PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερωτήσεις



Torch21
05-10-07, 22:30
Καλησπερίζω το forum!
Ρε παιδιά θάθελα να μου λύσετε κάποιες απορίες σχετικά με την hol!
Μια φίλη μου έχει εξοπλισμό σπίτι. Επίσης το τήλ του οτε τησ κόπηκε πρίν λίγες μέρες!
Εγώ αύριο θα πάω να δώ τι γίνεται! Τώρα οι ερωτήσεις μου είναι:
1. Χρειάζεται νάρθει τεχνικός της hol να κάνει μικτονόμιση της γραμμής? Ή ισχύει το υπα΄ρχον καλώδιο, οπότε συνδέω το ρούτερ και συγχρονίζει?
2. Τα τηλέφωνα συνδέονται πάνω στο ρούτερ, ή όχι? Είναι voip να φανταστώ!
3. Ποιο ρουτεράκι δίνουν?
Α επίσης ξέχασα να αναφέρω οτι μιλάω για 2play αν και θα το κααλάβατε!
Ευχαριστώ προκαταβολικά! :)

sdikr
05-10-07, 22:32
1) κανονικά όχι,
2) ναι, ναι (είναι voip)
3) Fritz, αν δεν κάνω λάθος ενα 7140

nm96027
05-10-07, 22:34
1. Η μικτονομηση χρειάζεται μονο αν εχεις ζητήσει ανενεργο βροχο (ΑΝΤοΒ) δλδ καινουργια γραμμή. Αλλιως κατα την κλασσικη αιτηση η ενεργοποιηση γίνεται στον υπαρχον χαλκο.

2. Τα τηλεφωνα συνδεονται πανω στο ρουτερ διοτι ειναι voip, οπως λες και εσυ. Καποια στιγμή η μια γραμμή θα γίνει POTS. Δεν ξερουμε ποτε αλλα θα γίνει.

3. Το fritz 7140

Torch21
05-10-07, 22:35
1) κανονικά όχι,
2) ναι, ναι (είναι voip)
3) Fritz, αν δεν κάνω λάθος ενα 7140

skdir έγραψες! Thanx! Οπότε λογκά αφού έχει κοπεί ο οτε συνδέω και παίζουν έτσι? θα έχει ενεργοποιηθεί η γραμμή dsl!
Αντε ελπίζω να πάνε όλα καλά στην νέα σύνδεση!

Torch21
05-10-07, 22:36
1. Η μικτονομηση χρειάζεται μονο αν εχεις ζητήσει ανενεργο βροχο (ΑΝΤοΒ) δλδ καινουργια γραμμή. Αλλιως κατα την κλασσικη αιτηση η ενεργοποιηση γίνεται στον υπαρχον χαλκο.


Mμμμ ο βρόγχος ανενεργός δεν ήταν? Δηλαδή ο οτε δε παραδίδει καινούριο καλώδιο? Αλλά μάλλον συνδέει το υπάρχον ε? Και το άκρο του box παραμένει όπως έχει!

nm96027
05-10-07, 22:40
Mμμμ ο βρόγχος ανενεργός δεν ήταν? Δηλαδή ο οτε δε παραδίδει καινούριο καλώδιο? Αλλά μάλλον συνδέει το υπάρχον ε? Και το άκρο του box παραμένει όπως έχει!

Αν εχεις ηδη υπαρχουσα γραμμή απο τον ΟΤΕ η συνηθεστερη αίτηση ειναι να ζητας την ενεργοποιηση σου πανω στην υπαρχουσα γραμμή. Δλδ καταργείται η συνδεση του ΟΤΕ και πανω στον ιδιο χαλκο με τον ιδιο νουμερο (συνηθως) ενεργοποιειται το οποιο double play.

O OTE παραδίδει καινουργιο καλώδιο μονο αν το ζητήσεις. Μονο αν θελήσεις για κάποιους λογους πχ. να κρατήσεις την παλια συνδεση του ΟΤΕ (ή να μην εχεις καθόλου ΟΤΕ οπως σε ενα καινουργιο διαμερισμα) και να παρεις μια δευτερη καινουργια γραμμή απο τον εναλλακτικο.

Torch21
05-10-07, 22:48
Αν εχεις ηδη υπαρχουσα γραμμή απο τον ΟΤΕ η συνηθεστερη αίτηση ειναι να ζητας την ενεργοποιηση σου πανω στην υπαρχουσα γραμμή. Δλδ καταργείται η συνδεση του ΟΤΕ και πανω στον ιδιο χαλκο με τον ιδιο νουμερο (συνηθως) ενεργοποιειται το οποιο double play.

O OTE παραδίδει καινουργιο καλώδιο μονο αν το ζητήσεις. Μονο αν θελήσεις για κάποιους λογους πχ. να κρατήσεις την παλια συνδεση του ΟΤΕ (ή να μην εχεις καθόλου ΟΤΕ οπως σε ενα καινουργιο διαμερισμα) και να παρεις μια δευτερη καινουργια γραμμή απο τον εναλλακτικο.

Πολύ λογικό μου ακούγεται αυτό! Πρόσεξε τώρα όμως! Στην vivodi, γίνεται μικτονόμιση 1000%!
Και ασ έχει ο συνδρομιτής τηλ απτον οτε!
Τώρα τελευταία νομίζω άλλαξε και εκει και έγινε έτσι όπως τα λες!
Τέλος πάντων! Ευχαριστώ παιδιά για τις άμεσες απαντήσεις σας!

@ ADSLgr.com All rights reserved.