PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα Laptop fan



foncastel
05-10-07, 15:19
Καλημέρα,

θα ήθελα τη βοήθεια σας σε ενα προβληματάκι που αντιμετωπίζω. Εχώ ενα Laptop της HP, στο οποίο παρατήρησα μια μέρα οτι δεν λειτουργουσε ο μοναδικός ανεμιστήρας που είχε για να ψύχεται. Το εστειλα για επισκευή σε εξουσιοδοτημένο service της HP και μου απάντησαν οτι είχε προβλημα το Motherboard το οποίο δεν έδινε εντολή να λειτουργήσει ο ανεμιστήρας. Το δίλημμά μου είναι το εξής : Με ενα Notebook cooler θα κάνω δουλεία ή να συνδέσω τον ανεμιστήρα με εξωτερική πηγή 5volt DC με διακοπτακι και να τον έχω μόνιμα στο σπιτι. Παντος κρίμα είναι να τον πετάξω ενω δουλεύει κανονικά με το μόνο πρόβλημα το οτι ζεσταίνεται.

Tem
05-10-07, 15:42
Με Notebook cooler δεν θα κάνεις δουλειά

zeibekis
05-10-07, 15:59
Αυτό που λες δεν ακούγετε και άσχημη ιδέα. Τέσταρε τον ανεμιστήρα να δεις οτι δουλεύει, τέσταρε και με έναν άλλο ανεμιστήρα να σιγουρευτείς οτι δεν δίνει η ΜΒ εντολή και τέλος αν θες για 5V μπορείς μέσω μιας θύρα usb να τον τροφοδοτήσεις.

21century
09-10-07, 10:32
Αν ειναι στην εγγυηση μπορεις να το αλαλξεις στην αντιπρπσωπεια αν και δεν γνωριζω ποσο θα σου στοιχισει, αν οχι ενα κουλερ της Ζαλμαν που εχει στο Πλαισιο πιθανον να σε ικανοποιησει απολυτα..

29gk
09-10-07, 19:02
Κριμα να το πεταξεις και μεγαλυτερο κριμα να πληρωσεις αλλαγη μητρικης.

Κανε πατεντα με τον εξωτερικο διακοπτη, αλλα πιο πριν θα ελεγα να κατεβαζες και το Service Manual και να προχωρουσες σε μια "εγχειρηση" τσεκαροντας μην τυχον εχει ξεκουμπωσει τιποτα.

Αυτα αν ειναι εκτος εγγυησης φυσικα.

digitals
14-10-07, 22:22
Για service manual δες εδώ
http://www.techteam.gr/sm/?cat=notebooks
και αν δεν βρίσκης λύση μπορείς να πάρεις εσωτερικά με καλωδιάκια απο μια usb ρευμα για να πετύχεις συνεχή λειτουργία του ανεμιστήρα χωρίς διακοπτάκια

@ ADSLgr.com All rights reserved.