PDA

Επιστροφή στο Forum : Γιατι ρε Forthnet τέτοιο Call Center? Τοσο δύσκολο είναι?



Σελίδες : [1] 2 3

power
05-10-07, 20:52
Καλησπέρα

Δε κρατήθηκα άλλο και είπα να ποστάρω. Επανειλημμένα όποτε χρειάστηκα τη Forthnet (για εξυπηρέτηση φίλων - έχω ΟΤΕ), αγανάκτησα.

Σήμερα όλο το απόγευμα προσπαθώ να πιάσω γραμμή, εστω να μπώ σε ουρά αναμονής. Μάταια. Το τηλέφωνο που βρήκα στο site 801-100 9000 (με αστική χρέωση από όλη την Ελλάδα) ή στο 211-100 9000, είναι διαρκώς κατηλειμμένο.

ΟΤΑΝ κατάφερα μια φορά (στις 50 προσπάθειες) και έβγαλα γραμμή, άκουγα σε άθλια ποιότητα (μεγαφώνου από datsun) μια κοπέλα να λέει οτι όλες οι γραμμές είναι κατηλλειμένες και soon θα με εξυπηρετήσει. :cool:

Μετά από αυτό και για κανένα λεπτό ακολουθεί ΝΕΚΡΙΚΗ ΣΙΓΗ, μέχρι που το ξαναλέει. Δυστυχώς δε το είχα μάθει το ποίημα και το έκλεισα, νομίζωντας οτι έπεσε η γραμμή.

Ξανά προσπάθειες μέχρι να ξαναβγάλω γραμμή. Μετά την 20-30ή φορά βγάζω.
Μετά από 20 λεπτά στην αναμονή μαθαίνω επιτέλους οτι για να αλλάξω password, πρέπει να στείλω φαξ την ταυτότητά του κατόχου, και μετά να ΞΑΝΑΠΑΡΩ ΤΗΛΕΦΩΝΟ !!!

ΓΙΑΤΙ ΡΕ FORTHNET για μια αλλαγή password, να χρειάζομαι ένα ολόκληρο απόγευμα????

Υ.Γ. Λυπάμαι τα καημένα τα παιδιά στο call center που έχουν να αντιμετωπίσουν τόσο μεγάλο όγκο πελατών που περιμένουν για ώρες.

Υ.Γ. Αν έχετε forthnet σημειώστε κάπου το password της σύνδεσής σας ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ.

insider
05-10-07, 21:18
το 801-100-9000 και το 211-100-9000 είναι η ίδια ακριβώς γραμμή.
Μη βλέπεις που είναι διαφορετικό το νούμερο, η δρομόλογηση καταλήγει στο ίδιο (ανύπαρκτο) άκρο...
Οσο για password...
α) δεν είχες δηλώσει κινητό να στο στείλουν με SMS?
β) το ότι σου ζητάν fax με φωτοτυπία ταυτότητας είναι σωστό. Δε μπορεί να ζητά ο οποιοσδήποτε αλλαγή κωδικού. Αν ήταν έτσι θα είχαμε όλοι τζάμπα συνδέσεις (όχι ότι δεν έχουμε αλλά λέμε τώρα....)
Το ότι χρειάστηκες ένα ολόκληρο απόγευμα να αλλάξεις ένα password είναι πραγματικά απαράδεκτο...
Εταιρία τηλεματικών εφαρμογών και κλάιν μάιν...
Θα μπορούσαν ΠΟΛΥ άνετα να έστελνες προκαθορισμένο SMS και να άλλαζες το password σου αυτόματα χωρίς καμία καθύστερηση αλλά χρειάζονται πυρηνικό επιστήμονα για να στήσει τέτοιο σύστημα..

power
05-10-07, 21:38
α) δεν είχες δηλώσει κινητό να στο στείλουν με SMS?
Το βαριεστημένο παληκάρι που μίλησα, δε μου ανέφερε κάτι.


β) το ότι σου ζητάν fax με φωτοτυπία ταυτότητας είναι σωστό. Δε μπορεί να ζητά ο οποιοσδήποτε αλλαγή κωδικού.
Η Οτενετ για τους ιδιώτες νομίζω κάνει τηλεφωνική αλλαγή μετά από ταυτοποίηση στοιχείων. Δεν θα διαφωνήσω για το fax. Δεν ήταν αυτό το πρόβλημά μου. Αν αυτή είναι η πολιτική της εταιρίας, τη δέχομαι.


Το ότι χρειάστηκες ένα ολόκληρο απόγευμα να αλλάξεις ένα password είναι πραγματικά απαράδεκτο...

Εστειλα το fax και μετά από καμιά 20αριά προσπάθειες, μετράω ήδη 10 λεπτά στο queue. Μου έκανε και άλλο κόλπο. Εδειχνε οτι καλούσε αλλά κανείς δε το σήκωνε. Μετά από μερικά χτυπήματα, απλώς έκλεισε η γραμμή.

Απορώ ακόμα πως μια εταιρία σαν τη Forthnet, με τέτοια συνδρομητική βάση, επενδύσεις, ΕΙΣΗΓΗΜΕΝΗ στο χρηματιστήριο κλπ κλπ, δεν έχει φροντίσει να έχει μια στοιχειώδη υποδομή για την εξυπηρέτηση των πελατών της...:(

insider
05-10-07, 21:41
Απορώ ακόμα πως μια εταιρία σαν τη Forthnet, με τέτοια συνδρομητική βάση, επενδύσεις, ΕΙΣΗΓΗΜΕΝΗ στο χρηματιστήριο κλπ κλπ, δεν έχει φροντίσει να έχει μια στοιχειώδη υποδομή για την εξυπηρέτηση των πελατών της...

ΠΛΑΚΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙΣ ? :rofl:

Από ότι φαίνεται, είναι και αυτοί μπακάληδες όπως όλοι οι άλλοι...

dimitris18
05-10-07, 22:23
Κατηγορούμε την forthnet για κακή ποιότητα υπηρεσιών. Δεν έχουμε σκεφτεί όμως ένα πράμα. Η forthnet ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΛΕΦΤΑ! Τα τελευταία χρόνια παρουσιάζει συνεχώς ζημιές. Η μοναδική εταιρία νομίζω που τα πηγαίνει τόσο άσχημα οικονομικά...

zafx
05-10-07, 22:32
Πραγματικά έτσι όπως έχει γίνει η κατάσταση είναι να μην σου τύχει να χρειαστείς την τηλεφωνική υποστήριξη για οποιονδήποτε λόγο. Αν τους χρειαστείς, πολύ απλά την έκατσες...

BoGe
05-10-07, 23:44
Απορώ ακόμα πως μια εταιρία σαν τη Forthnet, με τέτοια συνδρομητική βάση, επενδύσεις, ΕΙΣΗΓΗΜΕΝΗ στο χρηματιστήριο κλπ κλπ, δεν έχει φροντίσει να έχει μια στοιχειώδη υποδομή για την εξυπηρέτηση των πελατών της...:(

Με τόσες ζημιές που έχει, αυτό είναι πολυτέλεια αυτήν την στιγμή.

Master_Maker
05-10-07, 23:49
Κατηγορούμε την forthnet για κακή ποιότητα υπηρεσιών. Δεν έχουμε σκεφτεί όμως ένα πράμα. Η forthnet ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΛΕΦΤΑ! Τα τελευταία χρόνια παρουσιάζει συνεχώς ζημιές. Η μοναδική εταιρία νομίζω που τα πηγαίνει τόσο άσχημα οικονομικά...

Δεν με ενδιαφερει εμενα προσωπικα αν εχει ζημιες απο την στιγμη εκεινη που τους πληρωνω και που λενε ειμαστε οι πρωτοι και μπλα μπλα μπλα να στηθουν να βρουν λεφτα.εγω απαιτω εξυπηρετηση.και οσο για την τηλεφωνικη υποστηριξη πιο λιγα θα ξοδεψεις για να πας εκει παρα να περιμενεις στο τηλ ειναι εντελως απαραδεκτοι.:down::down::down::down::down::down

deniSun
06-10-07, 11:06
Εγώ πάντως 3 φορές πήρα αυτή την εβδομάδα πρωί, μεσημέρι και βράδυ και έπιασα κατευθείαν.
Μου έδωσαν μάλιστα την εντύπωση ότι έβαλαν περισσότερες γραμμές στο κέντρο.

amermi
06-10-07, 11:36
Ρε παιδιά η εταιρεία δεν έχει πρόβλημα, απλά είναι στη φάση των επενδύσεων και προσδοκά κέρδη αργότερα, είναι λογικό να παρουσιάζει ζημιές ο ισολογισμός, πως θα προλάβει να κάνει απόσβεση σε ένα - δύο χρόνια; Η εταιρεία όχι μόνο δεν έχει κανένα απολύτως πρόβλημα, το αντίθετο μάλιστα διάβαζα σε μία οικονομική εφημερίδα ότι έχει και πολύ μεγάλη ρευστότητα

BoGe
06-10-07, 11:52
Ρε παιδιά η εταιρεία δεν έχει πρόβλημα, απλά είναι στη φάση των επενδύσεων και προσδοκά κέρδη αργότερα, είναι λογικό να παρουσιάζει ζημιές ο ισολογισμός, πως θα προλάβει να κάνει απόσβεση σε ένα - δύο χρόνια; Η εταιρεία όχι μόνο δεν έχει κανένα απολύτως πρόβλημα, το αντίθετο μάλιστα διάβαζα σε μία οικονομική εφημερίδα ότι έχει και πολύ μεγάλη ρευστότητα

Το να μην πάει καλά και να μην μπορεί για τον λόγω αυτό να προσλάβει και άλλους υπαλλήλους κάπου το δικαιολογώ.
Αλλά να έχει (αν ισχύει αυτό, που για μένα δεν ισχύει) μεγάλη όπως λες ρευστότητα, και να μην προσλαμβάνει και άλλο προσωπικό είναι πολλαπλάσια αδικαιολόγητη και δείχνει ότι δεν σέβεται τυς πελάτες της.

amermi
06-10-07, 23:50
Εταιρεία που είναι εισηγμένη στο ΧΑΑ δεν μένει αν έχει οικονομικά προβλήματα το ξέρετε πολύ καλά. αν υπήρχε θέμα τότε θα έμπαινε έστω και σε πρώτο στάδιο σε καθεστώς επιτήρησης και βέβαια κάτι τέτοιο δεν συμβαίνει. Οι αρνητικοί ισολογισμοί δεν σημαίνουν τίποτα, η εταιρεία σπάει όλα τα ρεκόρ προσέλευσης νέων συνδρομητών, ασχέτως βέβαια αν το αξίζει ή όχι και το χρήμα ρέει άφθονο. Για τις προσλήψεις δεν σας καταλαβαίνω ρε παιδιά, τι πάει να πει να πάρει κόσμο; Δηλαδή ξέρετε τι προσλήψεις έκανε ή δεν έκανε η εταιρεία; Εμείς στην δουλειά για να πάρουμε μία γραμματέα κάνουμε δύο μήνες, νομίζετε ότι είναι τόσο απλό και κυρίως μπορείς να προσλάβεις πχ. εκατό εξειδικευμένους υπαλλήλους σε έξι μήνες; Δεν νομίζω ότι είναι τόσο εύκολο. Κάποιοι άλλοι λένε την εξυπνάδα ότι θα έπρεπε να έχουν πάρει από πριν κόσμο γιατί έπρεπε και να είχαν προβλέψει την σωρεία των αιτήσεων. Μα είναι δυνατόν ιδιωτική εταιρεία να πάρει κόσμο προκαταβολικά!!;;; Να δω τι άλλο θα ακούσουμε...
Εγώ νομίζω ότι αυτό που έχει σημασία είναι αν σου παρέχουν την υποστήριξη που πρέπει ή όχι και όχι να ψάχνουμε αν η 4νετ πήρε κόσμο ή δεν πήρε. Τι με νοιάζει εμένα; Αν μπορούν να δουλέψουν με ένα άτομο, ας δουλέψουν. Μπορεί να πάρουν 1.000 άτομα και να είναι όλοι άσχετοι οπότε ποιο το αποτέλεσμα; Προς το παρόν τα έχουν κάνει μπάχαλο, αλλά νομίζω ότι δεν θα αργήσουν πάρα πολύ για να βελτιωθούν, μέχρι τότε υπομονή σε όλους μας.:)

sdikr
07-10-07, 02:28
Εταιρεία που είναι εισηγμένη στο ΧΑΑ δεν μένει αν έχει οικονομικά προβλήματα το ξέρετε πολύ καλά. αν υπήρχε θέμα τότε θα έμπαινε έστω και σε πρώτο στάδιο σε καθεστώς επιτήρησης και βέβαια κάτι τέτοιο δεν συμβαίνει. Οι αρνητικοί ισολογισμοί δεν σημαίνουν τίποτα, η εταιρεία σπάει όλα τα ρεκόρ προσέλευσης νέων συνδρομητών, ασχέτως βέβαια αν το αξίζει ή όχι και το χρήμα ρέει άφθονο. Για τις προσλήψεις δεν σας καταλαβαίνω ρε παιδιά, τι πάει να πει να πάρει κόσμο; Δηλαδή ξέρετε τι προσλήψεις έκανε ή δεν έκανε η εταιρεία; Εμείς στην δουλειά για να πάρουμε μία γραμματέα κάνουμε δύο μήνες, νομίζετε ότι είναι τόσο απλό και κυρίως μπορείς να προσλάβεις πχ. εκατό εξειδικευμένους υπαλλήλους σε έξι μήνες; Δεν νομίζω ότι είναι τόσο εύκολο. Κάποιοι άλλοι λένε την εξυπνάδα ότι θα έπρεπε να έχουν πάρει από πριν κόσμο γιατί έπρεπε και να είχαν προβλέψει την σωρεία των αιτήσεων. Μα είναι δυνατόν ιδιωτική εταιρεία να πάρει κόσμο προκαταβολικά!!;;; Να δω τι άλλο θα ακούσουμε...
Εγώ νομίζω ότι αυτό που έχει σημασία είναι αν σου παρέχουν την υποστήριξη που πρέπει ή όχι και όχι να ψάχνουμε αν η 4νετ πήρε κόσμο ή δεν πήρε. Τι με νοιάζει εμένα; Αν μπορούν να δουλέψουν με ένα άτομο, ας δουλέψουν. Μπορεί να πάρουν 1.000 άτομα και να είναι όλοι άσχετοι οπότε ποιο το αποτέλεσμα; Προς το παρόν τα έχουν κάνει μπάχαλο, αλλά νομίζω ότι δεν θα αργήσουν πάρα πολύ για να βελτιωθούν, μέχρι τότε υπομονή σε όλους μας.:)

Εγώ ξέρω οτι η ΕΕΤΤ όταν εβγάλε την οδηγία για αμέση απαντήση απο το cc και δωρεάν cc (που δεν έγινε) και που δεν μπήκε κάποιο πρόστιμο, για δυο μέρες το τηλέφωνο απαντόυσε αμέσως.
Σημέρα απαντά μετά απο 15 λέπτα (αν καταφέρεις να περάσεις στην ουρά)

jded
07-10-07, 02:39
Κάποιοι άλλοι λένε την εξυπνάδα ότι θα έπρεπε να έχουν πάρει από πριν κόσμο γιατί έπρεπε και να είχαν προβλέψει την σωρεία των αιτήσεων. Μα είναι δυνατόν ιδιωτική εταιρεία να πάρει κόσμο προκαταβολικά!!;;; Να δω τι άλλο θα ακούσουμε...


Επειδή αυτό που άκουσες και σου έκανε τρομερή εντύπωση το έχω πει κι εγώ να σε πληροφορήσω ότι ναι είναι δυνατόν ιδιωτική εταιρία να προσλάβει κόσμο προκαταβολικά αρκεί να είναι σωστή εταιρία.
Όπως είχα αναφέρει για να αντεπεξέλθει η εταιρία που δούλευα στους Ολυμπιακούς είχε προσλάβει από πριν άτομα (2μηνες και 3μηνες συμβάσεις).

Επίσης δε χρειαζόταν να προβλέψουν τον όγκο των αιτήσεων γιατί πολύ απλά αυτοί τον δημιούργησαν με τις προσφορές μετά τον Ιούνιο.

contime
07-10-07, 02:54
Εταιρεία που είναι εισηγμένη στο ΧΑΑ δεν μένει αν έχει οικονομικά προβλήματα το ξέρετε πολύ καλά. αν υπήρχε θέμα τότε θα έμπαινε έστω και σε πρώτο στάδιο σε καθεστώς επιτήρησης και βέβαια κάτι τέτοιο δεν συμβαίνει. Οι αρνητικοί ισολογισμοί δεν σημαίνουν τίποτα, η εταιρεία σπάει όλα τα ρεκόρ προσέλευσης νέων συνδρομητών, ασχέτως βέβαια αν το αξίζει ή όχι και το χρήμα ρέει άφθονο. Για τις προσλήψεις δεν σας καταλαβαίνω ρε παιδιά, τι πάει να πει να πάρει κόσμο; Δηλαδή ξέρετε τι προσλήψεις έκανε ή δεν έκανε η εταιρεία; Εμείς στην δουλειά για να πάρουμε μία γραμματέα κάνουμε δύο μήνες, νομίζετε ότι είναι τόσο απλό και κυρίως μπορείς να προσλάβεις πχ. εκατό εξειδικευμένους υπαλλήλους σε έξι μήνες; Δεν νομίζω ότι είναι τόσο εύκολο. Κάποιοι άλλοι λένε την εξυπνάδα ότι θα έπρεπε να έχουν πάρει από πριν κόσμο γιατί έπρεπε και να είχαν προβλέψει την σωρεία των αιτήσεων. Μα είναι δυνατόν ιδιωτική εταιρεία να πάρει κόσμο προκαταβολικά!!;;; Να δω τι άλλο θα ακούσουμε...
Εγώ νομίζω ότι αυτό που έχει σημασία είναι αν σου παρέχουν την υποστήριξη που πρέπει ή όχι και όχι να ψάχνουμε αν η 4νετ πήρε κόσμο ή δεν πήρε. Τι με νοιάζει εμένα; Αν μπορούν να δουλέψουν με ένα άτομο, ας δουλέψουν. Μπορεί να πάρουν 1.000 άτομα και να είναι όλοι άσχετοι οπότε ποιο το αποτέλεσμα; Προς το παρόν τα έχουν κάνει μπάχαλο, αλλά νομίζω ότι δεν θα αργήσουν πάρα πολύ για να βελτιωθούν, μέχρι τότε υπομονή σε όλους μας.:)

Eγω ενα πραγμα εχω να σου πω. Το cc ειναι η εικονα της επιχειρησης προς τα εξω...
Κατι το οποιο προφανως δεν καταλαβαινεις, αφου αν το καταλαβαινες, δε θα εγραφες τα παραπανω...

amermi
08-10-07, 22:52
Επειδή αυτό που άκουσες και σου έκανε τρομερή εντύπωση το έχω πει κι εγώ να σε πληροφορήσω ότι ναι είναι δυνατόν ιδιωτική εταιρία να προσλάβει κόσμο προκαταβολικά αρκεί να είναι σωστή εταιρία.
Όπως είχα αναφέρει για να αντεπεξέλθει η εταιρία που δούλευα στους Ολυμπιακούς είχε προσλάβει από πριν άτομα (2μηνες και 3μηνες συμβάσεις).

Επίσης δε χρειαζόταν να προβλέψουν τον όγκο των αιτήσεων γιατί πολύ απλά αυτοί τον δημιούργησαν με τις προσφορές μετά τον Ιούνιο.

Μα καλά συγκρίνεις την 4νετ με την διαδικασία και τις εταιρείες που ασχολήθηκαν με τους Ολυμπιακούς αγώνες; Και ξέρεις ποια είναι η διαφορά; H διαφορά είναι ότι οι αγώνες θα γινόντουσαν σίγουρα, ενώ η μεγάλη αύξηση των πελατών δεν είναι - ήταν κάτι σίγουρο!!
Καμία μα καμία επιχείρηση στον κόσμο δεν προσλαμβάνει προσωπικό με σκοπό να καλύψει μελλοντικές και αβέβαιες ανάγκες. Νομίζω ότι δεν πρέπει να είναι κανένας οικονομολόγος για να το καταλάβει αυτό. Ας πούμε ότι έπαιρναν κόσμο και μετά δεν τον χρειαζόντουσαν, τι θα έκαναν; Θα έπρεπε να τους απολύσουν δημιουργώντας πολύ κακή εικόνα στην αγορά ( θα έλεγαν όλοι γιατί απολύουν κόσμο), ακόμη και πιθανή πτώση της μετοχής τους. Εντάξει ρε παιδιά θέλω να πω ότι τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά. Ας περιοριστούμε και συμφωνούμε νομίζω όλοι σε αυτό, ότι η υποστήριξή τους είναι προβληματική και πρέπει να λύσουν το πρόβλημα το συντομότερο δυνατό και μην λέει ο καθένας τι πρέπει να κάνει η εταιρεία, πρόβλημά τους...;)

amermi
08-10-07, 22:55
Eγω ενα πραγμα εχω να σου πω. Το cc ειναι η εικονα της επιχειρησης προς τα εξω...
Κατι το οποιο προφανως δεν καταλαβαινεις, αφου αν το καταλαβαινες, δε θα εγραφες τα παραπανω...

Εσύ δηλαδή τι κατάλαβες από αυτά που έγραψα; Ότι θεωρώ το cc τους καλό; Αυτό κατάλαβες; Ο.Κ. πάω πάσο!!

geokok234
09-10-07, 00:00
σημερα καλεσα 8,30 στο cc kai μετα απο 20 λεπτα βαρεθηκα και τοκλεισα . Dεν βλεπω καμια διαφορα απο τον οτε κριμα
οσο για την υπομονη που ζητα ο φιλος ποιο πανω ενα εχω να πω
μια σοβαρη ιδιωτικη εταιρια σεβεται τους πελατες και παντα προνοει για την καλητερη εξυπηρετηση τους
πρεπει παντα να εχει σχεδιο
δεν ξεκινας και λες αμα και εφοσον εχουμε αυξηση της πελατειας μας και βλεποντας και κανοντας
δεν ειναι επαγελματισμος αυτος παρα κακα παραδειγματα προχειροτητας
προσωπικα πιστευω οτι σε λιγο καιρο θα ψαχνουμε την καθε καινουργια εταιρια που θα εμφανιζεται και που θα εχει τον λιγοτερο κοσμο ετσι ωστε να απολαμβανουμε καλητερη τεχνικη υποστηριξη και καλητερη ποιοτητα γραμμης adsl

Aris86
09-10-07, 18:42
Το ανεκδοτο που εχουν στην σελιδα τεχνικης υποστηριξης είναι όμως πολυ καλο

Τμήμα Τεχνικής Υποστήριξης Υπηρεσιών Internet

Το Τμήμα Τεχνικής Υποστήριξης Υπηρεσιών Internet, με την πολυετή εμπειρία του στην υποστήριξη πελατών, καταφέρνει ασταμάτητα, 24 ώρες την ημέρα, 365 ημέρες το χρόνο, να ανταποκρίνεται άμεσα και αποτελεσματικά στις ανάγκες των πελατών του.

Valandil
09-10-07, 18:50
Όντως το τεχνικό τους τμήμα είναι σκέτη απελπισία.Χτες μετά από προσπάθεια μου για επικοινωνία με την ΤΥ για περίπου 4-5 ώρες ανά τακτά χρονικά διαστήματα,όταν είδα πως δεν μπορώ πλέον να εξυπηρετηθώ ήμουν έτοιμος να κάνω αίτηση για Conn-X.Τουλάχιστον εκεί το σηκώνουν αμέσως.

grigsgr
09-10-07, 21:13
παιδιά εδώ πρέπει να σημειώσω πως Η ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ πελατών της 4νετ απο το τηλέφωνο έχει βελτιωθεί κατά πάρα πολύ. αναμονή προς το παρόν ΜΟΛΙΣ 5 λεπτά πλέον.
και λογικά όσο θα περνάει ο καιρός θα επανέλθει στα κανονικά επίπεδα.
άντε με το καλό.

kanenas3
09-10-07, 21:25
παιδιά εδώ πρέπει να σημειώσω πως Η ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ πελατών της 4νετ απο το τηλέφωνο έχει βελτιωθεί κατά πάρα πολύ. αναμονή προς το παρόν ΜΟΛΙΣ 5 λεπτά πλέον.
και λογικά όσο θα περνάει ο καιρός θα επανέλθει στα κανονικά επίπεδα.
άντε με το καλό.

Μάλλον 5 ημερών θέλεις να πεις γιατί τόσο πάει από την πρώτη και τελευταία φορά που κατάφερα να πιάσω γραμμή. Δοκιμάζω πάνω από 30 φορές την ημέρα σε τυχαίες φάσεις. Ίσως να είμαι πολύ γκαντέμης αλλά ακόμα και όταν ξύπνησα κατά λάθος Κυριακή 7 το πρωί και είπα άντε να δοκιμάσω τώρα...μιλούσεεεεε :worthy:

grigsgr
09-10-07, 21:38
εγώ πάντως ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ που καλώ στη 4νετ βγάζω γραμμή μέσα στα επόμενα 5 λεπτά.
λες να είσαι τόσο άτυχος;
μιλάμε όμως κυριολεκτικά 5 λεπτά.

kanenas3
09-10-07, 21:42
Θα με τρελάνεις;;;; Δοκίμασε τώρα και πόσταρε!

grigsgr
09-10-07, 21:47
ε οχι. τώρα είμαι άτυχος. δεν βγάζω γραμμή καν για να μπώ στην αναμονή.
τέλος πάντων. όσες φορές εγώ τη χρειάστηκα εξυπηρετήθηκα άμεσα.

Docoptik
09-10-07, 21:51
εγώ πάντως ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ που καλώ στη 4νετ βγάζω γραμμή μέσα στα επόμενα 5 λεπτά.
λες να είσαι τόσο άτυχος;
μιλάμε όμως κυριολεκτικά 5 λεπτά.

Φιλαράκι δεν λέω ότι μας δουλεύεις, αλλά αν όντως είναι αλήθεια τρέχα όπως είσαι σε κανένα πρακτορείο ΟΠΑΠ και γράψε Τζόκερ. Θα σου κάτσει....;)

karavagos
09-10-07, 22:47
ε οχι. τώρα είμαι άτυχος. δεν βγάζω γραμμή καν για να μπώ στην αναμονή.
τέλος πάντων. όσες φορές εγώ τη χρειάστηκα εξυπηρετήθηκα άμεσα.

Από εδώ μπορείς να καταλάβεις ότι όλοι αυτοί που δεν βγάζουν γραμμή, δεν την χρειάζονται στην πραγματικότητα. Απλά παίρνουν τηλέφωνο για να δουν αν βγαίνει η γραμμή. :p

grigsgr
09-10-07, 23:51
Από εδώ μπορείς να καταλάβεις ότι όλοι αυτοί που δεν βγάζουν γραμμή, δεν την χρειάζονται στην πραγματικότητα. Απλά παίρνουν τηλέφωνο για να δουν αν βγαίνει η γραμμή. :p

Να'σαι καλά ρε karavagο, με έκανες και γέλασα.
:p

Docoptik
10-10-07, 01:05
Εγώ λέω να ανοίξουμε post και να βάζουμε στοιχήματα ποιός θα πιάσει πιο γρήγορα γραμμή.:p:p
Δεν εννοώ να μπει στην αναμονή, αλλά μέχρι να του απαντήσουν (το χοντραίνω,ε?).

jded
10-10-07, 01:15
Μα καλά συγκρίνεις την 4νετ με την διαδικασία και τις εταιρείες που ασχολήθηκαν με τους Ολυμπιακούς αγώνες; Και ξέρεις ποια είναι η διαφορά; H διαφορά είναι ότι οι αγώνες θα γινόντουσαν σίγουρα, ενώ η μεγάλη αύξηση των πελατών δεν είναι - ήταν κάτι σίγουρο!!
Για εξυπηρέτηση πελατών μιλάω κι εγώ και όχι για καμιά κατασκευαστική. Και να διευκρινήσω επειδή σου φαίνεται περίεργο, ΔΕΝ ΕΙΧΑΜΕ ΣΙΓΟΥΡΗ ΤΗΝ ΑΥΞΗΣΗ ΠΕΛΑΤΩΝ. Απλά θα ήταν η φυσιολογική εξέλιξη. Όπως φυσιολογική εξέλιξη ήταν και η αύξηση των πελατών της 4νετ.



Καμία μα καμία επιχείρηση στον κόσμο δεν προσλαμβάνει προσωπικό με σκοπό να καλύψει μελλοντικές και αβέβαιες ανάγκες. Νομίζω ότι δεν πρέπει να είναι κανένας οικονομολόγος για να το καταλάβει αυτό. Ας πούμε ότι έπαιρναν κόσμο και μετά δεν τον χρειαζόντουσαν, τι θα έκαναν; Θα έπρεπε να τους απολύσουν δημιουργώντας πολύ κακή εικόνα στην αγορά ( θα έλεγαν όλοι γιατί απολύουν κόσμο), ακόμη και πιθανή πτώση της μετοχής τους.

Σου ανέφερα παραπάνω κάποια επιχείρηση. Δεν είναι και τόσο δύσκολο. Όπως έχω ξανα-αναφέρει το brand name δε μπαίνει σε κίνδυνο για κανένα λόγο. Επίσης για το κόσμο που λες είπα και τις λύσεις. 2μηνες ή 3μήνες συμβάσεις και αργότερα κρατάει όσους χρειάζονται (άσε που όλους θα τους κράταγε και πάλι δε θα έφταναν).

Και τέλος πάντων εγώ αναφέρω παράδειγμα που έχω ζήσει. Αυτοί ήταν υποχρεωμένοι να βρουν λύση πριν καταντήσουν...

Lagman
10-10-07, 09:53
Έχω κάνει άπειρα τηλέφωνα στην forthnet , τον Αύγουστο έπαθα σοκ 5λεπτα χρόνος αναμονής!! είχα χαρεί νομίζοντας ότι κάτι κάνανε με το cc και βελτιώθηκε αλλά δυστυχώς κατάλαβα οτι με το που επέστρεψε ο κόσμος από άδειες πάλι τα ίδια μέσος χρόνος αναμονής 20 με 30 λεπτά(Αν πιάσεις γραμμή )!! Μου έχει τύχει άπειρες φορές να καλέσω και να μην μπορώ να βγάλω γραμμή.
Μάλιστα έχω αναφέρει σε άλλο μου postμια συγκεκριμένη ημερομηνία που είχα πρόβλημα το 801 100 9000 δεν απάνταγε ούτε στις 1 ούτε στις 4 τα ξημερώματα. ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ.

24 ωρη ΤΥ ; χα χαχα γέλασα το άλλο με την ontelecomsτο ξέρετε ;

Έχω την εντύπωση ότι η κατάσταση όσο πάει και χειροτερεύει, τι πρέπει να κάνουμε δηλαδή ; μάλλον πρέπει να παίρνουμε στις πωλήσεις που απαντάνε αμέσως και να κόβουν το λαιμό τους να εξυπηρετήσουν τον κόσμο:evil:!!!! δεν έχουν όλοι ατελείωτες :angryr:ώρες να περιμένουν :wall:στο τηλέφωνο ποτέ θα απαντήσει κάποιος η ποτέ θα πιάσει γραμμή . ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ. ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ. ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ.

gibrakis
10-10-07, 10:03
Η Forthnet εχει η γινει η χειροτερη εταιρια του χωρου. Καθυστερηση στις γραμμες καθυστερηση στο call center . Συνεχεια λενε ψεμματα οτι βαζουν δικτυο ενω δεν το σκοπευουν( Στην Πετουπολη που μενω εχουν μετακινησει την ημερομηνια απο 20 Αυγουστου στις 24 οκτωβριου) και ακομα δεν εχουν στησει τιποτα. Εμενα μου χρωστανε λεφτα αφου τους πληρωσα και παροχη δεν ειδα ποτε. Ενα εχω να πω ΜΑΚΡΙΑ!!! χιλιες φορες ΟΤΕ και το κεφαλι σου ησυχο.

Lagman
11-10-07, 18:14
παλι τα ιδια δεν εχω τηλεφωνο και το κεντρο τους εχει προβλημα... ποια κατανοηση ; πως να δηλωσω βλαβη οταν δεν εχω τηλεφωνο ;;;

ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ

Hardil
11-10-07, 22:45
Ρε παιδιά

μην ξεχνάτε ότι για να μπορέσουν οι γραμμές των εταιρειών αυτών να καλύψουν τις ανάγκες σε τηλεφωνική υποστήριξη χρειάζεται να εκπαιδεύσουν κόσμο. Σε αντίθετη περίπτωση ο κάθε ένας θα έλεγε ότι του κατέβαινε. (Κάτι που προφανώς είδαμε όλοι στην αρχή που άρχισαν οι εναλλακτικοί να παρέχουν υπηρεσίες Full όπου για να μπορέσουν να ανταποκριθούν στην ζήτηση έπαιρναν αβέρτα κόσμο).
Εκτός αυτού, το θέμα δεν είναι να προσλάβουν κόσμο, αλλά να τους μένει και ο κόσμος. Γνωρίζω άτομο που δούλευε σε cc εναλλακτικού και μου έλεγε ότι έρχονται συνέχεια κύματα νεων ατόμων οι οποίοι παραιτούνταν σε λίγες μέρες επειδή δεν άντεχαν τον όγκο των τηλεφωνημάτων και το ασταμάτητο βρίσημο από τους πελάτες - και για θέματα που δεν ήταν δική τους ευθύνη.

Οπότε μήπως η ευθήνη βαραίνει λίγο και εμάς τους πελάτες;;;;

Πάντως οφείλουμε να παραδεκτούμε ότι τα πράγματα έχουν βελτιωθεί λίγο. Απο μέσο όρο αναμονής 40 και βάλε λεπτών πλέον είμαστε στα 20.

Ως αναφορά τις βλάβες συμφωνώ ότι πώς μπορείς να δηλώσεις βλάβη όταν δεν έχεις τηλέφωνο;
Πέρυσι λογω βλάβης ΟΤΕ έμεινα χωρίς τηλέφωνο σχεδόν όλο το καλοκαίρι (για το οποίο πλήρωσα και πάγιο) Και φυσικά το κλασικό: Έχει ενημερωθεί το τεχνικό τμήμα και θα σας καλέσουν οι ίδιοι εάν δεν μπορέσουν να το διορθώσουν από το κέντρο.....


Και κάτι άσχετο: Σκέφτομαι να βάλω Full 4net 2Play. Αξίζει;;;;
Το τηλέφωνο τί λέει από ποιότητα; Υπάρχουν νούμερα που δεν θα μπορώ να καλέσω; Κάποια 801, 800, 4ψήφια κλπ; Και το ίντερνετ τι λέει; Ισχύουν οι ταχύτητες που λέ; ( όχι ότι περιμένω να πιάσω 24 αλλά έστω πάνω από 15)

Lagman
12-10-07, 12:29
Θα συμφωνήσω μαζί σου στο Οπότε μήπως η εύθηνη βαραίνει λίγο και εμάς τους πελάτες;;;;

Όσον αφορά το θέμα ‘‘να τους μένει και κόσμος’’ φήμες λένε ότι οι συνθήκες εργασίας είναι απαράδεκτες, εάν ήταν και αυτοί από την πλευρά τους εντάξει θα έμενε ο κόσμος , είμαι σχεδόν σίγουρος ότι η Forthnet δεν είναι εντάξει σε αυτά τα θέματα ... να φανταστείς είναι η μοναδική εταιρία που δεν δίνει δωρεάν Internet στους υπάλληλους της !!! Γιατί στην Forthnet όποτε είναι να κάνουν εργασίες τις κάνουν ώρες που δουλεύει ο κόσμος ; γιατί ο οτε τις κάνει τις ώρες που κοιμάται ο κόσμος ; Πληρώνει καλά αλλά λίγο ;

Ξεφεύγουμε από το θέμα μας . Για άλλη μια φορά να πω ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ

jded
12-10-07, 13:00
Οπότε μήπως η ευθήνη βαραίνει λίγο και εμάς τους πελάτες;;;;

Ε ναι μας βαρύνει επειδή ...υπάρχουμε!

andreasp
12-10-07, 14:31
Ενα θα πώ.
Δεν έχουν τσίπα επάνω τους!
Δεν περίμενα ποτέ την Forthnet να έχει γίνει πιο ξεφτιλισμένη εταιρία στην πιάτσα!

insider
12-10-07, 23:55
Eγω ενα πραγμα εχω να σου πω. Το cc ειναι η εικονα της επιχειρησης προς τα εξω...


Για αυτό το λόγο φτιάξαν και τα καταστήματα.
Το cc δεν είναι μόνο τηλέφωνο...είναι και προσωπική επαφή με το πελάτη..γιατί από το τηλέφωνο (και να πιάσεις γραμμή!) δεν υπάρχει προσωπική επαφή...

Lagman
18-10-07, 18:28
διαβαστε την συνεντευξη θα γελασετε πραγματικα

παραθετω ενα αποσπασμα

# . Η αναμονή φτάνει το πολύ στα 7-8 λεπτά.

# Από πότε είναι 7-8 λεπτά;

Γ.Κ.: Πάντα! Δεν το αφήνουμε να το ξεπεράσει.

# Είμαι συνδρομητής σας από την εποχή της dial-up. Σήμερα είναι minimum 10 λεπτά!

Γ.Κ.: Είναι αίσθηση ή είναι καταμετρημένο;

# Τόσο δείχνει ο χρονομετρητής του τηλεφώνου μου!

Γ.Κ.: Σε ό,τι αφορά στο τι θα κάνουμε για να βελτιώσουμε την παροχή βοήθειας, διαρκώς προσλαμβάνουμε προσωπικό, διαρκώς κάνουμε επενδύσεις...


http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=138797

Jazzer
18-10-07, 18:38
Περί αναμονής, παλιό αλλά καλό !:p
http://www.youtube.com/watch?v=H_tH8cTioUo

Lagman
24-10-07, 21:38
διαβαστε την συνεντευξη της Hol ...


Με 22 λεπτά στην αναμονή;

Αυτά τα 22 λεπτά στην αναμονή εμείς τα ανακοινώνουμε. Ενώ οι άλλοι πάροχοι που τα έχουν δεν τα ανακοινώνουν


http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=141170

ardi21
24-10-07, 21:48
Κατηγορούμε την forthnet για κακή ποιότητα υπηρεσιών. Δεν έχουμε σκεφτεί όμως ένα πράμα. Η forthnet ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΛΕΦΤΑ! Τα τελευταία χρόνια παρουσιάζει συνεχώς ζημιές. Η μοναδική εταιρία νομίζω που τα πηγαίνει τόσο άσχημα οικονομικά...

Παρουσιαζει ζημιες λογω των μεγαλων επενδυσεων που κανει (οπως οφειλει καθε μεγαλη εταιρεια που θελει να επιζησει). Τα χρηματα αυτα -λογικα- θα τα παρει πισω και με το παραπανω. Μην σε ξεγελανε η "ζημιες" που ανακοινωνει.

Βεβαια το θεμα με την αθλιο τηλεφωνικο κεντρο φυσικα και ισχυει ..

Lagman
05-11-07, 09:43
Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος γιατί από τις 7 το πρωί παίρνω τηλέφωνο στο 8011009000 και εκεί που ακούω την μουσική της αναμονής νεκρώνει το τηλέφωνο ; δοκίμασα αρκετές φορές και περίμενα αρκετή ώρα .

Τι συμβαίνει ;;;

24ωρη Τεχνική υποστήριξη ; το άλλο το ανέκδοτο με τον οτε το ξέρετε ; Για άλλη μια φορά αποδεικνύεται ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ η φορθνετ

hel
05-11-07, 14:18
Εγώ έπιασα κανονικά σήμερα. Συνήθως περιμένω 10-15 λεπτά μεσημέρια και απογεύματα αλλά άμα πάρω πρωί πολύ λιγότερο.

dancerman
05-11-07, 14:20
σημερα σε λιγοτερο απο 5λεπτα ειχα εξυπηρετηθει.

kanenas3
05-11-07, 15:12
Όντως σήμερα κάτι πρέπει να έγινε γιατί δεν είχε καν αναμονή. Το σηκώσανε με τη μια!!! Ή που βάλανε κόσμο στο κέντρο ή που βαρέθηκε να τους καλεί ο κόσμος :p

Lagman
05-11-07, 15:31
σημερα σε λιγοτερο απο 5λεπτα ειχα εξυπηρετηθει.

Μέσα σε 5 λεπτά σε εξυπηρέτησαν ; γιατί σου πήρε τόσο λίγο ; μήπως ρώτησες τον αριθμό ΕΠΑΚ της Forthnetκαι πήρε τόσο λίγο ;



Τι να πω τόσο άτυχος είμαι ;

Τώρα πήρα στα 4.30λεπτα απάντησε με μια κοπέλα και με σύνδεσε με τεχνικό στα 11.45
Ζητούμε συγνώμη για την καθυστέρηση, αυτή την στιγμή όλες οι γραμμές του τηλεφωνικού μας κέντρου είναι κατειλημμένες βρίσκεστε σε γραμμή προτεραιότητας



Σε 5 λεπτά αποκλείεται να εξυπηρετηθείς από τεχνικό για σοβαρό πρόβλημα , τουλάχιστον εμένα που έχω πάρει άπειρες φορές (άπειρα τα προβλήματα) δεν έχει τύχει να με εξυπηρετήσουν τόσο γρήγορα μόνο τον Αύγουστο που έλειπαν όλοι σε άδεια .

Αυτό όμως που έχω παρατηρήσει είναι ότι, στις 12 υποτίθεται ότι δεν έχει και τόση πολύ δουλεία το cc η καλύτερα στις 3 τα ξημερώματα… αλλά θα μου πείτε εάν προσλαμβάνεσαι και δεν σου παρέχουν εκπαίδευση και σε βάζουν να εξυπηρετήσεις κόσμο άμεσα και με χάλια περιβάλλον εργασίας το ποιο πιθανό είναι να μην σήκωνα και εγώ τηλεφωνά!
Εύχομαι με τα καταστήματα που ανοίγει η Forthnetνα μοιραστεί ο φόρτος εργασίας στο CC.

dancerman
05-11-07, 16:11
Εγω τηλεφωνησα στο 8011008000 οχι στην τεχνικη εξυπηρετηση,Ρωτησα ποτε θα μου ερθει ο εξοπλισμος.

Lagman
05-11-07, 16:23
Α για αυτό εξυπηρετήθηκες τόσο γρήγορα, σε τέτοιου τύπου ερωτήσεις απαντάνε γρήγορα, αν όμως έχεις σοβαρό τεχνικό πρόβλημα και πρέπει να επικοινωνήσεις με άλλη ‘’βαθμίδα’’ καθυστερεί ποιο πολύ , αν διαβάσεις την συνέντευξη της Forthnet αναφέρετε σε ‘’φιλτραρισμα’’ .

nmavro73
05-11-07, 16:39
Μόλις μίλησα με την εξυπηρέτηση πελατών, μέσα σε λιγότερο από 5 λεπτά αναμονής

@ ADSLgr.com All rights reserved.