PDA

Επιστροφή στο Forum : Siemens Διαφορετικα siemens modesm/routers



Koumooo
26-07-03, 02:04
Αρχισα να ψαχνω το site της efficient-Siemens για διαφορετικα modems/routers γιατι το 5935 αν και καλο ειναι κομματάκι βαρυ.... τι να τα κανω τα 8 ports? Το σκεπτικο ειναι οτοθελω κατι ποπυ να παιζει με σιγουρια στα DSLAM της siemens.
ψανχωντας ειδα οτι το εχει στην κατηγορια corporate ADSL gateways και οτι εχει αρκετα μοντελα για SOHO χρηση.

πχ τα

5100 Series με Single Ethernet
5200 Series με Single Ethernet + USB
5400 Series με 4-Port Ethernet
και 5500 Series με 4-Port Ethernet + USB

τα δυο τελευται φαινονται καλη λυση και ψαχνω τωρα να δω αν υποστηριζουν και isdn (λεει G.DMT, G.LITE, ANSI T1.413 Issue 2 αλλα οχι anex a/b τι σημαινει αυτο υποστηριζουν ISDN ή οχι???)... και ποσο κανουν.

δειτε εδω : http://www.efficient.com/res-sohorouters.html

όπως βλεπετε υποστηριζουν PPoATm kai PPPoE kai εχουν firewal /NAT / DHCP. καθολου ασχημα.. και πρεπει να ειναι φτηνοτερο απο το 5935.

update: τιμες κυμαινονται απο 100$ για το 5100 έως 250$ για το 5400


Τα 5100 και 5200 μπορεις να τα αγορασεις και σαν απλα Modem (οχι router) και να τα κανεις upgrade μετα!
==============


καθως και αυτα εδω

efficient speedstream DSL gateways

http://www.efficient.com/res-gateways.html

όλα ειναι σε PPPoE με NAT

1)6200 Series Wireless-Ready DSL : 5 ports +

2)6300 Series Integrated Wireless DSL : 5 ports +802.11g/b wireless interface !!!

3) 6400 Series Powerline/Wireless D : ports +802.11g/b wireless interface + powerline interface (το κολπο της siemens που σου κανει το δικτυο του ρευαμτος να λειτοθργει και σαν δικτυο data... ενα ςφιλος που εχει βαλει εχει ταχυτητες γυρω στα 8-11mb)

update τιμες , αυτες ειναι suggested retail απο την efficient ατρα θα παιζουν και πιο κατω:
6200:289$
6300: 299$
6400: 379$
=======


μα καλα κανενας δεν τα φερνει στην ελλάδα??? και γιατι να μην βγαλουν και ενα router ME wireless???

bond
26-07-03, 11:50
τα δυο τελευται φαινονται καλη λυση και ψαχνω τωρα να δω αν υποστηριζουν και isdn (λεει G.DMT, G.LITE, ANSI T1.413 Issue 2 αλλα οχι anex a/b τι σημαινει αυτο υποστηριζουν ISDN ή οχι???)... και ποσο κανουν.


Δεν νομίζω ότι κανένα από αυτά κάνει για ISDN. Απορώ πως ξέφυγε και το 5935. Γενικά τα μοντέλα των εταιρειών για ISDN είναι πολύ δυσεύρετα. Μόνο σε κεντρική Ευρώπη (Γερμανία, Βέλγιο, Αυστρία κ.λ.π.) φαίνεται να ασχολούνται με ISDN.
Η προσωπική μου γνώμη, είναι ότι η καλύτερη/φτηνότερη λύση για siemens modem/router για ISDN, όταν ο ΟΤΕ επιτρέψει να μην αγοράζουμε μοντεμ από αυτόν, είναι ένα μεταχειρισμένο Teledat 300 LAN (το γερμανικό όνομα του XPRESSLINK) από το ebay.de και ένα παλιο pc για router firewall.

Athlon_XP
26-07-03, 12:45
Πάντως για εμένα είναι τυχεροί όσοι είναι κάτοχοι PSTN γραμμών (όπως και εγώ) γιατί αυτοί έχουν περισσότερες πιθανότητες για αγορά modems από εξωτερικό που θα δουλεύουν άνετα γιατί το ISDN στο εξωτερικό δεν υπάρχει σε μεγαλό βαθμό όπως το PSTN. Φυσικά εγώ θα πρότεινα σε κάποιον/ους αν θέλει συμβατότητα να γυρίσει σε PSTN γραμμή και θα πληρώνει και λιγότερο πάγιο και θα έχει και το κεφάλι του ήσυχο όσο αφορά την συμβατότητα και το πάγιο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.