PDA

Επιστροφή στο Forum : Isdn-pstn-adsl



oforous_bilatos
01-02-05, 16:31
Την προηγούμενη Πέμπτη έκανα αίτηση για αλλαγή από ISDN σε PSTN γραμμή με το σκεπτικό να πληρώνω λιγότερα σε πάγια και μετά να κάνω αίτηση για adsl.

Μου είπανε σε 3 εργάσιμες θα έχει γίνει η αλλαγή και να πάρω ένα τηλ στον ΟΤΕ της περιοχής μου για να έρθουν να κάνουν την αλλαγή.Παίρνω τηλ σήμερα όπως μου είπαν και μου λέει την επόμενη Δευτέρα θα έρθει το συνεργείο για να κάνει την αλλαγή...!Κοκαλο εγώ καθώς δεν μπορώ να κάνω την αίτηση για dsl αν δεν μου αλλάξουν πρώτα τη γραμμή.Σε ερώτημα μου:"αφού μου είπαν 3 εργασιμές" πήρα την απάντηση ότι έιναι πολλές οι αιτήσεις και κάποιοι υπάλληλοι έχουν πάρει άδεια...τι να πεις...

Το πρόβλημα μου έγκειτε στο ότι θέλω να πάρω τη σύνδεση της Forthnet 6+4μήνες,έχω κάνει την αίτηση και μόλις μου κάνει τη σύνδεση ο ΟΤΕ να μου την ενεργοποιήσουνε αλλά με όλες αυτές τις καθυστερήσεις δεν ξέρω μηπως υπάρξη πρόβλημα με τη Forthnet.

Επίσης γράφω αυτό το πρώτο μου post στο forum αν και θα ήθελαν να είναι κάτι ποιο ευχάριστο...Και να ρωτήσω αν έχει κάνει κάποιος αυτή την αλλαγή και ξέρει τι κάνει αυτό το περιβόητο συνεργείο που έρχετε για να κάνει την αλλαγή, μπας και μπορώ να το κάνω και μόνος μου και γλιτώσω τηυν καθυστέρηση και τους γυρίσω ο ίδιος το ISDN modem..

McAli
01-02-05, 16:39
Το πρόβλημα μου έγκειτε στο ότι θέλω να πάρω τη σύνδεση της Forthnet 6+4μήνες,έχω κάνει την αίτηση και μόλις μου κάνει τη σύνδεση ο ΟΤΕ να μου την ενεργοποιήσουνε αλλά με όλες αυτές τις καθυστερήσεις δεν ξέρω μηπως υπάρξη πρόβλημα με τη Forthnet.


Δε νομίζω....από τη στιγμή που την έχεις "παραγγείλει" τη σύνδεση από τον ISP δεν τους ενδιαφέρει αν τη χρησιμοποιείς ή όχι...Τώρα δε ξέρω αν για μην χάνεις λεφτά μπορείς να τους πεις να τη βάλουν στο "ψυγείο" για να μην μετράει ο χρόνος......


Και να ρωτήσω αν έχει κάνει κάποιος αυτή την αλλαγή και ξέρει τι κάνει αυτό το περιβόητο συνεργείο που έρχετε για να κάνει την αλλαγή, μπας και μπορώ να το κάνω και μόνος μου και γλιτώσω τηυν καθυστέρηση και τους γυρίσω ο ίδιος το ISDN modem..


Δεν έχω ακούσει για κάποιον να βάζει την ISDN μόνος του....όχι ότι θέλει τίποτα ιδιαίτερες ρυθμίσεις στο Netmod, αλλά από ότι θυμάμαι ο τεχνικός μιλάει από το χώρο σου με κάποιον στο "κέντρο" ή δε ξέρω και εγώ που, οπότε μάλλον αυτό δε μπορείς να το κάνεις εσύ.

Για την DSL πάντως μπορείς αν κάνεις μία αναζήτηση στο forum να δεις πως μπορείς να κάνεις τις συνδεσμολογίες και την εγκατάσταση του modem μόνος σου και να γλυτώσεις το κόστος εγκατάστασης.

Καλως ήρθες (και μη νομίζεις, οι περισσότεροι γίναμε μέλη εδώ μέσα λόγω κάποιου προβλήματος που αναζητούσαν τη λύση του)

oforous_bilatos
01-02-05, 16:46
Είναι στο ψυγείο η σύνδεση μου και αυτό μόνο σκεφτόμουνα για πόσο καιρό θα περιμένουν!Αν και έχω μιλήσει με το τμήμα πωλήσεων και δεν υπάρχει προβλημα...

Να διευκρινήσω οτι δεν θέλω να βάλω ISDN αλλά να το βγάλω μιας και πλέον με τη DSL δεν έχει πια νόημα..

tasakis
01-02-05, 16:54
Όταν σου είπαν για 3 εργάσιμες εννοούσαν,να καλέσεις σε 3 εργάσιμες τους τεχνικούς για να κλείσεις ραντεβού.Το πότε θα έρθουν στο λένε οι ίδιοι.Στην ουσία αυτό που θα κάνουν είναι να σου πάρουν το netmod.Υπολογιζε επίσης 1-2 ημέρες επιπλέον αφού γίνει η αλλαγή για να ενημερωθεί και το σύστημα και να φύγει η εκκρεμεί αίτηση σου.
Πάντως αναφορικά με το αν σε συμφέρει στην ουσία,οικονομικά τουλάχιστον, να υποβαθμίσεις την γραμμή σου έχει ξανασυζητηθεί.

GoofyX
01-02-05, 16:56
Είναι στο ψυγείο η σύνδεση μου και αυτό μόνο σκεφτόμουνα για πόσο καιρό θα περιμένουν!Αν και έχω μιλήσει με το τμήμα πωλήσεων και δεν υπάρχει προβλημα...

Να διευκρινήσω οτι δεν θέλω να βάλω ISDN αλλά να το βγάλω μιας και πλέον με τη DSL δεν έχει πια νόημα..

Εγώ την ίδια μέρα που αγόρασα τη συνδρομή 3+1 (Forthnet 256) και παρήγγειλα τη γραμμή από τον ΟΤΕ και αφού έστειλα e-mail στις πωλήσεις και την τεχνική υποστήριξη της Forthnet να μου καθυστερήσουν την ενεργοποίηση της συνδρομής μέχρι να ενεργοποιηθεί η γραμμή dsl από τον ΟΤΕ, την επόμενη μέρα με πήραν τηλ. από τη Forthnet και μου λένε "ΟΚ, ειδοποίησέ μας πότε θες να την ενεργοποιήσεις". Κανένα πρόβλημα, μετά από μια βδομάδα, είχε ενεργοποιηθεί η dsl και ενεργοποιήθηκε και η συνδρομή από τη Forthnet, μετά από τηλέφωνό μου. Δε νομίζω πάντως ότι θα έχεις πρόβλημα, από ότι φαίνεται η Forthnet είναι καλή στην υποστήριξη και μέχρι στιγμή δεν έχω κανένα παράπονο.

McAli
01-02-05, 17:05
από ότι φαίνεται η Forthnet είναι καλή στην υποστήριξη και μέχρι στιγμή δεν έχω κανένα παράπονο.

Εδώ είχε λήξει η σύνδεσή μου για μία εβδομάδα και δεν είχα πάρει χαμπάρι, και όταν τους πήρα τηλέφωνο για να μου πουν "γιατί δε συγχρονίζει", με ακούσανε σοκαρισμένο.Έτσι η κοπέλα στη διαχείρηση λογαριασμών μου έκανε μία "ψιλοανανέωση" (ή μου έδωσε ένα demo με τους κωδικούς μου), ώστε να μην μείνω offline μέχρι να πάω να αγοράσω άλλη σύνδεση. Μέχρι να βάλω ένα ποτήρι νερό μετά που έκλεισα το τηλέφωνο, είχα πάλι σύνδεση....

oforous_bilatos
01-02-05, 17:28
Στην ουσία αυτό που θα κάνουν είναι να σου πάρουν το netmod.Υπολογιζε επίσης 1-2 ημέρες επιπλέον αφού γίνει η αλλαγή για να ενημερωθεί και το σύστημα και να φύγει η εκκρεμεί αίτηση σου

Ναι για αυτό ρωτάω άμα είναι να τους πάω εγώ το Netmode να τελειώνουμε μια ώρα νωρίτερα..αν είναι μόνο αυτό είναι πολύ απλό!

Για το αν με συμφέρει να την υποβαθμίσω έχω καταλήξει για τα οικονομικά οπότε δεν τίθεται εκεί κάποιο θέμα..

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά ηρέμησα λίγο και για το θέμα με τη Forthnet..

@ ADSLgr.com All rights reserved.