PDA

Επιστροφή στο Forum : Latency Path???



tolisp
06-10-07, 10:29
Παρατήρησα ότι η HOL έχει αλλάξει το LATENCY PATH από "fast" σε "interleaved" με αποτέλεσμα να έχουν αλλάξει και αρκετά αλλα χαρακτηριστικά του router...(latency, FEC κλπ)
Το χειρότερο είναι ότι παλιά που ήταν "fast" είχα 8M ενώ τώρα έχω μια 14 που τελευταία "αισθάνεται" 11M και την "βλέπω" χειρότερη από την 8M (σίγουρα με πιο πολλά errors και μικρότερη σταθερότητα...)

Γνωρίζει κανεις τι είναι το "latency path" και ποια η διαφορα fast και interleaved mode? (κάποιος παλιά μου είχε πει αλλα δεν θυμάμαι...)
Επίσης υπάρχει κάποια εντολή στο router (ένα cisco πχ) που να μπορεί από την μεριά του χρηστη να αλλάξει το dslam και πάλι σε fast η πρέπει να πείσω τους τεχνικούς να μου το κάνουν?

nm96027
06-10-07, 10:50
Υπαρχει σχετικο άρθρο απο τον cmos που ειναι εξαιρετικα επεξηγηματικο:Τι είναι το Fast Path και το Interleave ; (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=45837).
Και σε μενα εχει αλλαξει απο fast σε interleaved.
Παντως παρατηρω μια εντονη μειωση του s/n χωρις ομως αλλαγη του attainable. Tην προηγουμενη εβδομαδα ειχα φτασει στα 18 και σημερα ειδα πως εχω πεσει στα 7 db. Το attainable ειναι σταθερα στα 18000.

harris
06-10-07, 12:00
Kαι σε μένα έχει αλλάξει από path σε interleaved. :hmm:

Δεν βλέπω λόγο για αλλαγή των στατιστικών της γραμμής (δεν είδα εξάλλου καμμία αλλαγή, τα ίδια σκ@τ@ που είχα έχω :p) αλλά τώρα που το είπατε και το πρόσεξα, όντως έχω αυξημένο latency τις τελευταίες μέρες και αναρωτιόμουν γιατί :whistle:

desmios
06-10-07, 12:07
Και σε μενα εχει γινει η αλλαγη αυτη με μια ελλαχιστη μειωση της ονομαστικης ταχυτητας.
Το s/n πριν επαιζε απο 12 εως -3 με συνεχεις αποσυνδεσεις.
Τωρα παιζει απο 17 εως 0 χωρις καμμια αποσυνδεση.
Η ταχυτητα στην πραξη δεν εχει αλλαξει.

stcp
06-10-07, 13:29
Και σε μένα μια από τα ίδια.
Δε θυμάμαι για SNR, αλλά το attainable data rate από 20Μ έχει πέσει στα 17. Αξιοσημείωτη αλλαγή δεν έχω παρατηρήσει στην πραγματική ταχύτητα.

whitehed
06-10-07, 14:03
Kαι σε μένα έχει αλλάξει από fast σε interleaved...το SNR στο down εχει ανεβει σημαντικα απο 6-7 σε 12-16 ολα τα αλλα τα ιδια...:hmm:

antonis_GR
08-10-07, 00:12
Χμμ και εμένα interleaved είναι τωρα που μπήκα στο fritz..
και το snr μειώθηκε κατα 1,
το upload κολλημένο στα 582..

αργκκ

tolisp
08-10-07, 12:36
Μέχρι τώρα αν κρίνω από το forum από την μέρα που η ΧΟΛ έδωσε τα νέα πακέτα 24M έχουμε όλοι μείωση ταχύτητας κλειδώματος και επιδείνωση stats στις γραμμές μας... είναι ιδέα μου η υπάρχει κανεις να έχει βελτιωθεί?
Πάντως δεν βλέπω και κανέναν ούτε καν κοντά στα 20M...ποσο μάλλον στα 24...:hmm:

BoGe
08-10-07, 13:04
Μέχρι τώρα αν κρίνω από το forum από την μέρα που η ΧΟΛ έδωσε τα νέα πακέτα 24M έχουμε όλοι μείωση ταχύτητας κλειδώματος και επιδείνωση stats στις γραμμές μας... είναι ιδέα μου η υπάρχει κανεις να έχει βελτιωθεί?
Πάντως δεν βλέπω και κανέναν ούτε καν κοντά στα 20M...ποσο μάλλον στα 24...:hmm:

Όσοι ήταν σε μικρότερα πακέτα, δεν νομίζω να έχει προλάβει ακόμα να τους αναβαθμίσει,

tolisp
08-10-07, 13:21
Όσοι ήταν σε μικρότερα πακέτα, δεν νομίζω να έχει προλάβει ακόμα να τους αναβαθμίσει,


Είναι φανερό ότι μιλάμε για τα μεγαλύτερα πακέτα (<12M)
Στα μικρότερα δεν τίθεται καν θέμα...

Dimitris
08-10-07, 17:04
Μάλλον προσπαθούν να κόψουν 1-2 Mbit από τον καθένα για να μην καταρεύσει το δίκτυο όταν μπουν μαζικά οι 24άρηδες :p

@ ADSLgr.com All rights reserved.