PDA

Επιστροφή στο Forum : ταχύτητες forthnet και rapidshare



goforbet
04-10-07, 02:39
Καλησπέρα,
ανήκω στο ιδιόκτητο της forthnet με το πακέτο της προσφοράς "1η ιουνίου".
Συνήθως κατεβάζω από rapidshare με internet download manager ( έχω premium λογαριασμό) και οι ταχύτητες κυμαίνονται από 1 εώς 1,4 Mb/s και τα βράδια ίσως και 1,8 MB/s. Αρκετά καλά θα έλεγα μια και η γραμμή μου συγχρονίζει στα 17000/510 περίπου.

Το πρόβλημα είναι οτι αν δεν χρησιμοποιώ τον internet download manager ή αν κατεβάζω από άλλο site πέρα από rapidshare η ταχύτητα ζήτημα να υπερβαίνει τα 80-100 KB/s.(ούτε στο conn-x που είχα τόσο άσχημα...εκεί επιανα standard 100 KB/s στην 1 mbps γραμμή και 200+ στην 2 mbps)

Το φόρτωμα των σελίδων γίνεται σχετικά γρήγορα αν και θα περίμενα καλύτερα αποτελέσματα.
Δοκίμαστα τόσο το PPPoE και PPPoA και κατέληξα οτι το PPPoE είναι πιο γρήγορο και πιο σταθερό.

Για τα παραπάνω πρόβληματα χρειάζεται να κάνω κάποια ρύθμιση ή είναι πρόβλημα της Forthnet? έχω το siemens cl-110-l ρουτερ.

Raziel
04-10-07, 04:22
Για δοκίμασε να ρυθμισεις το RWIN σε αυτή εδώ την σελίδα (http://www.dslreports.com/tweak) και αφού το κάνεις γράψε μας τις εντυπώσεις σου με τη νέα ρύθμιση.

andreasp
04-10-07, 08:30
Ακριβώς το ίδιο έχω να πώ και εγώ σαν παρατήρηση.

deniSun
04-10-07, 09:40
To πρόβλημα βρίσκεται αλλού.
Αυτή τη στιγμή όλη η Θεσ/νίκη έχει πρόβλημα.
Έχει γίνει και σχετική ανακοίνωση από την forthnet και είπαν ότι το θέμα θα λυθεί έως το τέλος αυτής της εβδομάδας.

karavagos
04-10-07, 10:39
Έχει γίνει και σχετική ανακοίνωση από την forthnet και είπαν ότι το θέμα θα λυθεί έως το τέλος αυτής της εβδομάδας.

Υπάρχει κάπου γραμμένο αυτό?

deniSun
04-10-07, 12:08
Υπάρχει κάπου γραμμένο αυτό?

Σε τηλ. επικοινωνία που είχα μαζί τους αυτό μου είπαν.
Πάντως σήμερα το πρωί και εχθές το απόγευμα οι ταχύτητες είναι πολύ καλύτερες.
Από rapidshare πιάνω 580-800Κ σήμερα.
Δεν ξέρω αν είναι τυχαίο.

steliosxls
04-10-07, 12:26
Από rapidshare πιάνω 580-800Κ σήμερα.


Σε Premium Λογαριασμό ?

deniSun
04-10-07, 12:51
Σε Premium Λογαριασμό ?

Όχι με free.

goforbet
08-10-07, 15:03
έκανα διάφορους πειραματισμούς με τα νούμερα rwin κτλ αλλά διαφορά δεν είναι , να μην πω οτι χειροτέρα την κατάσταση με αποτελέσμα να τα γυρισω στα default των windows. η κατάσταση παραμένει η ίδια από την πρώτη μέρα που έκανα το post...

kuti
08-10-07, 15:25
Υπάρχει κάπου γραμμένο αυτό?

δεν λεει παντως για χρονο αποκαταστασης :hmm:

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=133914

globalnoise
08-10-07, 17:18
Υπάρχει κάπου γραμμένο αυτό?

Είχαν σηκώσει ανακοίνωση αλλά ξαφνικά εξαφανίστηκε.

deniSun
08-10-07, 17:26
Αυτό που λέει ο karavagos έχει δίκαιο.
Δεν υπάρχει κάπου επίσημα ότι το πρόβλημα θα λυθεί σε Χ χρόνο.
Εγώ από φήμες έμαθα ότι θα λυνόταν σε 1-2 εβδομάδες και διαψεύστηκα.
Αυτή τη στιγμή αυτό που ακούγεται είναι ότι το πρόβλημα θα λυθεί σταδιακά μέχρι το τέλος του μήνα.
Αυτά από επικοινωνίες με το τεχνικό τμήμα (που απ' ότι είδατε δεν είναι πάντα έγκυρες).

goforbet
11-10-07, 02:04
τίποτα νεότερο? την τρίτη παντως σερνόταν...σήμερα επανήλθαμε στα φυσιολογικά (προβλήματα)

@ ADSLgr.com All rights reserved.