PDA

Επιστροφή στο Forum : ΜΗΝΥΜΑ ΣΤΗΝ OΝ …



Σελίδες : [1] 2

blackrose
05-10-07, 21:43
Αγαπητή ΟΝ σταμάτα να πεζής με τα νεύρα κε τι νοημοσύνη τον συνδρομητών ..προσπαθώντας να καλύψεις ένα ετοιμόρροπο δίκτυο η μάλλον προβληματικό ..βγήκες στην αγορά πρόωρα χωρίς να έχεις ετοιμαστεί σε πολλούς τομείς …εδώ και μίνες κάνετε κάτι το πολλή εξοργιστικό με την άθλια εξυπηρέτηση πελατών που έχετε ..όποτε πέφτει το δίκτυο σας παίρναμε τηλέφωνο βάζατε τους τηλεφωνητές να λένε :<<κάνουμε αναβάθμιση δικτύου>> αιδώ κε μήνες κάνετε αναβάθμιση και χαΐρι δεν είδαμε …και τελικά μετά από μια βδομάδα βρήκατε την βλάβη που είχα…ξαφνικά τελικά δεν κάνατε αναβάθμιση δικτύου??…ξανά πάλη βλάβη και ξανά …και πάλι το ίδιο κάνουμε αναβάθμιση τελικά πόσους μήνες κύριοι κάνετε αναβάθμιση ι? τελικά εδώ και ένα μήνα ,,,πέφτει συνέχεια το δίκτυο και λέτε πάλι το ίδιο {κάνουμε αναβάθμιση}
Και πάλι τιν προηγούμενη εβδομάδα …παίρνεται τηλέφωνο …πάλη τα ίδια αναβάθμιση…. Κε ξανά και ξανά και ξανά …….εχτές πέφτει το δίκτυο και μόλις έπεσε **αναβάθμιση** κε κλίνετε το τηλέφωνο …..ΝΤΡΟΠΗ ΣΑΣ ΑΥΤΟ ΕΧΩ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ …ΑΝΙΚΑΝΟΙ ΕΞΙ ΜΙΝΕΣ ΝΑ ΦΤΙΑΞΕΤΕ Ι ΝΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΕΤΕ ΕΝΑ ΑΣΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ..ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΝΤΡΟΠΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΘΛΙΑ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΕΙ ΠΕΛΑΤΩΝ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΧΟΝΤΡΟ ΕΜΠΑΙΓΜΟ ΠΟΥ ΜΑΣ ΚΑΝΕΤΕ …ΑΛΑ ΣΤΕΛΝΕΤΕ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥΣ …….
ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΤΟΜΑ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΥΓΕΙΑΣ !!!!!
Η ΥΠΟΜΟΝΗ ΜΟΥ ΕΞΑΝΤΛΕΙΤΑΙ.
ΤΕΛΙΚΑ ΑΚΟΜΑ ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΚΑΜΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΣΤΗΝ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ………
:worthy::nono::rtfm::closed:

Takerman
05-10-07, 22:32
Αγαπητή ΟΝ σταμάτα να πεζής με τα νεύρα κε τι νοημοσύνη τον συνδρομητών ..προσπαθώντας να καλύψεις ένα ετοιμόρροπο δίκτυο η μάλλον προβληματικό ..βγήκες στην αγορά πρόωρα χωρίς να έχεις ετοιμαστεί σε πολλούς τομείς …εδώ και μίνες κάνετε κάτι το πολλή εξοργιστικό με την άθλια εξυπηρέτηση πελατών που έχετε ..όποτε πέφτει το δίκτυο σας παίρναμε τηλέφωνο βάζατε τους τηλεφωνητές να λένε :<<κάνουμε αναβάθμιση δικτύου>> αιδώ κε μήνες κάνετε αναβάθμιση και χαΐρι δεν είδαμε …και τελικά μετά από μια βδομάδα βρήκατε την βλάβη που είχα…ξαφνικά τελικά δεν κάνατε αναβάθμιση δικτύου??…ξανά πάλη βλάβη και ξανά …και πάλι το ίδιο κάνουμε αναβάθμιση τελικά πόσους μήνες κύριοι κάνετε αναβάθμιση ι? τελικά εδώ και ένα μήνα ,,,πέφτει συνέχεια το δίκτυο και λέτε πάλι το ίδιο {κάνουμε αναβάθμιση}
Και πάλι τιν προηγούμενη εβδομάδα …παίρνεται τηλέφωνο …πάλη τα ίδια αναβάθμιση…. Κε ξανά και ξανά και ξανά …….εχτές πέφτει το δίκτυο και μόλις έπεσε **αναβάθμιση** κε κλίνετε το τηλέφωνο …..ΝΤΡΟΠΗ ΣΑΣ ΑΥΤΟ ΕΧΩ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ …ΑΝΙΚΑΝΟΙ ΕΞΙ ΜΙΝΕΣ ΝΑ ΦΤΙΑΞΕΤΕ Ι ΝΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΕΤΕ ΕΝΑ ΑΣΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ..ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΝΤΡΟΠΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΘΛΙΑ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΕΙ ΠΕΛΑΤΩΝ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΧΟΝΤΡΟ ΕΜΠΑΙΓΜΟ ΠΟΥ ΜΑΣ ΚΑΝΕΤΕ …ΑΛΑ ΣΤΕΛΝΕΤΕ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥΣ …….
ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΤΟΜΑ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΥΓΕΙΑΣ !!!!!
Η ΥΠΟΜΟΝΗ ΜΟΥ ΕΞΑΝΤΛΕΙΤΑΙ.
ΤΕΛΙΚΑ ΑΚΟΜΑ ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΚΑΜΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΣΤΗΝ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ………
:worthy::nono::rtfm::closed:

Εχεις δίκιο.
Η εντύπωση που σου δίνει αυτή η εταιρία είναι οτι όλα γίνονται στο πόδι. Διαφημίζουν εδω και μέρες για τα 16 Μbit. Tις εργασίες που κάνουν τώρα δε μπορούσαν να τις κάνουν μέσα στο Σεπτέμβρη και να βγάλουν το πακέτο τους στην 1η Οκτώβρη? Έχουν κατά τη γνώμη μου το καλύτερο πακέτο στην αγορά αυτή τη στιγμή και βγάζουν μόνοι τους τα μάτια τους. Με τόσες πατατιές που έχουν κάνει μέχρι τώρα όφειλαν να έχουν αρχίσει να έχουν μια συνέπεια πλέον για να βουλώσουν στόματα και να βελτιώσουν την εικόνα της εταιρίας. Δε χάθηκε ο κόσμος με το να μείνουμε άλλος με τα 10, άλλος με τα 8, με τα 6Mbit για λίγες μέρες ακόμη αλλά είναι η κοροϊδία που μένει.
Είδα σε άλλο νήμα ένα ανάλογο σχόλιο με το δικό μου και του την πέσανε αυτουνού που το έγραψε με διάφορες δικαιολογίες του τύπου "που ήμασταν πρώτα με τον ΟΤΕ, είχαμε και χθές 10 Mbit" και διάφορα τέτοια. Εντάξει ρε παιδιά, δεν είμαστε και τίποτα ιθαγενείς μαο μαο που θα μας δώσουν 10 χάντρες και θα κάτσουμε να μας γ@..ουν κι ολας. Ελεος δηλαδή αν ζητάμε τα αυτονόητα.

intech
05-10-07, 23:11
Αγαπητέ blackrose
καταλαβα την αγανάκτηση σου και εχεις απόλυτο δίκιιο.
Αν ομως σου περιγράψω τι εγινε στην Metz, και σε τοσα αλλα σημεία, θα καταλάβεις οτι πρέπει να βρεθεί ενας τρόπος να αντιδράσουμε συλλογικά και πανευρωπαικά.

blackrose
06-10-07, 00:59
Παιδία δεν αντέχω άλλο σας το περιγράφω συνοπτικά …είναι προκλητικά εξοργιστικοί η αντιμετώπιση που έχεις ..σε όλους τους τομής ούτε σήμερα δεν πιάνο ταχύτητες αναμενόμενες …,με αυτό που πουλάνε και ιποτι8ετε πληρώνεις …είναι δυνατόν σε μια εταιρία να μην μπορείς να επικοινωνήσεις με κανέναν και να σε δουλεύουν έτσι? …τέλος πάντων δεν ξέρω ειλικρινά ….ανάθεμα την ώρα που συνεργάσθηκα μαζί σας(ΟΝ) …και ιδικά το τηλέφωνο ώρες ώρες παιδία ….ας κάνουμε κάτι …σας παρακαλώ ..
Είναι ατομα που είναι μέσα ώρες στο σπίτι τους και ειδικά με προβλήματα υγείας που το ιντερνετ εινε ι μόνη παρέα .

Και να σας πω κάτι είμαι εξη μήνες έτσι…..το καταλάβατε ?ΕΞΗ ΜΗΝΕΣ !!! πως να μην σπάσουν τα νεύρα μου !!και ιδικά όταν σε κοροϊδεύουν …και όποτε πλέον πέσει το δίχτυο το περνούν χαμπάρι κε λένε κατειλημμένες γραμμές πάρτε αργότερα …αν πατήσεις πως θέλεις να κάνης καινούρια γραμμή κατευθείαν απαντάνε!! Δεν ντρεπόμαστε λιγάκι !!

sanidas
06-10-07, 01:26
Χωρις να το θελω θα μπω στο ρολο του δικηγορου του διαβολου... Οι προσφερομενες υπηρεσιες δυστυχως δεν εξαρτωνται απο τον καθε provider μονο... αλλα και απο την προσβαση του καθε provider στο δημοσιο δικτυο... την ποιοτητα του δικτυου απο το εκαστοτε σπιτι στο dslam αλλα και απο την καλοδιωση του εκαστοτε σπιτιου... (π.χ. στην κεντρικη τηλεφωνικη μπριζα του σπιτιου μου κανενα απο τα 2 modem που εχω δεν συνχρωνιζει πανω απο 6mbit ενω στην μπριζα στο δωματιο μου συνχρονιζουν κανονικοτατα στα 12mbit). Μιας λοιπον και δεν υπαρχει καποιο συγκεκριμενο προβλημα το οποιο αντιμετοπιζουν ολοι οι χρηστες γενικα... αλλα ουτε και στο συγκεκριμενο dslam... μιλαμε για μεμονομενο προβλημα καπου μεσα στον προαναφερθεντα "λαβυρινθο" πραγμα που κανει την ευρεση του αδυνατη αν το προβλημα δεν εχει να κανει με το δικτυο του provider... Το μονο που δεν μπορω να δικαιολογησω ειναι τα γενικα αθλια cc τα οποια ειναι τριτες εταιριες τις περισσοτερες φορες... ας κρατησουμε ομως στο μυαλο μας οτι οι περισσοτεροι δεν εχουν ουτε καν βασικες γνωσεις απο αυτους που καλουν στα εκαστοτε cc οποτε το να σπαταλουνται εργατοωρες στο να απαντανε παντα υπευθυνοι τεχνικοι σε ολα τα τηλεφωνηματα μπορει να ελυνε το προβλημα 2-3 ατομων αλλα αλλοι τομεις που αφορυν το συνολο των χρηστων θα μεναν πολυ πισω...

Φιλικα...

Υ.Γ. : Ας μην ξεχναμε επισης οτι μιλαμε για την πρωτη και μοναδικη εταιρια που εισακουσε/υπεκυψε (οπως το βλεπει κανεις) στης απαιτησεις των χρηστων της... δειχνωντας οτι δεν μας εχει τελειος γραμμενους.

blackrose
06-10-07, 01:48
Έχω Βάλη καινούρια καλώδια από το κατανεμετι μέχρι εμένα ,,,,και το κουτή κάτω στην πολυκατοικία …επίσης έχω καλές ένδειξης ,,το έχω ψάξει πολλή καλά αν είναι θέμα υποδομής δικιάς μου έχω πληρώσει 200 εύρο σε ηλεκτρολόγους …
Επίσης ξέρω πως όταν μια εταιρία βγαίνει στην αγορά δεσμεύεται να παρέχει τα στοιχειώδη που διαφημίζει ,
Ότι και να κάνη το αποτέλεσμα είναι αυτό που μετράει ..και οι λογαριασμοί που εισπράττει από συνδρομητές ,…μην τρελαθούμε δεν ζητάμε ελεημοσύνη

GnF
06-10-07, 01:53
Υ.Γ. : Ας μην ξεχναμε επισης οτι μιλαμε για την πρωτη και μοναδικη εταιρια που εισακουσε/υπεκυψε (οπως το βλεπει κανεις) στης απαιτησεις των χρηστων της... δειχνωντας οτι δεν μας εχει τελειος γραμμενους.

Ας μην ξεχνάς ότι εκεί που έλεγε δεν υπάρχει περίπτωση να γίνουν αυτά (βλέπεις δεν ήταν εφικτά), είδε κάτι χιλιάρικα καταργήσεις, διακοπές συμβολέων και να μην ακούει το τηλέφωνο να χτυπάει για καινούργιες γραμμές.
Ξαφνικά όλα έγιναν εφικτά. Όλα εγιναν.....

Μην λέμε λοιπόν ότι είναι η πρώτη εταιρία που μας άκουσε. Ας πούμε καλύτερα ότι είναι άλλη μία εταιρία που ζορίστηκε τόσο ώστε να αναιρέσει ότι είχε πεί προφορικώς και γραπτώς.
Πήρε φωτιά ο κόλος τους? Η είπαν οι κακόμοιροι συνδρωμητές που μας πληρώνουν ζεστό χρήμα? (μπορείς κάλιστα να απαντήσεις εσύ σε αυτό. Αν συνεχίζεις να λές ότι μας άκουσαν μπορείς ξανά να κοιτάξεις ψηλά. Η θεία φώτηση έρχεται σε άκουσαν κιάλλοι).

Όπως είπα η αρνητική διαφήμηση είναι το μεγαλύτερο όπλο μας.

Αναγκάστηκαν δεν έγιναν ξαφνικά καλοί.

blackrose
06-10-07, 01:57
Δεν θα λύσω εγώ το πρόβλημα το λειτουργικό με τις εργατο ώρες τους ..αν είναι δυνατόν !!Η θα κάνω εγώ τον τεχνικό να μαντέψω τι φταίει ακριβός …μήπως πριν πάμε στην ον να πάμε τεχνικοί διχτύων ? ελάτε βρε παιδία …ας καταλάβουμε πια τι σημαίνει να υπάρχει τεχνική υποστήριξη και οργάνωση σε μια εταιρία που το οφείλει να το έχει !!εγώ οφείλω να πληρώνω τους λογαριασμούς ..κε η υποδομή η τεχνική από κάτω μέχρι το σπίτι μου να είναι εντάξει ώστε να μπει ο παροχος …αλά όχι να ψάχνω εγώ για τον παροχο ..
Και επίσης είναι παρά πολλή που έχουνε το ίδιο πρόβλημα απλά πεδία έχουνε βαρεθεί και έχουν κάνη αίτηση για άλλον παροχο …και κάνουνε απλά υπομονή.

Και επίσης είναι δυνατόν να παίρνεις την ριμαδα εξυπηρέτηση πελατών και να τους ρωτάς για το λογαριασμό σου ..και αν έχει πληρωθεί από την πιστωτική κάποιες σημαντικές λεπτομέρειες και να μην ξέουν να απαντήσουν ..και να σου λένε θα επικοινωνήσει το τμήμα ..και να σε παίρνουν να συ πουν μόνο ότι πρέπει να πληρώσεις ? είναι δυνατόν μια εταιρία κε τέτοιου είδους να μην έχεις επικοινωνία με τμήμα λογαριασμών ? λογιστήριο κατή? Για όνομα του θεού που είμαστε ? σε πια χώρα ζούμε ? αυτά ούτε ο ατέ δεν τα έκανε ….άλλαχτε αυτό το ακατονόμαστο ελεεινό cc εξυπηρέτηση θυμάτων της ον …και σταματήστε να λέτε ψέματα και να μιλάτε ειρωνικά στο τηλέφωνα πως κάνετε αναβάθμιση ..σας βάζουν να λέτε ψέματα ,,,πια αναβάθμιση ?:nono:

GnF
06-10-07, 02:34
Και επίσης είναι δυνατόν να παίρνεις την ριμαδα εξυπηρέτηση πελατών και να τους ρωτάς για το λογαριασμό σου ..και αν έχει πληρωθεί από την πιστωτική κάποιες σημαντικές λεπτομέρειες και να μην ξέουν να απαντήσουν ..και να σου λένε θα επικοινωνήσει το τμήμα ..και να σε παίρνουν να συ πουν μόνο ότι πρέπει να πληρώσεις ? είναι δυνατόν μια εταιρία κε τέτοιου είδους να μην έχεις επικοινωνία με τμήμα λογαριασμών ? λογιστήριο κατή? Για όνομα του θεού που είμαστε ? σε πια χώρα ζούμε ? αυτά ούτε ο ατέ δεν τα έκανε ….άλλαχτε αυτό το ακατονόμαστο ελεεινό cc εξυπηρέτηση θυμάτων της ον …και σταματήστε να λέτε ψέματα και να μιλάτε ειρωνικά στο τηλέφωνα πως κάνετε αναβάθμιση ..σας βάζουν να λέτε ψέματα ,,,πια αναβάθμιση ?:nono:

γιατί δεν αλλάζεις εταιρία? αν έχεις τόσα προβλήματα κάπως θα μπορείς να καταγκείλεις τη σύμβαση ή΄κάνω λάθος?

blackrose
06-10-07, 02:42
Γιατί δυστυχώς έχω και άλλα προβλήματα πλην τις Ον και είμαι τόσο κουρασμένος που σήμερα κάθισα κε ασχολήθηκα με το να γράψω αυτά ,,,συνήθως απλά τους έπαιρνα τηλέφωνα κε προσπαθούσα ευγενικά ..τώρα ούτε τηλεφωνικά μιλάς μαζί τους .επίσης έχω κάνη αίτηση σε άλλων πάροχο στην vodafone ,,,,κάτι μου λέει όμως πως θα γυρίσω στον οτε στο τέλος …όσο για τιν καταγγελία ακόμα δεν έχω πληρώσει τον λογαριασμό τον τωρινό ..σε λίγο θα τον πληρώσω κε σκέφτομαι ,.,,τι να πληρώσω.,,,,, ζητώ μια εταιρία που να μην πέφτει να έχω την στοιχειώδη υποστήριξη και έστω τι μισή ταχύτητα από αυτό που λέει…ειμαι απεγνωσμένος πια …

paixthsss
06-10-07, 02:44
Χωρις να το θελω θα μπω στο ρολο του δικηγορου του διαβολου... Οι προσφερομενες υπηρεσιες δυστυχως δεν εξαρτωνται απο τον καθε provider μονο... αλλα και απο την προσβαση του καθε provider στο δημοσιο δικτυο... την ποιοτητα του δικτυου απο το εκαστοτε σπιτι στο dslam αλλα και απο την καλοδιωση του εκαστοτε σπιτιου... (π.χ. στην κεντρικη τηλεφωνικη μπριζα του σπιτιου μου κανενα απο τα 2 modem που εχω δεν συνχρωνιζει πανω απο 6mbit ενω στην μπριζα στο δωματιο μου συνχρονιζουν κανονικοτατα στα 12mbit). Μιας λοιπον και δεν υπαρχει καποιο συγκεκριμενο προβλημα το οποιο αντιμετοπιζουν ολοι οι χρηστες γενικα... αλλα ουτε και στο συγκεκριμενο dslam... μιλαμε για μεμονομενο προβλημα καπου μεσα στον προαναφερθεντα "λαβυρινθο" πραγμα που κανει την ευρεση του αδυνατη αν το προβλημα δεν εχει να κανει με το δικτυο του provider... Το μονο που δεν μπορω να δικαιολογησω ειναι τα γενικα αθλια cc τα οποια ειναι τριτες εταιριες τις περισσοτερες φορες... ας κρατησουμε ομως στο μυαλο μας οτι οι περισσοτεροι δεν εχουν ουτε καν βασικες γνωσεις απο αυτους που καλουν στα εκαστοτε cc οποτε το να σπαταλουνται εργατοωρες στο να απαντανε παντα υπευθυνοι τεχνικοι σε ολα τα τηλεφωνηματα μπορει να ελυνε το προβλημα 2-3 ατομων αλλα αλλοι τομεις που αφορυν το συνολο των χρηστων θα μεναν πολυ πισω...

Φιλικα...

Υ.Γ. : Ας μην ξεχναμε επισης οτι μιλαμε για την πρωτη και μοναδικη εταιρια που εισακουσε/υπεκυψε (οπως το βλεπει κανεις) στης απαιτησεις των χρηστων της... δειχνωντας οτι δεν μας εχει τελειος γραμμενους.

Δίκιο έχεις ρε φίλε, αλλά κάτι πρέπει να γίνει με την εξυπηρέτηση. Δεν ξέρουν πολλά πράγματα οι τηλεφωνητές. Και χρειάζονται περισσότερο κόσμο για να εξυπηρετήσουν την κίνηση που υπάρχει. Από την εξυπηρέτηση δημιουργούν μία ανασφάλεια που πολλαπλασιάζει μαζί με κάποια προβλήματα, το να πιστεύουν ότι δεν είναι σοβαρή εταιρία και κατα συνέπεια ότι το δίκτυο είναι κακό, οπότε αυτό πολλαπλασιάζει τις γραμμές που παίρνουν στο κέντρο και δεν αφήνει ανθρώπους που έχουν πρόβλημα να πιάσουν γραμμή.

sanidas
06-10-07, 03:04
Κανεις δεν μιλησε για ελεημοσυνη... γιατι εχω την εντυπωση οτι με αντιμετωπιζεται λες και ειμαι εκπροσωπος της ON?... Τεσπα.
Φιλε GnF εχεις απολυτο δικιο σε αυτα που λες... αλλα ισως καπου εχεις χασει αυτο που ηθελα να πω. Το μονο σιγουρο ειναι οτι κανεις δεν κανει τιποτα για την ψυχη της μανας του εδω περα. Ας παρουμε ομως ενα φανταστικο σεναριο οπου υπαρχουν 3 παροχοι και εχουν ολοι χαλια παροχες και κανεις δεν εχει την ταση να βελτιωθει... απο δω θα πας, απο εκει θα πας στα ιδια χαλια θα καταληξεις... Σε αυτο το σεναριο η πιτα ειναι κομμενη πανω κατω στα 3 και ολοι* ειναι ευχαριστημενοι.

*Οι καταναλωτες φυσικα περνουν τον που*ο στο παραπανω παραδειγμα...

Και καπου εκει ερχεται ενας τεταρτος και αρχιζουν και μπερδευοντε τα πραγματα γιατι αρχιζει να δινει στον κοσμο αυτα που ζηταει για να αποκτησει πελατες φυσικα... Το κανει καθαρα για το κερδος αλλα οπως ειναι ευκολα κατανοητο οι αλλοι ακολουθουν για να μην χασουν πελατες.

Σιγουρα μπορει πολλα απο αυτα που υποσχεθηκαν να μην μπορουν να τα κανουν αμεσα αλλα πραγματικα προτιμας το πρωτο σεναριο???

Οσο για το cc συγγνωμη που το λεω αλλα ειναι υπεραρκετο για τον μεσο πελατη (τα ατομα εδω μεσα δεν αποτελουν αντιπροσωπευτικο δειγμα). Χαρακτηριστικο παραδειγμα οταν τις προαλες μετα απο μερικα παρακαλια πηγα σε φιλικο σπιτι να ελεγξω γιατι δεν δουλευε το internet ενω φισικα η εν λογο εταιρια ειχε φαει ΤΟ θαψιμο ολο αυτο το διαστημα. Το προβλημα?... Το "αχρηστο" modem απο την "αθλια" εταιρια με το "γελιο" cc δεν δεχοταν να επικοινωνησει με το pc χωρις ενα καλωδιο να το συνδεει με αυτο... Θυμοντουσαν λεει οτι τους ειχαν πει οτι το συγκεκριμενο pc ειχε ανσωματωμενη ασυρματη καρτα δικτυου (το οποιο pc παρεπιπτωντος δεν ειχε ουτε καν καρτα δυκτιου... ποσο μαλλον ασυρματη) και ετσι απαιτουσαν χωρις καμια ρυθμιση το ολο συστημα να λειτουργει απο μονο του... Το παραπανω περιστατικο εμενα μου λεει πολλα και μπορω να σου πω οτι προτιμω χιλιες φορες οι τεχνικοι της ON να πινουν ολη μερα καφε παρα να εξυπηρατουν τετιου ειδους πελατες, για αυτους οι γνωσεις των τωρινων ανθρωπων του cc ειναι υπεραρκετες.

Υ.Γ.1 : Αν αναβαθμιζαν σιωπηλα τα pings κανεις μας δεν θα το επερνε χαμπαρι... η τουλαχιστον δεν θα γινοταν τοσος σαλος... και οι πελατες θα πηγεναν στο διπλα μαγαζακι με τα διπλα μεγαμπιτια εστω και αν αυτα ηταν εικονικα και με χειροτερα pings... Συμπερασμα "Θελεστα και παθεστα" ή αλλιως "Εσεις ζητατε, η ON πραγματοποιει".
Υ.Γ.2 : Καθε φορα που τελειωνω ενα speedtest συνεχιζει να μου βγαζει το εικονιδιακι "Your global rank 90% - faster than 90% of connections" νομιζω οτι ολοι μπορουμε να το μεταφρασουμε...

original21paul
06-10-07, 03:21
αυτο πιστευω λεει πολλα και ας λεμε οτι δεν ειναι αξιοπιστο!!

GnF
06-10-07, 08:28
αυτό πιστεύω λέει πολλά και ας λέμε ότι δεν είναι αξιόπιστο!!



10Mb/s ??? σου δίνουν δηλαδή 100Mbps ? Πληρώνεις κανα μυριο και βάλε?

Τεσπα μαν. Για ένα και μόνο λόγο πιστεύω έχεις άδικο. Πληρώνω. Και αφού πληρώνω έχω κάθε δικαίωμα να απαιτώ. Μπορεί να είμαι άχρηστος, βλάκας, ηλίθιος, να έχω 3000 ακόμα πράγματα να κάνω όλη μέρα και να μην μένει χρόνος να μάθω τα κολοκουτα που ονομάζουμε υπολογιστές και το μόνο που με ενδιαφέρει είναι να κάνω τη δουλειά μου. Απλά να κάνω τη δουλειά μου.
Αφού λες ότι παρέχεις σαν εταιρία τεχνική υποστήριξη είσαι καταϋποχρεωμένος να με πας βήμα βήμα να τα κάνω όλα. Αλλιώς να το λες από την αρχή ότι δεν είσαι σε θέση να παρέχεις και να ενημερώνεις ότι σε περίπτωση προβλήματος ο πελάτης υποχρεούται να βρει τεχνικό δικτύων.

Μήπως τελικά θα ήθελαν να τους πληρώνουμε εξτρα για την τεχνική υποστίριξη? Ή μήπως μας χρεώνουν τα τηλέφωνα? Ρε μπας και τους πληρώνουμε για να τους μιλήσουμε και δεν ειναι και οκ?
Μπας και είναι εκεί για να τους παίρνουμε όταν δεν έχουμε τι καλύτερο να κάνουμε? Για ψυχανάλυση ίσως?

Έλεος. Δεν είπα να τρέχουν οι τεχνικαράδες τους για το παραμικρό. Όχι δα. Ας παρακολουθούν το δύκτιο και ας κάνουν reporto τα προβλήματα στις εταιρίες που τα αγόρασαν και ας περιμένουν το επόμενο patch να έρθει έτοιμο.
Αλλά το cc τους ρε μαν. Έλεος. Το πληρώνεις για να ακούς την κάθε @$#@@$%. Δεν είπα ότι είσαι υποστηριχτής τους, καμία σχέση. Αλλά όχι και να μου λες ότι είναι κατάσταση αυτή για παροχέα που του πληρώνεις κιόλλας την κλήση για να σου φτιάξουν κάτι.
Ας τους δώσουν πιο σωστές λύσεις προβλημάτων. Ας κάνουν καλύτερο documentation. Τη ενδιαφέρει τον καθένα ρε μαν? Αφού πληρώνονται για κάτι τέτοιο.

Πλέων δίνω τρομερή βαρύτητα στο after-sale μιας εταιρίας και απο αυτό για μένα δείχνει τη σοβαρότητά της. Η ας με ενημερώσει απο πρίν για την κατάσταση (αλλά αυτό είναι κάτι που η ΟΝ δεν έκανε απο την αρχή της, τι λέμε τώρα). Απεριόριστο σου λέω. σε όγκο και χρόνο βέβαια αλλά απεριόριστο


Οσο για το cc συγγνωμη που το λεω αλλα ειναι υπεραρκετο για τον μεσο πελατη (τα ατομα εδω μεσα δεν αποτελουν αντιπροσωπευτικο δειγμα). Χαρακτηριστικο παραδειγμα οταν τις προαλες μετα απο μερικα παρακαλια πηγα σε φιλικο σπιτι να ελεγξω γιατι δεν δουλευε το internet ενω φισικα η εν λογο εταιρια ειχε φαει ΤΟ θαψιμο ολο αυτο το διαστημα. Το προβλημα?... Το "αχρηστο" modem απο την "αθλια" εταιρια με το "γελιο" cc δεν δεχοταν να επικοινωνησει με το pc χωρις ενα καλωδιο να το συνδεει με αυτο... Θυμοντουσαν λεει οτι τους ειχαν πει οτι το συγκεκριμενο pc ειχε ανσωματωμενη ασυρματη καρτα δικτυου (το οποιο pc παρεπιπτωντος δεν ειχε ουτε καν καρτα δυκτιου... ποσο μαλλον ασυρματη) και ετσι απαιτουσαν χωρις καμια ρυθμιση το ολο συστημα να λειτουργει απο μονο του... Το παραπανω περιστατικο εμενα μου λεει πολλα και μπορω να σου πω οτι προτιμω χιλιες φορες οι τεχνικοι της ON να πινουν ολη μερα καφε παρα να εξυπηρατουν τετιου ειδους πελατες, για αυτους οι γνωσεις των τωρινων ανθρωπων του cc ειναι υπεραρκετες.


Θές να μου πείς ότι δεν έπρεπε να μπορεί το cc τους να καθοδηγήσει τον πελάτη να βάλει τα καλώδια και σε περίπτωση που ο πελάτης δεν βρίσκει ανάλογη τρύπα να του πει βρείτε τεχνικό? Θα πρέπει δηλαδή να γίνουν όλοι τεχνικοί δικτύων? Μήπως να σηκώσω μία τη γιαγιά μου απο τον τάφο να μάθει τι είναι ethernet και που στο διαολο βάζει το καλώδιο, ή ακόμα καλύτερα να της εξιγίσουμε ότι πρέπει πρώτα με καλώδιο να σετάρεις και μετά να δουλέψεις ασύρματα? Να της σπικάρουμε και τι είναι το WEP και WPA~WPA2? Να το κλείσουν το ριμάδι τους αν δεν μπορούν να κατευθήνουν απο τηλεφώνου ένα πελάτη να δεί αν έχει κάρτα ενσύρματη ή ασύρματη δυκτίου ρε φίλε. Αι στο γκόρακα με τα βρομομαζάκια τους.


Πριν από πολλά χρόνια μπαίνει ένας πελάτης σε μαγαζί με computer και ζητάει ένα πακέτο με 10 floppy-disk (5 1/4) (ε ναι είπα πολλά χρόνια πριν). Την επόμενη μέρα ο πελάτης ξαναέρχεται στο μαγαζί και φανερά εκνευρισμένος λέει στον ιδιοκτήτη.......Η δισκέτα που μου δώσατε δεν δούλεψε παραπάνω από μερικές φορές, και κάνει μια κίνηση και την βγάζει από την τσέπη του (διπλωμένη κιόλας στα 4.....ε τι στο #$%# τη λέγαμε μαλακή δισκέτα ε?). Ο ιδιοκτήτης του εξήγησε τι ακριβώς παίζει και του έδωσε μία καινούργια για αντικατάσταση. Αποτέλεσμα.......αρκετά χρόνια μετά ο πελάτης αυτός είναι ακόμα πελάτης στο ίδιο μαγαζάκι. Με τι τους κρατάνε τους πελάτες τους αν με το καθε τι περνάνε ένα Γολγοθά?
Το παράδειγμα είναι απο κάτι σαν παλιό ανέκδοτο κομπιουτεράδων (πολύ πιθανό και αλήθεια μιας και όλα αυτά απο κάπου εκεί βγαίνουν)

blackrose
06-10-07, 11:26
sanidas--Δεν θέλει πολλή προσπάθεια για να βγει το συμπέρασμα πως μιλάς σαν εκπρόσωπος…-:);)φυσικά δεν θα σου πω εγώ τι θα γράψεις γνώμη σου είναι και είναι θεμιτό αυτό το πρόβλημα μου δεν είναι τι λες εσύ .
Μιλάς μεμονωμένα ..αλά να μου πεις πως η εξυπηρέτηση πελατών είναι υπέρ αρκετό γιαυτο που κάνουνε θα σου πω μια λέξη που λέει κε ένας δημοσιογράφος ΕΛΕΟΣ !!
Παντός εγώ έχω πλήρωση από τι τσέπη μου τεχνικούς μα έρθουνε να δούνε αν φταίει κάτι από εμένα ..τέλος πάντων αιδώ μιλάμε έχουμε χάση τι μπάλα .….σε λίγο θα αρχίσουμε να δέρνουμε τους συνδρομητές που δεν ξέρουνε καλά τι τους γίνετε και πως φταίνε αυτοί … μόνο τέσσερα άτομα που έχουνε Βάλη την εν λόγο εταιρία στην περιοχή(φίλοι μου ) μου κανείς τους δεν έχει σταθερό ινερνετ,,,και δηλαδή ι αλλεπάλληλες αποσυνδέσεις και πολύωρες ..φταίνε τώρα οι συνδρομητές ?μακάρι να έφταιγα εγώ δηλαδή με τόσους που εχο φωνάξει θα το είχα λύση το πρόβλημα…
ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΑΡΕΧΟΥΝ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ..ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΗ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΜΕ ΚΟΡΟΪΔΕΥΟΥΝ !! ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΜΕΝΩ ΧΩΡΙΣ ΙΝΕΡΝΕΤ ΩΡΕΣ ΚΕ ΜΕΡΕΣ !!ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΕ ΠΕΡΙΤΤΑ ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΕ ΑΦΟΡΟΥΝ!! ΕΙΜΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΞΕΚΑΘΑΡΟΣ ΣΕ ΑΥΤΟ !!

Και να πω κατή τελευταίο ΑΣΕ ΤΙΣ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΤΑ PING ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΑΠΟΣΥΝΔΕΕΤΕ ΕΝΤΕΛΩΣ Η ΓΡΑΜΜΗ ΚΕ ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΩ Ι ΕΝΤΕΛΩΣ ΤΟ ΜΟΝΤΕΜ ΩΡΕΣ ..ΚΑΙ ΝΑ ΜΕ ΠΕΡΝΟΥΝΕ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΤΗΛΕΦΩΝΩ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ Ι ΕΧΕΙ ΒΛΑΒΗ Η ΠΕΡΙΟΧΗ …ΚΑΙ ΝΑ ΚΛΙΝΟΥΝ ΤΑ ΤΗΛΕΦΩΝΑ .. ΑΦΟΥ ΣΤΕΛΝΟΥΝ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΒΛΕΠΟΥΝ ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ ΚΑΙ ΣΥΝΕΠΩΣ ΔΕΝ ΦΤΑΙΜΕ ΣΕ ΚΑΤΙ ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕΜΟΝΩΜΕΝΟ ΚΑΙ ΕΡΩΤΩ ΓΙΑΤΙ????????????? ΝΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΤΟΣΕΣ ΑΠΟΣΥΝΔΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟΣΕΣ ΛΕΜΕ ΤΩΡΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΕΙΣ (ΔΟΥΛΕΜΑ) ΜΑ ΤΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΣΕΣ ΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ? ΦΤΑΙΩ ΜΗΠΩΣ ΕΓΩ??????????

GnF
06-10-07, 11:44
Και να πω κατή τελευταίο ΑΣΕ ΤΙΣ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΤΑ PING ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΑΠΟΣΥΝΔΕΕΤΕ ΕΝΤΕΛΩΣ Η ΓΡΑΜΜΗ ΚΕ ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΩ Ι ΕΝΤΕΛΩΣ ΤΟ ΜΟΝΤΕΜ ΩΡΕΣ ..ΚΑΙ ΝΑ ΜΕ ΠΕΡΝΟΥΝΕ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΤΗΛΕΦΩΝΩ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ Ι ΕΧΕΙ ΒΛΑΒΗ Η ΠΕΡΙΟΧΗ …ΚΑΙ ΝΑ ΚΛΙΝΟΥΝ ΤΑ ΤΗΛΕΦΩΝΑ .. ΑΦΟΥ ΣΤΕΛΝΟΥΝ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΒΛΕΠΟΥΝ ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ ΚΑΙ ΣΥΝΕΠΩΣ ΔΕΝ ΦΤΑΙΜΕ ΣΕ ΚΑΤΙ ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕΜΟΝΩΜΕΝΟ ΚΑΙ ΕΡΩΤΩ ΓΙΑΤΙ????????????? ΝΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΤΟΣΕΣ ΑΠΟΣΥΝΔΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟΣΕΣ ΛΕΜΕ ΤΩΡΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΕΙΣ (ΔΟΥΛΕΜΑ) ΜΑ ΤΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΣΕΣ ΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ? ΦΤΑΙΩ ΜΗΠΩΣ ΕΓΩ??????????

είναι ανάγκη να φωνάζεις? ένα φορουμ για να λέμε τις γνώμες μας είναι εδώ. ούτε η ΟΝ είμαστε, και πραγματικά δεν φταίει κανείς μας σε τίποτα.

blackrose
06-10-07, 11:49
gnf ΕΚΑΝΑ ΥΠΟΜΟΝΗ ΜΙΝΕΣ .ΤΑ ΛΕΩ ΣΤΗ ΝΥΦΗ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΑΚΟΥΕΙ Η ΠΕΘΕΡΑ :rtfm::cry:

cnp5
06-10-07, 11:50
sanidas--Δεν θέλει πολλή προσπάθεια για να βγει το συμπέρασμα πως μιλάς σαν εκπρόσωπος…-:);)φυσικά δεν θα σου πω εγώ τι θα γράψεις γνώμη σου είναι και είναι θεμιτό αυτό το πρόβλημα μου δεν είναι τι λες εσύ .
Μιλάς μεμονωμένα ..αλά να μου πεις πως η εξυπηρέτηση πελατών είναι υπέρ αρκετό γιαυτο που κάνουνε θα σου πω μια λέξη που λέει κε ένας δημοσιογράφος ΕΛΕΟΣ !!
Παντός εγώ έχω πλήρωση από τι τσέπη μου τεχνικούς μα έρθουνε να δούνε αν φταίει κάτι από εμένα ..τέλος πάντων αιδώ μιλάμε έχουμε χάση τι μπάλα .….σε λίγο θα αρχίσουμε να δέρνουμε τους συνδρομητές που δεν ξέρουνε καλά τι τους γίνετε και πως φταίνε αυτοί … μόνο τέσσερα άτομα που έχουνε Βάλη την εν λόγο εταιρία στην περιοχή(φίλοι μου ) μου κανείς τους δεν έχει σταθερό ινερνετ,,,και δηλαδή ι αλλεπάλληλες αποσυνδέσεις και πολύωρες ..φταίνε τώρα οι συνδρομητές ?μακάρι να έφταιγα εγώ δηλαδή με τόσους που εχο φωνάξει θα το είχα λύση το πρόβλημα…
ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΑΡΕΧΟΥΝ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ..ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΗ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΜΕ ΚΟΡΟΪΔΕΥΟΥΝ !! ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΜΕΝΩ ΧΩΡΙΣ ΙΝΕΡΝΕΤ ΩΡΕΣ ΚΕ ΜΕΡΕΣ !!ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΕ ΠΕΡΙΤΤΑ ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΕ ΑΦΟΡΟΥΝ!! ΕΙΜΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΞΕΚΑΘΑΡΟΣ ΣΕ ΑΥΤΟ !!

Εμένα 6 μήνες δουλεύουν όλα... Τι σημαίνει αυτό; Και αν σου πω ότι και εγώ έχω πέντε γνωστούς σε διάφορες περιοχές με on και παίζουν μια χαρά... λέει τίποτα αυτό; Τίποτα... Κάνε καταγγελία στην ΕΕΤΤ, ΙΝΚΑ κτλ δεν υπάρχει άλλος δρόμος, αν πιστεύεις ότι σε κοροϊδεύουν. Και στη τελική που λέει στο συμβόλαιο ότι πρέπει να πληρώσεις αν η on αδυνατεί να παρέχει όλες τις υπηρεσίες (τηλέφωνο και internet και τηλεόραση); Αν από πρόβλημα της on δε έχεις τις υπηρεσίες τότε μπορείς να καταγγείλεις τη σύμβαση με υπαιτιότητα της On. .-

blackrose
06-10-07, 11:56
Τίποτα δεν λέει για εμένα φυσικά(εξάλλου είναι μερικά κέντρα που από την αρχή είναι καλά ,αλά αν σε 4 δουλεύει στατιστικά όπως λες άμα ψάξουμε εδομεσα θα βρούμε άλλους 44 που δεν είναι καλά! τι θα κάνουμε θα αλιλοδουλεβομαστε…?τέλος πάντων εννοείτε πως θα γίνει αυτό που περιγράφεις .

original21paul
06-10-07, 13:10
πιστευω πως εχεις δικιο να θελεις ολες τις υπηρεσιες που πληρωνεις αλλα μπορεις να βρεις το δικιο σου αλλιως απο το να φωναζεις στο φορουμ!πηγαινε απο τα κεντρικα και απαιτησε λυση των προβληματων,ολοι ειχαμε προβληματα ποσο μαλλον εμεις που ειμαστε απο την αρχη!

Ggeorgee82
06-10-07, 13:15
Βρε original21paul, πως γίνεται με noise 6 & attenuation 46 να συγχρονίζεις σε τόσο καλή ταχύτητα?
Μαγικά έκανες? :p

original21paul
06-10-07, 14:28
και που να δεις χθες που εβγαλα το τηλεφωνο απο την πριζα,το attenuation πηγε 35 αλλα το noise εμεινε ιδιο!α και το download πηγε 14300!οταν το ξαναβαζω ομως ξανα τα ιδια,μηπως φταιει το οτι εχω το splitter της on και ειναι καρφωμενο πανω μονο το τηλεφωνο??

blackrose
06-10-07, 14:37
Καλά δεν πάθατε τίποτα ούτε φωνές ακούσατε κε ξυπνήσατε ..ούτε δεν είναι κάτι πρωτοφανές ,,,τα φόρουμ είναι να μιλάμε είτε αυτό είναι ακόμα με ένταση …φτάνει να μιν αισχρολογούμε …ας επικεντρωθούμε στην ουσία παρακαλώ..και το θέμα μας είναι όχι αν φωνάζω στο εγω…αλά στην κοροϊδία την εταιρίας αυτό είναι που με εκνευρίζει…

original21paul
06-10-07, 14:56
Καλά δεν πάθατε τίποτα ούτε φωνές ακούσατε κε ξυπνήσατε ..ούτε δεν είναι κάτι πρωτοφανές ,,,τα φόρουμ είναι να μιλάμε είτε αυτό είναι ακόμα με ένταση …φτάνει να μιν αισχρολογούμε …ας επικεντρωθούμε στην ουσία παρακαλώ..και το θέμα μας είναι όχι αν φωνάζω στο εγω…αλά στην κοροϊδία την εταιρίας αυτό είναι που με εκνευρίζει…δεν νομιζω οτι σε κοροιδευουν για τις αναβαθμισεις!ειναι το μονο θεμα που ξερω οτι γινονται συνεχεια για να ειναι συνεχεια το δικτυο αξιοπρεπες!τωρα αυτο αν θελεις το πιστευεις αλλα δεν μπορω να σε πιεσω να το κανεις!!

sanidas
06-10-07, 15:08
Για το αν η ON εχει τους περισσοτερους δυσαρεστημενους χρηστες νομιζω απαντιση θα βρεις εδω : http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=128612

Για το αν στην περιπτωση του "ασχετου" φιλου μου το cc ανταπροκριθηκε σωστα... βαζω το χερι μου στην φωτια οτι εγινε το εξης : Αφου του εξηγηθηκε το πως πρεπει να σινδεσει το modem και αφου ο ανθρωπος του cc καταλαβε οτι το pc δεν ειχε καρτα δικτυο θα του το ειπε. Αυτος επειδη θυμοταν οτι ειχε αγορασει μαζι με το pc ασυρματη καρτα δικτυου και επειδη καποιος αλλος φιλος του με γνωσεις πανο στο θεμα θα διαλαλουσε οτι το cc ειναι ανεπαρκεστατο και ασχετο (για τα δικα του φυσικα μετρα και σταθμα... οχι του φιλου μου) θεωρησε οτι το cc ειναι και για αυτον ανεπαρκεστατο και οτι του λεγαν βλακειες...

Στις αρχες ειχα ενα προβλημα και εγω με την συνδεση μου δεν κατεβαζα ποτε πανω απο 3.5mbit, βλεπωντας ομως τους περισσοτερους εδω μεσα να κατεβαζουν τερμα ψαχτηκα και λιγο περα απο την ON (δεν λεω οτι εσυ δεν εχεις ψαχτει προς Θεου blackrose... απλα αναφερω το γεγονος)... τελικα φταιγαν οι καταραμενοι οι drivers της καρτα δικτυου μιας και με την δευτερη καρτα δικτυου της μητρικης μου μπορουσα πλεον να κατεβαζω τερμα... τωρα με τα vista και οι δυο καρτες δουλευουν σωστα πραγμα που επιβεβαιωνει το προβλημα των drivers στα XP.

blackrose
06-10-07, 15:12
Αξιοπρεπές δίκτυο είναι να είσαι μέρες ι ώρες χωρίς ιντερνετ ? σε παρακαλώ παρά πολλή !μα σε παρακαλω. .τώρα τι μου λες ωραία τους πίρε ο γείτονας τηλεφωνώ χωρίς να έχει βλάβη …και του λένε γίνετε αναβάθμιση στο δίκτυο χ κε γιαυτο δεν έχετε τώρα ….κε τελικά δεν είχε τίποτα …τέλος πάντων θα έλεγα κάτι για την αξιοπρέπεια και που να τη στύλο την αξιοπρέπεια την ον ,,ένταξη δεν είμαστε τόσο ιλιιθιοι πάντως …

original21paul
06-10-07, 15:29
Αξιοπρεπές δίκτυο είναι να είσαι μέρες ι ώρες χωρίς ιντερνετ ? σε παρακαλώ παρά πολλή !μα σε παρακαλω. .τώρα τι μου λες ωραία τους πίρε ο γείτονας τηλεφωνώ χωρίς να έχει βλάβη …και του λένε γίνετε αναβάθμιση στο δίκτυο χ κε γιαυτο δεν έχετε τώρα ….κε τελικά δεν είχε τίποτα …τέλος πάντων θα έλεγα κάτι για την αξιοπρέπεια και που να τη στύλο την αξιοπρέπεια την ον ,,ένταξη δεν είμαστε τόσο ιλιιθιοι πάντως …το οτι εχεις εσυ προβλημα δεν σημαινει οτι εχουν ολοι!επισης επειδη εχω παει 2 φορες στη μεταμορφωση επιτρεψε μου να ξερω περισσοτερα για το δικτυο της!δεν προκειται να προσπαθησω να σου αλλαξω την αποψη που εχεις γιατι μαλλον δεν επιδεχεσαι αλλη αποψη εκτος απο τη δικη σου!καλη τυχη στα προβληματα σου!

blackrose
06-10-07, 15:37
Τέλος πάντων το θέμα είναι πως νεκρώνει εντελώς και όχι ι ταχύτητες ακόμα σε αυτό δεν εχο ασχοληθεί ,,,παντός καμία αναβάθμιση δεν ειδα σε ταχύτητα …ένα εινε σίγουρο ανά συνεχίσει αυτό το βιολί λίγες είναι ι μέρες ακόμα συνεργασίας ….μέχρι να έρθει ο άλλως πάροχος ….

marimo
06-10-07, 15:45
Συμφορουμίτη Sebastian,
Καταλαβαίνω την αγανάκτησή σου και τον προβληματισμό σου, γιατί έτσι θα ήμασταν οι περισσότεροι από εμάς αν δεν είχαμε <πρακτικά> σύνδεση στο διαδίκτυο για έξι μήνες.:down:

Ο δικός μου προβληματισμός έγγυται στο εξής, ότι βρισκόμαστε στο ίδιο DSLAM και δεν έχω παρατηρήσει σημαντικά disconnects, ακόμη και τις τελευταίες δύο εβδομάδες που υποτίθεται βρισκόμαστε στην κορύφωση των εργασιών αναβάθμισης (ή τουλάχιστον έτσι θέλω να πιστεύω).
Ιδιαίτερα για το Σεπτέμβρη και πιο πριν, τα disconnects ήταν σπανιότατα.

Από ότι έχω καταλάβει διαβάζοντας τα σχετικά νήματα είναι πως η Νέα Σμύρνη δεν υποφέρει από κρούσματα συχνών disconnections, τουλάχιστον όσον αφορά το DSLAM.

Όπως έχουν ήδη μεταφέρει και άλλοι φίλοι σε αυτό και σε άλλα νήματα είναι πως υπάρχει πιθανότητα το πρόβλημα να μην είναι στο κέντρο, αλλά από τη διαδρομή του κέντρου, μέχρι ΚΑΙ τον υπολογιστή σου.
Αν διατηρηθούν οι τόνοι σε λογικά επίπεδα, όλοι οι φίλοι του φόρουμ θέλουν να βοηθήσουν (γι αυτό και άλλωστε μπαίνουν στον κόπο να ποστάρουν), ίσως να βρούμε τί και πώς φταίει.
Αν πάλι πιστεύεις πως είναι μόνο της ΟΝ ζήτημα και δεν έχει τη δυνατότητα να σου παρέχει υπηρεσίες τότε (όπως έχει ήδη πολλάκις αναφερθεί) μπορείς να καταγγείλεις τη σύμβαση.

Φιλικά

Marimo

blackrose
06-10-07, 15:45
original21paul Δεν μου λέει τίποτα μα τίποτα άμα έχεις πάει μεταμορφωσει εσύ κε ξερής ..κε δεκάρα δεν δίνω …όταν εγώ απλά και όμορφα δεν έχω ιντερνετ σινενοιθικαμε ?(είμαι άτομο με ειδικές ανάγκες και δεν μπορώ να ειμε χορις inetrnet !! και τους το έχω πει …αγοράζω φάρμακα φαγητό κε αλλα πολλά και όταν έχω φτιάξη καινούρια καλώδια υποδομή κε όταν έχω πληρώσει 200 εύρο τεχνικούς να δούνε τον υπολογιστή και όταν έχω πληρώσει ηλεκτρολόγους να βάλουνε καινούρια καλώδια κλπ…
Δεν με ενδιαφέρει άμα έχεις πάει κε τι έχεις κάνη εμένα με ενδιαφέρει το αποτέλεσμα …κε η απάντηση μου είναι δεν έχω καμία τύχη και ούτε περιμένω την τύχη αλά τον άλλο πάροχο ,,,
:closed:

blackrose
06-10-07, 15:48
Έχει όλη ι οδός πρόβλημα και ένα κομμάτι μου το έχει πι ένας αντιπρόσωπος που δίνη ΟΝ ένα γεωγραφικό μέρος αιδώ έχουμε 12 άτομα 3 στην πολυκατοικία κε 4 δίπλα μας κε 5 απέναντι στην πολυκατοικία

cnp5
06-10-07, 15:54
Έχει όλη ι οδός πρόβλημα και ένα κομμάτι μου το έχει πι ένας αντιπρόσωπος που δίνη ΟΝ ένα γεωγραφικό μέρος αιδώ έχουμε 12 άτομα 3 στην πολυκατοικία κε 4 δίπλα μας κε 5 απέναντι στην πολυκατοικία

Αν όλοι σας έχετε πρόβλημα στη γειτονιά σου... θα κοιτούσα αλλού για να ρίξω ευθύνες... τα χάλκινα καλώδια που φτάνουν στα καφάο και στους κατανεμητές σας ανήκουν αλλού!

grphoto
06-10-07, 15:58
Αγαπητε φιλε, ειμαι ενας χρηστης της ΟΝ, πολυ ευχαριστημενος, και λογω οτι ειμαι ευχαριστημενος εχω προτεινει σε φιλους και συγγενεις να βαλουν ΟΝ. Κατα ευτυχη συμπτωση και τα 8-10 ατομα που ηδη εχουν συνδεθει (εχω χασει τον λογαριασμο γιατι βαζουν και γνωστοι των γνωστων μου) ειναι πολυ ευχαριστημενα.
Ομως, αν ημουνα στην θεση σου, και ειχα ολα τα προβληματα που αναφερεις, και το ιντερνετ ηταν υποθεση ζωης οπως σε εσενα, θα πηγαινα στον μονο παροχο που κοστιζει πολυ περισσοτερο απο τους αλλους, αλλα επειδη το δικτυο ειναι δικο του και εχει και το μαχαιρι και το καρπουζι , εχιε και την πιο αμεση αντιμετωπιση προβληματων ,που οπως θετεις ειναι θεμα ζωης για εσενα.
Ασε λοιπον τα παραπονα που δεν βγαζουν πουθενα εντελει, και κανε αιτηση στον ΟΤΕ, μπορει να σου κοστιζει 3-4 φορες παραπανω αλλα θα εχεις την αμεσοτητα εξυπηρετησης την οποια με στρεβλωση του ανταγωνισμου παρεχει ο ΟΤΕ στις δικες του συνδεσεις.
Και ασε και εμας τους πολυ ευχαριστημενους χρηστες της ΟΝ να απολαμβανουμε αυτα που απολαμβανουμε με μεγαλη χαρα.
Φιλικα, Γιωργος (συγνωμη αλλα λογω επαγγελματικου ταξιδιου οποιαδηποτε απαντηση μου σε οποιαδηποτε ερωτηση σου θα υπαρχει απο Δευτερα).

blackrose
06-10-07, 15:58
Και θα πρέπει να τα κάνω εγώ αυτά ? δεν ανήκω σε κάποια εταιρία ι εταιρία αυτί δεν συνεργάζεται με τον οτε ? είναι δυνατόν δηλαδή εγώ να κάτσω να κάνω αυτή τη δουλεία ? είμαι τεχνικός? Τη αγόρασα γουρούνι στο σακί ? έλεος δηλαδή ….την εύθηνη την έχει ι εταιρία ι εταιρία θα πρέπει να λύση το πρόβλημα με τον οτε ι εμπασι περιπτώσει με αυτών που ευθύνεται .

Άμα ψάξεις αιδώ μέσα ώμος θα βρεις και άλλους τόσους κε περισσότερους που δεν είναι (ευχαριστημένοι)…και φυσικά θα πάω σε άλλο παροχο αν εινε τόσο ανίκανο το δίκτυο να λύνει προβλήματα τέτοια …κοιτά να δις που σε λίγο θα πρέπει να φταίμε και εμείς ….και σε αυτό που λες άσε μας εμάς ….όχι δεν θα σας αφήσω ….γιατί υπάρχει και ι αρνητικοί πλευρά τισ εταιρεία σας ..που θα πρέπει να βρει άλλους τρόπους καλύτερους να διαφημίζει τιν εταιρία του …
Απαντήσεις περιμένω από την ΩΝ .

Έχουμε χάση εδώ το μπουσούλα μας ….λιπών το θέμα δεν είναι πόσοι είναι εντάξει κε πόσοι δεν είναι ….το θέμα είναι πως υπάρχουν νόμοι κε συμβόλαια ,,,κε όροι και προϋπόθεσης που πρέπει να τηρούνται από συνδρομητές κε εταιρία ,τελεία κε παύλα …από εκεί κε πέρα άμα ένα δίχτυο δεν λειτουργοί σωστά ….δεν παρέχει έστω και σε έναν σιδρομιτι τις παροχές της …ι δεν παρέχει σωστή ενημερώσει ..τότε αυτό είναι έναντι στους θεσμούς κε στους όρους σύμβασης …δεν θα κάτσω εγώ να κανο τον τεχνικό διχτύου ι να ψάχνω ,,,ι να απολογούμαι κιόλας …έχουμε δικαίωμα καταγγελίας δημόσιας όσο αφορά το πρόβλημα ….μην τρελαθούμε κιόλας εντελώς….κύριε μου παρέχεις μια υπηρεσία που πληρώνεσαι γιαυτο …οφείλεις να το παρέχεις σωστά ι σε ικανοποιητικό βαθμό σε κάθε άτομο ξεχωριστά ,έστω και αν ένα μόνο άτομο έχει το πρόβλημα ,Πολλές εταιρίες δεν είναι έτοιμες να βγούνε κε βγήκανε με τέτοια αποτελέσματα .

Έχει πλάκα κανό μετρήσεις με το speed και αλλά και μου δινι σε ping me ON Athens 7193 kbs (πάλη καλά )και στο εξωτερικό εις 3,000 kbs τελικά έκανε καλό η αναβάθμιση …ούτε τα 10 πιάνο !!

cnp5
06-10-07, 16:59
3 εκατομμύρια € έφαγε ο ΟΤΕ (μόλις εχθές)...
Αυτό που όμως δε μπορώ να καταλάβω είναι πως συμπεραίνεις ότι από τους (περίπου 20000 τον Αύγουστο... ένας θεός ξέρει πόσους έφτασε τώρα) συνδρομητές, η δικιά σου εμπειρία με την εταιρία είναι και ο κανόνας... Εγώ και πολύ άλλοι δεν έχουμε κανένα πρόβλημα! και με 1-1,2MB/sec κατεβάζουμε και online παιχνίδια (εκτός ΑΙΧ φυσικά) παίζουμε... το τηλέφωνο είναι (σε μένα τουλάχιστον) άψογο και η τηλεόραση μέχρι την προηγούμενη Δευτέρα, έπαιζε τέλεια (τώρα παίζουν μόνο OnCinema και OnRec). Δυστυχώς (για σένα προφανώς!) ή ευτυχώς (για μένα) από την ontelecoms έχω μόνο καλά πράγματα να πω...
Φυσικά είσαι ελεύθερος και να πεις και να κάνεις ότι θέλεις. Μην έρχεσαι σε ένα forum όμως μόνο και μόνο για να κατηγορήσεις! Δε προσφέρεις τίποτα έτσι! Περιέγραψε την περίπτωσή σου και το τι έχεις περάσει (που ξέρεις, μπορεί να σου βρούμε και καμία λύση) χωρίς αυθαίρετες κατηγορίες... Αυτά από μένα...

blackrose
06-10-07, 18:15
cnp5Το τι θα κάνω κε σε πιο φόρουμ θα γράψω αφορά εμένα αυτό. Επίσης δεν σε ρώτησα κε δεν με αφορά τι δουλεύει σε εσένα οκ?
Σε εμένα κε στη γειτονία μου δεν δουλεύει ?εινε πρόβλημα μου κε υπάρχει αιδώ σχετικό νήμα και το λέμε .( Δυστυχώς (για σένα προφανώς!) ή ευτυχώς (για μένα) από την ontelecoms έχω μόνο καλά πράγματα να πω...
Φυσικά είσαι ελεύθερος και να πεις και να κάνεις ότι θέλεις. Μην έρχεσαι σε ένα forum όμως μόνο και μόνο για να κατηγορήσεις!)
Θα σου απαντούσα όπως σου αρμόζει αλά δεν θα μπω στο τριπακι γιατι δεν είναι το θέμα μου εσύ ,,.
Σε εμένα λιπών δεν δουλεύει κε έχω όλο το δικαίωμα να λέω ότι θέλω σαν σιδρομιτις που δεν μου παρέχετε αυτό που πρέπει .τα δυστυχώς ευτυχώς και αλες τέτοιες ανοησίες τα αφήνω κατά μέρους και δεν με ενδιαφέρουν.
Τα αλα ποστ δεν τα κοιτάς να δις …? Μήπως θέλεις να σου πω πόση έχουνε κάνη αίτηση ακύρωσης και πόσοι καταγγελία ?τέλος πάντων ..νομίζω πως μερικοί κάνουν πιο καλή δουλεία στην υπεράσπιση τιν ΟΝ από την ίδια την εταιρία .
Την στιγμή που δεν δουλεύει καλά έστω και σε έναν συνδρομητή ..είναι υποχρεωμένοι να ΠΑΡΕΧΕΙ ΣΩΣΤΑ ΤΕΧΝΙΚΗ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΕΙ
Ο εγωκεντρισμός μερικών που δουλεύει σωστά σε αυτούς κε αφού δεν έχω εγώ πρόβλημα δεν με νοιάζει …και τι να κάνουμε μπας αμαυρώσουμε την εικόνα την Ον ,,,,κάνουμε κακή διαφήμιση γράφοντας αρνητικά στην Ον …
Σα δεν ντρεπόμαστε για ακόμη μια φορά λέω εγώ…το θέμα σας εινα τι γράφετε στο φόρουμ και όχι οι συνδρομητές.

greg21
06-10-07, 18:26
Αν και ακομη δεν εχω συνδεθει στην ον, και οποτε μπορω να μιλησω εκ του ασφαλους ,εγω δινω δικαιο στον blackrose.Και εγω ειχα τελλας και ειχα τα ιδια προβληματα και χειροτερα.Να φανταστειτε μετα απο μια τηλεφωνικη φασαρια που εκανα, γιατι ειχα 20 μερες χωρις τηλεφωνο ,ο κυριος αυτος υπαλληλος της τελλας με διεκοψε απο την τελλας και ετσι εχω μεινει 1 μηνα χωρις νετ να περιμενω τον οτε να με συνδεσει.Οποιος εχει νιωσει αυτα τα προβληματα δικαιολογειται να φωναζει.Το θεμα ειναι γιατι τα βαζουμε μεταξυ μας,καθως θελω να πιστευω οτι κανεις μας δεν εχει κερδος απο την on.Φιλε blackrose ηρεμησε.Σου ευχομαι να βρεις την ακρη.Παρε και τον οτε να δηλωσεις βλαβη μηπως γινει κατι.

cnp5
06-10-07, 18:27
cnp5Το τι θα κάνω κε σε πιο φόρουμ θα γράψω αφορά εμένα αυτό. Επίσης δεν σε ρώτησα κε δεν με αφορά τι δουλεύει σε εσένα οκ?
Σε εμένα κε στη γειτονία μου δεν δουλεύει ?εινε πρόβλημα μου κε υπάρχει αιδώ σχετικό νήμα και το λέμε .( Δυστυχώς (για σένα προφανώς!) ή ευτυχώς (για μένα) από την ontelecoms έχω μόνο καλά πράγματα να πω...
Φυσικά είσαι ελεύθερος και να πεις και να κάνεις ότι θέλεις. Μην έρχεσαι σε ένα forum όμως μόνο και μόνο για να κατηγορήσεις!)
Θα σου απαντούσα όπως σου αρμόζει αλά δεν θα μπω στο τριπακι γιατι δεν είναι το θέμα μου εσύ ,,.
Σε εμένα λιπών δεν δουλεύει κε έχω όλο το δικαίωμα να λέω ότι θέλω σαν σιδρομιτις που δεν μου παρέχετε αυτό που πρέπει .τα δυστυχώς ευτυχώς και αλες τέτοιες ανοησίες τα αφήνω κατά μέρους και δεν με ενδιαφέρουν.
Τα αλα ποστ δεν τα κοιτάς να δις …? Μήπως θέλεις να σου πω πόση έχουνε κάνη αίτηση ακύρωσης και πόσοι καταγγελία ?τέλος πάντων ..νομίζω πως μερικοί κάνουν πιο καλή δουλεία στην υπεράσπιση τιν ΟΝ από την ίδια την εταιρία .
Την στιγμή που δεν δουλεύει καλά έστω και σε έναν συνδρομητή ..είναι υποχρεωμένοι να ΠΑΡΕΧΕΙ ΣΩΣΤΑ ΤΕΧΝΙΚΗ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΕΙ
Ο εγωκεντρισμός μερικών που δουλεύει σωστά σε αυτούς κε αφού δεν έχω εγώ πρόβλημα δεν με νοιάζει …και τι να κάνουμε μπας αμαυρώσουμε την εικόνα την Ον ,,,,κάνουμε κακή διαφήμιση γράφοντας αρνητικά στην Ον …
Σα δεν ντρεπόμαστε για ακόμη μια φορά λέω εγώ…το θέμα σας εινα τι γράφετε στο φόρουμ και όχι οι συνδρομητές.

Ο εγωκεντρισμός όμως κάποιον να πιστεύουν ότι επειδή αυτοί έχουν πρόβλημα πρέπει να έχουν και οι υπόλοιποι, τι σου λέει; Μήπως είναι το ίδιο..; απλός ρωτάω...

jmarin
06-10-07, 18:39
blackrose δεν σου εχει επιτεθει κανενας και εσυ επιτιθεσαι σε οποιον δεν συμφωνει μαζι σου. Και στο κατω κατω δεν σου φταιει κανεις εδω μεσα. Αν πιστευεις οτι η ΟΝ δεν καλυπτει τους ορους που εχει συμφωνησει κανε καταγγελια...

blackrose
06-10-07, 18:43
Όχι δεν είναι ίδιο .γιατί εγώ αναφέρθηκα πρώτα σε εμένα ,,,κατά δεύτερον στην οδό εγώ είμαι αυτός που εχο ποστάρει και έχουν στήλη εκατοντάδες υπογραφές κατά της ον? Εγώ είμαι ο μοναδικός που έχω στήλη καταγγελίες για ον? Είμαι ο μοναδικός εδομεσα που έχω πρόβλημα στην Ον ?Καλή σου ι προσπάθεια αλά το θέμα δεν είναι πος θα υπερασπιστούμε την ον αλά πως θα τι κάνετε καλύτεροι …το αποτέλεσμα κρίνο σε εμένα και έχω όλο το δικαίωμα να το κρίνο .,,τορα άμα κοιτάξεις στο φορουμ κε σε παλια κε σε καινούρια μπορεί κάποιος να βγάλει σιμπερασματα.νομιζο πος εχουμε εξαντλήσει το θέμα .θα πράξω δεόντως .κε δεν εχο όρεξη να κάθομαι να τσακώνομαι με υπάλληλους ι φίλους ι πωλητές της ον.

GnF
06-10-07, 18:45
Αν όλοι σας έχετε πρόβλημα στη γειτονιά σου... θα κοιτούσα αλλού για να ρίξω ευθύνες... τα χάλκινα καλώδια που φτάνουν στα καφάο και στους κατανεμητές σας ανήκουν αλλού!

Ρε μαν γελιόμαστε μου φαίνεται. 6 μήνες και η ΟΝ δεν έχει ζητήσει από τον ΟΤΕ να δώσει λύση? Και λέει ψέμματα (όπως πάντα έκανε σαν εταιρία) για και καλά συνεχείς αναβαθμίσεις ροκανίζοντας χρόνο?
Είναι απολύτως θέμα της ΟΝ και μόνο της ΟΝ αν έχει πρόβλημα ένα ολόκληρο τετράγωνο με πελάτες της να βρει και να προσφέρει λύση, και όχι του κάθε πελάτη μεμονωμένα να τρέχει απο τον ένα στον άλλο να παίρνει γνώμες και να προσπαθεί άτοπα να κάνει κάτι.

Μην ακούω τέτοια του στιλ "θα κοιτούσα αλλού"

blackrose
06-10-07, 18:48
jmarin Ο καθένας όπως νομίζει αντιλαμβάνεται αυτό που λέω ..απαντώ έως ένα όριο δεν θα κάτσω όλη μέρα να απαντώ σε ότι λέει ο καθένας .,,δεν επιτιθομε σε κανεναν ..αλά υπερασπίζομε τα κατά αμέ δικαιώματα μου .

Ναι και το πρόβλημα τους είναι μην αδικώ την εταιρία και πως επιτιθομε ….

cnp5
06-10-07, 19:00
Όχι δεν είναι ίδιο .γιατί εγώ αναφέρθηκα πρώτα σε εμένα ,,,κατά δεύτερον στην οδό εγώ είμαι αυτός που εχο ποστάρει και έχουν στήλη εκατοντάδες υπογραφές κατά της ον? Εγώ είμαι ο μοναδικός που έχω στήλη καταγγελίες για ον? Είμαι ο μοναδικός εδομεσα που έχω πρόβλημα στην Ον ?Καλή σου ι προσπάθεια αλά το θέμα δεν είναι πος θα υπερασπιστούμε την ον αλά πως θα τι κάνετε καλύτεροι …το αποτέλεσμα κρίνο σε εμένα και έχω όλο το δικαίωμα να το κρίνο .,,τορα άμα κοιτάξεις στο φορουμ κε σε παλια κε σε καινούρια μπορεί κάποιος να βγάλει σιμπερασματα.νομιζο πος εχουμε εξαντλήσει το θέμα .θα πράξω δεόντως .κε δεν εχο όρεξη να κάθομαι να τσακώνομαι με υπάλληλους ι φίλους ι πωλητές της ον.
Αυτό που θέλω να πω είναι ότι φυσικά και η OnTelecoms δεν είναι και η καλύτερη εταιρία... Φυσικά και έχει και αυτή τα δικά της προβλήματα, φυσικά και έχει πελάτες που μόνο ευχαριστημένοι δε μπορούν να είναι. Και φυσικά εγώ δεν είμαι εδώ για να διαφημίσω κανέναν και καμία εταιρία... Αυτό που προσπαθώ να πω είναι ότι η On είναι από τις λίγες εταιρίες που μετά από το κράξιμο που έπεσε τον Απρίλιο με το κλειδωμένο router προσπάθησε να δείξει ένα ποιο προσιτό πρόσωπο. Κάλεσε κόσμο στα γραφεία της, συζήτησε για τα προβλήματα που είχαμε (στην αρχή) και τελικά έδωσε λύση. Γιατί να μη την εμπιστευτώ και να μη την υποστηρίξω;
Για όσους έχουν πρόβλημα... γι' αυτό είμαστε εδώ... γι' αυτό εδώ και 9 μήνες είμαστε στο forum και απαντάμε (σαν πελάτες της on και όχι σαν εκπρόσωποί τους). Αλλά όπως εγώ δε μπορώ, στο όνομά μου, να δηλώσω ότι όλα πάνε καλά... έτσι και εσύ δε μπορείς να λες ότι όλα πάνε χάλια!


Ρε μαν γελιόμαστε μου φαίνεται. 6 μήνες και η ΟΝ δεν έχει ζητήσει από τον ΟΤΕ να δώσει λύση? Και λέει ψέμματα (όπως πάντα έκανε σαν εταιρία) για και καλά συνεχείς αναβαθμίσεις ροκανίζοντας χρόνο?
Είναι απολύτως θέμα της ΟΝ και μόνο της ΟΝ αν έχει πρόβλημα ένα ολόκληρο τετράγωνο με πελάτες της να βρει και να προσφέρει λύση, και όχι του κάθε πελάτη μεμονωμένα να τρέχει απο τον ένα στον άλλο να παίρνει γνώμες και να προσπαθεί άτοπα να κάνει κάτι.

Μην ακούω τέτοια του στιλ "θα κοιτούσα αλλού"
Καλά... ναι... σίγουρα... ο ΟΤΕ που όποτε η forthnet/vivodi/tellas/ontelecoms/hol έδιναν βλάβες σε καλώδια του ΟΤΕ, που είχαν περάσει χρόνια πριν, ο ΟΤΕ τους εξυπηρετούσε αμέσως... όπως ορίζει η ΕΕΤΤ... και τελικά τρώει τα πρόστιμα (30 έχουν φτάσει τα μύρια από την αρχή του έτους; ) επειδή θέλουν να τον κλείσουν! Λόγο καθυστερήσεων σε παραδώσεις και επίλυση βλαβών τα έχει πάρει... Έχω παράδειγμα που ενώ η On επέμενε και έλεγε σε πελάτη ότι δεν υπάρχουν βρόγχοι για να δώσουν (έτσι έλεγε ο ΟΤΕ στην On), μόλις έγινε αίτηση για νέα γραμμή για σύνδεση με τον ΟΤΕ (από τον πελάτη) σε 3 μέρες είχε νέα γραμμή (και φυσικά όχι νεκρή γραμμή, όπως συμβαίνει τελευταία... )

paixthsss
06-10-07, 19:01
Οσο για το cc συγγνωμη που το λεω αλλα ειναι υπεραρκετο για τον μεσο πελατη (τα ατομα εδω μεσα δεν αποτελουν αντιπροσωπευτικο δειγμα). Χαρακτηριστικο παραδειγμα οταν τις προαλες μετα απο μερικα παρακαλια πηγα σε φιλικο σπιτι να ελεγξω γιατι δεν δουλευε το internet ενω φισικα η εν λογο εταιρια ειχε φαει ΤΟ θαψιμο ολο αυτο το διαστημα. Το προβλημα?... Το "αχρηστο" modem απο την "αθλια" εταιρια με το "γελιο" cc δεν δεχοταν να επικοινωνησει με το pc χωρις ενα καλωδιο να το συνδεει με αυτο... Θυμοντουσαν λεει οτι τους ειχαν πει οτι το συγκεκριμενο pc ειχε ανσωματωμενη ασυρματη καρτα δικτυου (το οποιο pc παρεπιπτωντος δεν ειχε ουτε καν καρτα δυκτιου... ποσο μαλλον ασυρματη) και ετσι απαιτουσαν χωρις καμια ρυθμιση το ολο συστημα να λειτουργει απο μονο του... Το παραπανω περιστατικο εμενα μου λεει πολλα και μπορω να σου πω οτι προτιμω χιλιες φορες οι τεχνικοι της ON να πινουν ολη μερα καφε παρα να εξυπηρατουν τετιου ειδους πελατες, για αυτους οι γνωσεις των τωρινων ανθρωπων του cc ειναι υπεραρκετες.





Αυτή είναι η αγορά πολύς κόσμος δεν ξέρει, άρα θα πρέπει να τα εξηγούν σωστά αυτά τα πράγματα. Και επίσης αφού ο κόσμος δεν το ξέρει απ'εξω ότι χρειάζονται restart στα router για να λύνονται προβλήματα και λοιπά, μία μικρή ενημέρωση έστω ένα χαρτί μαζί με το πακέτο θα μπορούσαν να το κάνουν. Επίσης επειδή ο κόσμος έχει μάθει από τον ΟΤΕ ότι ή θα λειτουργεί το internet ή θα είναι προβληματικό τελείως και ο κόσμος δεν είναι εκπαιδευμένος να ξέρει από restart έπρεπε να το περιμένουν ότι έτσι όπως έχει διογκωθεί ο κόσμος που θα παίρνει τηλέφωνο για μικροπροβλήματα έπρεπε να έχουν κόσμο για το τηλέφωνο και επίσης να ενημερώνουν τους πελάτες εκ των προτέρων για λύσεις μικροπροβλημάτων ή να κόψουν και κάνα μεροκάματο σε κανέναν για σύντομες επισκέψεις στα σπίτια κατά τη σύνδεση ή για βοήθεια για να μη δημιουργούν και ψυχολογικό στον κόσμο ότι είναι μια εταιρία που δεν τους υπολογίζει.

GnF
06-10-07, 19:04
Και ο cnp5 είναι από τα παιδιά που ήταν από τις αρχές στην ΟΝ. Με πολύ προσπάθεια και αυτός στο να βοηθήσει την κατάσταση, Να βρούμε λύση με τα κλειδωμένα ρουτερ και πάει λέγοντας.
Θα συμφωνήσω μαζί του ότι δεν γίνεται να έχουμε όλοι πρόβλημα. Στα πάντα έτσι είναι, κάποιοι δυσαρεστημένοι, κάποιοι όχι.

Ναι πολύ πιθανό να έχεις πρόβλημα αλλά ας πούμε η κοπέλα μου είναι ακόμα με ΟΝ και αρκετά ευχαριστημένη θα έλεγα (ειδικά τώρα που λύνει και δένει με το ρουτερ).
Το καλύτερο είναι καταγγελία σε ινκα και ότι άλλο και να βρεις καινούργιο πάροχο (αν και από ότι λες αν έχετε όλοι πρόβλημα είτε καλωδίωσης, πόρτες είτε οτιδήποτε άλλο δεν βλέπω να φτιάχνει). Εκτός και αν ο εκάστοτε πάροχος ασχοληθεί.....


Αυτό που προσπαθώ να πω είναι ότι η On είναι από τις λίγες εταιρίες που μετά από το κράξιμο που έπεσε τον Απρίλιο με το κλειδωμένο router προσπάθησε να δείξει ένα ποιο προσιτό πρόσωπο. Κάλεσε κόσμο στα γραφεία της, συζήτησε για τα προβλήματα που είχαμε (στην αρχή) και τελικά έδωσε λύση. Γιατί να μη την εμπιστευτώ και να μη την υποστηρίξω;
Η τεράστια διαφορά μας ξέρεις πια είναι? Εσύ εμπιστεύεσαι κάποιον ο οποίος σε είπε ηλίθιο κατάμουτρα και όταν είδε τα σκούρα (μην μου πείς ότι το έκανε απο καλοσύνη) σου έδωσε αυτό που ήθελες.

Εσυ λοιπόν λες "Γιατί να μη την εμπιστευτώ και να μη την υποστηρίξω;"
Εγω λέω "Ρε ουστ καθίκια" (μιλάω για την εταιρία όχι κάποιον απο εδώ

Για όσους έχουν πρόβλημα... γι' αυτό είμαστε εδώ... γι' αυτό εδώ και 9 μήνες είμαστε στο forum και απαντάμε (σαν πελάτες της on και όχι σαν εκπρόσωποί τους). Αλλά όπως εγώ δε μπορώ, στο όνομά μου, να δηλώσω ότι όλα πάνε καλά... έτσι και εσύ δε μπορείς να λες ότι όλα πάνε χάλια!
Αυτό ειδικά για εσένα (υπάρχουν κιάλλοι, αλλά είσαι απο αυτούς που έχουν δώσει πραγματικά το παρών στα προβλήματα της εταιρίας αυτής) το υπογράφω και εγώ. Και καμία σχέση του αν είσαι υπέρ ή κατά. Δεν μετράνε τέτοια πράγματα. Οι ιδέες του στιλ "αυτοί σε βάλανε" και άλλα τέτοια είναι εντελώς άκυρα.
Μιλάμε λέμε τις γνώμες μας, σίγουρα κάποιος θα έχει αντίθετη γνώμη, αλλά μην τρελενόμαστε κιόλλας.



Καλά... ναι... σίγουρα... ο ΟΤΕ που όποτε η forthnet/vivodi/tellas/ontelecoms/hol έδιναν βλάβες σε καλώδια του ΟΤΕ, που είχαν περάσει χρόνια πριν, ο ΟΤΕ τους εξυπηρετούσε αμέσως... όπως ορίζει η ΕΕΤΤ... και τελικά τρώει τα πρόστιμα (30 έχουν φτάσει τα μύρια από την αρχή του έτους; ) επειδή θέλουν να τον κλείσουν! Λόγο καθυστερήσεων σε παραδώσεις και επίλυση βλαβών τα έχει πάρει... Έχω παράδειγμα που ενώ η On επέμενε και έλεγε σε πελάτη ότι δεν υπάρχουν βρόγχοι για να δώσουν (έτσι έλεγε ο ΟΤΕ στην On), μόλις έγινε αίτηση για νέα γραμμή για σύνδεση με τον ΟΤΕ (από τον πελάτη) σε 3 μέρες είχε νέα γραμμή (και φυσικά όχι νεκρή γραμμή, όπως συμβαίνει τελευταία... )

Ρε μαν. Μιλάμε για (δεν γίνεται να είμαι σίγουρος βέβαια αλλά έτσι λέει) ένα τετράγωνο με προβλημα, και τους λένε για αναβάθμιση? Αυτή είναι η πρώτη κίνηση της ΟΝ? να κοροϊδέψει τον πελάτη, και να μην το ψάξει καθόλου? αν έχουμε φτάσει εκεί τότε αυτή η εταιρία είναι σε ακόμα χειρότερη θέση απο ότι όταν ξεκίνησε.

cnp5
06-10-07, 19:16
...
Θα συμφωνήσω μαζί του ότι δεν γίνεται να έχουμε όλοι πρόβλημα. Στα πάντα έτσι είναι, κάποιοι δυσαρεστημένοι, κάποιοι όχι.
...
Το καλύτερο είναι καταγγελία σε ινκα και ότι άλλο και να βρεις καινούργιο πάροχο (αν και από ότι λες αν έχετε όλοι πρόβλημα είτε καλωδίωσης, πόρτες είτε οτιδήποτε άλλο δεν βλέπω να φτιάχνει). Εκτός και αν ο εκάστοτε πάροχος ασχοληθεί.....

Ακριβώς... και αυτό έχω πει από την αρχή. Καταγγελία της σύμβασης και καταγγελία στην ΕΕΤΤ και ΙΝΚΑ. Το να κατηγορούμε εταιρίες και ο ένας τον άλλον μέσα στο φόρουμ δεν οδηγεί πουθενά.

Πάντως, αν ξέφυγα (σήμερα ήταν περίεργη μέρα) ζητάω συγνώμη.... Τέλος... ελπίζω blackrose να βρεις την άκρη και επιτέλους να αποκτήσεις τις υπηρεσίες που θέλεις (στην on ή αλλού)

GnF
06-10-07, 19:23
Ακριβώς... και αυτό έχω πει από την αρχή. Καταγγελία της σύμβασης και καταγγελία στην ΕΕΤΤ και ΙΝΚΑ. Το να κατηγορούμε εταιρίες και ο ένας τον άλλον μέσα στο φόρουμ δεν οδηγεί πουθενά.

Πάντως, αν ξέφυγα (σήμερα ήταν περίεργη μέρα) ζητάω συγνώμη.... Τέλος... ελπίζω blackrose να βρεις την άκρη και επιτέλους να αποκτήσεις τις υπηρεσίες που θέλεις (στην on ή αλλού)

παιχνίδι να γίνεται φίλε μου, παιχνίδι να γίνεται. Μακάρι να μην είχαμε λόγους να γράψουμε εδώ παρα μόνο προγράμματα, chat και άλλα τέτοια.
Χαιρετώ πάω να την πέσω, μιας και είμαι άρρωστος και αύριο πρέπει να πάω για δουλειά.
εύχομαι και απο μέρους μου στον/στην blackrose να βρεί λύση με τον ένα ή άλλο τρόπο.;) (ίσως ο καλύτερος είναι ο τρόπος που αναφέρει ο cnp5

sanidas
06-10-07, 20:18
paixthsss η εκαστοτε εταιρια δεν υπευθυνη για τον υπολογιστη κανενος. Οπως εξηγησα και σε παραπανω μηνυμα μου το πιο πιθανο ειναι ο ανθρωπος του cc να εξηγησε στον φιλο μου οτι ο υπολογιστης του δεν ειχε καρτα δικτυου... απλα με τοσα που σουρνουμε "εμεις" οι γκοσαδες στα εκαστοτε cc εχει φτασει να μην τα εμπιστευεται ουτε η γιαγια μου (τροπος του λεγειν) νομιζωντας οτι αυτη ξερει καλητερα... Αποτελεσμα καθε τηλεφωνημα απο τους περισσοτερους προς τα cc να γινεται με την λογικη "α κατσε να τους παρω αυτους τους αχρηστους να τους βρισω λιγο για το προβλημα μου... εδω και 31 δευτερολεπτα το internet δεν ανταποκρινεται οσο αμεσα θα ηθελα". Κατεμε η λογικη των εταιριων να δινουν τα cc σε τριτους ειναι απολιτα δικαιολογημενη και σε ενα πολυ μεγαλο βαθμο δικο μας φταιξιμο... βλεπεται με το που περνουμε τηλεφωνο θελουμε ολοι οι τεχνικοι απο τον παροχο μας και τον ΟΤΕ να ειναι απικο για να μας εξυπηρετησουν... μηπως να χαμηλωσουμε τισ απαιτησεις μας??ε??

Υ.Γ.1 : Οσες φορες εχω δηλωσει προβλημα τεχνικος της ON με εχει καλεσει εντος μιας βδομαδας για την επιλυση του δεν μπορω να καταλαβω... αυτο γινεται μονο σε μενα?? η μηπως ταυτιζεστε λιγο με το "αντρα θελω, τωρα τονε θελω" ???

Υ.Γ.2 : Αναβαθμησεις γινοντε καθημερινα... νομιζεται οτι σημερα υπαρχει το ιδιο δικτυο με 20.000 συνδρομιτες οπως το πρωτο τριμηνο με 2.000??

spiros315
06-10-07, 20:52
Οτι θα υπήρχε άνθρωπος που θα εκθείαζε το cc της on δεν το περίμενα...

sanidas
06-10-07, 21:23
Οτι θα υπήρχε άνθρωπος που θα εκθείαζε το cc της on δεν το περίμενα...
Δηλαδη αυτο που γινεται αντιληπτο απο την απαντιση μου ειναι οτι εκθειαζω το cc της ON??
Γιατι εγω το μονο που ηθελα να πω ηταν να μην θεωρουμε οτι εμεις ειμαστε αλανθαστοι και ολοι οι αλλοι λαθος... και οτι στην συγκεκριμενη περιπτωση υπαρχει ενας και μοναδικος φταιχτης. Σιγουρα ο καθενας απο μονος του δεν φταιει για την κατασταση η τα προβληματα που μεμονομενα αντιμετοπιζει, αλλα η γνωμη μου ειναι οτι σαν συνολο καταναλωτων φερουμε τεραστιες ευθυνες για το εκαστοτε προβλημα που αντιμετοπιζουμε ως μοναδες.

Κατι που εγραψα παραπανω αλλα κανεις δεν βρεθηκε να με διαψευσει η εστω να σχολιασει : "Υ.Γ.1 : Αν αναβαθμιζαν σιωπηλα τα pings κανεις μας δεν θα το επερνε χαμπαρι... η τουλαχιστον δεν θα γινοταν τοσος σαλος... και οι πελατες θα πηγεναν στο διπλα μαγαζακι με τα διπλα μεγαμπιτια εστω και αν αυτα ηταν εικονικα και με χειροτερα pings... Συμπερασμα "Θελεστα και παθεστα" ή αλλιως "Εσεις ζητατε, η ON πραγματοποιει"."

@ ADSLgr.com All rights reserved.