PDA

Επιστροφή στο Forum : Επιλογη ψυκτρας



papdoux
02-02-05, 23:28
Μηπως μπορειτε να με βοηθησετε στην επιλογη ψυκτρας;

Ειμαι αναμεσα σε
α) Zalman 7000,
β) Thermaltake Polo 735 extreme
γ) Arctic Cooling Freezer 4
δ) οποιαδηποτε προταση καλοδεχουμενη

Και οι τρεις παιζουν μεταξυ 30 με 40 ευρω και δε θελω να πληρωσω παραπανω ή πολυ παραπανω...

Με ενδοιαφερει να ειναι πολυ ησυχη σε idle mode, τα βραδυα οταν πεφτω για υπνο και αυτο κατεβαζει διαφορα και να κραταει σε πολυ καλυ θερμοκρασια οταν ειναι σε busy mode + θορυβος υποφερτος

Εχω ενα P4@3G με socket 478.

Τhanx, Papdoux

dantouan
03-02-05, 03:15
Προσωπικα χρησιμοποιω την Zalman 7000Cu με τον ιδιο επεξεργαστη και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος και απο τον χαμηλο θορυβο και απο την θερμοκρασια του επεξεργαστη μου..

Εχε υποψη σου οτι ο P4 στα 3Ghz γενικα εχει υψηλοτερες θερμοκρασιες...

papdoux
03-02-05, 09:45
Προσωπικα χρησιμοποιω την Zalman 7000Cu με τον ιδιο επεξεργαστη και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος και απο τον χαμηλο θορυβο και απο την θερμοκρασια του επεξεργαστη μου..

Εχε υποψη σου οτι ο P4 στα 3Ghz γενικα εχει υψηλοτερες θερμοκρασιες...
Και εγω, προς αυτη οδευω. εχω διαβασει και review που γραφει για πολυ καλες και χαμηλες θερμοκρασιες και οτι βοηθαει στη ψυξη και αλλων μερων του Μ/Β λογω ακτινας που καλυπτει. Απλα, δε μπορεσα να δω για θορυβο κατι και ανυσηχω...

WinMik
03-02-05, 10:23
Και εγώ τη Zalman έχω, αλλά τη δουλεύω πάνω σε έναν 64άρη fx.Από θόρυβο είμαι σίγουρα ευχαριστημένος, από επιδόσεις μέτρια.Τώρα δεν παίρνω και όρκο, γιατί μπορεί να έχω κάνει και λάθος σε κάτι. Πάντως σε idle έχω 42-45 και άμα ζοριστεί φτάνει πάνω από 50, που μου φαίνονται λίγο τσιμπημένες.Θερμοκρασία κουτιού 29-30 βαθμοί, πάστα Arctic Silver 3, cnq απενεργοποιημένο. Α και έχε υπόψη σου ότι δυστυχώς ανάμεσα στα φυλλα του χαλκού (κοντά στο κέντρο της,που είναι κοντά μεταξύ τους) μαζεύει αρκετή σκόνη που ρίχνει λίγο την απόδοσή της.

S4Lv4Ti0N
03-02-05, 10:34
Thermaltake looks pretty neat to me!

@ ADSLgr.com All rights reserved.