχιστον αυτό θα γινόταν σε μια πολιτισμένη χώρα. :roll:

Στην τελική όμως, για όποιον δεν το έχει καταλάβει, το xDSL είναι broaband που απευθύνεται ως επί το πλείστον σε home users. Οι εταιρείες που έχουν συγκεκριμένες απαιτήσεις σε bandwidth παίρνουν μισθωμένες γραμμές και τις πληρώνουν ο κούκος αηδόνι. Δε μπορούμε εμείς δίνοντας το 1/4 των χρημάτων να έχουμε τις ίδιες απαιτήσεις... Εδώ υπάρχουν ολόκληρες κατηγορίες gold, silver, bronze με διαφορετικά overbooking ratios 1/50, 1/20 και δε συμμαζέυεται, και θα τα βάλουμε όλα στο ίδιο τσουβάλι, εμάς να κατεβάζουμε τα νόμιμα downloads μας και τον άλλον πού έχει εταιρικό site;
Δυστυχώς -προς το παρόν- έχουμε μεγάλη ζήτηση (και δη από "power users") και μικρή προσφορά.

Αυτό επ' ουδενί βεβαίως δε σημαίνει ότι θα πρέπει να είμαστε ευχαριστημένοι με τη σημερινή κατάσταση και ότι δε θα πιέζουμε τον ΟΤΕ και τους ISPs για καλύτερης ποιότητας υπηρεσίες! Μόνο με πίεση γίνεται δουλειά δυστυχώς σ' αυτόν τον τόπο. Τα παραπάνω πρέπει να ειπωθούν όμως, για να το δούμε λίγο πιο σφαιρικά το πράγμα.

Against_all_odds
14-02-05, 14:15
Σου ξεφυγε κατι ομως.`Το συμβολαιο που υπεγραψα` λεει οτι οι ταχυτητες δεν ειναι εγγυημενες , αλλα αν δεν πιανω ποτε πανω απο 256 , μπορω να απαιτησω απο τον ΟΤΕ να πληρωνω καθε μηνα για υπηρεσιες 256 και οχι για 384.Διαβασε το συμβολαιο. Καλα τα λες στην τελευταια παραγραφο. Εγω θα πω ενα πραγμα που δεν μου το ειπε κανενας φιλος και κανενα `πουλακι`. Στο 1242 μου ειπαν οτι αν εχω 384 και δεν καταιβαζω ποτε με πανω απο 33,35 ειναι ΒΛΑΒΗ! Ο ειδιος ο ΟΤΕ μου ειπε οτι η γραμμη μου εχει βλαβη και ετσι και εγω θα δηλωνω συνεχεια ΒΛΑΒΗ οταν παρατηρω αυτο το προβλημα.

pelasgian
14-02-05, 15:21
Κόλλησες κι εσύ στην λέξη εμβρυακές, νομιζά ότι θα καταλάβαινες τι εννοούσα και δεν θα το έκανες γλυφιτζούρι! Πως θες να στο πω για να το καταλάβεις? Πρώιμο, σε εξέλιξη, δοκιμαστικό, για μένα όλα το ίδιο είναι!


Στις μέρες μας οι εταιρείες προσπαθούν να δώσουν το καλύτερο δυνατό προϊόν την ΠΡΩΤΗ φορά, στο ντεμπούτο τους στην αγορά. Ο ΟΤΕ χρειάζεται 40-50.000 χρήστες για να μπορεί να έχει ένα ικανοποιητικό εισόδημα από το adsl. Αναρωτιέμαι πώς θα το κάνει όταν στην αγορά η φήμη για την υπηρεσία του είναι «πολύ κακό για το τίποτα», «ακριβό και σέρνεται», «άμα μπλέξεις με τον ΟΤΕ θα βρίζεις» κλπ.

Σκέψου τώρα η toyota να έβγαζε μοντέλο νέας τεχνολογίας και να ανατιναζόταν και να έλεγε «teething problems». Αυτά είναι νοοτροπίες παραγωγής και διάθεσης προϊόντων ΠΡΙΝ το 50. Παρεπιπτόντως, μιλώντας για τη toyota, το prius είναι ένα όχημα που συνδυάζει εντελώς κουφές τεχνολογίες για ό,τι είχε βγει πιο πριν, ε, σωστό τη πρώτη φορά που ήταν δική τους παραγωγής, σχεδιασμού και χωρίς προηγούμενη τέχνη.

Ο ΟΤΕ παίρνει ΕΤΟΙΜΑ ΚΟΥΤΙΑ με το manual, τα συνδέει στη βάση τεχνικής που έχει δημιουργηθεί από πειράματα ΑΛΛΩΝ και ενώ απλά ακολουθεί συνταγές έχει προβλήματα. Ταυτοχρόνως, από ένα εγχείρημα που τους το επιδότησε η ΕΕ, που σε όλες τις χώρες της ΕΕ «έσωσε» τους κρατικούς τους οργανισμούς και χρεώνοντας το ακριβότερο πάγιο από όλους αυτούς καταφέρνει να μπει μέσα. Αυτό πώς το κατάφερε; Δηλαδή πόσο οικονομοτεχνικά ζώον πρέπει να είναι κάποιος ώστε να τη πατήσει σε τυφλοσούρτη;

Τέλως πάντων, είπαμε να «βολέψουν» και κάνα δικό τους, αλλά μην τους έχουν όλους γιδοβοσκούς, να υπάρχουν και άνθρωποι που ξέρουν να διαβάσουν οδηγίες, να τις ακολουθήσουν σωστά και να προσφέρουν προϊόντα όπως πρέπει να είναι και στις τιμές που πρέπει να είναι. Α, επίσης κάποιος να τους πει ότι «πρώτα φυτεύεις και μετά θερίζεις, και για να αξίζει να θερίσεις, πρέπει να έχει φυτέψει πολλά και καλά». My 2 cents!

spyrosn
14-02-05, 16:56
Σου ξεφυγε κατι ομως.`Το συμβολαιο που υπεγραψα` λεει οτι οι ταχυτητες δεν ειναι εγγυημενες , αλλα αν δεν πιανω ποτε πανω απο 256 , μπορω να απαιτησω απο τον ΟΤΕ να πληρωνω καθε μηνα για υπηρεσιες 256 και οχι για 384.Διαβασε το συμβολαιο.
Ναι. Το πρόβλημα είναι όμως ότι ο ΟΤΕ (πονηρός ων) δεν πουλάει ταχύτητες 256, παρά μόνο 384. Εκτός αν υπολογίζεται μαθηματικά (66%) το αντίστοιχο κόστος (δεν ξέρω αν γίνεται, νομικά).


Καλα τα λες στην τελευταια παραγραφο. Εγω θα πω ενα πραγμα που δεν μου το ειπε κανενας φιλος και κανενα `πουλακι`. Στο 1242 μου ειπαν οτι αν εχω 384 και δεν καταιβαζω ποτε με πανω απο 33,35 ειναι ΒΛΑΒΗ! Ο ειδιος ο ΟΤΕ μου ειπε οτι η γραμμη μου εχει βλαβη και ετσι και εγω θα δηλωνω συνεχεια ΒΛΑΒΗ οταν παρατηρω αυτο το προβλημα.
Και πολύ καλά θα κάνεις! ;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.