PDA

Επιστροφή στο Forum : Επιλογη UPS - 2 PC



sussie
31-01-05, 16:34
Καλησπερα ,

θελω να παρω ενα UPS (μαλλον APC) και θελω την γνωμη σας οσον αφορα την ισχυ του ... καταρχην φτανει ενα UPS για 2 PC router και ηχεια ;
διαθετω :

1pc με
p4 2.80
μητρικη asus
μνημη 512mb
19" οθονη
κ.γ geforce5700
κ.η audigy 2 zs
avermedia tv card
2 σκληρους 80αρηδες
1 dvd-rw και 1 dvd-ram
ηχεια creative t7900 (7.1)

+

1pc με
celeron 2.80
μητρικη asus
μνημη 512mb
17" οθονη
κ.γ geforce5200
κ.η sb audigy
1 σκληρo 80αρη
1 cd-rw και 1 dvd-ram

+
netmod modem
us robotics 9106 router
d-link switch 8 πορτο
printer hp inkjet

Ποσα περιπου VA ειναι ολα αυτα ;
(βασικα αυτο θελω να μαθω)

nnn
31-01-05, 16:42
Νομίζω ότι Αυτό (http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=835&Catalog_Id=1&Product_Id=154339&Merchant_Id=1&Nav_Section_Id=11) θα σε καλύψει.

Πήγαινε και στο site της Apc (http://www.apcc.com/) που έχει πίνακα με συσκευές και προτείνει το κατάλληλο Ups.

WAntilles
31-01-05, 16:44
Εναλακτικά υπενθυμίζω ότι μπορείς με λιγότερα λεφτά (€50 το ένα) να πάρεις 2 1200άρια voltage regulators της APC.

Αυτά εάν σε ενδιαφέρει μόνο η προστασία ηλεκτρικού ρεύματος κλπ.

Το καθένα σηκώνει 700W.

sussie
31-01-05, 16:52
Επισης δεν εχω καταλαβει πως θα βαλω 2 pc απο την στιγμη που το UPS συνδεεται με ενα PC με USB καλωδιο....

Re-Ti-Re
31-01-05, 17:08
Το USB καλώδιο μπαίνει στο ένα PC. Το καλώδιο αυτό είναι για την επικοινωνία του PC με το UPS.
Σε τι χρησιμεύει; Εγκαθιστάς ένα πρόγραμμα στο PC που επιβλέπει τη λειτουργία του UPS. Δηλαδή όταν δεν υπάρχει ρεύμα και λειτουργεί το PC με τις μπαταρίες από το UPS βλέπεις πόση ώρα μένει για να κλίσεις το PC, ακόμα το ίδιο το πρόγραμμα μπορεί να σταματήσει τη λειτουργία του PC όταν κοντεύουν να αδειάσουν οι μπαταρίες.

Το ίδιο πρόγραμμα εγκαθιστάς και στο δεύτερο PC μόνο που η επικοινωνία γίνεται μέσω του LAN.

sussie
31-01-05, 17:19
Μεσω LAN ; Δηλαδη μεσω απο το πρoγραμμα δηλωνεις οτι υπαρχει και αλλο PC κτλ και το πρoγραμμα κλεινει αυτοματα και τα 2 PC ;

Και σε περιπτωση που δεν υπαρχει πχ LAN ; Τοτε πως συνδεεις 2 PC σε ενα UPS τη στιγμη που το UPS συνδεεται με ενα PC ;

Re-Ti-Re
31-01-05, 17:34
Και σε περιπτωση που δεν υπαρχει πχ LAN ; Τοτε πως συνδεεις 2 PC σε ενα UPS τη στιγμη που το UPS συνδεεται με ενα PC ;

Δεν ξέρω πως μπορεί να γίνει χωρίς LAN. Πάντως το Σαββατοκύριακο εγκατέστησα το Mustek 1000 του έκανα τεστ και κλείνουν και τα δυο PC μαζί. :wink:

mastermind
31-01-05, 23:30
Παιδιά τι λέει το Mustek 1000? To είδα 129ευρώ τελική στα cosmodata και λέω να το χτυπήσω για το σαλόνι και να πάρω στο δωμάτιο το mge premium 500!

Re-Ti-Re
31-01-05, 23:46
Παιδιά τι λέει το Mustek 1000? To είδα 129ευρώ τελική στα cosmodata και λέω να το χτυπήσω για το σαλόνι και να πάρω στο δωμάτιο το mge premium 500!

Όπως λέω παραπάνω το Σαββατοκύριακο το εγκατέστησα.
Σηκώνει δύο PC για ένα 20 λεπτο.

Re-Ti-Re
01-02-05, 16:09
Υπάρχει πρόβλημα όμως, ακούγεται το ανεμιστηράκι

AsGoodAsItGets
01-02-05, 16:22
Σηκώνει 2 PC μαζί με τις οθόνες τους; CRT;

Re-Ti-Re
01-02-05, 17:08
Σηκώνει 2 PC μαζί με τις οθόνες τους; CRT;
Ναι τις σηκώνει.
Δύο PC
Δύο οθόνες (μία 14αρα & μία 17αρα) CRT
Το modem
Τα ηχεία
Και ένα φωτιστικό ( εμμμμμμ όχι το φωτιστικό το έκλεισα στη δοκιμή)
Έχω κρατήσει και το log σε φωτογραφία αλλά δεν ξέρω πώς να το ανεβάσω στο site δεν έχει επιλογή.


Το ένα PC με την 17αρα μαζί με modem και ηχεία έχει load 20 – 22 %

AsGoodAsItGets
02-02-05, 06:42
Η μπαταρία του αλλάζει από τον χρήστη; Τι εγγύηση έχει;

euri
02-02-05, 09:41
Η μπαταρία του αλλάζει από τον χρήστη; Τι εγγύηση έχει;

Δε νομίζω ότι αξίζει τον κόπο να αλλάξεις μπαταρία. Με τόσο χαμηλή τιμή καλύτερα να πάρεις ένα καινούργιο. Έχω την εντύπωση ότι η διαφορά τιμής θα είναι πολύ μικρή.

Re-Ti-Re
02-02-05, 13:50
Η μπαταρία του αλλάζει από τον χρήστη; Τι εγγύηση έχει;
Η μπαταρία αλλάζει πολύ εύκολα. Βγαίνει το μπροστινό καπάκι και αλλάζεις τις μπαταρίες.
:!: ΠΡΟΣΟΧΗ στις οδηγίες χρήσης. :!:
Η εγγύηση είναι για ένα χρόνο για το μηχάνημα.
Οι μπαταρίες κανονικά δεν πρέπει να έχουν εγγύηση γιατί ανάλογα με τη χρήση μπορείς να τις κάψεις σε ένα μήνα. Δηλαδή η κανονική ζωή μιας μπαταρίας είναι περίπου 3 χρόνια, αλλά ανάλογα με τα περιστατικά που θα αντιμετωπίσει μικραίνει η διάρκεια ζωής της.
Για το πόσο κάνουν οι μπαταρίες δεν ξέρω πρέπει να δω πρώτα τη έχει μέσα.
Νομίζω ότι μπορείς να βάλει και μεγαλύτερες για να κρατάνε περισσότερο αλλά δεν είμαι σίγουρος θα το δω. Μια και είναι καινούριο δεν θέλω να το ανοίξω.

johnmara
02-02-05, 14:14
Τις μπαταρίες όντως μπορείς να τις κάψεις πολύ γρήγορα.
"Συνάδελφοι" κάψανε τις μπαταρίες σε ένα APC 2200VA που μόλις είχανε αλλαχτεί οι μπαταρίες επειδή βάλανε πάνω το αερόθερμο ! :) :) :) :)
Να μην σταματήσουν να ζεσταίνονται τα παιδια ...

Τα περισσότερα UPS παίρνουν μπαταρίες του εμπορίου π.χ. τα 600-800VA παίρνουν 12V 7Ah, κάποια μεγάλα UPS παίρνουν μπαταρίες αυτοκινήτου 12V 65Ah
Τις μπαταρίες μπορείς εύκολα να τις αντικαταστήσεις μόνος με ελάχιστο κόστος.

frap
02-02-05, 14:17
Ενδεικτικά μια lead-acid 12V @ 7.2Ah κάνει ~11-15 ευρώ στα καταστήματα ηλεκτρονικών.

Ένα APC 2200 SUinet έχει 4 τέτοιες μέσα. Το δικό μου (Powercom Ultimate1000) έχει 3. Ο αριθμός παίζει.

Σαφώς και συμφέρει να πάρεις καινούριες μπαταρίες αν αυτές χαλάσουν (αποφεύγετε να τις ξελιγώνετε και θα κρατήσουν >4 χρόνια), η τεχνολογία στα οικιακά UPS προχωρά με πολύ αργά βήματα και κάτι που θα πάρετε τώρα μπορεί να σας εξυπηρετήσει για πολλά χρόνια.

Παρόλα αυτά, αν κάποιος βρίσκεται στην περιοχή της Θεσσαλονίκης, έχει UPS > 1000VA με άχρηστες μπαταρίες και σκέφτεται να το πετάξει, ας μου αφήσει ένα pm :) :) :)

-K.

frap
02-02-05, 14:19
Τα περισσότερα UPS παίρνουν μπαταρίες του εμπορίου π.χ. τα 600-800VA παίρνουν 12V 7Ah, κάποια μεγάλα UPS παίρνουν μπαταρίες αυτοκινήτου 12V 65Ah


Όλα παίρνουν όσο μεγάλες (Ah) θέλεις, αλλά μεγαλώνει και ο χρόνος φόρτισης και επιπλέον πρέπει να τις στοιβάξεις και κάπου αφού δεν χωράνε μέσα τους...

-Κ.

johnmara
02-02-05, 14:24
...
Παρόλα αυτά, αν κάποιος βρίσκεται στην περιοχή της Θεσσαλονίκης, έχει UPS > 1000VA με άχρηστες μπαταρίες και σκέφτεται να το πετάξει, ας μου αφήσει ένα pm :) :) :)

-K.

Προσωπικά παραλαμβάνω από όλη την Ελλάδα χαλασμένα UPS :) για να μην σας πιάνουν τόπο.

Re-Ti-Re
03-02-05, 21:23
Ναι τις σηκώνει.
Δύο PC
Δύο οθόνες (μία 14αρα & μία 17αρα) CRT
Το modem
Τα ηχεία
Και ένα φωτιστικό ( εμμμμμμ όχι το φωτιστικό το έκλεισα στη δοκιμή)
Έχω κρατήσει και το log σε φωτογραφία αλλά δεν ξέρω πώς να το ανεβάσω στο site δεν έχει επιλογή.


Το ένα PC με την 17αρα μαζί με modem και ηχεία έχει load 20 – 22 %
Το βρήκα για να δω θα το ανεβάσει ;
Δείτε και το log

@ ADSLgr.com All rights reserved.