PDA

Επιστροφή στο Forum : Ιδιόκτητο της forthnet στη Λάρισα



Σελίδες : [1] 2 3

ifesys
03-10-07, 09:49
Αν και το θέμα συζητήθηκε (και συζητιέται) στο νήμα ΟΤΕ Adsl -Adsl στη Λάρισα (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=40881) πιστεύω ότι εδώ είναι ο κατάλληλος τόπος. Το ζήτημα παρουσιάζει ενδιαφέρον ιδίως αφού η forthnet μετακομίζει συνεχώς την ημερομηνία κάλυψης.
Ο "μάγος" βγάζει:

Διαθεσιμότητα broadband υπηρεσιών Forthnet 2play & Forthnet ADSL:
Υπάρχει δυνατότητα πρόσβασης στην περιοχή σας.
Αρ. τηλεφώνου: 2410 xxxxxx Είδος σύνδεσης: PSTN
Κέντρο: ΜΕΤΑΜΟΡΦ?ΣΗ (META)
.
.
.
Πρόσβαση μέσω ιδιόκτητου δικτύου Forthnet:
Αναμενόμενη κάλυψη: 08/10/2007
Tελευταία ενημέρωση:28/09/2007
Προηγούμενες εκδόσεις του έχω καταχωρίσει στο νήμα που αναφέρω στην αρχή.
Ας δούμε που θα πάει το σήριαλ.

ΥΓ Καλώς σας βρήκα. Υποχρεώσεις με άφησαν μακριά σας για αρκετό καιρό.

herbal
03-10-07, 10:46
Πάντως μεχρι πριν απο λίγο ο <<μάγος>>ελεγε σταθερά 08/10/2007.Για αυτό την γουστάρω την Forthnet.Επειδή ειναι βράχος σε αυτα που λεει.Ειπε 08/10/2007,τελειωσε........:rofl::rofl::rofl:

deniSun
03-10-07, 10:58
Περίμενε μέχρι τις 8/10.
Ούτε μια εβδομάδα δεν έμεινε.

herbal
03-10-07, 11:43
Πάντως για το χοντρο δούλεμα που μας εχει ρίξει η Forthnet με τα χρονοδιάγραμμα του κώλου που καθε τρεις και λιγο τα αλλαζει,θελει μια καλη πλακα,για τιμωρια.Μολις στησει το δίκτυο στην Λάρισα και ειναι ολα ετοιμα για να το δωσει στον αέρα,καποιο καλό παιδι να κοψει την οπτική της ινα,για να τα δουνε ολα.Ετσι για να μαθουνε να μην μας δουλευουνε...:p:p

Andreaslar
03-10-07, 16:21
Η Μεταμόρφωση που είναι? Στην στρατιά?

Γενικά τα κέντρα που είναι?

Φιλλελήνων -> Κτίριο ΟΤΕ (Κ.Πλατεία)

ifesys
04-10-07, 08:11
Η Μεταμόρφωση που είναι? Στην στρατιά?

Γενικά τα κέντρα που είναι?

Φιλλελήνων -> Κτίριο ΟΤΕ (Κ.Πλατεία)

Σωστά, το κέντρο Μεταμόρφωση είναι στη Στρατιά, πάνω στο δρόμο που πρόσφατα άνοιξε (Σαρίμβεη) Τα άλλα κέντρα είναι το Ακαδημία (στην αρχή της Μανδηλαρά), ένα στη περιοχή Αβέρωφ κοντά στον περιφερειακό, στο Μοκάμπο με τις κεραίες και το Φιλελλήνων (Κ.Πλατεία). Δεν νομίζω να υπάρχει άλλο.

famous-walker
04-10-07, 12:41
Παιδιά μετά από 3 χρόνια συνδρομητής στην Forthnet, βαρέθηκα να την περιμένω και έκανα αίτηση στην ΗOL μόνο για Internet, 24576/1024, βγαίνει και 17 λεπτά φθηνότερα. Έχω όμως στην δουλειά ADSL in a box στα 1024 και θα περιμένω όταν δώσουν το ιδιόκτητο εάν θα μας αναβαθμίσουν αυτόματα.

ifesys
05-10-07, 07:45
Φρέσκο !!!

Διαθεσιμότητα broadband υπηρεσιών Forthnet 2play & Forthnet ADSL:
Υπάρχει δυνατότητα πρόσβασης στην περιοχή σας.
Αρ. τηλεφώνου: 2410 ΧΧΧΧΧΧ Είδος σύνδεσης: PSTN
Κέντρο: ΜΕΤΑΜΟΡΦ?ΣΗ (META)
.
.
.

Πρόσβαση μέσω ιδιόκτητου δικτύου Forthnet:
Αναμενόμενη κάλυψη: 08/10/2007
Tελευταία ενημέρωση:04/10/2007

Χωρίς λόγια !!!

karavagos
06-10-07, 00:38
UP & running (και τα 3 Α/Κ) :oneup:

Άντε, καλές ενεργοποιήσεις :whistle:

nikgr
06-10-07, 00:57
UP & running (και τα 3 Α/Κ) :oneup:

Άντε, καλές ενεργοποιήσεις :whistle:

Θα αστειεύεσαι βεβαια! Forthnet και καλή ενεργοποίηση δε συμβαδίζουν με τίποτα! :whistle:

Αnyway, πέρασα σήμερα μια βόλτα και απ' τα εγκαίνια του νέου υποκαταστήματος της forthnet για να γελάσω λίγο. :rolleyes:
Τί για "γνωστή" ποιότητα υπηρεσιών έλεγαν (!) :rofl:, τί για εξυπηρέτηση καταναλωτών, τί για πρωτοποριακές υπηρεσίες! :lol:
Μίλησε και ο τοπικός βουλευτής (και υφυπουργός) για το πόσο καλά τα πάμε στην ευρωζωνικότητα και ότι δεν έχουμε τίποτα να ζηλέψουμε απ' τους Ευρωπαίους...

Αφού δεν άκουσα ότι μας ζηλεύουν κιόλας οι ζουλιάρηδες Ευρωπαίοι πάλι καλά! :rofl:

Τα βρισίδια απο αύριο! ;)

Equilibrium1981
06-10-07, 06:31
Για να μην ξεχνιόμαστε....αυτό που λεέι ο karavagos ισχύει.....και τα 3 Α/Κ στην Λάρισα είναι έτοιμα....οι πρώτες ετήσεις έχουν καταχωρηθεί.....άντε καλές ενεργοποιήσεις και στον κάμπο....

dentnick
06-10-07, 12:09
Για να μην ξεχνιόμαστε....αυτό που λεέι ο karavagos ισχύει.....και τα 3 Α/Κ στην Λάρισα είναι έτοιμα....οι πρώτες ετήσεις έχουν καταχωρηθεί.....άντε καλές ενεργοποιήσεις και στον κάμπο....

δηλ; τι εννοείς είναι έτοιμα; τελικά έχει σκάψει η forthnet στη Λάρισα; ή θα περιμένουμε μήνες ακόμη;

Andreaslar
06-10-07, 14:15
Διαθεσιμότητα broadband υπηρεσιών Forthnet 2play & Forthnet ADSL:
Υπάρχει δυνατότητα πρόσβασης στην περιοχή σας.
Αρ. τηλεφώνου: 2410 2***** Είδος σύνδεσης: PSTN
Κέντρο: ΦΙΛΕΛΛΗΝ?Ν (FILE)

Επωφεληθείτε από τις απίθανες προσφορές στις υπηρεσίες Broadband της Forthnet και κερδίστε ταχύτητα, δωρεάν μήνες συνδρομής και ασυναγώνιστες τιμές. Επιλέξτε τώρα Forthnet 2play και συνδεθείτε άμεσα χωρίς κόπο και καθυστερήσεις.

Πρόσβαση μέσω ιδιόκτητου δικτύου Forthnet:
Αναμενόμενη κάλυψη: 08/10/2007
Tελευταία ενημέρωση:04/10/2007

:hmm:

Μακάρι να ΜΗΝ πάρει άλλη παράταση...

dentnick
06-10-07, 18:58
Διαθεσιμότητα broadband υπηρεσιών Forthnet 2play & Forthnet ADSL:
Υπάρχει δυνατότητα πρόσβασης στην περιοχή σας.
Αρ. τηλεφώνου: 2410 2***** Είδος σύνδεσης: PSTN
Κέντρο: ΦΙΛΕΛΛΗΝ?Ν (FILE)

Επωφεληθείτε από τις απίθανες προσφορές στις υπηρεσίες Broadband της Forthnet και κερδίστε ταχύτητα, δωρεάν μήνες συνδρομής και ασυναγώνιστες τιμές. Επιλέξτε τώρα Forthnet 2play και συνδεθείτε άμεσα χωρίς κόπο και καθυστερήσεις.

Πρόσβαση μέσω ιδιόκτητου δικτύου Forthnet:
Αναμενόμενη κάλυψη: 08/10/2007
Tελευταία ενημέρωση:04/10/2007

:hmm:

Μακάρι να ΜΗΝ πάρει άλλη παράταση...

απο 15 Αυγούστου όλοι μακαρι λέμε....και εφτασε Οκτώβριος
το θέμα είναι αν έχουν στρώσει τις οπτικες ίνες. Αν όχι σιγουρα θα μας πανε τέλος του έτους

yannis1967
06-10-07, 21:46
απο 15 Αυγούστου όλοι μακαρι λέμε....και εφτασε Οκτώβριος
το θέμα είναι αν έχουν στρώσει τις οπτικες ίνες. Αν όχι σιγουρα θα μας πανε τέλος του έτους

Δεν θα πάρει άλη παράταση. Λειτούργησαν κανονικά τα κέντρα.
Μου το είπαν από μέσα.

Γιάννης

dentnick
06-10-07, 22:06
Δεν θα πάρει άλη παράταση. Λειτούργησαν κανονικά τα κέντρα.
Μου το είπαν από μέσα.

Γιάννης

AMHN :clap: αντε να δούμε

alisteo
07-10-07, 12:45
παιδιά εδώ και αρκετό καιρό(περίπου 1 μήνα) ενώ η σύνδεση μέχρι το μεσημέρι είναι κανονική, από το απόγευμα και μετά αρχίζει να σέρνεται .Είμαι στην περιοχή σταθμού.Εχω εποικοινωνήσει με φόρτνετ αλλά δεν έχει αλλάξει τίποτα.Μήπως ξέρετε που μπόρει να οφείλεται το πρόβλημα? Εχω πάψει τις περισσότερες φόρες να το χρησιμοποιώ γιατί έχει καταντήσει ανυπόφορο,φτάνει στα επίπεδα σύνδεσης απλής.Όσο είχα την 768 ήταν όλα εντάξει απο την ώρα που έκανα την αναβάθμιση με την προσφορά της 1ης Ιουνίου όλα πάνε κατά διαόλου.Σε τηλεφώνημά μου ,είχαν προωθήσει βλάβη στον οτε και είπαν πως θα με έπαιρναν τηλέφωνο,αλλά ακόμα περιμένω.Σας ευχαριστώ και περιμένω απαντήσεις σας εάν γνωρίζετε τι μπορεί να συμβαίνει.

JOEBOO
07-10-07, 15:39
Δεν θα πάρει άλη παράταση. Λειτούργησαν κανονικά τα κέντρα.
Μου το είπαν από μέσα.

Γιάννης

Μηπως ΄νοικιασανε΄ οπτικες? Εκτος και αν τις τοποθετησαν παραλληλα με καμια ΤΕΛΛΑΣ η ΟΝ η HOL και δεν πηραμε χαμπαρι...

alexandros24
07-10-07, 17:13
Αν θυμάμαι καλά έσκαψαν στη Λάρισα, τώρα ποιες ήταν δεν ξέρω. Πάντως στο Βόλο ενημερώθηκα ότι θα ειναι τέλη Νοεμβρίου.

Αναμενόμενη κάλυψη μέσω ιδιόκτητου δικτύου Forthnet: 30/11/2007
Κέντρο: ΝΕΑ Ι?ΝΙΑ ΜΑΓΝΗΣΙΑΣ (NIMA)
Η ημερομηνία ενεργοποίησης μεταφέρεται λόγω καθυστερήσεων στην ανάπτυξη των ιδιοκτητων υποδομών οπτικών ινών.
Tελευταία ενημέρωση:04/10/2007

alexandros24
07-10-07, 17:55
Παντως δοκίμασα και βγήκε αυτό:
Το τηλ. ανήκει στο κατάστημα SPRIDER STORE, αθλητικά είδη
Υπάρχει δυνατότητα πρόσβασης στην περιοχή σας.
Αρ. τηλεφώνου: 2410 533031 Είδος σύνδεσης: PSTN
Κέντρο: ΦΙΛΕΛΛΗΝ?Ν (FILE)
Πρόσβαση μέσω ιδιόκτητου δικτύου Forthnet:
Αναμενόμενη κάλυψη: 08/10/2007
Tελευταία ενημέρωση:04/10/2007

Να υποθέσω ότι και τα άλλα κέντρα θα ειναι on-line?

ifesys
07-10-07, 22:02
Αν λειτουργήσει το κέντρο Φιλλελήνων. Τότε θα λειτουργήσουν όλα.
Ας περιμένουμε ....σε λίγες ώρες θα ξέρουμε.

ifesys
07-10-07, 22:08
Μηπως ΄νοικιασανε΄ οπτικες? Εκτος και αν τις τοποθετησαν παραλληλα με καμια ΤΕΛΛΑΣ η ΟΝ η HOL και δεν πηραμε χαμπαρι...

Καθόλου απίθανο να ισχύει το δεύτερο. Συνήθως οι εργολάβοι που αναλαμβάνουν τέτοιες δουλειές έρχονται σε επαφή με όλες τις εταιρίες που προτίθενται να κάνουν το ίδιο έργο.
Αν δεν κάνω λάθος εγκαινίασαν forthnet shop στη Λάρισα και ίσως συνδυασθεί και με αυτό.
Τι θα πουλάνε αν δεν υπάρχει ιδιόκτητο ... την προοπτική όταν TELLAS και HOL είναι έτοιμοι από καιρό.

alexandros24
07-10-07, 22:15
Και στο Βόλο εγκαινιάστηκε shop-in-shop αλλα το ιδιόκτητο θα ερθει τέλη Νοεμβρίου.

ifesys
07-10-07, 22:44
Και στο Βόλο εγκαινιάστηκε shop-in-shop αλλα το ιδιόκτητο θα ερθει τέλη Νοεμβρίου.

Συνεπώς δεν μένει παρά να περιμένουμε.......

nikgr
07-10-07, 23:01
Ε, αφού λέει ο karavagos ότι έχουν έτοιμο το ιδιόκτητο σίγουρα θα είναι έτοιμο.
Ούτε πιστεύω ότι ήταν τυχαίο ότι προγραμμάτισαν την έναρξη του καταστήματος αυτές τις μέρες. Και δε μιλάμε για ένα απλό shop in a shop εδώ.

Ο κόμβος της Θεσσαλίας (και στις τηλεπικοινωνίες) είναι η Λάρισα, οπότε λογικό είναι να ξεκινάνε πάντα απο δω τα έργα και όχι πχ απ' το Βόλο.
Άλλωστε το ότι και ο ίδιος ο ΟΤΕ έχει τον bbras του στη Λάρισα κάτι λέει.

ifesys
08-10-07, 07:28
Λοιπόν το θαύμα μάλλον έγινε !!:worthy:
Ο "μάγος" βγάζει :

Διαθεσιμότητα broadband υπηρεσιών Forthnet 2play & Forthnet ADSL:
Υπάρχει δυνατότητα πρόσβασης στην περιοχή σας.
Αρ. τηλεφώνου: 2410 ΧΧΧΧΧΧ Είδος σύνδεσης: PSTN
Κέντρο: ΜΕΤΑΜΟΡΦ?ΣΗ (META)
.
.
Πρόσβαση μέσω ιδιόκτητου δικτύου Forthnet:
Υπάρχει διαθέσιμη κάλυψη.
Tελευταία ενημέρωση:04/10/2007

Δεν μένει παρά να το δούμε και στη πράξη.
Βέβαια μάλλον θα χρειαστούν και μερικά άλλα μικρά "θαυματάκια" και λίγη υπομονή μια-δυο μέρες μέχρι να "στρώσει" και μετά θα αρχίσουμε τις γκρίνιες.

Andreaslar
08-10-07, 09:27
Διαθεσιμότητα broadband υπηρεσιών Forthnet 2play & Forthnet ADSL:
Υπάρχει δυνατότητα πρόσβασης στην περιοχή σας.
Αρ. τηλεφώνου: 2410 25**** Είδος σύνδεσης: PSTN
Κέντρο: ΦΙΛΕΛΛΗΝ?Ν (FILE)


.
.

Πρόσβαση μέσω ιδιόκτητου δικτύου Forthnet:
Υπάρχει διαθέσιμη κάλυψη.


Tελευταία ενημέρωση:04/10/2007


Πάντα υπάρχει περίπτωση να ξέχασαν να αλλάξουν τον wizard... :p

ifesys
08-10-07, 11:24
Μάλλον δεν τον ξέχασαν ...
Διαθεσιμότητα broadband υπηρεσιών Forthnet 2play & Forthnet ADSL:
Υπάρχει δυνατότητα πρόσβασης στην περιοχή σας.
Αρ. τηλεφώνου: 2410 ΧΧΧΧΧΧ Είδος σύνδεσης: PSTN
Κέντρο: ΜΕΤΑΜΟΡΦ?ΣΗ (META)
.
.
Πρόσβαση μέσω ιδιόκτητου δικτύου Forthnet:
Υπάρχει διαθέσιμη κάλυψη.
Tελευταία ενημέρωση:08/10/2007 :oneup:

Το θέμα είναι να το δούμε στις ταχύτητές μας ......:hmm:

dentnick
08-10-07, 11:37
να δούμε πόσο γρήγορα θα μας αναβαθμίσουν
ελπίζω να μην χρειαστεί να παίρνουμε συνέχεια τηλέφωνο το τμήμα εξυπηρέτησης πελατών
θα σπάσουν τα νεύρα μας !!!

ifesys
08-10-07, 12:19
Δεν ξέρω ποια είναι η διαδικασία ... και πόσο χρόνο παίρνει.
Πιθανολογώ ότι θα πρέπει να γίνει αυτόματα...
Αν επιταχύνεται με καμιά τηλεφωνική κρούση θα σας πω σε λίγο.
Αν κάποιος γνωρίζει κάτι ας μας ενημερώσει.


Συμπλήρωση : Μετά από τηλεφωνική επικοινωνία η μετάπτωση θα γίνει σταδιακά και μέσα στο μήνα όλοι θα πάμε στα 24.
Δεν ξέρω πόσο δύσκολο είναι ... αλλά μου φαίνεται πολύς καιρός το "μέσα στο μήνα".

alexandros24
08-10-07, 13:07
Καλημέρα,
Δεν αντιλέγω ότι από τη Λάρισα ειναι το κέντρο και ειναι λογικό, απλώς ανυπομονώ να ερθει η 4νετ στο Βόλο.
Καλη εβδομάδα.

dentnick
09-10-07, 12:19
τι γίνεται παιδιά; μπήκε κανείς στο ιδιόκτητο;;
Αν ναι με νέα συνδεση ή με αναβαθμιση απο ΑΡΥΣ?

nikgr
09-10-07, 13:14
Kαλα ρε dentnick σοβαρολογείς τώρα?
Μήπως προσγειώθηκες μόλις στην Ελλάδα?

Την άλλη μέρα περιμένεις να έχει μεταφερθεί κάποιος στο ιδιόκτητο?
Σε κανα 2μηνο και βλέπουμε αν θα έχει ενεργοποιηθεί κανένας με τη forthnet.
Θυμάμαι στην Τούμπα που έδειχνε διαθεσιμότητα απ' το Φεβρουάριο και δεν είχε ενεργοποιηθεί για μήνες κανένας...

dentnick
09-10-07, 13:19
Kαλα ρε dentnick σοβαρολογείς τώρα?
Μήπως προσγειώθηκες μόλις στην Ελλάδα?

Την άλλη μέρα περιμένεις να έχει μεταφερθεί κάποιος στο ιδιόκτητο?
Σε κανα 2μηνο και βλέπουμε αν θα έχει ενεργοποιηθεί κανένας με τη forthnet.
Θυμάμαι στην Τούμπα που έδειχνε διαθεσιμότητα απ' το Φεβρουάριο και δεν είχε ενεργοποιηθεί για μήνες κανένας...


Άρα τι λειτουργούν τα κέντρα και ξεκίνησε το ιδιόκτητο στη Λάρισα; Άμα είναι να θέλει 2 μήνες διαδικασία για να μπεί έστω και ένας συνδρομητής στο ιδιόκτητο.....χαιρετίσματα.

gmmour
09-10-07, 15:30
Βασικά αυτό που συμβαίνει είναι ότι θα κοιτάνε να βάζουν τις καινούριες αιτήσεις πρώτα στο ιδιόκτητο και τους παλιούς σιγά σιγά και με σειρά διαμαρτυρίας (δηλαδή αυτούς που θα παίρνουν και θα απαιτούν άμεση-αυτόματη αναβάθμιση όπως λέει η σύμβαση θα τους προωθούν πιο γρήγορα).

Η διαδικασία αυτή καθ'εαυτή, από τη στιγμή που η forthnet θα στείλει το αίτημα στον ΟΤΕ παίρνει γύρω στις 10 με 13 εργάσιμες, δηλαδή περίπου δύο εβδομάδες. Αλλά το θέμα είναι το πώς θα προγραμματίσει η forthnet την αποστολή αιτημάτων στον ΟΤΕ για να αναβαθμίσει τους υπάρχοντες πελάτες και να εξυπηρετήσει και τους καινούριους, γιατί να μην ξεχνάτε ότι στην χώρα μας τα πράγματα δεν είναι αγγελικά πλασμένα και όταν τους τελειώνουν τα συνδετικά καλώδια ξεκινάει το μαρτύριο με τον ΟΤΕ...

Οπότε γι'αυτόν τον λόγο υποψιάζομαι ότι εμάς τους υπάρχοντες χρήστες θα μας ενεργοποιήσουν σιγά σιγά στο ιδιόκτητο γιατί σίγουρα τώρα και με το κατάστημα θα έχουν πολλές νέες αιτήσεις που θα προηγούνται (εμάς μας έχουν "δεμένους").
Βέβαια είμαι σίγουρος ότι όποιος απαιτήσει από την forthnet να τιμήσει τους όρους της σύμβασης που αναφέρουν αυτόματη και άμεση αναβάθμιση θα την έχει...

Προσωπικά τους έστειλα επιστολή...

ΥΓ: Επίσης, μην ξεχνάτε όσοι έχετε λάβει modem που δεν υποστηρίζει ADSL2+ (δηλαδή δεν υποστηρίζει πάνω από 8Mbps) ότι πρέπει να σας/μας στείλει και νέο modem! Μπορεί να ζητήσει να στείλουμε πίσω το παλιό modem, αλλά αυτό πρέπει να το κάνει με δικά της έξοδα όπως επίσης να δίνει αυτή τη δυνατότητα και από το κατάστημα (αλλά όχι μόνο γιατί δεν μπορούν όλοι να τρέχουν στο κατάστημα)...

Andreaslar
09-10-07, 23:16
Απο τις 21:00 αντιμετωπίζω συνεχείς αποσυνδέσεις....Ανά 2-3 λεπτά..Συμβαίνει σε κανέναν άλλον?
Υπάρχει περίπτωση να έχει επηρεαστεί κάτι σε μηχανήματα τις 4net?

Tellas πάντως, δεν συνδέεται η ξαδεφή μου μετά την διακοπή...(σφάλμα 721)

ifesys
10-10-07, 07:52
Απο τις 21:00 αντιμετωπίζω συνεχείς αποσυνδέσεις....Ανά 2-3 λεπτά..Συμβαίνει σε κανέναν άλλον?
Υπάρχει περίπτωση να έχει επηρεαστεί κάτι σε μηχανήματα τις 4net?


Από την ίδια περίπου ώρα χθες είμαι χωρίς internet. Το κέντρο υποστήριξης 'βούιζε" και πήρα και συνδέθηκα (μετά από μισή ώρα) μέσω του κέντρου εξυπηρέτησης πελατών. Ο υπάλληλος εκεί αφού κάναμε μερικά τεστ για να αποκλείσουμε πιθανή βλάβη του modem (που εγώ ήδη είχα αποκλείσει) κατέληξε ότι είμαι σε φάση ενεργοποίησης στο ιδιόκτητο και ότι η διαδικασία ένταξής μου θα πάρει 24 ώρες. Ίδωμεν ......

yiannis4
10-10-07, 08:49
Το ίδιο και σε μένα. Από χθες το βράδυ χωρίς Internet (αν και το ATM loopback test δίνει success δεν παίρνει IP από Forthnet). Αφού περιπλανήθηκα για λίγο στα άδυτα του ZyNOS (Zyxel 660HW-61) βεβαιώθηκα πως δεν φταίει ο router.
Αναμονή λοιπόν......έως το απόγευμα που επιστρέψω από τη δουλειά...για τηλ στη Forthnet...

Andreaslar
10-10-07, 10:59
Λέτε να μας ενεργοποιήσουν ή λαλακίες του υπαλλήλου? ...

ifesys
10-10-07, 11:33
Δεν μένει παρά να περιμένουμε και να ... ενοχλούμε το τμήμα υποστήριξης της forthnet.
Γιατί ας μην ξεχνάμε ότι είμαστε εκτός από internet και η περίοδος αυτή, για μένα τουλάχιστον, δεν είναι καιρός για αποτοξίνωση.

Andreaslar
10-10-07, 11:40
Ας περιμένουμε ώς το απόγευμα....Να συνδεθούμε έστω και στα 1024 χωρις αποσυνδέσεις...Και μετά "ενοχλούμε" για το ιδιόκτητο :P

dentnick
10-10-07, 12:32
Δεν μένει παρά να περιμένουμε και να ... ενοχλούμε το τμήμα υποστήριξης της forthnet.
Γιατί ας μην ξεχνάμε ότι είμαστε εκτός από internet και η περίοδος αυτή, για μένα τουλάχιστον, δεν είναι καιρός για αποτοξίνωση.

και να τους ενοχλούμε δεν νομίζω να γίνει τίποτα αφου εκεί μεσα δεν ξέρουν τι τους γίνεται.
Μόλις μίλησα με μια κοπέλα στο τμημα εξυπηρέτησης και στην αρχη μου λεγε οτι δεν θα περασουμε οι παλιοι συνδρομητες στο ιδιόκτητο εκτος και αν εχουμε double play. Αφου της εξηγησα οτι αυτο αποκλειεται μετα μου λεει οτι πρεπει να παω σε καταστημα να κάνω αιτηση για να μπω στο ιδιοκτητο....της λεω ουτε αυτο μαλλον ισχυει , ρωταει καποιον αλλον και τελικα μου λεει οτι θα γινει αυτοματα η μεταβαση , δεν ξερει ποτε αλλα πριν γινει θα ειδοποιησουνε με τηλεφωνο.
Τα συμπεράσματα δικά σας...

ifesys
10-10-07, 13:04
Πάντως αυτό που εγώ καταλαβαίνω - δεν είμαι σπίτι- είναι ότι έχουμε πρόβλημα με το internet στη περιοχή μας. Είτε λοιπόν 1024 είτε ιδιόκτητο η forthnet πρέπει να το λύσει.

ifesys
11-10-07, 07:25
Τελικά η σύνδεση αποκαταστάθηκε χθες βράδυ.
Άνθρακες ο θησαυρός. Πάλι στα 1024. Απλή βλάβη ήταν ?

Andreaslar
11-10-07, 13:05
Πολύ πιθανόν....Λόγω διακοπής να βγήκαν off τπτ μηχανήματα της 4net στην Λάρισα....

karavagos
11-10-07, 21:08
Ο ΟΤΕ έκανε κάποιες αναβαθμίσεις στους τοπικούς bras του.

famous-walker
13-10-07, 14:54
Έστειλα στην Forthnet από τις 8 του μηνός, email για να τους ρωτήσω πως θα γίνει η μετάβαση στο ιδιόκτητο δίκτυο. Εάν θα γίνει αυτόματα ή χρειάζεται κάτι άλλο. Με πήραν τηλέφωνο και μου είπαν ότι θα πρέπει να κάνουμε όλοι νέα αίτηση για τα 24 MBPS, εάν θέλουμε να περάσουμε στο ιδιόκτητο της Forthnet, θα πρέπει να στείλουμε όλα τα απαραίτητα δικαιολογητικά και εάν πρόκειται για εταιρεία όπως στην περίπτωση την δικιά μου, θα πρέπει να στείλουμε και αντίγραφο του καταστατικού. Αμέσως θα αποσταλλεί και ο εξοπλισμός. Το καλύτερο είναι η αίτηση να συμπληρωθεί στο κατάστημα της Forthnet. Είμαι κάτοχος ADSL in a BOX στα 1024.

gmmour
13-10-07, 20:37
Έστειλα στην Forthnet από τις 8 του μηνός, email για να τους ρωτήσω πως θα γίνει η μετάβαση στο ιδιόκτητο δίκτυο. Εάν θα γίνει αυτόματα ή χρειάζεται κάτι άλλο. Με πήραν τηλέφωνο και μου είπαν ότι θα πρέπει να κάνουμε όλοι νέα αίτηση για τα 24 MBPS, εάν θέλουμε να περάσουμε στο ιδιόκτητο της Forthnet, θα πρέπει να στείλουμε όλα τα απαραίτητα δικαιολογητικά και εάν πρόκειται για εταιρεία όπως στην περίπτωση την δικιά μου, θα πρέπει να στείλουμε και αντίγραφο του καταστατικού. Αμέσως θα αποσταλλεί και ο εξοπλισμός. Το καλύτερο είναι η αίτηση να συμπληρωθεί στο κατάστημα της Forthnet. Είμαι κάτοχος ADSL in a BOX στα 1024.

Να σημειώσω ότι τα παραπάνω δεν ισχύουν για όσους έκαναν αίτηση για 2play, ή προσφορά πρώτης Ιουνίου ή γενικά που υπέγραψαν μαζί με την αίτησή τους την σχετική εξουσιοδότηση για μετάβαση σε full ή shared LLU με την διαθεσιμότητα του ιδιόκτητου δικτύου!

Σε αυτή την περίπτωση η forthnet απάντησε ότι θα κάνει αυτόματα τις αναβαθμίσεις με σειρά προτεραιότητας. Να σημειώσω μόνο ότι όσοι από αυτή την κατηγορία (που θα μεταφερθούν αυτόματα) δεν έχουν λάβει εξοπλισμό που να υποστηρίζει ADSL2+ δικαιούνται δωρεάν νέο εξοπλισμό για να πιάνουν ταχύτητες μεγαλύτερες από 8 Mbps.

famous-walker
17-10-07, 21:03
Πήγα σήμερα στο κατάστημα της Forthnet και συμπλήρωσα την αίτηση για ADSL μόνο, η διαδικασία έγινε γρήγορα και απλά! Σε 15 μέρες μου είπαν θα σταλεί ο εξοπλισμός και σε 1 μήνα θα γίνει η ενεργοποίηση. Άντε να δούμε. Απλά σε όσες συνδέσεις είναι εταιρικές καλό είναι να υπάρχει αντίγραφο καταστατικού για την αποφυγή καθυστερήσεων.

nikgr
17-10-07, 22:47
Σε 1μήνα ενεργοποίηση!? :rofl:
Eίσαι σίγουρος ότι μιλάς για τη forthnet! famous-walker? :whistle:

@ ADSLgr.com All rights reserved.