PDA

Επιστροφή στο Forum : προσφορά οτέ μέχρι χριστούγεννα?



newbaby
06-10-07, 10:59
ξέρετε θα έχουμε τίποτα νέα πακέτα - νέες τιμές στο conn-x μέχρι χριστούγεννα?

faros
13-10-07, 01:16
Σιγουρα.!

Jazzer
13-10-07, 10:08
Εύχομαι στα πλαίσια προσφορών του ΟΤΕ, να επανακαθορίσει και το upload στις προσφερόμενες ταχύτητες.
Τα 4/256 σε 4/512 και τα 8/384 σε 8/1 ή έστω 8/768.
Θα μετρούσε πολύ κάτι τέτοιο για τους πελάτες του, καθώς βέβαια και μείωση τιμών αν τον αφήσουν βέβαια...:whistle:

No-Name
13-10-07, 10:24
H αναβάθμιση upload έχει συζητηθεί να γίνει....δυστυχώς ακόμα περιμένουμε...πάντως τα καλά δεν θα αργήσουν.

Υπομονή;)

Fu_SmOKer
13-10-07, 15:56
Ενδέχεται (και θέλει) να βγάλει πακέτα αλλά είναι και ο ΕΕΤΤ στη μέση που καραδωκεί..

evantigger
13-10-07, 16:14
Ενδέχεται (και θέλει) να βγάλει πακέτα αλλά είναι και ο ΕΕΤΤ στη μέση που καραδωκεί.. Το να ανεβάσει το upload δε νομίζω ότι θα έβρισκε αντιμέτωπη την ΕΕΤΤ απλά δεν θέλει γιατί θα χάσει λεφτά από τις μισθωμένες που παρέχει σε οικιακούς χρήστες.

maik
13-10-07, 16:51
Το να ανεβάσει το upload δε νομίζω ότι θα έβρισκε αντιμέτωπη την ΕΕΤΤ απλά δεν θέλει γιατί θα χάσει λεφτά από τις μισθωμένες που παρέχει σε οικιακούς χρήστες.

Ποσοι ειναι οι οικιακοι χρηστες που εχουν μισθωμενη;

np1
13-10-07, 16:56
Ας κάνει τις συνδέσεις να δουλέυουν όπως έπρεπε να δουλεύουν και μετά ας ανεβάσει ό,τι θέλει.

RyDeR
13-10-07, 18:24
....πάντως τα καλά δεν θα αργήσουν.

Υπομονή;)

Για πότε μιλάμε; :hmm:

Αν πάρω τώρα conn-x μπορώ να περάσω στην νέα τιμολόγηση κάπως; Δηλαδή να το πάρω τώρα στα 768 [18,5eur/μήνα] και να περάσω στις καινούργιες τιμές στα 1024. Γίνεται;:hmm:

Gila1899
13-10-07, 18:30
Οταν επιτρέπεται στους εναλλακτικούς να τάζουν λαγούς με πετραχήλια μόνο με 20 ευρώ το μήνα, η ΕΕΤΤ οφείλει να επιτρέψει στον ΟΤΕ να παραμείνει ανταγωνιστικός και ο ΟΤΕ είναι υποχρεωμένος να κάνει μια ανταγωνιστική προσφορά για να κρατήσει τους πελάτες του.

Jazzer
13-10-07, 18:46
Μια γραμμή στον ΟΤΕ όπως και να έχει το πράγμα, "ακριβός" αλλά 100 % αξιόπιστος, για όσους δεν θέλουν να "παίζουν" με τα νεύρα τους.
Πιστεύω ότι θα βγουν νέες προσφορές μέχρι τέλους του έτους, οπότε αναμένουμε στo... router μας.:p

Gila1899
13-10-07, 19:00
Εχεις δίκιο.Τουλάχιστον προσωπικά, πλην της αποφράδας περιόδου των αναβαθμίσεων, δεν έχω ιδιαίτερα παράπονα.Αλλά, όπως και να το κάνεις, τα πληρώναμε πανάκριβα το 1Mbit αυτή τη στιγμή, όσο αξιόπιστος κι αν είναι ο ΟΤΕ.Οτι θα γίνει προσφορά μέχρι τα Χριστούγεννα είναι το μόνο σίγουρο.Αν θα είναι ανταγωνιστική είναι το ζήτημα.

Τα χάλια των εναλλακτικών, στις περισσότερες περιπτώσεις, είναι εκείνα που μας κρατάνε στον ΟΤΕ.;)

np1
13-10-07, 20:11
Μα τα χάλια των εναλλακτικών ήταν προφανή από πριν. Δε μπορεί ο ΟΤΕ, στον οποίον ανήκει το δίκτυο και ξέρει τα του οίκου του, να δίνει μόνο μέχρι 8Mb, σε τραγικά υψηλές τιμές και να ξεπετάγονται διάφοροι και να λέει 10-20Mb στη μισή τιμή. Κάτι βρωμούσε σίγουρα. Αν ήταν απλά θέμα ΕΕΤΤ και ανταγωνισμού, απλώς ο ΟΤΕ θα δινε λογικά κι αυτός παρόμοιες ADSL2+ ταχύτητες αλλά σε αρκετά υψηλότερη τιμή ή κάτι τέτοιο.

Πάντως η 8άρα που έχω είναι αρκετά τραγική παντού εκτός από τους εγχώριους servers. Ελπίζω να καλυτερεύσει η κατάσταση. Δε γίνεται η γραμμή να αναγνωρίζεται σαν 21Mb, να κλειδώνει στα 8 και να κατεβάζει από εξωτερικό με 2.

maik
13-10-07, 20:38
Πάντως η 8άρα που έχω είναι αρκετά τραγική παντού εκτός από τους εγχώριους servers. Ελπίζω να καλυτερεύσει η κατάσταση. Δε γίνεται η γραμμή να αναγνωρίζεται σαν 21Mb, να κλειδώνει στα 8 και να κατεβάζει από εξωτερικό με 2.

Το ποσο κατεβαζεις δεν εχει ΚΑΜΙΑ ΜΑ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ με την ταχυτητα που κλειδωνει το μοντεμ ή αυτη που σου επιτρεπει ο παροχος σου.

np1
13-10-07, 20:41
Και με τι έχει σχέση; Δε θα πρέπει όταν πληρώνω για 8 και συνδεόμαι με 8 να κατεβάζω με 600-800kb/s αντι για 200-300, όταν οι τιμές θορύθου είναι αυτές που έχω στο προφίλ; Η λογική λέει ότι δε χρειάζεται να κάνω δεήσεις κάθε φορά που θέλω να κατεβάσω κάτι.

maik
13-10-07, 20:54
Πως εισαι σιγουρος οτι αυτος που σου στελνει κατι στο στελνει με την ταχυτητα που ζητας; Οχι μονο αυτος αλλα και ολοι οι κομβοι απο οσους περναει για να φτασει σε σενα.

Διαβασε λιγο αυτο

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=31796

gtl
13-10-07, 21:08
Πάντως νομίζω ότι έχει φτάσει η ώρα να κάνει κάποια βήματα παραπέρα ο ΟΤΕ. Προσωπικά αν υπήρχε στην περιοχή μου διαθεσιμότητα HOL (πολύ περισσότερο Netone) θα το σκεφτόμουν σοβαρά και μάλλον θα έφευγα, καθώς τα χρήματα είναι πολλά για τις ταχύτητες επιπέδου ~8Mbits και τα χαμηλά uploads που δίνει η ΟΤΕνετ. Δυστυχώς για την ώρα καλύπτομαι μόνο από τις ασόβαρες Forthnet (το δίκτυό μας καταρρέει μια φορά τον χρόνο, αλλά τουλάχιστον δεν έχουμε τεχνική υποστηρίξη! :blink:) και Tellas (μέγιστη ταχύτητα 4Mbits!) οι οποίες δεν αξίζουν τον κόπο.

np1
13-10-07, 21:08
Ναι, το θέμα είναι ότι αυτό που λες δεν μπορεί να ισχύει ΠΑΝΤΑ στους εξωτερικούς servers. Προφανώς δεν μπορούν όλοι να στείλουν πάνω από 300. Όταν ΟΛΟΙ δε στέλνουν πάνω από 300 εκτός απ' τον FTP του ΟΤΕ, κάποιο πρόβλημα υπάρχει.

@ ADSLgr.com All rights reserved.