PDA

Επιστροφή στο Forum : Conn-X Θεσσαλονίκη & "Προβληματάκια"



djkris
05-10-07, 17:52
Χαιρετώ όλους τους φίλους και συμπάσχοντες! Σαν νέο μέλος του ADSL.gr, είπα να δημοσιεύσω το πρώτο μου θέμα σχετικά, με τί άλλο, τα θέματα που προέκυψαν με το που έβαλα την σύνδεσή μου.

Καταρχήν να σας πώ ότι παλιότερα ζούσα στην Γερμανία. Πρόπερσι και πέρυσι το καλοκαίρι δούλευα σε έναν θείο μου, ο οποίος είχε βάλει 2Mbts σύνδεση. Ο ίδιος συνδεόταν με wireless, εγώ προτιμούσα το ethernet καλώδιο. Οι ταχύτητες ήταν απίστευτες, ακόμη και με torrent ανοιχτό. Κατέβασα video αρχείο 690ΜΒ σε 10 λεπτά ένα βράδυ! Γενικώς το σερφάρισμα ήταν απόλαυση και το κατέβασμα των torrents, χωρίς port-forwarding παρακαλώ, γρηγορότατο.

Στην Ελλάδα και συγκεκριμένα στη Θεσσαλονίκη, σαν φοιτητής την έβγαζα σε net cafe διότι το διαμέρισμά μου δεν είχε, άκουσον άκουσο, πρίζα τηλεφώνου. Τώρα που μετακόμισα και το νέο διαμέρισμα ΕΧΕΙ πρίζα, με 2 υποδοχές για καλώδιο μάλιστα, έβαλα το Conn-X 4mbts, μιας και θα μπαίνει ασύρματα και ο αδερφός μου, που μένουμε μαζί. Θέλουμε να το ευχαριστιόμαστε, πως να το κάνουμε! :biggrin:

Το ConnX το έβαλα μετά από παρότρυνση φίλου μου, ο οποίος είπε πως θα έχω το κεφάλι μου ήσυχο, από θέμα υποδομών και πως θα μπεί γρηγορότερα από άλλους παρόχους (4ΝΕΤ συγκεκριμένα). Έτσι και έκανα. Η σύνδεση έγινε σε λογικό χρονικό πλαίσιο και το πρώτο μελανό σημείο ήταν ότι, ενώ μου είπανε για ένα Philips WiFi Router, τελικά μου δώσανε ένα BaudTec ethernet. Τέλοσπάντων, router είναι και αυτό, ΠΟΣΟ χάλια μπορεί να είναι? :hmm:

Με συνδέσανε στην αρχή στα 768ΚΒ και για μια μέρα "πήδαγα" από το 121 στο 1242 και μετά στο 134. Οι μεν μου λέγανε ότι η σύνδεση δεν έχει ΚΑΝ ενεργοποιηθεί και οι δε ότι με βλέπουν στα 4Μ... Την επομένη το πρόβλημα φαινομενικά διορθώθηκε, πλην κάποιων μικροδιακοπών, οι οποίες φαίνονται να έχουν σταματήσει... Λέω "φαινομενικά", γιατί η ταχύτητα βελτιώθηκε μεν, αλλά δεν μου φαίνεται καθόλου για 4άρα, σε σύγκριση πάντα με την εμπειρία που είχα στη Γερμανία...

Έκανα port forwarding για το μTorrent και μου δείχνει ότι όλα είναι ΟΚ, αλλά σε torrents με πολλούς seeders δεν πιάνει συνολικά πάνω 80kb/s download, οποιαδήποτε στιγμή της ημέρας ΚΑΙ της νύχτας. Από HTPP τα πράγματα είναι απλώς αποδεκτά 15-130kb/s, ενώ από FTP έπιασε 300kb/s max. :sorry:

Έκανα και ένα speed test. μεσημέρι βέβαια, αλλά %$@το, 4ΜΒ έχω... και τα πράγματα ήταν απλώς τραγικά...Δείτε και μόνοι σας
http://www.speedtest.net/result/190193650.png (http://www.speedtest.net)

Αν δεν έβλεπα και αυτό στο menu του router
http://freenet-homepage.de/djkris/PCIN0001.JPG
δεν θα πίστευα ότι έχω 4άρα... Εκτός και αν το έχουνε αφήσει στα 768 και απλώς στέλνουν ένα μύνημα στο router μου ότι και καλά έχω 4... :p

Μετά βέβαια διαβάζω για τα φορτωμένα δίκτυα και τα "μπουκώματα" και παίρνω ελπίδα ότι αυτό φταίει και ότι θα διορθωθεί η κατάσταση στο μέλλον. Βλέπετε, μένω σε ένα από τα πιο κεντρικά σημεία της πόλης, στη Λεωφόρο Στρατού, στη Παπάφη και φαντάζομαι το δίκτυο θα είναι υπερφορτωμένο.

Δεν ξέρω. Πείτε μου τις απόψεις σας και ειδικά θα χαρώ να διαβάσω ιδέες, προτάσεις και σχόλια από άλλους συμπολίτες. Ελπίζω να τα λέμε συχνά και όχι μόνο για προβλήματα. :oneup:

body125z
06-10-07, 14:46
να πληωνεις για 4 και να εχεις τοση ταχυτητα .. ουτε για 384 δε κανει...

nikosvl
09-10-07, 13:09
Γεια σας ειμαι στην connx εδω και μια εβδομαδα και δεν μπορει ο γιος μοθ να παιξη online με playstation PES6 ενω σθνδεεται κανονικα και ξεκιναει σε 3-4 λεπτα disconect και πρεπει απο την αρχη παλι να ξανασυνδεθη με τον server.O server einai ok αθτο γινεται μια εβδομαδα τωρα μερα ,νυχτα πριν ημοθν OTENET και δεν ειχα τετοιο προβλημα απο το 1242 δεν χροθν να μου πουν δεν ξερς τι να κανω

@ ADSLgr.com All rights reserved.