PDA

Επιστροφή στο Forum : Αντε καλα. ΟΤΕ και προβληματα. Πολλα.



tsiger
06-10-07, 21:16
Μιας και ειναι το πρωτο μου μυνημα καταρχην να πω συγχαρητηρια για το καταπληκτικο forum. :)

Για δειτε λοιπον κι αυτο.
Εκανα αιτηση πριν 1 μηνα για adsl 2mbit, το πρωτο ακυρο ηρθε οταν με ενημερωσαν οτι ειμαι σε pcm. Φυγαμε λοιπον απο το pcm. To δευτερο ακυρο ηρθε οταν μας ειπαν οτι δε παιζει πορτα PSTN αλλα μονο ISDN (Πανε 2 εβδομαδες. Αν δεν επαιρνα εγω συνεχως στο 134 μαλλον με τη dialup θα ημουν, αν και καλυτερα το γιατι σε λιγο.) Αλλαζουμε και παμε και σε ISDN. Κανω αιτηση ξανα (2 - 3 φορες) για adsl με αποτελεσμα να ενεργοποιηθει χθες, σημερα πηρα τον εξοπλισμο και.. γαμω το φελεκι μου.

Να πω πως διαβασα τα αρθρα σχετικα με τo Noise Margin, και Αttenuation κλπ και το το άρθρο για τα check που μπορουμε να κανουμε για να δουμε τι παιζει με τη γραμμη μας.

2 modem , 2 splitters, καμια 3 - 4 πριζες, 5 - 6 καλωδια και νευρα τσαταλια αυτο που βλεπω ειναι η παρακατω εικονα.

http://www.hellenicauctions.com/images/mr.gif

γνωριζω πως πρεπει να δηλωσω βλαβη στο 121 απλα το δημοσιευω για να δω και ο κοσμος εδω τι εχει να πει :)

οταν εχω το netmod πανω στο splitter δε μπορω καν να δω σελιδες. οταν το βγαζω ε, κατεβαζω με 10 - 15kb/s:rofl:

gdscream
06-10-07, 22:06
από στατιστικα παντως βλέπω οτι εχεις προβλημα!
παρα πολυ υψηλό attenuation και πολύ χαμηλό margin noise.

έλεγξε μήπως έχει προβλημα καποιο καλώδιο, κ μετά δήλωσε βλάβη

paparesta
06-10-07, 22:18
Κι εμένα πριν απο καιρό δεν συγχρόνιζε στα 2 mbps, γεγονός που οφειλόταν σε βραχυκύκλωμα σε κάποιο καλώδιο του netmod. το δήλωσα στο 121 και ήρθαν και μου το έφτιαξαν. :beer2::worthy:

tsiger
06-10-07, 22:23
εχω δοκιμασει 4 - 5 καλωδια, 2 modem, 2 splitter, χωρις splitter, οι αλλαγες στο Noise Margin ειναι πολυ μικρες (+- 1 db) και το attenuation παραμενει σταθερο στα 60db.

paparesta το θεμα ειναι οτι δεν συνδεω καν το netmod. Αν το συνδεσω ουτε να δω σελιδες δε μπορω και αν αποσυνδεσω το καλωδιο απο τη πριζα και το ξαναβαλω και εχω και το modem και το netmod επανω δεν συγχρονιζει. οτι να ναι..

gdscream
06-10-07, 23:35
Δήλωσε βλάβη στον οτε τοτε

tsiger
06-10-07, 23:42
ναι θα το κανω δε προλαβα σημερα απλα ηθελα μια γνωμη και εδω :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.