PDA

Επιστροφή στο Forum : Μια εμπειρία με το Zisto, την έλλειψη οργάνωσης και τον εμπαιγμό



babis_sougias
03-10-07, 16:46
Μια σύγχρονη εκδοχή της Οδύσσειας...

Αρχές Νοεμβρίου του 2006 επικοινωνώ τηλεφωνικά με την τελλάς και ζητάω ζίστο dsl+τηλέφωνο σε νέα τηλεφωνική γραμμή (πλήρης ανενεργός βρόχος).

Στις 16 Νοεμβρίου 2006 έρχεται ο κούριερ με τον εξοπλισμό, αλλά φέρνει σύμβαση συμπληρωμένη για ενεργό βρόχο και φορητότητα αριθμού, οπότε φεύγει άπραγος.
Η τελλάς δεν ασχολείται καθόλου μαζί μου στη συνέχεια, οπότε 5 Δεκεμβρίου 2006 πηγαίνω στα κεντρικά στο Μαρούσι και συμπληρώνω ΣΩΣΤΑ την αίτηση. Πότε θα συνδεθώ, ρωτάω? Σε 15 εργάσιμες, μου λένε. Υπάρχει διαθεσιμότητα, υπάρχει πόρτα, ρωτάω? Φυσικά, μου λένε.

Περνάνε 5 μήνες στους οποίους η τελλάς με γράφει κανονικότατα. Απανωτά τηλεφωνήματά μου (όποτε το σηκώνουν δηλαδή..) καταλήγουν στη γνωστή δικαιολογία: φταίει ο ΟΤΕ, αλλά μην ανησυχείτε, άλλες 15 μέρες και σας συνδέσαμε. Στέλνω 3-4 φαξ διαμαρτυρίας, στο τελευταίο μάλιστα τους δίνω προθεσμία 5 ημερών να μου απαντήσουν εγγράφως γιατί καθυστερεί η ενεργοποίηση και πότε τέλως πάντων θα γίνει, αλλίως θα καταγγείλω τη σύμβαση: και πάλι ούτε φωνή ούτε ακρόαση από τους κυρίους της τελλάς. Μέχρι που μια φορά μου κλείνουν το τηλέφωνο στη μούρη λέγοντας ότι θα με πάρουν εκείνοι σε ένα τέταρτο. Εννοείται ότι δε με πήρε κανείς. Την τελευταία φορά που παίρνω στο 13800 στις αρχές Μαίου μου λένε "συγχαρητήρια, βρήκαμε την πόρτα (δεν ήξερα ότι την είχαμε χάσει τόσο καιρό), μέσα στη βδομάδα σας συνδέουμε". Ναι, καλά...

Φτάνουμε τελικά στις 15 Ιουνίου του 2007, οπότε το πάιρνω απόφαση ότι δε θα συνδεθώ ποτέ και στέλνω με φαξ την καταγγελία της σύμβασης. Καμία αντίδραση.

Στις 25 Ιουνίου του 2007 βλέπω κάτω από την πόρτα μου ειδοποίηση ότι πέρασαν τα ελτα με δέμα για μένα από την τελλάς αλλά έλλειπα από το σπίτι. Παίρνω στο 13800. -Τι μου στείλατε? -Τον εξοπλισμό βέβαια! Τελείως φυσικά μου λένε ότι θα με συνδέσουν τις επόμενες μέρες και μόνο όταν αρχίζω να μπριζώνω βλέπουν στο σύστημα ότι έχω καταγγείλει εδώ και 10 μέρες...

Πριν από 3-4 μέρες με παίρνουν από την τελλάς και με ρωτάνε αν έχω αλλάξει διεύθυνση, γιατί λέει μου έχουν στείλει εδώ και καιρό μια επιστολή που τους επεστράφη από τα ελτα. Σήμερα 3 Οκτωβρίου 2007 μου έρχεται αυτή η επιστολή με την υπηρεσία ταχυμεταφορών των ελτα (κάτι σαν κούριερ, ΠΟΡΤΑ-ΠΟΡΤΑ το λένε).
Η επιστολή έχει ημερομηνία 1 Ιουνίου 2007 και αναφέρει τα εξής:
1) τη λύπη τους για την καθυστέρηση, για την αντιμετώπιση της οποίας οι ίδιοι ενήργησαν άμεσα (!!!!)
2) ότι για τη διαδικασία φορητότητας απαιτείται εύλογο χρονικό διάστημα (να θυμίσω ότι ουδέποτε ζήτησα φορητότητα)
3)ότι στην περιοχή μου δεν υπάρχει ελεύθερη πόρτα (σε αντίθεση με όσα μου έλεγαν στο τηλ. αλλά και στα γραφεία τους κατά τη σύναψη της σύμβασης), για το οποίο δε φταίνε αυτοί αλλά ο οτε
4)ότι η διαδικασία ενεργοποίησης βρίσκεται σε εξέλιξη και δρομολογείται η άμεση περαίωσή της από την εταιρεία
5)ΜΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ, τελλάς αε.

Προχωράω σε αυτό το ποστ, για να βγάλω από πάνω μου αυτή την αγανάκτηση, να δηλώσω τη συμπαράστασή μου σε όσους ακόμα ταλαιπωρούνται και να προειδοποιήσω όσους σκέφτονται να στραφούν στη συγκεκριμένη υπηρεσία ότι υπάρχει σοβαρή πιθανότητα να μην ανήκουν στους τυχερούς που συνδέονται εντός ενός μήνα.

lepes
03-10-07, 17:07
τα λογια ειναι περιττα φιλε μου :hmm:

ntsili
08-10-07, 03:55
Πρόσεξε μην σε βάλουν να πληρώσεις. Θα το παίξουν ότι τα έκαναν όλα σωστά και ότι εσύ είσαι ο... περίεργος! :lol:

zorz_skg
08-10-07, 17:07
Αρχές Νοεμβρίου του 2006 επικοινωνώ τηλεφωνικά με την τελλάς και ζητάω ζίστο dsl+τηλέφωνο σε νέα τηλεφωνική γραμμή (πλήρης ανενεργός βρόχος).

(...)

1) τη λύπη τους για την καθυστέρηση, για την αντιμετώπιση της οποίας οι ίδιοι ενήργησαν άμεσα (!!!!)
2) ότι για τη διαδικασία φορητότητας απαιτείται εύλογο χρονικό διάστημα (να θυμίσω ότι ουδέποτε ζήτησα φορητότητα)
3)ότι στην περιοχή μου δεν υπάρχει ελεύθερη πόρτα (σε αντίθεση με όσα μου έλεγαν στο τηλ. αλλά και στα γραφεία τους κατά τη σύναψη της σύμβασης), για το οποίο δε φταίνε αυτοί αλλά ο οτε
4)ότι η διαδικασία ενεργοποίησης βρίσκεται σε εξέλιξη και δρομολογείται η άμεση περαίωσή της από την εταιρεία


Η όλη κατάσταση στην Ελλάδα μου θυμίζει BOFH, τα κάνουμε σαλάτα, παραπονιέται ο πελάτης, του λέμε την δικαιολογία du jour, τον ξαποστέλνουμε κλπ. Ειδικά η στάνταρ δικαιολογία "φταίει ο κακός ΟΤΕ" (που δεν έχουμε εμείς πόρτες)!

Μετά από αυτό, τα δικά μου προβλήματα με την Τελλάς -συνεχίζουν να στέλνουν λογαριασμούς με πάγια ενώ δεν είμαι πελάτης τους εδώ και 5 μήνες- φαντάζουν το λιγότερο αστεία...

harry79
08-10-07, 19:56
Επιεικώς μας έχουν πρήξει με τα disconnects τους για την αναβάθμιση! Έλεος πια!

alkis76
20-10-07, 06:45
Μια από τα ίδια. Έχω κάνει αίτηση από το Δεκέμβρη και ενώ από τον Αύγουστο είναι διαθέσιμη η υπηρεσία στην περιοχή μου σπάω τα μούτρα μου εδώ και 2 μήνες στις κλειστές πόρτες του ΟΤΕ (κατά την tellas).
Αν ξέρει κανείς ας μου απαντήσει. Την αίτηση για zisto την υπέγραψα τότε (Δεκέμβρη) πότε μπορώ να διακόψω; Από την εταιρεία μου λένε 12 μήνες από τότε που θα ενεργοποιηθεί το zisto (δηλαδή άγνωστη ημερομηνία + 12 μήνες) αλλά από τους όρους της εταιρείας δεν προκύπτει με σαφήνεια κάτι τέτοιο.
Τελικά άσχημη επιλογή η tellas. Η ακριβότερη στις τιμές, χείριστη στην εξυπηρέτηση και με τις μικρότερες ταχύτητες...

no_logo
20-10-07, 07:59
Μια από τα ίδια. Έχω κάνει αίτηση από το Δεκέμβρη και ενώ από τον Αύγουστο είναι διαθέσιμη η υπηρεσία στην περιοχή μου σπάω τα μούτρα μου εδώ και 2 μήνες στις κλειστές πόρτες του ΟΤΕ (κατά την tellas).
Αν ξέρει κανείς ας μου απαντήσει. Την αίτηση για zisto την υπέγραψα τότε (Δεκέμβρη) πότε μπορώ να διακόψω; Από την εταιρεία μου λένε 12 μήνες από τότε που θα ενεργοποιηθεί το zisto (δηλαδή άγνωστη ημερομηνία + 12 μήνες) αλλά από τους όρους της εταιρείας δεν προκύπτει με σαφήνεια κάτι τέτοιο.
Τελικά άσχημη επιλογή η tellas. Η ακριβότερη στις τιμές, χείριστη στην εξυπηρέτηση και με τις μικρότερες ταχύτητες...

φυσικά είναι άσχημη επιλογή η tellas
δες τι λες παραπάνω, οι άνθρωποι σε κοροϊδεύουν :down:

Από την στιγμή που δεν έχει ενεργοποιηθεί η υπηρεσία μπορείς να στείλεις φαξ ακύρωσης στην tellas. Να αναφέρεις ονοματεπώνυμο, ΑΦΜ, αριθμό τηλεφώνου και να ζητάς ακύρωση της αίτησης, Είναι υποχρεωμένοι να την κάνουν και μάλιστα χωρίς κόστος για σένα.
Επειδή όμως οι τύποι είναι απατεώνες να έχεις ένα υστερόγραφο που να λέει πως αν ξαναενοχληθείς από υπαλλήλους της για το συγκεκριμένο θέμα ή αν δεν διακόψουν την αίτηση (έχουν μια συνήθεια να χάνουν τα fax) θα καταφύγεις χωρίς δεύτερη κουβέντα σε ΕΕΤΤ και συνήγορο του καταναλωτή

Teras1
20-10-07, 08:05
Μια από τα ίδια. Έχω κάνει αίτηση από το Δεκέμβρη και ενώ από τον Αύγουστο είναι διαθέσιμη η υπηρεσία στην περιοχή μου σπάω τα μούτρα μου εδώ και 2 μήνες στις κλειστές πόρτες του ΟΤΕ (κατά την tellas).
Αν ξέρει κανείς ας μου απαντήσει. Την αίτηση για zisto την υπέγραψα τότε (Δεκέμβρη) πότε μπορώ να διακόψω; Από την εταιρεία μου λένε 12 μήνες από τότε που θα ενεργοποιηθεί το zisto (δηλαδή άγνωστη ημερομηνία + 12 μήνες) αλλά από τους όρους της εταιρείας δεν προκύπτει με σαφήνεια κάτι τέτοιο.
Τελικά άσχημη επιλογή η tellas. Η ακριβότερη στις τιμές, χείριστη στην εξυπηρέτηση και με τις μικρότερες ταχύτητες...

Δεν έχεις καμία σύμβαση από τη στιγμή που δεν έχεις ενεργοποιημένη υπηρεσία.
Διάκοψε τώρα, μην χάνεις χρόνο. Στείλε fax ακύρωσης και πάρε τηλέφωνο (και πέρνα και από εκεί καλού-κακού και επιβεβαίωσέ το για να μην σου έρθει κανένας άκυρος λογαριασμός κάποτε). Υπάρχουν κι αλλού πορτοκαλιές και πολύ καλύτερες..

Kongas
20-10-07, 08:28
Μια από τα ίδια. Έχω κάνει αίτηση από το Δεκέμβρη και ενώ από τον Αύγουστο είναι διαθέσιμη η υπηρεσία στην περιοχή μου σπάω τα μούτρα μου εδώ και 2 μήνες στις κλειστές πόρτες του ΟΤΕ (κατά την tellas).
Αν ξέρει κανείς ας μου απαντήσει. Την αίτηση για zisto την υπέγραψα τότε (Δεκέμβρη) πότε μπορώ να διακόψω; Από την εταιρεία μου λένε 12 μήνες από τότε που θα ενεργοποιηθεί το zisto (δηλαδή άγνωστη ημερομηνία + 12 μήνες) αλλά από τους όρους της εταιρείας δεν προκύπτει με σαφήνεια κάτι τέτοιο.
Τελικά άσχημη επιλογή η tellas. Η ακριβότερη στις τιμές, χείριστη στην εξυπηρέτηση και με τις μικρότερες ταχύτητες...

αν δεν έχεις ενεργοποιηθεί τότε μπορείς να διακόψεις οποιαδήποτε στιγμή, μην ανησυχείς

liberostelios
20-10-07, 11:21
Πω πω πω! Τι κάφροι που είναι αυτοί στην Tellas... Κι εγώ παραπονιόμουν που έκανα 3-4 μήνες... Τι να πεις;:down:

Εγώ ελπίζω τώρα που έγινε η εξαγορά από τη WIND να εκλείψουν αυτά τα φαινόμενα και να δούμε μια πιο σοβαρή εταιρεία γιατί οι υπηρεσίες που παρέχει είναι, σίγουρα, καλύτερες από το επίπεδο εξυπηρέτησής (ως προς το CC και τα οργανωτικά θέματα, εννοώ) 100%.

Σε όσους βρίσκονται ακόμα σε τέτοιου είδους γολγοθά (και είναι αρκετοί από ότι φαίνεται), κουράγιο...:(


Επιεικώς μας έχουν πρήξει με τα disconnects τους για την αναβάθμιση! Έλεος πια!
Τελείως off topic...:p

Webrider
20-10-07, 18:26
Ενηρωτικα η Τελλας εχει σε αναμονη αυτη την στιγμη 5000 συμβολαια φοριτοτητας σταθερου τηλεφωνου και ιντερνετ ενο το δικτυο της δεν μπορει να το ανταπεξελθει και οχι μονο αυτη αλλα πλεον και οι αλλοι παροχοι, το κακο ειναι οτι δεν υπαρχει νομος για να προστατευση τον πελατη-καταναλωτη

Gila1899
20-10-07, 18:53
Και ποιά είναι η καλή επιλογή;Μαύρο χάλι η κατάσταση.Διαβάζουμε και ξαναδιαβάζουμε τα διάφορα υποφόρουμ και μόνο για προβλήματα ακούμε :thumbdown

nikpanag
22-10-07, 22:19
Υπάρχει μια εξέλιξη

ΠΛΕΟΝ ΔΕΝ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΟΥΝ ΜΑΖΙ ΣΟΥ !!!

@ ADSLgr.com All rights reserved.