PDA

Επιστροφή στο Forum : αξίζουν τα 24Mbps τελικά?



Σελίδες : [1] 2 3

zoran
05-10-07, 15:07
Σκεφτόμουν για double play ΗΟL και βλέπω πως υπάρχουν 2 εκδοχές, μια με 24mbps και μιά άλλη με 6mbps! Tελικά αξίζουν τα 24 έναντι των 6, πιάνονται ποτέ αυτές οι ταχύτητες στην πράξη ή με τα 6 θα είμαι καλυμένος, εντάξει λιγότερο αλλά μήπως κ τα 24 είναι υπερβολικά πολλά?

valour
07-10-07, 01:00
Νομίζω τα 4 ευρώ διαφορά το μήνα δεν είναι κάτι σημαντικό. Οπότε καλύτερα να δώσεις 21,5 και να πιάσεις σίγουρα πάνω από 10 παρά να δώσεις 17,5 και να έχεις κάτι λιγότερο από 6 :rolleyes:

nm96027
07-10-07, 10:43
Σκεφτόμουν για double play ΗΟL και βλέπω πως υπάρχουν 2 εκδοχές, μια με 24mbps και μιά άλλη με 6mbps! Tελικά αξίζουν τα 24 έναντι των 6, πιάνονται ποτέ αυτές οι ταχύτητες στην πράξη ή με τα 6 θα είμαι καλυμένος, εντάξει λιγότερο αλλά μήπως κ τα 24 είναι υπερβολικά πολλά?

Παντα μιλάμε για εως 24.Δλδ οτι πιάσει η γραμμή σε σχέση με την αποσταση απο το DSLAM και την ποιοτητα του χαλκου σου.

Αν βρεις στο ρουτερ σου το Line attenuation, θα σου πουμε ποσα περιπου μπορεις να πιάσεις.;)

jimbrav
07-10-07, 11:04
Παντα μιλάμε για εως 24.Δλδ οτι πιάσει η γραμμή σε σχέση με την αποσταση απο το DSLAM και την ποιοτητα του χαλκου σου.

Αν βρεις στο ρουτερ σου το Line attenuation, θα σου πουμε ποσα περιπου μπορεις να πιάσεις.;)

με αυτα

DSL Status: Connected DSL Modulation Mode: G.dmt DSL Path Mode: Fast Downstream Rate: 1024 kbps Upstream Rate: 256 kbps Downstream Margin: 31 db Upstream Margin: 28 db Downstream Line Attenuation: 36 db Upstream Line Attenuation: 11 db Downstream Transmit Power: 12 db Upstream Transmit Power: 18 db

ποσα μπορω να πιασω ??
ευχαριστω...:)

nm96027
07-10-07, 11:09
Οπως μπορεις να δεις και μονος σου, εισάγοντας το Downstream line attenuation στον ADSL2+ Maximum speed calculator (http://www.adslgr.com/features/adsl_calculator.php) του forum, το αποτελεσμα ειναι περίπου 13.5mbit. Ισως και λιγο πιο κατω. Καθόλου ασχημα.

Ασχετο: τι συνδεση εχεις τωρα;

jimbrav
07-10-07, 11:20
Οπως μπορεις να δεις και μονος σου, εισάγοντας το Downstream line attenuation στον ADSL2+ Maximum speed calculator (http://www.adslgr.com/features/adsl_calculator.php) του forum, το αποτελεσμα ειναι περίπου 13.5mbit. Ισως και λιγο πιο κατω. Καθόλου ασχημα.

Ασχετο: τι συνδεση εχεις τωρα;


σε ευχαριστω για την απαντηση σου καταρχην...
τωρα εχω γραμμη 1mbit. και τωρα ( http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=1476608#post1476608 ) σκεφτομαι για hol.ειμαι Λαρισα και με τοσα που ακουω δεν ξερω εαν θα πρεπει να την δοκιμάσω .μιλαω για το double play με τηλεφωνια μαζι.την αιτηση την εκανα αλλα σκεφτομαι να την ακυρωσω...:(
δεν εχω προβλημα εαν αργησουν να την ενεργοποιησουν. το θεμα τι γινετε οταν και εαν αρχισουν τα προβληματα...

nm96027
07-10-07, 11:31
σε ευχαριστω για την απαντηση σου καταρχην...
τωρα εχω γραμμη 1mbit. και τωρα ( http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=1476608#post1476608 ) σκεφτομαι για hol.ειμαι Λαρισα και με τοσα που ακουω δεν ξερω εαν θα πρεπει να την δοκιμάσω .μιλαω για το double play με τηλεφωνια μαζι.την αιτηση την εκανα αλλα σκεφτομαι να την ακυρωσω...:(
δεν εχω προβλημα εαν αργησουν να την ενεργοποιησουν. το θεμα τι γινετε οταν και εαν αρχισουν τα προβληματα...

Δεν μπορω να σου πω ουτε "ακυρωσε την αιτηση" ουτε "προχωρα και μην φοβάσαι".
Αν σου πω "ακυρωσε" πρεπει να σου πω πηγαινε στην Χ εταιρεία και πιστεψε με δεν υπαρχει εταιρεία χωρις προβληματα. Ειναι σιγουρο πως δεν μπορεις να πεις πως η HOL ή κάποια αλλη ξεχωρίζει ως προβληματικη.

αν σου πω "προχωρα" και σου κάτσουν προβληματα, τοτε θα πρεπει να φαω το ξύλο!:whistle:

Περα απο την ενεργοποιηση παντως δεν υπαρχουν σοβαρα γενικα προβληματα που να επηρεάζουν ολους τους συνδρομητες.

jimbrav
07-10-07, 11:47
Δεν μπορω να σου πω ουτε "ακυρωσε την αιτηση" ουτε "προχωρα και μην φοβάσαι".
Αν σου πω "ακυρωσε" πρεπει να σου πω πηγαινε στην Χ εταιρεία και πιστεψε με δεν υπαρχει εταιρεία χωρις προβληματα. Ειναι σιγουρο πως δεν μπορεις να πεις πως η HOL ή κάποια αλλη ξεχωρίζει ως προβληματικη.

αν σου πω "προχωρα" και σου κάτσουν προβληματα, τοτε θα πρεπει να φαω το ξύλο!:whistle:

Περα απο την ενεργοποιηση παντως δεν υπαρχουν σοβαρα γενικα προβληματα που να επηρεάζουν ολους τους συνδρομητες.


σε ευχαριστω και παλη ....με τις σκεψεις σου βοηθησες αρκετα :oneup:

ark32
09-10-07, 00:20
Ρε παιδες... εχω μια απορια.

Αυτη τη στιγμη εχω συνδεση της hol με γραμμη του ΟΤΕ στα 768 μεσω διοδος.
τα χαρακτηριστικα της συνδεσης ειναι τα εξης:



Attainable data rate Kbit/s 9776 1124
ATM data rate Kbit/s 768 192
User data rate Kbit/s 696 174
Latency path fast fast
Latency ms 0 0
Frame Coding Rate Kbit/s 32 32
FEC Coding Rate Kbit/s 0 0
Trellis Coding Rate Kbit/s 220 60
Negotiation adaptive fixed

Signal/Noise ratio dB 30 31
Line attenuation dB 64 11
Status 0 0

Για τη συνδεση που εχω μια χαρα ολα κανενα προβλημα.
Σκεφτομαι ομως για αναβαθμιση στα 24 μεσω doubleplay της HOL η forthnet δεν εχω αποφασισει ακομα.

Το ερωτημα ειναι το εξης:

Αξιζει να κανω τετοια αναβαθμιση η μηπως αυτες τις ταχυτητες δεν θα τις πλησιασω καμιαφορα με αυτο το line attenuation...??

Διοτι χρησιμοποιωντας το εργαλειο του foroum και βαζοντας στο Downstream Attenuation το 64 μου εβγαλε σαν μέγιστη θεωρητική ταχύτητα κατι γυρω στα 2mbit/s.

Μπορει να μου εξηγησει καποιος τι συμβαινει και αν αξιζει να βαλω 10,16 η 24 mbit...???
Τα σηκωνουν η συνδεση μου και ο χαλκος μου... :hmm:

Tem
09-10-07, 00:29
Ρε παιδες... εχω μια απορια.

Αυτη τη στιγμη εχω συνδεση της hol με γραμμη του ΟΤΕ στα 768 μεσω διοδος.
τα χαρακτηριστικα της συνδεσης ειναι τα εξης:



Για τη συνδεση που εχω μια χαρα ολα κανενα προβλημα.
Σκεφτομαι ομως για αναβαθμιση στα 24 μεσω doubleplay της HOL η forthnet δεν εχω αποφασισει ακομα.

Το ερωτημα ειναι το εξης:

Αξιζει να κανω τετοια αναβαθμιση η μηπως αυτες τις ταχυτητες δεν θα τις πλησιασω καμιαφορα με αυτο το line attenuation...??

Διοτι χρησιμοποιωντας το εργαλειο του foroum και βαζοντας στο Downstream Attenuation το 64 μου εβγαλε σαν μέγιστη θεωρητική ταχύτητα κατι γυρω στα 2mbit/s.

Μπορει να μου εξηγησει καποιος τι συμβαινει και αν αξιζει να βαλω 10,16 η 24 mbit...???
Τα σηκωνουν η συνδεση μου και ο χαλκος μου... :hmm:
έχεις προφανώς κάποιο Fritz. Η τιμή 64 είναι γνωστό bug του firmware ;)

maxorfo
09-10-07, 00:34
@ ark32

Προφανώς, έχεις κι εσύ το Fritz!Box Fon, με firmware 06.04.24, που είναι γνωστό για το bug που παρουσιάζει στο attenuation του receive direction. Η ένδειξη 64 dB είναι παραπλανητική και δεν ισχύει, επομένως την αγνοείς. Δεν πρέπει να είσαι πολύ μακρυά από το DSLAM.
Γνώμη μου είναι ότι προχωράς άνετα στην αναβάθμιση και όσο ψηλά φτάσει.

ark32
09-10-07, 00:53
@ ark32

Προφανώς, έχεις κι εσύ το Fritz!Box Fon, με firmware 06.04.24, που είναι γνωστό για το bug που παρουσιάζει στο attenuation του receive direction. Η ένδειξη 64 dB είναι παραπλανητική και δεν ισχύει, επομένως την αγνοείς. Δεν πρέπει να είσαι πολύ μακρυά από το DSLAM.
Γνώμη μου είναι ότι προχωράς άνετα στην αναβάθμιση και όσο ψηλά φτάσει.

Ναι... αυτο εχω.
Ευχαριστω ρε παιδια για την πληροφορια.
φοβηθηκα οτι δεν θα παω πανω απο 768..!

Μ'αυτα που εχετε δει μεχρι τωρα ποιο doubleplay λετε να βαλω..?
εγω τωρα ξεκινησα να ψαχνω...

maxorfo
09-10-07, 01:13
Κατ' αρχάς, αν μιλάμε για το δίκτυο της HOL, οι ταχύτητες είναι πλέον 6 και 24 Mbit. Εγώ προσωπικά θα πήγαινα για τα 24 και όπου κλέιδωνε το ρούτερ.


Btw, καλώς ήρθες στο forum :oneup:

ark32
09-10-07, 01:26
Κατ' αρχάς, αν μιλάμε για το δίκτυο της HOL, οι ταχύτητες είναι πλέον 6 και 24 Mbit. Εγώ προσωπικά θα πήγαινα για τα 24 και όπου κλέιδωνε το ρούτερ.


Btw, καλώς ήρθες στο forum :oneup:

καλως σας βρηκα..!! :)

Αυτο ηθελα αρχικα αλλα... ειδα καποια topics πιο πανω για την HOL που με ανησυχισαν.
εσυ maxorfo για παραγειγμα τι συνδεση εχεις..?

ANDiTKO
09-10-07, 01:30
Εγώ έχω :


ISP Forthnet Shared LLU
Speed : 1024/256

Line Attenuation (Download) : 14.5
Line Attenuation (Upload) : 6.5
SN Margin (Up/Down) [dB]: 33.5 / 30.0

Άρα έχω για ADSL2

Απόσταση DSLAM : 1050 Μέτρα
Download : 22.25 mbit/s


Ερωτήσεις:
1)Θα ισχυεί το ίδιο και για τη HOL?
2)Εχω Line Attenuation (Upload) : 6.5 άρα τι περίπυ upload?

maxorfo
09-10-07, 16:45
καλως σας βρηκα..!! :)

Αυτο ηθελα αρχικα αλλα... ειδα καποια topics πιο πανω για την HOL που με ανησυχισαν.
εσυ maxorfo για παραγειγμα τι συνδεση εχεις..?


Έχω αυτή που φαίνεται στο προφίλ, αλλά ετοιμάζομαι για 6 Mbit μόνο κι αυτό γιατί έχω πραγματικό attenuation 46 dB.

alieus
09-10-07, 17:36
Έχω 1024/526. To line attenuation downstream σε ένα ρουτεράκι της βιβο είναι downstream 45,8 και upstream 24.0 db. Τι μπορώ να περιμένω;

alieus
09-10-07, 17:45
Ωχ, το είδα. Ψιλοχάλια είμαι.

maxorfo
09-10-07, 17:47
Γύρω στα 7 Mbit, εφ' όσον και το SNR είναι σε λογικά όρια.

gmaitre
09-10-07, 18:42
Έχω line attenuation 24 db (θεωρητικά πιάνω 18,5 mbits ) αλλά attainable 6316 kbits fritz firmware
06.04.24 .Είναι και άλλο bug ή αυτό που κοιτάω είναι μόνο το attenuation?To attainable γιατί υπάρχει τότε...?:hmm::hmm::hmm:

Receive direction Send direction
Attainable data rate Kbit/s 6316 864
ATM data rate Kbit/s 4352 768
User data rate Kbit/s 3942 696
Latency path interleaved interleaved
Latency ms 8 8
Frame Coding Rate Kbit/s 32 32
FEC Coding Rate Kbit/s 512 32
Trellis Coding Rate Kbit/s 388 72
Negotiation adaptive adaptive

Signal/Noise ratio dB 16 12
Line attenuation dB 24 20
Status 4ebc 6

maxorfo
09-10-07, 19:18
Είσαι σε ADSL (ITU G.992.1) και όχι σε ADSL2+. Αυτό φαίνεται στο πρώτο tab (overview) του DSL
Information του Fritz. To μέγιστο θεωρητικό είναι το όριο του ADSL, δηλ. τα 8000 Kbit.
Πάντως και πάλι, με βάση τα χαρακτηριστικά που δίνεις, θα μπορούσε να συγχρονίζει πιό ψηλά, γύρω στα 7500 Kbit.

gmaitre
09-10-07, 21:04
Έχεις δίκιο είμαι σε adsl και όχι σε adsl2+ δηλαδή έχω μέγιστο τα 8mbit.To θέμα είναι αυτό πρόκειται να αλλάξει ???Γίνεται αναβάθμιση μέσω software στα dslam της hol η πρέπει να αλλάξει συσκευή???

maxorfo
09-10-07, 21:15
H δουλειά γίνεται από τη HOL. Δεν αλλάζεις συσκευή. Το Fritz!Box Fon που έχεις δουλεύει σε ADSL2+. Απλά, όταν γίνει η μετάβαση, θα αλλάξει η ένδειξη στο DSL Information σε ADSL2+ (G.992.5).

cableman
10-10-07, 22:10
Για να στο πω με απλα λογια 24Mbps δεν προκειται να εχεις ΠΟΤΕ. Και ιδιως απ την Hellas On Line. Η συμβαση λεει μεχρι 24 και μαλλον θα τα πιασεις με καποιο καινουργιο τροπο σε 4 5 χρονακια. Οποτε ψαρωσε και σκασε τα λεφτα σου για να αναπτυχθει η HOL.

mpil_
11-10-07, 11:15
Παιδια επειδη το snr και L.a προφανως το κοιτατε μεσω του fritz.box απλα θα σας ενημερωσω οτι τιποτα απ'οσα γραφει το fritx.box δεν ειναι πραγματικο!!!.Εχω βαλει db στα 6 mbs και συνεχεια εμπαινα στο ρουτερ προκειμενου να κοιταξω snr,line att κτλ...
Συνεχεια εβλεπα το snr να ειναι στα ορια του να πεσει το ιντερνετ και το l.a να γραφει 41.
Αυτο γινοτανε επι ενα μηνα.Μεχρι που ηρθε σπιτι μου ενας τεχνικος της INTRACOM ο οποιος ειχε μαζι του και data analyzer για να κανει μετρησεις στην γραμμη για να δει αν οντως ειχα τοσο πολυ θορυβο οσο ελεγε το fritz.box....
Η αληθεια ελαμψε μετα απο 5 λεπτα οταν ο τυπος μου ειπε.
-Δεν πιστευω να κοιτας τι σου λεει το ρουτερ και φοβηθηκες.Για να ξερεις οτι απ'οσα γραφει το ρουτερ ειναι εικονικα και τιποτα αληθηνο.
Για παραδειγμα ειχα snr 10 το αληθηνο ειναι 30.
Ολα αυτα τα επιβεβαιωσα και με αλλους τεχνικους και τελικα δεν μπορουμε να βασιστουμε σε τιποτα απο αυτα που λεει το ρουτερ.:cool:

BoGe
11-10-07, 11:20
Παιδια επειδη το snr και L.a προφανως το κοιτατε μεσω του fritz.box απλα θα σας ενημερωσω οτι τιποτα απ'οσα γραφει το fritx.box δεν ειναι πραγματικο!!!.

Έχω δοκιμάσει και Cisco και βγάζει τα ίδια στατιστικά.

mpil_
11-10-07, 11:24
Έχω δοκιμάσει και Cisco και βγάζει τα ίδια στατιστικά.


Λες να επεσες στην περιπτωση που βρεθηκε fritz.box να λεει τα αληθηνα στατιστικα?
Εγω φιλε μου δεν προκειται να το ξαναεμπιστευτω.
Πηγα σε 10 φιλους με fritz και ολοι τα ιδια προβληματα ειχαν.
Τι να πω.

BoGe
11-10-07, 11:27
Λες να επεσες στην περιπτωση που βρεθηκε fritz.box να λεει τα αληθηνα στατιστικα?
Εγω φιλε μου δεν προκειται να το ξαναεμπιστευτω.
Πηγα σε 10 φιλους με fritz και ολοι τα ιδια προβληματα ειχαν.
Τι να πω.

Θα δοκιμάσω και με ένα jetspeed 520 να δω τι γίνεται.
Αν και τα τρία λένε τα ίδια σχεδόν καταλαβαίνεις ότι οι μετρήσεις θα πρέπει να είναι αυτές που λένε.

mpil_
11-10-07, 11:31
Θα δοκιμάσω και με ένα jetspeed 520 να δω τι γίνεται.
Αν και τα τρία λένε τα ίδια σχεδόν καταλαβαίνεις ότι οι μετρήσεις θα πρέπει να είναι αυτές που λένε.

Εγω δοκιμασα και ενα speedtouch 536/v και μου βγαζε εντελως διαφορετικα και φυσικα πολυ καλυτερα.Απλα δεν μπορω να αφησω το speedtouch επανω γιατι δεν παιρνει σταθερο τηλ.Οποτε θα χα ιντερνετ αλλα δεν θα χα σταθερο τηλ.:)

laantonios
11-10-07, 11:31
αν είναι εύκολο να αναφέρουμε και τον provider... η forthnet υποτίθεται είναι ο μεγαλύτερος?

BoGe
11-10-07, 11:33
αν είναι εύκολο να αναφέρουμε και τον provider... η forthnet υποτίθεται είναι ο μεγαλύτερος?

Τι θες να πεις;

mpil_
11-10-07, 11:33
αν είναι εύκολο να αναφέρουμε και τον provider... η forthnet υποτίθεται είναι ο μεγαλύτερος?


Για hol μιλαμε.

Επισης μετα τον ΟΤΕ ο δευτερος παροχεας τηλεφωνιας και ιντερνετ ειναι η HOL και μετα ολοι οι αλλοι.

grsaint13
11-10-07, 12:34
Για hol μιλαμε.

Επισης μετα τον ΟΤΕ ο δευτερος παροχεας τηλεφωνιας και ιντερνετ ειναι η HOL και μετα ολοι οι αλλοι.

Μμμμ δε θα συμφωνήσω.Η Forthnet πρέπει να είναι μακράν δεύτερη...;)

mpil_
11-10-07, 13:18
Μμμμ δε θα συμφωνήσω.Η Forthnet πρέπει να είναι μακράν δεύτερη...;)

Μιλαμε για εταιριες που εχουν δικο τους δυκτιο (ΙΔΙΟΚΤΗΤΟ) και λειτουργουν χωρις ΟΤΕ.
Η Forthnet παταει επανω σε ΟΤΕ δεν εχει δικο της δυκτιο.

sdikr
11-10-07, 13:20
Μιλαμε για εταιριες που εχουν δικο τους δυκτιο (ΙΔΙΟΚΤΗΤΟ) και λειτουργουν χωρις ΟΤΕ.
Η Forthnet παταει επανω σε ΟΤΕ δεν εχει δικο της δυκτιο.


:hmm:

Η Hol δηλαδή που πατάει;

dancerman
11-10-07, 13:22
Μιλαμε για εταιριες που εχουν δικο τους δυκτιο (ΙΔΙΟΚΤΗΤΟ) και λειτουργουν χωρις ΟΤΕ.
Η Forthnet παταει επανω σε ΟΤΕ δεν εχει δικο της δυκτιο.
Η hol δηλαδη εχει ερασει δικα της καλωδια που ξεκινανε μεσα απο τη hol και επεκτινωνται σε ολη την ελλαδα?

mpil_
11-10-07, 13:34
:hmm:

Η Hol δηλαδή που πατάει;

Η HOL παταει πανω σε δικο της ιδιοκτητο δυκτιο.
πχ στην περιοχη μου εχουν περαστει οπτικες ιννες απο την hol προκειμενου να μην εχει ουτε η hol ουτε ο συνδρομιτης καμια απολυτος σχεση με τον ΟΤΕ.
Επειδη πριν βαλω ιντερνετ το εψαξα ειχα παρει την forthnet για να ρωτησω αν μπορω να εχω σταθερο τηλ και ιντερνετ χωρις ΟΤΕ επειδη τον ειχα κοψει και δεν ειχα καθολου γραμμη.
Η απαντηση της forthnet ηταν οτι για να γινουν αυτα που ζητατε απαραιτητη προυποθεση ειναι να υπαρχει τουλαχιστον μια ενεργη γραμμη ΟΤΕ.
Εταιριες που δεν πατανε πανω σε ΟΤΕ και ειναι με δικο τους καυαρα δυκτιο ειναι η HOL.ON TELECOMS,VIVODI.
Φυσικα καμια απο αυτες δεν καλυπτει ιδιοκτητα ακομα ολη την Αττικη και σε καποιες περιοχες ζητανε και αυτοι να υπαρχει γραμμη ΟΤΕ.:cool:
Ακομα δεν εχει επεκταθει καμια εταιρια στην υπολοιπη Ελλαδα.Αλλα εδω και καιρο και ειδικα η HOL εχει αρχιση και περναει δικες της οπτικες ιννες σε πολλες περιοχες της Αττικης.Καποια στιγμη στο αμμεσο μελλον θα ειναι και σε ολη την Ελλαδα...

ουτε να με πληρωνε η HOL που της παρεχω τετοιο support!!!!:p

sdikr
11-10-07, 13:37
Η HOL παταει πανω σε δικο της ιδιοκτητο δυκτιο.
πχ στην περιοχη μου εχουν περαστει οπτικες ιννες απο την hol προκειμενου να μην εχει ουτε η hol ουτε ο συνδρομιτης καμια απολυτος σχεση με τον ΟΤΕ.
Επειδη πριν βαλω ιντερνετ το εψαξα ειχα παρει την forthnet για να ρωτησω αν μπορω να εχω σταθερο τηλ και ιντερνετ χωρις ΟΤΕ επειδη τον ειχα κοψει και δεν ειχα καθολου γραμμη.
Η απαντηση της forthnet ηταν οτι για να γινουν αυτα που ζητατε απαραιτητη προυποθεση ειναι να υπαρχει τουλαχιστον μια ενεργη γραμμη ΟΤΕ.
Εταιριες που δεν πατανε πανω σε ΟΤΕ και ειναι με δικο τους καυαρα δυκτιο ειναι η HOL.ON TELECOMS,VIVODI.
Φυσικα καμια απο αυτες δεν καλυπτει ιδιοκτητα ακομα ολη την Αττικη και σε καποιες περιοχες ζητανε και αυτοι να υπαρχει γραμμη ΟΤΕ.:cool:

το καλώδιο στο σπιτι σου είναι του ΟΤΕ, η forthnet απλά δεν κάνει ανενεργό βρόχο

mpil_
11-10-07, 13:41
το καλώδιο στο σπιτι σου είναι του ΟΤΕ, η forthnet απλά δεν κάνει ανενεργό βρόχο

Ειπα και παραπανω οτι στην περιοχη μου αρα και στο σπιτι μου η hol εχει περασει δικες της οπτικες ιννες...Πως λοιπον ειναι του ΟΤΕ?

Υπαρχουν και του ΟΤΕ τα οποια ειναι κλειδωμενα στην ρεκλετα και βρισκονται αλλου.

sdikr
11-10-07, 13:47
Ειπα και παραπανω οτι στην περιοχη μου αρα και στο σπιτι μου η hol εχει περασει δικες της οπτικες ιννες...Πως λοιπον ειναι του ΟΤΕ?

Υπαρχουν και του ΟΤΕ τα οποια ειναι κλειδωμενα στην ρεκλετα και βρισκονται αλλου.

Στο σπιτι σου οπτική;;; :whistle:

mpil_
11-10-07, 13:51
Στο σπιτι σου οπτική;;; :whistle:

Δεν ειπα μεσα στο σπιτι μου ειπα στην περιοχη μου και επειδη ηρθε τεχνικος δικος τους για να φερει την γραμμη επανω στο διαμερισμα μου δεν πηγε στην ρεκλετα αλλα σε ενα αλλο κουτι που ειναι καρφωμενα τα καλωδια της hol..
Τωρα αν και αυτος λεει μουφες σορυ αλλα δεν ευθυνομαι εγω αλλα ολοκληρη η hol....

xolloth
11-10-07, 14:02
τα dslam τηs hol που ειναι;
μηπωs στα κτιρια του ΟΤΕ;
γιατι κατι τετοιο ξερω εγω.

jaggelo
11-10-07, 14:07
τα dslam τηs hol που ειναι;
μηπωs στα κτιρια του ΟΤΕ;
γιατι κατι τετοιο ξερω εγω.

Συνήθως ναι όπως και των άλλων παροχών.

mpil_
11-10-07, 14:16
Συνήθως ναι όπως και των άλλων παροχών.

Δεν ξερω αν ειναι μεσα στον ΟΤΕ τα dslam των εταιριων αυτο που ξερω ειναι οτι το dslam της περιοχης μου (ΠΕΥΚΗ) ειναι στο Μαρουσι απεναντι απο το ΙΚΑ σε μια μεγαλη ντουλαπα(καφαο)
και πιανει αλλες 2 διπλανες περιοχες νομιζω Φιλοθεη και αλλη μια.Παντως καμια σχεση με ΟΤΕ.

ark32
11-10-07, 18:06
Προφανώς, έχεις κι εσύ το Fritz!Box Fon, με firmware 06.04.24, που είναι γνωστό για το bug που παρουσιάζει στο attenuation του receive direction. Η ένδειξη 64 dB είναι παραπλανητική και δεν ισχύει, επομένως την αγνοείς. Δεν πρέπει να είσαι πολύ μακρυά από το DSLAM.
Γνώμη μου είναι ότι προχωράς άνετα στην αναβάθμιση και όσο ψηλά φτάσει.


Πώς μπορώ να δώ το πραγματικό line attenuation..?
χρειάζεται να κάνω κάτι στο router..?

nm96027
11-10-07, 18:08
Πώς μπορώ να δώ το πραγματικό line attenuation..?
χρειάζεται να κάνω κάτι στο router..?

fritz.box->settings->internet->DSL Ιnformation->DSL (tab) ;)

maxorfo
12-10-07, 00:21
Πώς μπορώ να δώ το πραγματικό line attenuation..?
χρειάζεται να κάνω κάτι στο router..?


Δυστυχώς, όσο έχει το συγκεκριμένο firmware, θα δείχνει πάντα εσφαλμένα το attenuation. Μια λύση θα ήταν το downgrade σε παληότερο firmware.

mpil_
12-10-07, 10:04
Δυστυχώς, όσο έχει το συγκεκριμένο firmware, θα δείχνει πάντα εσφαλμένα το attenuation. Μια λύση θα ήταν το downgrade σε παληότερο firmware.


Μολις κατεβασα το τελευταιο firmware για το φριτζ και δειχνει ακριβως τα ιδια...
Ολα ειναι εικονικα και παλι.
Ο μονος τροπος να δει κανεις πραγματικα snr και l.a ειναι τελικα να εχεις data analyzer.

idem
12-10-07, 10:28
Δεν ξερω αν ειναι μεσα στον ΟΤΕ τα dslam των εταιριων αυτο που ξερω ειναι οτι το dslam της περιοχης μου (ΠΕΥΚΗ) ειναι στο Μαρουσι απεναντι απο το ΙΚΑ σε μια μεγαλη ντουλαπα(καφαο)
και πιανει αλλες 2 διπλανες περιοχες νομιζω Φιλοθεη και αλλη μια.Παντως καμια σχεση με ΟΤΕ.

Χμ... μάλλον μέσα στο κτίριο είναι τα dslam στο Μαρούσι. Απ'ό,τι ξέρω dslam σε εξωτερικές καμπίνες υπάρχουν μόνο σε επαρχιακά σημεία του δικτύου που εξυπηρετούν χωριά ή μικρές πόλεις κοντά σε αστικά κέντρα...

nm96027
12-10-07, 10:32
Μολις κατεβασα το τελευταιο firmware για το φριτζ και δειχνει ακριβως τα ιδια...
Ολα ειναι εικονικα και παλι.
Ο μονος τροπος να δει κανεις πραγματικα snr και l.a ειναι τελικα να εχεις data analyzer.

Ποιο firmware εχεις τωρα;


Χμ... μάλλον μέσα στο κτίριο είναι τα dslam στο Μαρούσι. Απ'ό,τι ξέρω dslam σε εξωτερικές καμπίνες υπάρχουν μόνο σε επαρχιακά σημεία του δικτύου που εξυπηρετούν χωριά ή μικρές πόλεις κοντά σε αστικά κέντρα...
Η ΗΟL αγοράζοντας τις Αττικες απέκτησε τα DSLAM τους που ειναι ολα σε εξωτερικες καμπίνες (απομακρυσμενη συνεγκατασταση). Αυτα ειναι περίπου 40 DSLAMs μέσα στην Αθήνα.* Στην πορεία ομως έβαλε και αλλα δικα της (στις ιδιες περιοχες) με φυσικη συνεγκατασταση δλδ μεσα στα κτηρια του ΟΤΕ. Ετσι σε πολλα σημεια (περίπου στα μισα απο τα σημερινα) η HOL εχει διπλη παρουσία.

* Τετοιες καμπίνες μπορείτε να δείτε σε διάφορα σημεια στην Αθήνα. Στον Χολαργο, στον Ν. Κοσμο, στην Ν.Ιωνία και αλλου...;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.