PDA

Επιστροφή στο Forum : Γιατί δεν έχω ADSL?



ConnectMe
06-10-07, 11:04
Καλημέρα σας.

Την Πέμπτη (04 Οκτωβρίου) παράγγειλα από το (π)OTESHOP Κηφισιάς το πακέτο Conn-x Talk 1024 πάνω στην ISDN γρμμή που ήδη έχω(περιοχή: Διόνυσος). Το router που μου δώσανε(λόγο έλλειψης Speedtouch) ήταν το ασύρματο Sagem 1500/1540WG


Την Παρασκευή (05 Οκτωβρίου) :shock: το βράδυ με πήραν τηλέφωνο: "Κύριε, είστε πολύ τυχερός... η γραμμή σας ενεργοποήθηκε μέσα σε μια (1) μέρα. Μπορείτε να συνδέσετε τον εξοπλισμό σας"

Πόσο τυχερός, όμως, μπορεί να είναι κάποιος???

Όχι πολύ όπως αποδείχθήκε!!!

Σύνδεσα το Splitter-άκι με τη γραμμή, το NetMod με το Splitter, το Router με το Splitter και το Router με τον Η/Υ (Mac) μέσω Ethernet και τέλος πρόσθεσα φιλτράκι στην άλλη συσκευή που υπάρχει σε αυτήν την γραμμή.
Ανοίγω το Router μου ανάβει κόκκινο λαμπάκι (ALM) και επίσης
δεν ανάβει το λαμπάκι με την ένδειξη ADSL.

Δεν θα είναι τίποτα σκέφτηκα ο άσχετος.
Έκανα τις ρυθμίσεις του Router σύμφωνα με τον οδηγό βρήκα εδώ αλλά δεν μπόρεσα να συνδεθώ.

Από την ΟΤΕΝΕΤ (8011135555) μου είπαν να δοκιμάσω να συνδέσω το Router κατευθείαν στην πρίζα μπας και φταίει το Splitter. Τζίφος.

Σήμερα δήλωσα βλάβη.

Σας κούρασα με όλη αυτήν την αφήγηση :sorry: αλλά θέλω να σιγουρευτώ πως δεν έκανα κάποιο λάθος εγώ πρώτα.

Υπάρχει περίπτωση να είναι προβληματική η γραμμή ή πρέπει να αρχίσω
να κοιτάω για βλάβη στο (1) NetMod (2) Splitter (3) Router (4) ?????

Με ενοχλεί πάρα πολυ που δε δουλεύει τίποτα όπως πρέπει! :mad:

Ευχαριστώ για το χρόνο σας

Πύρρος
06-10-07, 13:15
Σε πρώτη φάση βγάλε τα πάντα από τις πρίζες, και άφησε μόνο το modem εκεί που πριν ήταν το netmod. Χωρίς splitter, χωρίς netmod, χωρίς φίλτρα, χωρίς τηλεφωνικές συσκευές.

ConnectMe
15-10-07, 20:03
Problem Solved.

Ήρθε ο τεχνικός του ΟΤΕ σήμερα το πρωί. Είχα λάθος στην συνδεσμολογία.

Στη θύρα LINE του splitter είχα βάλει το τηλ. καλώδιο που μέχρι πρότινος έβγαινε από το NetMod και κατέληγε στην τηλεφωνική πρίζα .

Το σωστό καλώδιο που έπρεπε να ενωθεί με την θύρα LINE του splitter ήταν αυτό που έβγαινε από τον τοίχο και κατέληγε σε μια θύρα μέσα στο NetMod... and that's all folks.

Βέβαια όταν είχα πρωτοδεί το πρόβλημα είχα συνδέσει το Router απ'ευθείας στην τηλεφωνική πρίζα αλλά δεν είχε δουλέψει! :hmm:

Ευχαριστώ για την απάντησή σου Πύρρο!

:closed:

dimitris_p
16-10-07, 18:27
Καλημέρα σας.
Σύνδεσα το Splitter-άκι με τη γραμμή, το NetMod με το Splitter, το Router με το Splitter και το Router με τον Η/Υ (Mac) μέσω Ethernet και τέλος πρόσθεσα φιλτράκι στην άλλη συσκευή που υπάρχει σε αυτήν την γραμμή.


Φιλε μου παρόλο που το εχεις φτιάξει,,υπάρχει ενα λαθος.. λες οτι έχεις isdn. το φίλτρο τι το θες στην αλλη συσκευη που λες??? στης ISDN χρειαζεται μονο το spliter. κανενα τηλ δεν συνδεεται πανω στην γραμη του OTE απ ευθειας. H γραμη πρεπει αποκλιστικα να ειναι συνδεμενη μονο στο spliter και πουθενα αλλου...παρα ολα τα τηλεφωνα παίρνουν απο της εξοδους του net-mod...

lexusr
16-10-07, 21:53
ο προλαλήσαντας έχει δίκιο....ο διαχωριστής splitter καταργεί την αναγκη για φίλτρα εφόσον τροφοδοτεί με σήμα το netmod, στο οποίο συνδέονται άμεσα ή έμμεσα όλες οι τηλεφωνικές συσκευές

pkdan
23-10-07, 12:04
Εμένα ενεργοποιήθηκε η σύνδεση μου την περασμένη Τετάρτη
Την πέμπτη παρέλαβα και το εξοπλισμό, αλλά τζίφος η γραμμή δεν δουλεύει
Οι συνδέσεις είναι σωστές γιατί πριν είχα ΗΟΛ και δεν πείραξα τίποτα.
Το έδωσα βλάβη την πέμπτη στο 121 και μέχρι σήμερα δεν μου έχουν πει τίποτα
Είναι λεει σε φάση ελέγχου !!!!!

@ ADSLgr.com All rights reserved.