PDA

Επιστροφή στο Forum : Πορτες και ιδιοκτητο δικτυο forthnet



cpanos81
05-10-07, 15:04
Ρε παιδια, πως γινεται για συνδεση στο ιδιοκτητο δικτυο της fortnet να επικαλουνται αναμονη για πορτα απο τον ΟΤΕ? Και απο την στιγμη που ηδη καποιος εχει τηλεφωνια/internet με τον ΟΤΕ και κανει μεταβιβαση σε forthnet, δεν υπαρχει ηδη πορτα ανοιχτη την οποια χρησιμοποιει?

Εχω ΟΤΕ τηλεφωνια/internet και εχω κανει αιτηση για forthnet double play μεσω ιδιοκτητου δικτυου. Ακουσα πως η forthnet στη πραγματικοτητα περιμενει πορτα για καποιον αλλο πελατη της (ο οποιος πιθανοτατα επιθυμει συνδεση μεσω αρις) για να μεταβιβασει την γραμμη μου αντι να καταργησει την γραμμη μου και να περιμενει για καινουρια γραμμη για τον αλλο πελατη της. Ισχυει κατι τετοιο?

deniSun
05-10-07, 16:22
Ρίξε μια ματιά σε άλλα θέματα γιατί τα έχεις μπερδέψει.

cpanos81
05-10-07, 18:45
Ρίξε μια ματιά σε άλλα θέματα γιατί τα έχεις μπερδέψει.

Παντου βλεπω σηζητηση για αναμονη πορτας και η ιδια η forthnet μου μασουλαει τη καραμελα του περιμενουμε πορτα απο τον οτε, οταν εχω κανει αιτηση για το ιδιοκτητο δικτυο. Τι εχω μπερδεψει? Η ερωτηση μου ειναι απλη. Τι ρολο εχει ο ΟΤΕ οσον αφορα πορτες στο ιδιοκτητο δικτυο της forthnet?

NikoLakis
05-10-07, 19:04
Περιληπτικά ισχύουν τα εξής :

Τώρα είσαι σε DSLAM του ΟΤΕ. Ζήτησες να μεταφερθείς σε dslam της Forthnet. Οι πόρτες στις οποίες εμπλέκεται ο ΟΤΕ είναι στην ουσία συνδετικά καλώδια από το κέντρο του ΟΤΕ μέχρι το dslam της Forthnet.

emeliss
06-10-07, 11:10
Πιθανές περιπτώσεις
1. Το dslam της Forthnet είναι γεμάτο και απλά λένε ψέματα ότι περιμένουν τον ΟΤΕ (κάτι που συμβαίνει συχνά)
2. Δεν υπάρχουν ελεύθερα συνδετικά καλώδια μεταξύ dslam Forthnet και κεντρικού κατανεμητή. Σπάνιο, αλλά συμβαίνει. Ο ΟΤΕ έφαγε και πρόστιμο επειδή είχε αργήσει να παραδώσει σε εναλλακτικούς παρόχους τα επιπλέον ζεύγη συνδετικού καλωδίου που της είχαν αιτηθεί.
3. Υπάρχουν και πόρτες στην Forthnet και ελεύθερα καλώδια αλλά δεν έχει γίνει ακόμα η διασύνδεση από τον ΟΤΕ.

Όλες οι άλλες περιπτώσεις έχουν να κάνουν με γραφειοκρατία.

cpanos81
06-10-07, 14:58
Περιληπτικά ισχύουν τα εξής :

Τώρα είσαι σε DSLAM του ΟΤΕ. Ζήτησες να μεταφερθείς σε dslam της Forthnet. Οι πόρτες στις οποίες εμπλέκεται ο ΟΤΕ είναι στην ουσία συνδετικά καλώδια από το κέντρο του ΟΤΕ μέχρι το dslam της Forthnet.


Πιθανές περιπτώσεις
1. Το dslam της Forthnet είναι γεμάτο και απλά λένε ψέματα ότι περιμένουν τον ΟΤΕ (κάτι που συμβαίνει συχνά)
2. Δεν υπάρχουν ελεύθερα συνδετικά καλώδια μεταξύ dslam Forthnet και κεντρικού κατανεμητή. Σπάνιο, αλλά συμβαίνει. Ο ΟΤΕ έφαγε και πρόστιμο επειδή είχε αργήσει να παραδώσει σε εναλλακτικούς παρόχους τα επιπλέον ζεύγη συνδετικού καλωδίου που της είχαν αιτηθεί.
3. Υπάρχουν και πόρτες στην Forthnet και ελεύθερα καλώδια αλλά δεν έχει γίνει ακόμα η διασύνδεση από τον ΟΤΕ.

Όλες οι άλλες περιπτώσεις έχουν να κάνουν με γραφειοκρατία.

ευχαριστω!

@ ADSLgr.com All rights reserved.