PDA

Επιστροφή στο Forum : Μου ξεκοιλιάστηκε το ανεμιστηράκι της 6600GT!



digibill
05-10-07, 15:50
Μετά από ποοοοοοοοοοοοολύ καιρό, άνοιξα σήμερα το κουτί του υπολογιστή μου. Αιτία ήταν το ότι εντελώς ξαφνικά τα win και όλες οι εφαρμογές έβλεπαν τον Athlon XP 2.4+ σαν 1.8+!! Ακόμη και το BIOS τον έβλεπε σαν 1.8 (με φυσική ταχύτητα στα 1500) χωρίς να έχω πειράξει τίποτα!! :hmm:

Άνοιξα λοιπόν το κουτί να δω τι παίζει και προς μεγάλη μου έκπληξη είδατο ανεμιστηράκι της GeForce NX6600GT μου να κρέμεται από την κάρτα ξεκοιλιασμένο!!!!! :shock::shock::shock::cry:

Όπως προείπα το κουτί είχα να το ανοίξω ίσως και πάνω από 4 μήνες! Συνεπώς, υπάρχει μια πιθανότητα το ανεμιστηράκι να κρεμόταν έτσι εδώ και 4 μήνες!!!!!!!!!!

Ερωτήσεις:
Υπάρχει περίπτωση να έχει καεί κάτι? Εδώ και καιρό, είχα διαπιστώσει μια αισθητότατη πτώση σε εφαρμογές που τρέχω (πχ με το ίδιο μηχάνημα παλιότερα έτρεχα το Flight Simulator με σταθερά 20 fps, τώρα με το ζόρι έπαιρνα 10-15 με έντονο stutter).
Υπάρχει περίπτωση να βρω ανταλακτικό ανεμηστηράκι ή η κάρτα πάει για πέταμα? :cry:Να την δουλέψω χωρίς ανεμιστήρα, μόνο με την ψύκτρα της?Οσονούπω θα ανεβάσω και μαι φωτογραφία, να μπω σε μια σειρά όμως πρώτα, γιατί τώρα τρέχω με μια FX5200 που είχα παραπεταμένη σε ένα συρτάρι.....

sonic
05-10-07, 15:54
Μπορείς να πάρεις μια after market ψήκτρα, zalman λ.χ., δεν είναι τραγικό. Απλά είναι περίεργο που σου δούλευε τόσο καιρό και δεν κάηκε.

zeibekis
05-10-07, 16:10
Μετά από ποοοοοοοοοοοοολύ καιρό, άνοιξα σήμερα το κουτί του υπολογιστή μου. Αιτία ήταν το ότι εντελώς ξαφνικά τα win και όλες οι εφαρμογές έβλεπαν τον Athlon XP 2.4+ σαν 1.8+!! Ακόμη και το BIOS τον έβλεπε σαν 1.8 (με φυσική ταχύτητα στα 1500) χωρίς να έχω πειράξει τίποτα!! :hmm:

Άνοιξα λοιπόν το κουτί να δω τι παίζει και προς μεγάλη μου έκπληξη είδατο ανεμιστηράκι της GeForce NX6600GT μου να κρέμεται από την κάρτα ξεκοιλιασμένο!!!!! :shock::shock::shock::cry:

Όπως προείπα το κουτί είχα να το ανοίξω ίσως και πάνω από 4 μήνες! Συνεπώς, υπάρχει μια πιθανότητα το ανεμιστηράκι να κρεμόταν έτσι εδώ και 4 μήνες!!!!!!!!!!

Ερωτήσεις:
Υπάρχει περίπτωση να έχει καεί κάτι? Εδώ και καιρό, είχα διαπιστώσει μια αισθητότατη πτώση σε εφαρμογές που τρέχω (πχ με το ίδιο μηχάνημα παλιότερα έτρεχα το Flight Simulator με σταθερά 20 fps, τώρα με το ζόρι έπαιρνα 10-15 με έντονο stutter).
Υπάρχει περίπτωση να βρω ανταλακτικό ανεμηστηράκι ή η κάρτα πάει για πέταμα? :cry:Να την δουλέψω χωρίς ανεμιστήρα, μόνο με την ψύκτρα της?Οσονούπω θα ανεβάσω και μαι φωτογραφία, να μπω σε μια σειρά όμως πρώτα, γιατί τώρα τρέχω με μια FX5200 που είχα παραπεταμένη σε ένα συρτάρι.....


ΑΝ είσαι τυχερός τοτε δεν έχει γίνει καμια ζημιά απλά βάλε ενα ανεμηστηράκι για κάρτες γραφικών που είναι συμβατό με την κάρτα σου και το πρόβλημα λύθηκε. Και εγω το έχω πάθει με μια mx 400 αλλά δεν τις έβαλα ανεμιστηράκι και δεν έχει πάθει κάτι. Βέβαια ουτε παιχνιδια παίζω ουτε ανεβάζει τις θερμοκρασίες της 6600 αν και ζεματάει η ψύκτρα της. :p

digibill
05-10-07, 16:23
Ευχαριστώ για τις άμεσες και ενθαρρυντικές απαντήσεις :)
Επειδή είμαι άσχετος από συστήματα ψύξης, moding κλπ, υπάρχει κάποια συγκεκριμένη πρόταση? Θα με βόλευε ιδιαιτέρως αν μπορούσα να το βρω σε Πλαίσιο ή eShop....

Ευχαριστώ!

zeibekis
05-10-07, 16:33
Ευχαριστώ για τις άμεσες και ενθαρρυντικές απαντήσεις :)
Επειδή είμαι άσχετος από συστήματα ψύξης, moding κλπ, υπάρχει κάποια συγκεκριμένη πρόταση? Θα με βόλευε ιδιαιτέρως αν μπορούσα να το βρω σε Πλαίσιο ή eShop....

Ευχαριστώ!

Ψάξε και λίγο (http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=26174034&product=843997&tab=extendedSpecs)

digibill
05-10-07, 16:46
Ψάξε και λίγο (http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=26174034&product=843997&tab=extendedSpecs)

:oops: Ευχαριστώ:oops:

Το συγκεκριμένο σίγουρα δεν ταιριάζει, θα πάω μια βόλτα από Πλαίσιο μεριά, ελπίζω να με εξυπηρετήσουν....

The_StarGazer
05-10-07, 18:20
Ρε φιλε μου digibill γιατι να δινεις € 30 + για ανεμηστηρα και ψυκτρα. Αφου η ψυκτρα σου δεν ειχει τιποτα.

Αποψη μου και συμβουλη ειναι να πας να παρεις εναν ανεμηστηρακι ( 8αρης νομιζω πως ειναι αυτος που εχω βαλει εγω ) της Zalman με € 5 και να τον βιδωσεις επανω στην ψυκτρα.

ΟΚ δε λεω θα στραβωσουν λιγο οι γριλλιες. Ε και ?? Τι εγινε. Γλυτωνεις € 25 ετσι.


Εμενα μου ελειωσε ολος ο μηχανισμος απο την 6600GT μου και εχω κανει το ιδιο πραγμα.
Σχεδον. Εχω ανοιξει 2 τρυπιτσες στην ψυκτρα και εχω στερεωσει εκει τον νεο ανεμηστηρα.


Το οτι δεν εχεις ιδεα απο modding ειναι παντελως ασχετο. Δεν χρειαζεται και γνωσεις πυρινικης φυσικης για να το κανεις.

Καλο σε σενα θα κανεις με το εστω να το προσπαθησεις. ;)

digibill
07-10-07, 16:48
Αποψη μου και συμβουλη ειναι να πας να παρεις εναν ανεμηστηρακι ( 8αρης νομιζω πως ειναι αυτος που εχω βαλει εγω ) της Zalman με € 5 και να τον βιδωσεις επανω στην ψυκτρα.

ΟΚ δε λεω θα στραβωσουν λιγο οι γριλλιες. Ε και ?? Τι εγινε. Γλυτωνεις € 25 ετσι.


Αυτό και τελικώς έκανα :p
Η κάρτα φαίνεται εντελώς γουρούνι τώρα, αλλά λειτουργεί κανονικά πάντως:p

Για "εγκυκλοπαιδικούς" λόγους, παραθέτω και μια φωτογραφία της κάρτας όταν την έβγαλα από το κουτί!

http://i18.photobucket.com/albums/b116/digibill/examples_for_articles/PA051212__2.jpg


Το οτι δεν εχεις ιδεα απο modding ειναι παντελως ασχετο. Δεν χρειαζεται και γνωσεις πυρινικης φυσικης για να το κανεις.Από πυρηνική φυσική κάτι ξέρω....Από την άλλη, ανεμιστηράκια κάρτας πρώτη φορά πειράζω :p (υπέθετα ότι η όλη κατασκευή είναι "φιξ" και δεν αλλάζει, αλλά τελικά για όλα υπάρχει πατέντα!)

The_StarGazer
07-10-07, 18:04
Ααααα καλα.

Εχουμε ακριβως την ιδια καρτα (MSI 6600GT) και απ οτι βλεπω ειχαμε ακριβως και το ιδιο προβλημα. Μεχρι και το αυτοκολλητο ετσι ηταν καμμενο. Ακριβως. :lol:

Απλα εχε το νου σου στις αρχες. να μην ξεβιδωθει απο το τρανταγμα και πεσει ο ανεμηστηρας. Τσεκαρε τον που και που.
Οχι οτι και να πεσει θα παθεις ζημια ( μου εχει γινει 3 φορες οταν ακομα τον στηριζα με σιλικονη ) απλα κανει ενα δυνατο "ΓΚΚΚΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡ" και σου κοβεται το αιμα.
Ειχα τραβηξει καλωδιο την πρωτη φορα :lol: :lol: :lol:

digibill
07-10-07, 19:00
Απλα εχε το νου σου στις αρχες. να μην ξεβιδωθει απο το τρανταγμα και πεσει ο ανεμηστηρας. Τσεκαρε τον που και που.

Μπορεί να την βγάλει για 20 ημέρες ακόμη? Ευχαριστημένος θα είμαι! Τον Νοέμβρη παρουσιάζομαι, οπότε ας πάθει ότι θέλει:p:rofl:

sonic
07-10-07, 19:05
Εδω την έβγαλε +1 μηνα χωρίς καθόλου ανεμιστήρα, 20 μέρες δεν θα μπορέσει με εφεδρικό:)

netsales
08-10-07, 15:44
Γιατι δεν βαζει την zalman vf900-cu ?

The_StarGazer
08-10-07, 20:21
Γιατι η Ζalman vf900-cu εχει € 30.
Το ανεμιστηρακι εχει € 5

Με λιγη προσπαθεια και προσοχη εξοικονομεις € 25. ;)

digibill
08-10-07, 22:50
Γιατι η Ζalman vf900-cu εχει € 30.
Το ανεμιστηρακι εχει € 5

Με λιγη προσπαθεια και προσοχη εξοικονομεις € 25. ;)

....άσε που με 30€ έπαιρνα άλλη κάρτα 6600GT από το stock του Πλαισίου:p:p

lyk
09-10-07, 03:15
Kαι εγώ στην θέση σου Βασίλη, ενα σκετο ανεμηστηράκι θα αγόραζα.

Αν και το έξτρα κόστος της zalman, αντικατοπτρίζει την απόδοση της και την αθόρυβη λειτουργία της... :)

digibill
09-10-07, 09:50
Αν και το έξτρα κόστος της zalman, αντικατοπτρίζει την απόδοση της και την αθόρυβη λειτουργία της... :)


Έτσι κι αλλιώς ολόκληρο το PC θα πάει για φούντο σε έναν χρόνο (μετά την απόλυσή μου από φαντάρος) και μετά τον Νοέμβρη θα χρησιμοποιείται περιστασιακά.... Επομένως, είπα να μην του ρίξω χρήμα:p

@ ADSLgr.com All rights reserved.