PDA

Επιστροφή στο Forum : Windows CE Software



hedgehog
03-10-07, 13:48
Δεν έχω ασχοληθεί ως τώρα ιδιαίτερα με συσκευές του είδους, αλλά τώρα που χρειάστηκε... ψιλοξενέρωσα.

Η συσκευή καθώς φαίνεται στα propeties του My Device, φέρει τον επεξεργαστή intel PXA255 και windows CE 5.00. Ωστόσο μία εφαρμογή προεγκατεστημένη (FUNC9 - System Info v.1.08.08) εμφανίζει ως OS Version την V6.01.01! (να εννοεί την έκτη έκδοση της πέμτης έκδοσης της έκδοσης CE των Windows;;; )

Σε μία περιήγηση μου στις σελίδες της Microsoft, πέτυχα αυτή (http://www.microsoft.com/windowsmobile/help/OSversions.mspx) την σελίδα όπου ουσιαστικά ξεκαθαρίζει πως αν η συσκευή φέρει stylus και έχει το σημαιάκι των windows επάνω αριστερά είναι PocketPC, ενώ αν δεν έχει stylus και έχει το σημαιάκι κάτω αριστερά είναι SmartPhone. Στην συγκεκριμένη περίπτωση που έχει stylus και το σημαιάκι κάτω, μάλλον είναι 2 σε 1!? (η συσκευή για την ιστορία είναι το PA963 (http://www.ute.com/product_info.php?id=48) barcode scanner της Unitech)

Anyway, το λειτουργικό ενσωματώνει Telnet servet, FTP Server, HTTP Server (πραγματικά δεν μπορώ να φανταστώ στην χρησιμότητα τους σε μία portable συσκευή) αλλά δεν έχει τους αντίστοιχους clients!!!!

Αυτό που με ενδιαφέρει βασικά είναι ο telnet client. Με μία αναζήτηση στο google εντόπισα μεταξύ άλλων το Pocketputty, μία portable έκδοση του Putty, αλλά όπως και με κάθε άλλη εφαρμογή που δοκίμασα, είναι αδύνατη η χρήση της καθώς δεν έχει γίνει compile για τον συγκεκριμένο επεξεργαστή, για την συγκεκριμένη έκδοση λειτουργικού κ.ο.κ.

Μα πως βγαίνει άκρη με το λογισμικό σε αυτά τα ρημάδια;;;

Πραγματικά δεν είμαι σίγουρος πως ξέρω τι ψάχνω... τι πρέπει να ικανοποιείται για να εγκατασταθεί μία εφαρμογή;;;

Περιμένω ήδη feedback από τον προμηθευτή, αλλά μου έκανε μεγάλη εντύπωση το χάος αυτό και είπα να τα πω κι εδώ :oops: :p

21century
08-10-07, 13:14
Πολλες απο τις εφαρμογες απαιτουν την συνδεση με το καλωδιο usb ωστε να γινει συγχρονισμος δεδομενων και την εφαρμογη Active Sunc της ΜΣ που θα βρεις πολυ ευκολα..

@ ADSLgr.com All rights reserved.