PDA

Επιστροφή στο Forum : πρόβλημα με forthnet double play



letta
05-10-07, 20:50
Καλησπέρα,

Έχω ένα πρόβλημα με τη σύνδεσή μου!!!
Συνδέσαμε το router της forthnet κανονικά κ ενώ μπορώ να μπω στο internet όταν προσπαθώ να συνδεθώ στο outlook μου ανοίγει το παράθυρο της σύνδεσης κ μου ζητάει να κάνω connect αλλά δεν συνδέεται.Στο internet όμως συνεχίζω να είμαι κανονικά.
Μήπως ξέρει κανείς τι συμβαίνει ?Πρέπει να αλλάξω κάτι στο outlook ??
Στο παράθυρο του network connections η broadband connection φαίνεται disconnected και το internet connections (internet gateway) είναι connected.

:(:(:help:

amermi
05-10-07, 22:53
Καλησπέρα,

Έχω ένα πρόβλημα με τη σύνδεσή μου!!!
Συνδέσαμε το router της forthnet κανονικά κ ενώ μπορώ να μπω στο internet όταν προσπαθώ να συνδεθώ στο outlook μου ανοίγει το παράθυρο της σύνδεσης κ μου ζητάει να κάνω connect αλλά δεν συνδέεται.Στο internet όμως συνεχίζω να είμαι κανονικά.
Μήπως ξέρει κανείς τι συμβαίνει ?Πρέπει να αλλάξω κάτι στο outlook ??
Στο παράθυρο του network connections η broadband connection φαίνεται disconnected και το internet connections (internet gateway) είναι connected.

:(:(:help:

Μήπως δεν έχεις φτιάξει σωστά τον λογαριασμό σου στο outlook; Στο site τους έχει αναλυτικά τις οδηγίες.

letta
06-10-07, 00:12
Δε νομίζω ότι είναι αυτό.
Τα έφτιαξα ξανά από την αρχή αλλά τίποτα.
Μπαίνω στο internet αλλά μόλις πάω στο outlook μου ζητάει να κάνω connect πατάω ok και μου βγάζει μήνημα unable to establish connection ενώ μπορώ να μπω στον explorer.
Πριν για κάποια στιγμή συνδέθηκε κανονικά, έκλεισα τον υπολογιστή κ τώρα που τον άνοιξα ξανά τα ίδια.Όπως βλέπετε όμως σε sites συνδέομαι.
Αν κάνω όμως connect από το παράθυρο της broadband μου λέει ότι δεν μπορεί να συνδεθεί.
Μήπως φταίει το router ???

letta
07-10-07, 19:30
Δε νομίζω ότι είναι αυτό.
Τα έφτιαξα ξανά από την αρχή αλλά τίποτα.
Μπαίνω στο internet αλλά μόλις πάω στο outlook μου ζητάει να κάνω connect πατάω ok και μου βγάζει μήνημα unable to establish connection ενώ μπορώ να μπω στον explorer.
Πριν για κάποια στιγμή συνδέθηκε κανονικά, έκλεισα τον υπολογιστή κ τώρα που τον άνοιξα ξανά τα ίδια.Όπως βλέπετε όμως σε sites συνδέομαι.
Αν κάνω όμως connect από το παράθυρο της broadband μου λέει ότι δεν μπορεί να συνδεθεί.
Μήπως φταίει το router ???

Καμία ιδέα κανείς ???
Ενώ είμαι συνδεδεμένη στο internet μου ζητάει να συνδεθώ και όταν κάνω connect μου βγάζει error 678.Επίσης το εικονίδιο που δείχνει ότι είσαι συνδεδεμένος δεν μου το δείχνει κ πηγαίνοντας στο internet connections μου λέει ότι δεν έχω συνδεθεί!!!
HELP :(

Eucklides
07-10-07, 20:15
Καμία ιδέα κανείς ???
Ενώ είμαι συνδεδεμένη στο internet μου ζητάει να συνδεθώ και όταν κάνω connect μου βγάζει error 678.Επίσης το εικονίδιο που δείχνει ότι είσαι συνδεδεμένος δεν μου το δείχνει κ πηγαίνοντας στο internet connections μου λέει ότι δεν έχω συνδεθεί!!!
HELP :(

στον λογαριασμό που έχεις δημιουργήσει το πιο πιθανό είναι να του έχεις την επιλογή σύνδεση μέσω modem και όχι lan ......

flamelab
07-10-07, 20:16
στον λογαριασμό που έχεις δημιουργήσει το πιο πιθανό είναι να του έχεις την επιλογή σύνδεση μέσω modem και όχι lan ......:oneup::oneup:

ariadgr
07-10-07, 22:01
Στο Outlook:
Tools > Options > Mail setup > "Warn before switching" αντί για "Always use an existing dialup"
Να μην είναι επιλεγμένο το "Automatically dial"

επίσης στο Control Panel των Windows > Internet > Connections > Never dial a connection

πες μας αν με τα παραπάνω λύνεται το πρόβλημα. :)

letta
16-10-07, 21:14
Σας ευχαριστώ πολύ για τισ πληροφορίες.Τα κοίταξα και οι ρυθμίσεις μου είναι όπως λέτε ότι πρέπει να είναι.
Βέβαια το πρόβλημα με το outlook λύθηκε αλλά εξακολουθεί να συμβαίνει το παρακάτω:
ενώ μπορώ να περιηγηθώ κανονικά στο διαδίκτυο αν πάω στο control panel - network and internet connections - network connections μου δείχνει ότι είμαι disconnected !!!Επίσης δεν μου βγάζει στο task bar το εικονίδιο ότι είμαι συνδεδεμένη όπου φαίνεται κ η ταχύτητα.
Μήπως μπορεί κανείς να μου εξηγήσει πως γίνεται από τη μία να μου λέει ότι δεν έχω συνδεθεί κ από την άλλη να είμαι κανονικά στο internet ?????:blink::crazy:

letta
17-10-07, 21:36
Καμία ιδέα κανείς ????????????????:hmm:

karavagos
17-10-07, 21:47
Θα βοηθούσε αν ανέβαζες ένα screenshot. Μήπως έχεις το modem συνδεδεμένο μέσω usb?

teveten
17-10-07, 21:50
Δεν υπάρχει εικονίδιο σύνδεσης. Ουτε στο desktop,ουτε στο taskbar. Η σύνδεση γίνεται αυτόματα απο το router με την κάρτα δικτύου (local area connection). Προφανώς εσυ βλέπεις το εικονίδιο απο καποια παλαιότερη σύνδεση σου.

letta
18-10-07, 22:04
Ευχαριστώ πολύ
Και την ταχύτητα που έχω δεν μπορώ να τη δω όπως πριν στο task bar δηλ.???

teveten
18-10-07, 22:36
Οχι....Μόνο βλέποντας τα χαρακτηριστικά της γραμμής σου στον Internet Explorer βάζοντας σην adress bar 192.168.2.1 (συνήθως αυτο είναι το ip adress των routers) και πατώντας enter. Συνήθως χωρίς password (διάβασε το εγχειρίδιο του modem σου). Εκει θα τα δεις όλα :)

slaughter
18-10-07, 22:59
αν εχεις το siemens τοτε η διεύθυνση είναι http://192.168.1.1 και τα default ειναι : username : admin kai password : admin

letta
19-10-07, 14:04
Thanks.Το siemens εχω και στη διεύθυνση αυτή έχω μπει,απλά έλεγα μήπως υπήρχε κανένας ποιό σύντομος τρόπος.
Α, και μία άλλη απορία ....γιατί στο network connections στη σύνδεσή μου ενώ γράφει broadband λέει ότι είναι disconnected ???

slaughter
19-10-07, 14:23
αν δεν κάνω λάθος μαζί με το modem/router/Siemens η Forthnet έστειλε κ ενα βιβλιαράκι με οδηγίες εγκατάσταση του!!! Δοκίμασε να το συνδέσεις με το pc σου με Ethernet καλώδιο (αν θυμάμαι καλά είναι το κίτρινο καλωδιάκι που σου στείλανε) . Έτσι στα network connections θα βλέπεις πλέων μόνο το Local Area Connection που θα είναι connected πάντα με το που ανοίγεις το pc. Επίσης είναι πιο καλό απο το USB που το έχεις συνδέσει τώρα!!!

@ ADSLgr.com All rights reserved.