PDA

Επιστροφή στο Forum : Νεα συνδεση - αιτηση, εξοπλισμο θα παρω;



stevenik
03-10-07, 22:49
Εχω συνδεση ΟΤΕΝΕΤ 2mbit και επειδη τελευταια μου κανανε πολλα νερα αποφασισα να παω στην Forthnet.

Κατεβασα την αιτηση απο το site της Forthnet και αυριο θα την ταχυδρομησω με τα απαραιτητα δικαιολ.

Ηθελα να ρωτησω τα εξης,

1ον) δηλωσα οτι εχω συνδεση ΟΤΕΝΕΤ, την διακοπη θα την κανει αυτοματα η Forthnet; Δηλαδη θα ενημερωσει την ΟΤΕΝΕΤ οτι πλεον μεταφερομαι στην Forthnet; (κατι δηλαδη σαν την φορητοτητα αριθμων απο την μια εταιρια κινητης τηλεφω. στην αλλη?)
Θα διακοπει για μερες η γραμμη μου ή αυτοματα με το που θα κοψει ο ΟΤΕ την συνδεση της ΟΤΕΝΕΤ αυτοματα θα μου ενεργοποιησει την γραμμη της Forthnet;

Δηλ. με λιγα λογια τι γινεται στην περιπτωση που ηδη στον τηλεφωνικο αριθμο υπαρχει ενεργη συνδεση+γραμμη adsl απο αλλο παροχο;

2ον) στην αιτηση γραφει ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ: Adsl modem - Παρεχεται δωρεαν
Τελος ενεργοποιησης: Παρεχεται δωρεαν

Γνωριζει κανεις αν οντως αφου παραλαβει την αιτηση η Forthnet θα μου στειλουν ταχυδρομικως καποιο μοντεμ ή ρουτερ;
Βεβαια και να μην στειλουν δεν αγχονομαι γιατι εχω ηδη ενα USR9108 απλα οτι στειλουν "δωρεαν" καλοδεχουμενο :)

vandofan21r
03-10-07, 22:56
Η Διακοπη εμενα κρατησε το πολυ 2 ωρες !
Η Φορθνετ ενημερωνει τον ΟΤΕ !
Αυτα παρεχονται δωρεαν ! Τωρα οτι εχεις ενεργη adsl συνδεση αφου στελνεις την αιτηση ζητας διακοπη ! Δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα !

stevenik
03-10-07, 23:01
Να μην στειλω δηλ. και ενα ΦΑΞ με την αιτηση διακοπης που εχει η ΟΤΕΝΕΤ στο site της οτι ζητω διακοπη των υπηρεσιων της;

Πολυ ενθαρρυντικο αυτο με τις 2ωρες! :)

vandofan21r
03-10-07, 23:05
Ο καθενας ειναι διαφορετικη περιπτωση ! Εγω ειμαι πιστευω ενδιαμεση κατασταση ! Εκανα μονο 1,5 μηνα ! Κλειδωνει στα 20 αλλα κατεβαζω μονο με ενα και δεν ξερω γιατι ! Ο καθενας δυστηχως δεν εχει κατι σταθερο ...

deniSun
04-10-07, 09:43
Την διακοπή, εφόσον εξουσιοδοτείς την forthnet, θα την κάνει αυτή.
Ο εξοπλισμός θα σου έρθει λίγες μέρες πριν την ενεργοποίηση (πολλές φορές καθυστερεί και έρχεται λίγες μέρες μετά).
Η ενεργοποίησή σου θα γίνει σε 1-3 μήνες εφόσον πάνε όλα καλά.
Το διάστημα που θα περιμένεις θα σε συνδέσουν μέσω ΑΡΥΣ από forthnet.

vandofan21r
04-10-07, 10:27
Την διακοπή, εφόσον εξουσιοδοτείς την forthnet, θα την κάνει αυτή.
Ο εξοπλισμός θα σου έρθει λίγες μέρες πριν την ενεργοποίηση (πολλές φορές καθυστερεί και έρχεται λίγες μέρες μετά).
Η ενεργοποίησή σου θα γίνει σε 1-3 μήνες εφόσον πάνε όλα καλά.
Το διάστημα που θα περιμένεις θα σε συνδέσουν μέσω ΑΡΥΣ από forthnet.

Εμενα δεν με συνδεσαν παντως μεσω ΑΡΥΣ forthnet ...

deniSun
04-10-07, 12:09
Εμενα δεν με συνδεσαν παντως μεσω ΑΡΥΣ forthnet ...

Στις παλιές αιτήσεις έπρεπε να το ζητήσεις.
Στις νέες σε συνδέουν από μόνοι τους μόλις γίνει η διακοπή από τον provider που έχεις.

stevenik
27-10-07, 03:48
Η γραμμη + η συνδεση ενεργοποιηθηκαν (εστειλαν και sms) αλλα εξοπλισμο οχι. Τους πηρα τηλεφ. και μου λενε δεν σας τον στειλαμε ακομη διοτι στο συστημα μας δεν φαινεται ακομη οτι εγινε πληρης ενεργοποιηση!

Αντε βγαλτε ακρη τωρα..

deniSun
27-10-07, 15:32
Δεν ξέρεις αν ενεργοποιήθηκε η σύνδεσή σου.
Το sms που σου έστειλαν δεν λέει τίποτε.
Απλά ενημερωτικό είναι.
Για τον εξοπλισμό ρώτα τους αν έφυγε για ACS και ζήτα τους τον αριθμό φορτωτικής.
Πέρνα και πάρε τον μόνο σου για να μην περιμένεις τζάμπα.

stevenik
27-10-07, 17:00
Η γραμμη απο μεριας ΟΤΕ ενεργεροποιηθηκε (ΑΡΥΣ 1024/256), στο status της Forthnet που βαζω το νουμερο μου γραφει ενεργοποιηση υπηρεσιας, και μου στειλανε επισης sms με το username+password.

Στο τηλεφ. μου ειπαν οτι φαινομαι ενεργος χρηστης αλλα δεν ενεργοποιηθηκα στο συστημα τους!

Δεν στειλανε τιποτα με ACS, το ρωτησα αυτο. Μου ειπαν οτι αν δεν ενεργοποιηθω στο συστημα τους δεν θα στειλουν τον εξοπλισμο!

deniSun
27-10-07, 17:07
Άρα δεν είσαι ενεργοποιημένος.
Πρέπει να περιμένεις.
Λογικά σε 1-2 μέρες θα είσαι ΟΚ.

stevenik
27-10-07, 21:20
O.k ευχαριστω. Ελπιζω μεσα στην εβδομαδα να ξεκαθαρισει η υποθεση.

stevenik
09-11-07, 10:26
Με ΓΡΑΦΕΙ κανονικα η Forthnet! Στα τηλεφ. λενε τα ιδια. Τους εχω στειλει και 2 φορες email αλλα δεν απαντανε.

deniSun
09-11-07, 14:31
Οι τηλεφωνητές λένε απλά ότι βλέπουν στο σύστημα.
Το τι συμβαίνει πραγματικά είναι άλλη υπόθεση...

stevenik
16-11-07, 16:33
Μετα κοπων και βασανων τελικα μου στειλανε το CRYPTO F360. Τωρα αν ειναι καλο οσο το SIEMENS CL 110 δεν ξερω..

deniSun
16-11-07, 19:37
Μετα κοπων και βασανων τελικα μου στειλανε το CRYPTO F360. Τωρα αν ειναι καλο οσο το SIEMENS CL 110 δεν ξερω..

Η δοκιμή θα σε πείσει.
Προσωπικά προτιμώ το 110

@ ADSLgr.com All rights reserved.