PDA

Επιστροφή στο Forum : DSLAM Τερψιθεας (Ανω Γλυφαδα)



Σελίδες : [1] 2 3

gnickos
07-10-07, 09:05
Παιδια καλημερα,

Επειδη εχω κουραστει παρα παρα παρα πολυ με την Tellas και δεν μπορω να σας γραψω την ιστορια μου (γιατι ειναι ασυλληπτα μεγαλη), θελω να κανω μια ερωτηση μονο.

Ανηκει κανεις στο DSLAM Τερψιθεας στην Ανω Γλυφαδα και εχει TELLAS ZISTO TEL + DSL ?
Εκανα search στο φορουμ αλλα δεν βρηκα κατι προσφατο.

Ειμαι ακομα με 1Mbit και με κοροιδευουν συνεχως οτι απο βδομαδα θα εχω απαλλαγει απο τον ΟΤΕ (απο τον Μαιο..)

Ευχαριστω !

Davout
07-10-07, 13:47
Πήγες από τα γραφεία τους; Πόσο καιρό περιμένεις;

blueseal
07-10-07, 22:07
Φιλαράκι είμαι απο 4 Αυγούστου στο zisto Dsl+Telephone και είμαι πολύ ευχαριστημένος.Ανήκω στο dslam Τερψιθέας,ήμουν καί εγώ στο 1mbit στην Tellas έκανα αίτηση από αρχές Ιουλίου γιά zisto kai ούτε κατάλαβα πώς μεταφέρθηκα.Μου κάνει εντύπωση πώς δέν έχουν μεταφέρει ακόμα και εσένα.Το μόνο κακο που έχω να τους προσάψω είναι κάποιες αποσυνδέσεις γιά μερικά δευτερόλεπτα..Επίσης το customer service είναι ικανοποιητικό τουλάχιστον δεν έχω ακούσει ψέμματα.Η Tellas πάντως είναι επίσημα στην Γλυφάδα και από ότι ξέρω 'εχει πάει καί στήν Βούλα.Εύχομαι πάντως να βρείς σύντομα λύση στό προβλημά σου..

gnickos
08-10-07, 08:59
Ειμαι στην φαση που περιμενω τον ΟΤΕ, συμφωνα παντα με τα λεγομενα τους!
Η αιτηση μου εχει γινει απο τελη Νοεμβριου 2006 και αν κρινω απο την προτεραιοτητα, που μου λενε (φιλε bluseal) οτι τηρουν αυστηρα, μαλλον με δουλευουν..

Τουλαχιστον διαπιστωνω οτι υπαρχει καποιος στην περιοχη μου με Zisto DSL+TEL, οποτε τι αλλο να κανω απο το να περιμενω...

Ευχαριστω παντως.

harry79
08-10-07, 11:40
στο site έβαλες στον αριθμό σου να δεις αν βγάζει διαθεσιμότητα;

gnickos
08-10-07, 12:35
στο site έβαλες στον αριθμό σου να δεις αν βγάζει διαθεσιμότητα;

Εννοειται οτι το εβαλα και υπαρχει διαθεσιμοτητα...διαθεση απο την Tellas δεν υπαρχει!

Davout
08-10-07, 12:43
Εγώ περίμενα 5 μήνες και σχετικά αξιόπιστες πληροφορίες πήρα μόνο όταν πήγα από τα γραφεία τους και συνάντησα συγκεκριμένη υπάλληλο που μου είχαν συστήσει. Αν ενδιαφέρεσαι και διατίθεσαι να ανέβεις μέχρι το Μαρούσι στείλε μου PM να σου πω ποιον να ζητήσεις.

Socom
13-10-07, 03:00
Φίλε κ εγώ κοντεύω να γεννήσω περιμένοντας. DSLAM Τερψιθέας κ εγώ. Πριν από δυο μήνες περίπου πήρα τηλέφωνο και μου χαν πει ότι σε 2 βδομάδες θα χα χαιρετήσει τον ΟΤΕ μια για πάντα. Τώρα μου λένε ότι μέχρι τέλος του μήνα πιστεύουν ότι θα χει τελειώσει η ιστορία. Το ωραίο είναι ότι τέλη Ιουνίου με είχαν πάρει μόνοι τους στο ξεκάρφωτο και μου χαν πει οτι μέσα σε ένα μήνα θα μαι κανονικά στα 4ΜΒΙΤ. Δεν ξέρω αν φταίει ο πΟΤΕ ή η Trellas αλλά εγώ στην Tellas τα ακουμπάω (και με το παραπάνω) και από αυτούς έχω απαιτήσεις. Davout μπορείς να στείλεις κ σε μένα ΡΜ μπας και βγάλω καμιά άκρη. Τόσες βδομάδες περιμένω, τι είναι 2 ώρες πήγαινε-έλα μέχρι το Μαρούσι?

Kongas
13-10-07, 12:03
καλό δρόμο και καλό κουράγιο

asirios
13-10-07, 12:38
Παντως αν ο ΟΤΕ δεν δωσει τη γραμμη σου στην Τελλας ,η Τελλας δεν μπορει να κανει τιποτα και απο οτι διαβασα ειναι σε εκρεμοτητα 40000 αιτησεις για να φυγουνε απο οτε και τα εχουνε παιξει οι τεχνικοι . Εγω περιμενα 4 μηνες απο Ιανουαριο μεχρι Απριλιο για να συνδεθω, οποτε υπομονη .:whistle:

Socom
26-10-07, 13:40
Ρε παιδιά έχει κανείς από το DSLAM τερψιθέας περάσει στο ιδιόκτητο δίκτυο της tellas? εγώ περιμένω μήνες. Όλο τον πΟΤΕ μου λένε ότι περιμένουν να τους δώσει τις γραμμές. Όχι τίποτα άλλο, διάβασα σε άλλο topic΄ότι η τερψιθέα έχει καλά αναβαθμιστεί κιόλας. Ποιοί ακριβώς αναβαθμίστηκαν? Έχω τελλάς από το πάσχα(πολύ πριν φτάσει το ιδιόκτητο δίκτυο της στην Γλυφάδα). Θεωρητικά δεν θα πρεπε να μαι στους πρώτους της περιοχής που περνάει σε ιδιόκτητο και αναβαθμίζεται? Μήπως πρέπει να κάνω κάτι στο router? (χρησιμοποιώ ένα belkin, όχι το speedtouch)

Υ.Γ. Μήπως αυτή η καραμέλα με τον ΟΤΕ είναι φούμαρα και έχει πήξει η Τελλάς απλα και δεν προλαβαίνει?

Ευχαριστώ

gnickos
30-10-07, 12:12
Παιδια, καλημερα

Υποτιθεται σημερα 30/10/07 γινεται η αποδεσμευση και απο μεθαυριο θα ειμαι με 4 ισως και με 12 Mbit παντα συμφωνα με την Tellas!

Υπομονη 2 μερες ακομα και θα σας ενημερωσω. Αν και πιστευω οτι δεν θα αλλαξει τιποτα....:down:

Socom
31-10-07, 14:02
Εμένα την Δευτέρα που μίλησα μαζί τους μου παν ότι έχει δεσμευτεί θύρα εδώ και καιρό, αλλά υπάρχει κάποιο θέμα με την φορητότητα και ότι θα πρεπε να με είχαν ανημερώσει τηλεφωνικός. Ο υπάλληλος που μίλησα μου πε ότι μέσα στα επόμενα δύο 24ωρα θα με καλούσε το τμήμα φορητότητας. Όσο πήρε όλους εσάς, άλλο τόσο πήρε και εμένα. Πάλι κηνύγι θέλουν μου φαίνεται...

Davout
31-10-07, 14:15
Η θύρα σε μένα είχε βρεθεί εξαρχής, η φορητότητα ήταν αυτή που καθυστερούσε. Μην πιστέψεις (για την ψυχολογική σου κατάσταση το λέω) ό,τι σου πουν για την "επόμενη εβδομάδα" ή για το ότι θα σε πάρουν άμεσα να σε ενημερώσουν. Σου λέω, 5 μήνες αυτό μου λέγαν, βδομάδα βδομάδα. Όταν στείλουν την αίτηση σωστά και ο πΟΤΕ τη δέχτει, τότε θα πάρεις ημερομηνία μετάβασης στο δίκτυο της Tellas.

gnickos
31-10-07, 23:34
Παιδια, για του λογου το αληθες, ακομα τιποτα...

Πριν λιγο μου ειπαν να περιμενω και εντος των ημερων (aka μηνων) θα ειμαι ενταξει. Και για να μην ξεχνιομαστε, μεσα στον Νοεμβρη κλεινω 1 χρονο απο τοτε που εκανα αιτηση για ZISTO.

On time δηλαδη, οχι αστεια...

arritos0
01-11-07, 07:18
Παιδια καλημερα,

Επειδη εχω κουραστει παρα παρα παρα πολυ με την Tellas και δεν μπορω να σας γραψω την ιστορια μου (γιατι ειναι ασυλληπτα μεγαλη), θελω να κανω μια ερωτηση μονο.

Ανηκει κανεις στο DSLAM Τερψιθεας στην Ανω Γλυφαδα και εχει TELLAS ZISTO TEL + DSL ?
Εκανα search στο φορουμ αλλα δεν βρηκα κατι προσφατο.

Ειμαι ακομα με 1Mbit και με κοροιδευουν συνεχως οτι απο βδομαδα θα εχω απαλλαγει απο τον ΟΤΕ (απο τον Μαιο..)

Ευχαριστω !

Εχω κάνει πρόσφατα την αίτηση και ανήκω στο κέντρο της Τερψιθέας,απο ότι έμαθα 26/10 αναβαθμίστηκε σε 12/1

eveonline1
01-11-07, 10:18
Εχω κάνει πρόσφατα την αίτηση και ανήκω στο κέντρο της Τερψιθέας,απο ότι έμαθα 26/10 αναβαθμίστηκε σε 12/1

Ναι ε? η μάνα μου έχει tellas θα πάω να το τσεκάρω μία να δω αν ισχύει.

Υπάρχει αδικαιολόγητη καθυστέρηση στην φορητότητα και δεν καταλαβαίνω γιατί? Όταν η μάνα μου απείλησε να φύγει τότε σε 3 μέρες την ενεργοποίησαν... :twisted: .Νομίζω αν θυμάμαι καλά ενεργοποιήθηκε περί τα τέλη Ιουλίου...

Τελικά οι νέες χρεώσεις θα ισχύσουν και για παλιούς συνδρομητές?

Socom
01-11-07, 18:27
Σήμερα ξαναπήρα τηλέφωνο (σιγά μην έπαιρναν από την Τελλάς) και μου παν ότι το πρόβλημα με την φορητότητα λύθηκε (το ποιό ήταν το πρόβλημα δεν ήξεραν να μου πουν) και ότι ξαναστείλανε την αίτηση στον ΟΤΕ. Μέχρι 20 Νοεμβρίου θα έχω ενεργοποιηθεί λένε..... Αν κλείσει ο μήνας και ακόμα δεν έχει γίνει τίποτα με βλέπω να παίρνω τα μπογαλάκια μου και να την κάνω για αλλού.

gnickos
03-11-07, 10:22
Δυστυχως, παραμενω ακομα ως ειχα...
Οπως το ειχα υπολογισει δηλαδη.

Μαλιστα χθες εμαθα, πως τελικα δεν εχει γινει ακομα η αποδεσμοποιηση, χωρις να ξερουν τον λογο βεβαια!
Αφου αφηνιασα στο τηλεφωνο, η τυπισσα με διακοπτει ξαφνικα, και με συνδεει με τον προισταμενο της. Αφου τα ακουσε για τα καλα, και ο ιδιος, μου ειπε πως απο αρχες της εβδομαδας θα ειμαι ενταξει και μαλιστα μου εδωσε και τον κωδικο ενεργοποιησης.

Εννοειται πως δεν εδεσα τον γαιδαρο...

gnickos
08-11-07, 11:07
Καλημερα,

Σημερα Πεμπτη 08 Νοεμβριου και ειμαι ακομα στο 1Μbit και σε αλλα threads βλεπω τις εντυπωσεις απο τα 12. Ειναι τραγικη η κατασταση!

Και βεβαια, η Tellas συνεχιζει να με κοροιδευει..:down:

gnickos
13-11-07, 11:33
......και συνεχιζει !! :down:

Socom
13-11-07, 12:32
Εμένα μου έχουν πει μέχρι 20 Νοεμβρίου το αργότερο. Αν δεν έχει ενεργοποιηθεί μέχρι τότε, πετάγομαι στα Ζωνιανά, παίρνω ΑΚ-47 και έφυγα για την Tellas να τα κάνω όλα ριμαδιό.... (αφού ακούσει ότι μπινελίκι μπορεί να φανταστεί ο καημένος που θα σηκώσει το τηλέφωνο εκείνη την άγια μέρα)

gnickos
16-11-07, 23:46
Ειδα ΦΩΣ...?

Λοιπον 13/11 διακοπη τηλεφωνου και 14/11 ενεργοποιηση Tellas Zisto Tel+DSL 12Mbit.

Ομως που συγχρονιζει το speestream ? Στα 6Μbit!

Α! Μολις εκλεισα 1 χρονο απο τοτε που εκανα την αιτηση για Tellas Zisto !!

blueseal
16-11-07, 23:56
Ειδα ΦΩΣ...?

Λοιπον 13/11 διακοπη τηλεφωνου και 14/11 ενεργοποιηση Tellas Zisto Tel+DSL 12Mbit.

Ομως που συγχρονιζει το speestream ? Στα 6Μbit!

Α! Μολις εκλεισα 1 χρονο απο τοτε που εκανα την αιτηση για Tellas Zisto !!

Μήν στεναχωριέσαι φίλε μου και εμένα στα 6mbps συγχρωνίζει.Μού είπαν απο την Tellas οτί υπάρχει πρόβλημα στο κέντρο της Τερψιθέας γιατί καλύπτει πολλόυς συνδρομητές απο Γλυφάδα και Ελλήνικό με αποτέλεσμα πολλόυς από αυτους να βρίσκονται σε μεγάλη απόσταση από το dslam.Να εύχεσαι να μήν έχεις πολλές αποσυνδέσεις,το snr της γραμμής σου δεν μειώθηκε?Αντε να δούμε πότε θα πάμε στα 12...

Socom
18-11-07, 17:12
Εμένα ρε παιδιά μου χαν πει ότι ημερομηνία μετάβασης ήταν στις 15/11. Φυσικά και δεν έγινε τίποτα. 16/11 που πήρα τηλέφωνο μου παν ότι ήταν θέμα λίγων ωρών. Φυσικά και δεν έγινε τίποτα. Περιμένω τώρα από δευτέρα... Πήρα και σε ένα αλλο τηλέφωνο 211120.... επειδή είδα μια κλήση από τέτοιο νούμερο αλλά ο τεχνικός μου πε ότι ουδέποτε με πήραν τηλέφωνο κι ότι είναι θέμα του ΟΤΕ (Πραγματικά τν επόμενη φορά που θα μου πει κάποιος ότι είναι θέμα του ΟΤΕ καλά θα κάνει να έχει γράψει και την διαθήκη του...). Για κάποιο λόγο φοβάμαι ότι σε κανένα μήνα (που ακόμα θα περιμένω να γίνει η μετάβαση) θα με πάρουν και θα μου πουν "Ξέρετε, υπάρχει το τάδε πρόβλημα... Είχαμε πάρει τηλέφωνο αλλά δεν το σήκωσε κάποιος... Κ πρέπει να ξαναρχίσει η διαδικασία προς τον ΟΤΕ από την αρχή...." Τότε θα ακούσουν τις χριστοπαναγίες τους, θα τινάξω τα γραφεία στον αέρα και θα καταλήξω στην φυλακή. Παίζει εκεί να χω πιο γρήγορο internet πάντως...

gnickos
18-11-07, 21:54
Μήν στεναχωριέσαι φίλε μου και εμένα στα 6mbps συγχρωνίζει.Μού είπαν απο την Tellas οτί υπάρχει πρόβλημα στο κέντρο της Τερψιθέας γιατί καλύπτει πολλόυς συνδρομητές απο Γλυφάδα και Ελλήνικό με αποτέλεσμα πολλόυς από αυτους να βρίσκονται σε μεγάλη απόσταση από το dslam.Να εύχεσαι να μήν έχεις πολλές αποσυνδέσεις,το snr της γραμμής σου δεν μειώθηκε?Αντε να δούμε πότε θα πάμε στα 12...

Φιλε blueseal, επειδη ημουν εκτος Ελλαδος και γυρισα σημερα, η γυναικα μου μου ειπε πως ειχε συνεχεια disconnects 4 μερες τωρα.
Κοιταξα λοιπον τα στοιχεια της γραμμης μου και ειδα πως συγχρονιζα στα
5,8 Mbit
SNR=6
ΑΤΤΝ=41
firmware της μανας του (speedstream 4200)
PPoA

..αλλα κατεβαζα με 250 KB/sec. απο rapidshare.

Λοιπον, αναβαθμισα σε AM8 firmware και αμεσως:
6,9 Mbit
SNR=5
ΑΤΤΝ=38,5
firmware AM8 (speedstream 4200)
PPoE

...και κατεβαζα με 500-650 απο rapidshare το μεσημερι.

Το πρωτο πραγμα που εκανα ηταν να παρω τηλεφωνο στην Tellas και πηρα την ιδια απαντηση με σενα. Εξοργιστηκα, και τους ειπα πως "βαρεθηκα τα παραμυθια τους και πως θελω να εχω την ταχυτητα που μου υποσχεθηκαν (δηλ.12Mbit) οπως αλλωστε εχουν και αρκετοι μεχρι τωρα. Να μην ξανακουσω κουβεντα για ΟΤΕ πια, και να κανουν οτι εργασιες χρειαζεται για να προσφερουν αυτα που λενε."
Δεν περιμενα βεβαια να γινει κατι αλλα δεν αντεχω αλλο. Το μονο που εκαναν ηταν να δηλωσουν βλαβη και σε 1 με 2 εργασιμες θα κοιταχτει το προβλημα.

Πληροφοριακα, αυτη τη στιγμη κατεβαζω με 250 ΚΒ/sec !:evil:

Socom
18-11-07, 22:40
Φίλε gnickos δεν θέλω να φανώ απαισιόδοξος αλλά δεν πιστεύω ότι θα βρεις σύντομα άκρη. (Αν βρεις). Η καραμέλα με τον ΟΤΕ έχει κουράσει τους πάντες πιστεύω πλέον. Απλά δεν θέλουν να παραδεχτούν ότι είτε είναι ανίκανοι, είτε βαριούνται. Σήμερα επικοινώνησα για άλλη μια φορά και με το 13800 και με το 1212 και πάλι για ΟΤΕ άκουσα. Ότι καθστερεί ο ΟΤΕ την μετάβαση και κάτι τέτοια κουραφέξαλα. Όσο για την ταχύτητα φοβάμαι ότι το "μέχρι 12Mbps" τους λύνει τα χέρια και τους δίνει το δικαίωμα να κάνουν την παλαβή. Όταν τους ρώτησα για τις ταχύτητες στο DSLAM Τερψιθέας μου παν ότι δεν υπάρχει κάποια ενημέρωση για πρόβλημα. Απ ότι βλέπω όμως ήδη είστε 2 με πρόβλημα. (εγώ δεν έχω φτάσει καν σε αυτό το στάδιο). Βέβαια για να λέμε την αλήθεια συνήθως αυτοί που έχουν κάποιο πρόβλημα ψάχνονται και κάνουν posts σε forum κτλ.

Υ.Γ. Αν έχεις χρόνο άρχισε να παίζεις με τα settings του router μπας και γίνει κανένα θαύμα. Ή δοκίμασε με router κάποιου φίλου σου.

blueseal
21-11-07, 20:35
Φιλε blueseal, επειδη ημουν εκτος Ελλαδος και γυρισα σημερα, η γυναικα μου μου ειπε πως ειχε συνεχεια disconnects 4 μερες τωρα.
Κοιταξα λοιπον τα στοιχεια της γραμμης μου και ειδα πως συγχρονιζα στα
5,8 Mbit
SNR=6
ΑΤΤΝ=41
firmware της μανας του (speedstream 4200)
PPoA

..αλλα κατεβαζα με 250 KB/sec. απο rapidshare.

Λοιπον, αναβαθμισα σε AM8 firmware και αμεσως:
6,9 Mbit
SNR=5
ΑΤΤΝ=38,5
firmware AM8 (speedstream 4200)
PPoE

...και κατεβαζα με 500-650 απο rapidshare το μεσημερι.

Το πρωτο πραγμα που εκανα ηταν να παρω τηλεφωνο στην Tellas και πηρα την ιδια απαντηση με σενα. Εξοργιστηκα, και τους ειπα πως "βαρεθηκα τα παραμυθια τους και πως θελω να εχω την ταχυτητα που μου υποσχεθηκαν (δηλ.12Mbit) οπως αλλωστε εχουν και αρκετοι μεχρι τωρα. Να μην ξανακουσω κουβεντα για ΟΤΕ πια, και να κανουν οτι εργασιες χρειαζεται για να προσφερουν αυτα που λενε."
Δεν περιμενα βεβαια να γινει κατι αλλα δεν αντεχω αλλο. Το μονο που εκαναν ηταν να δηλωσουν βλαβη και σε 1 με 2 εργασιμες θα κοιταχτει το προβλημα.

Πληροφοριακα, αυτη τη στιγμη κατεβαζω με 250 ΚΒ/sec !:evil:

Το να δοκιμάζεις την ταχυτητά σου με το rapidshare δεν είναι σωστό.Δοκίμασε πρώτα να εγκαταστήσεις στο pc σου έναν download manager παράδειγμα τον free internet download manager,με μία απλή έρευνα στο google θα τον βρείς,διότι υψηλές ταχύτητες χωρίς download manager μην περιμένεις..Γιά δοκιμή της ταχυτητάς σου για μένα το πιο αντιπροσωπευτικό είναι να κατεβάσεις καποιο αρχείο απο ftp client σαν το ntua.Eγώ σου δίνω ένα παράδειγμα απο forthnet,ftp://ftp.forthnet.gr/pub/CentOS/3.9...erver-i386.iso (ftp://ftp.forthnet.gr/pub/CentOS/3.9/isos/i386/CentOS-3.9-server-i386.iso)
Κατά την γνώμη μου επίσης άλλαξε το μόντεμ της siemens με το Thomson που δίνει η Tellas.
Είναι πολύ καλύτερο από οτι ξέρω και ζήτα απο την Tellas να σου στείλει με mail την αναβάθμιση του software η οποία λύνει πολλά προβλήματα. Το συγκεκριμένο μόντεμ περιμένω και εγώ. Η τιμή του στα καταστήματα είναι 70 ευρώ και θα το πάρεις με μία μικρή μηνιαία επιβάρυνσή συνολικά 35 απο την Tellas. Όσο για τις φωνές που τους έβαλες και λίγα τους είπες.. Ελπίζω να σε βοήθησα.Καλή τύχη:oneup:

gnickos
21-11-07, 21:00
Το να δοκιμάζεις την ταχυτητά σου με το rapidshare δεν είναι σωστό.Δοκίμασε πρώτα να εγκαταστήσεις στο pc σου έναν download manager παράδειγμα τον free internet download manager,με μία απλή έρευνα στο google θα τον βρείς,διότι υψηλές ταχύτητες χωρίς download manager μην περιμένεις..Γιά δοκιμή της ταχυτητάς σου για μένα το πιο αντιπροσωπευτικό είναι να κατεβάσεις καποιο αρχείο απο ftp client σαν το ntua.Eγώ σου δίνω ένα παράδειγμα απο forthnet,ftp://ftp.forthnet.gr/pub/CentOS/3.9...erver-i386.iso (ftp://ftp.forthnet.gr/pub/CentOS/3.9/isos/i386/CentOS-3.9-server-i386.iso)
Κατά την γνώμη μου επίσης άλλαξε το μόντεμ της siemens με το Thomson που δίνει η Tellas.
Είναι πολύ καλύτερο από οτι ξέρω και ζήτα απο την Tellas να σου στείλει με mail την αναβάθμιση του software η οποία λύνει πολλά προβλήματα. Το συγκεκριμένο μόντεμ περιμένω και εγώ. Η τιμή του στα καταστήματα είναι 70 ευρώ και θα το πάρεις με μία μικρή μηνιαία επιβάρυνσή συνολικά 35 απο την Tellas. Όσο για τις φωνές που τους έβαλες και λίγα τους είπες.. Ελπίζω να σε βοήθησα.Καλή τύχη:oneup:

Εννοειται πως εχω download manager (IDM)! Απλα ξεχασα να το αναφερω..:whistle:
Απο ftp ειχα δοκιμασει και η ταχυτητα ηταν η ιδια.
Σκεφτομαι να αλλαξω το modem και να παρω το Linksys WAG200, αλλα και παλι δεν περιμενω να δω διαφορες απλα θελω κατι καλυτερο (και wireless) απο το Speedstream 4200.

Ιδωμεν, my friend!!

antonis71
22-11-07, 18:09
gnickos: Το Linksys WAG200G το έχω περίπου 1 χρόνο τώρα και είναι πολύ καλό τουλάχιστον στην περίπτωση μου, έχω δίκτυο με 3 σταθερά pc + 1 laptop + wi-fi P1 sony ericsson, πιάνει παντού μέσα στο σπίτι, έχουν όλα internet, βλέπεις ταινίες από το ένα pc στο άλλο, και γενικά δεν έχει προβλήματα reset-disconnect κτλπ, γενικά είναι σταθερότατο.
Για να συνδέσεις τα άλλα σου μηχανήματα, πάρε το Linksys wi-fi usb stick που το δίνουν πακέτο με το WAG200G στα 83€.(online κατάστημα ηλεκτρονικών)
29/11 έχω πάρει ημερομηνία από Οτέ και Τελλάς για ενεργοποίηση zisto dsl + phone εδώ στην ταλαίπωρη Τερψιθέα, οπότε ξαναγόρασα το ίδιο modem - router για pstn(Annex - A), μιας και είχα isdn (Annex - B) μέχρι τώρα (τηλέφωνο Οτε - adsl Tellas), ελπίζω ότι θα έχω την ίδια καλή και απροβλημάτιστη λειτουργία και με αυτό όπως το προηγούμενο.
Όταν με το καλό ανακαλύψεις τα πλεονεκτήματα του wireless γενικότερα, θα απορείς γιατί δεν το έκανες πιό πρίν.:clap:

αίτηση zisto dsl + phone 12/10
παραλαβή από Τελλάς 15/10
αποστολή αιτήματος στον Οτε 23/10
επαναποστολή 29/10
επαναποστολή 08/11
επαναποστολή 15/11
Ημερομηνία αποδέσμευσης από Οτε 29/11 και ενεργοποίησης zisto dsl + phone (λένε τώρα:whistle:... μην ψαρώνετε...:evil:)
Μόλις γίνει η ενεργοποίηση θα σας πώ εντυπώσεις... άντε 6 και σήμερα.... :wall:

Socom
22-11-07, 20:52
Φίλε Αντώνη δεν θέλω να σε στεναχωρήσω αλλα κι εγώ είχα πάρει ημερομηνία για τις 15/11. Οσο πέρασες εσύ στο ιδιόκτητο άλλο τόσο πέρασα κι εγω. Μην το δένεις κιόλας. Το καλύτερο πιστεύω είναι να το ξεχάσεις και να έεισ μια ευχάριστη έκπληξη κάποια στιγμή στο μέλλον. Κάτι σαν δώρο Χριστουγέννων (μπορεί και Πάσχα). Η δική μου αίτηση έγινε κάπου κοντά στις 15/3. Και η περιοχή μας καλύφθηκε τέλη Ιουλίου αν θυμάμαι καλά.

blueseal
22-11-07, 22:33
Φίλε Αντώνη δεν θέλω να σε στεναχωρήσω αλλα κι εγώ είχα πάρει ημερομηνία για τις 15/11. Οσο πέρασες εσύ στο ιδιόκτητο άλλο τόσο πέρασα κι εγω. Μην το δένεις κιόλας. Το καλύτερο πιστεύω είναι να το ξεχάσεις και να έεισ μια ευχάριστη έκπληξη κάποια στιγμή στο μέλλον. Κάτι σαν δώρο Χριστουγέννων (μπορεί και Πάσχα). Η δική μου αίτηση έγινε κάπου κοντά στις 15/3. Και η περιοχή μας καλύφθηκε τέλη Ιουλίου αν θυμάμαι καλά.

Ρε παιδιά εμένα 4 Αυγούστου με είχαν ενεργοποιήσει,εσάς γιατί σας καθηστερουν τόσο? Γιατί δεν ακυρώνεται την αίτηση να πάτε σε άλλο πάροχο?

Socom
23-11-07, 00:53
Μη νομίζεις ότι δεν το έχω σκεφτεί πολλές φορές. Απλά σκέφτομαι ότι θα ξαναμείνω χωρίς Internet για 1 μήνα το λιγότερο. Τουλάχιστον τώρα έχω το 1ΜΒΙΤ. Έστω και αν το χρυσοπληρώνω. Το κακό είναι πως αν κρίνω από όσα διαβάζω δεν θα έχουμε καν 12ΜΒΤ (ότ)αν ενεργοποιηθούμε. Και θα αποσυγχρονίζουν τα router και όλα τα καλούδια...

blk88memorz
23-11-07, 06:42
Ρε παιδια μια φίλη μου απο ελληνικό έκανε την αίτηση τον οκτώβριο και της βάλανε zisto μέσα σε μια βδομάδα. Μήπως στην αναναίωση για 12mbps κολλάνε, ενώ όοοολο το πακέτο απ'την αρχή στο συνδέουνε καπάκι;; Τι να πω.. :whistle:

antonis71
23-11-07, 17:43
Ρε παιδια μια φίλη μου απο ελληνικό έκανε την αίτηση τον οκτώβριο και της βάλανε zisto μέσα σε μια βδομάδα. Μήπως στην αναναίωση για 12mbps κολλάνε, ενώ όοοολο το πακέτο απ'την αρχή στο συνδέουνε καπάκι;; Τι να πω.. :whistle:

Σίγουρα για τους νέους πελάτες θα κάνουν λιγότερο... και εμάς μας έχουν δεδομένους.
Και εγώ το σκέφτηκα να φύγω για αλλού αλλά με κολλάει το πότε θα έχω πάλι internet και ότι με τα 2048/256 είχα (και έχω... και μάλλον θα έχω ακόμα για αρκετά...) σταθερότατη γραμμή, ούτε αποσυνδέσεις ούτε πάνω κάτω, ....τίποτα απολύτως.
Πάντως φίλος στο Χαλάνδρι έβαλε netone σε 15 μέρες κομπλέ, κατεβάζει 1,5Mb σταθερά και τηλέφωνο είναι σούπερ, αλλά σε εξασφαλίζει κανείς τι θα σου κάτσει?
Σαν να παίζεις λόττο είναι η όλη κατάσταση (και αν σου κάτσει...? που λέει εύστοχα η διαφήμιση...)

antonis71
23-11-07, 19:44
Φίλε Αντώνη δεν θέλω να σε στεναχωρήσω αλλα κι εγώ είχα πάρει ημερομηνία για τις 15/11. Οσο πέρασες εσύ στο ιδιόκτητο άλλο τόσο πέρασα κι εγω. Μην το δένεις κιόλας. Το καλύτερο πιστεύω είναι να το ξεχάσεις και να έεισ μια ευχάριστη έκπληξη κάποια στιγμή στο μέλλον. Κάτι σαν δώρο Χριστουγέννων (μπορεί και Πάσχα). Η δική μου αίτηση έγινε κάπου κοντά στις 15/3. Και η περιοχή μας καλύφθηκε τέλη Ιουλίου αν θυμάμαι καλά.

σωστός...
Δεν το έχω δέσει... ίσα - ίσα που γελάω με τα χάλια τους και την υπομονή μου.....
Ελπίζω ο Αι-Βασίλης να μου φέρει.....(Zisto?:worthy:) άραγε πιάνουν τέτοιες ευχές???? ξέρεις ούτε παιχνίδια ούτε αυτοκινητάκια, ούτε μπομπ τον σφουγγαράκι (αυτόν τον συνέλαβε το ΕΣΡ δεν θα έρθει φέτος..):twisted:
Πάντως εάν έχεις αργήσει τόσο στείλε mail στο CRM της Τελλάς (από την σελίδα της Τελλάς), εμένα την επόμενη ημέρα με πήραν τηλέφωνο, με ανέλαβε ένας εκπρόσωπος τους προσωπικά και με παίρνει τηλέφωνο κάθε 2 μέρες για να μου πεί την εξέλιξη της αίτησης και μου έκαναν δώρο τον πρώτο μήνα άνευ χρέωσης (αυτό θα το δώ στον λογαριασμό βέβαια..)
Γενικότερα από 15/11 δεν έχω ξαναπάρει, με παίρνει ένα συγκεκριμένο άτομο και με ενημερώνει (Αυτή την εβδομάδα με πήραν Δευτέρα και πάλι την Τετάρτη και μου έδωσαν τις ημερομηνίες του ΟΤΕ)

αίτηση zisto dsl + phone 12/10
παραλαβή από Τελλάς 15/10
αποστολή αιτήματος στον Οτε 23/10
επαναποστολή 29/10
επαναποστολή 08/11
επαναποστολή 15/11
Ημερομηνία αποδέσμευσης από Οτε 29/11 και ενεργοποίησης zisto dsl + phone (λένε τώρα... μην ψαρώνετε...)

5 και σήμερα...:worthy:

gnickos
24-11-07, 17:41
..την επόμενη ημέρα με πήραν τηλέφωνο, με ανέλαβε ένας εκπρόσωπος τους προσωπικά και με παίρνει τηλέφωνο κάθε 2 μέρες για να μου πεί την εξέλιξη της αίτησης και μου έκαναν δώρο τον πρώτο μήνα άνευ χρέωσης (αυτό θα το δώ στον λογαριασμό βέβαια..)
Γενικότερα από 15/11 δεν έχω ξαναπάρει, με παίρνει ένα συγκεκριμένο άτομο και με ενημερώνει (Αυτή την εβδομάδα με πήραν Δευτέρα και πάλι την Τετάρτη και μου έδωσαν τις ημερομηνίες του ΟΤΕ)


Συγνωμη φιλε Αντωνη, για την Tellas αναφερεσαι παραπανω :stunned::stunned: !!

Επαιξες λοττο τωρα τελευταια, αν οχι ακομα...ΤΡΕΧΑ!!

For the record,

Δεκα μερες μετα την μεταβαση στα 12 (?) οι ταχυτητες μου ειναι απο 70 - 600 ΚΒ/sec (ntua).
To SNR 3.5 - 6.0 και ακομα περιμενω τον τεχνικο (6 μερες τωρα) να ελεγξει για βλαβη στην γραμμη.

Αντε να δουμε...

Socom
24-11-07, 18:42
Θα στείλω κι εγώ στο CRM να πω τον πόνο μου. Να δούμε κιόλας αν του Αντώνη του κατσε λαχείο ή αν όντως σε παίρνουν στα σοβαρά άμα τους πεις κάτι γραπτώς... Πάντως αν είναι να γίνει αυτή η έρημη η μετάβαση για να τρώμε disconnects κτλ. ίσως να μην αξίζει καν. Anyway αν όντως όταν γίνει έχουμε πολλοί προβλήματα πιστεύω ότι θα πρεπε να κάνουμε μια πιο οργανωμένη και συλλογική προσπάθεια μήπως τύχει και δούμε επιτέλους το internet που στις περισσότερες χώρες είναι δεδομένο (και χωρίς ταλαιπωρία κιόλας) και πιάσουν και τόπο τα λεφτά μας.

antonis71
24-11-07, 19:22
Θα στείλω κι εγώ στο CRM να πω τον πόνο μου. Να δούμε κιόλας αν του Αντώνη του κατσε λαχείο ή αν όντως σε παίρνουν στα σοβαρά άμα τους πεις κάτι γραπτώς... Πάντως αν είναι να γίνει αυτή η έρημη η μετάβαση για να τρώμε disconnects κτλ. ίσως να μην αξίζει καν. Anyway αν όντως όταν γίνει έχουμε πολλοί προβλήματα πιστεύω ότι θα πρεπε να κάνουμε μια πιο οργανωμένη και συλλογική προσπάθεια μήπως τύχει και δούμε επιτέλους το internet που στις περισσότερες χώρες είναι δεδομένο (και χωρίς ταλαιπωρία κιόλας) και πιάσουν και τόπο τα λεφτά μας.

Παιδιά σας παραθέτω το mail που έστειλα για να καταλάβετε το ύφος που χρειάζεται



``````Καλησπέρα σας,
Ονομάζομαι Αποστολόπουλος Αντώνιος του Απόστολου (ΑΡ.Ταυτ. ........., ΑΦΜ ..........) και έχω το εξής θέμα - απορία:

Είμαι συνδρομητής της Τελλάς από το 2005 στο τηλέφωνο 210....... για παροχή DSL 2048/256 και προεπιλογή φορέα Τελλάς για το τηλέφωνο. (τότε δεν είχατε ιδιόκτητο δίκτυο στην Τερψιθέα Γλυφάδας).
Κατά τον Οκτώβριο - Νοέμβριο του ίδιου έτους στο site σας είχατε αναρτήσει σελίδα για εκδήλωση ενδιαφέροντος για πελάτες σας που θα ήθελαν να αναβαθμιστούν σε 4mbs/512 (προφανώς προάγγελος του zisto), παρά το ότι συμπλήρωσα την φόρμα τότε και επικοινώνησα και τηλεφωνικά με την εταιρία σας, με ενημέρωσαν ότι η κάλυψη θα ήταν το καλοκαίρι του 2006, μετά το καλοκαίρι ξανακάλεσα και μου είπαν να περιμένω μέχρι τα Χριστούγεννα, τελικά δεν ασχολήθηκα και εγώ αλλά ούτε και εσείς μαζί μου...
Μετά από τηλέφωνο εκπροσώπου σας(10/10/07) η οποία με ενημέρωσε για την επικείμενη αναβάθμιση ταχυτήτων, αποφάσισα να κάνω την αίτηση για το πρόγραμμα Zisto dsl + phone (12mbs/1mbs) με δεδομένο ότι παρά την ακριβή τιμή του προϊόντος σας, είμαι ευχαριστημένος από την σταθερότητα της γραμμής μου, και ενώ είχα έτοιμα χαρτιά για την Forthnet (λόγω ότι χρειάζομαι για την εργασία μου γρήγορο download) το οποίο επίσης το ανέφερα στο τηλέφωνο στην εκπρόσωπο της εταιρίας σας τελικά αποφάσισα να συνεχίσω με την Τελλάς. Ζήτησα να με ενημερώσουν για τον μέγιστο χρόνο ενεργοποίησης διότι όπως προανέφερα η ταχύτητα της γραμμής μου είναι πλέον απαραίτητη (και το ανέφερα ότι ήμουν έτοιμος να επιλέξω άλλη εταιρία), και μου ανέφερε ότι το μέγιστο είναι 3 εβδομάδες (αλήθεια ή ψέμα εγώ δεν το εξετάζω ως καταναλωτής το θεωρώ δεδομένο - ο εκπρόσωπος άλλωστε λεει ότι η εταιρία του δίνει εντολή).
Στις 12/10 υπέγραψα και απέστειλα με το κούριερ της Τελλάς την αίτηση μου για ενεργοποίηση στο πρόγραμμα Zisto dsl + phone (12mbs/1mbs), μέχρι σήμερα έχω καλέσει 5 φορές το 13800 και η απαντήσεις που έχω λάβει είναι ότι αναμένουμε τον Οτέ, και ξανακαλέστε μας, και εγώ ερωτώ: δεν σας νοιάζει να πουλήσετε τα προϊόντα σας? Ο πελάτης θα σας ''κυνηγά'' για να μάθει τι συμβαίνει? Ξέχωρα από αυτό στο Newsletter που στείλατε στους shared - not zisto πελάτες σας αναφέρατε ότι θα αναβαθμιστούμε όλοι στο 12/1 χωρίς καμία ενέργεια μας (εκτός εάν δεν το διάβασα σωστά), οπότε δεν θα έπρεπε τέλος 10ου να έχει έστω αναβαθμιστεί η ταχύτητα μου και να περιμένω την μεταφορά μόνο του τηλεφώνου από τον Οτέ στην Τελλάς? (τελικά από το 13800 μου ανέφεραν ότι εάν ήθελα αναβάθμιση θα έπρεπε να στείλω φαξ με τα στοιχεία μου και σε 7 μέρες ''περίπου'' θα γινόταν η αναβάθμιση της ταχύτητας - κάτι που ομολογώ ότι δεν καταλαβαίνω... Θα έχετε πελάτες στο ιδιόκτητο σας δίκτυο με ταχύτητες 1,2,4,και 12? Εάν δεν το καταλάβει ο καταναλωτής θα πληρώνει την παλιά πιο ακριβή χρέωση και θα έχει και χαμηλότερη ταχύτητα? Κάτι νομίζω ότι δεν κάνετε σωστά εδώ)
Πρόθεση μου δεν είναι να διακόψω την συνεργασία μου με την Τελλάς, αν το ήθελα θα είχα καταγγείλει την σύμβαση και θα το έδινα σε έναν από τους πολλούς δικηγόρους του Ομίλου Βασιλάκη που εργάζομαι και δεν θα ασχολιόμουν καθόλου. Ζητώ ως καταναλωτής (σχετικά παλιός) μια υπεύθυνη απάντηση διότι το 13800 απαντά μέχρι ενός σημείου, μετά δεν μπορεί και δεν έχει αρμοδιότητα και δεν μου φταιει ένας τηλεφωνητής που προσπαθεί να κάνει την δουλειά του όπως και εγώ, εάν και πότε θα ολοκληρωθεί το αίτημα μου και εάν μέχρι να ολοκληρωθεί αυτό εφόσον μιλάμε ότι ήδη είναι εκτός χρονικού περιθωρίου μπορεί να αναβαθμιστεί η ταχύτητα μου μέχρι να τελειώσει η διαδικασία με τον Οτέ, κάτι που καταλαβαίνω ότι εφόσον μπλέκεται και ο Οτέ δεν είναι αποκλειστική ευθύνη δική σας η καθυστέρηση στο αίτημα μου.


Με εκτίμηση,



Αποστολόπουλος Αντώνιος


Σημ: Για την ιστορία και μόνο το ρούτερ που θα παραλάμβανα υποτίθεται σε 10 - 15 μέρες είναι μάλλον ''αγνοούμενο'' εάν το στείλατε, διότι εγώ ένα μήνα τώρα δεν έχω παραλάβει τίποτα... ````````````````````````


ελπίζω να βγάλετε άκρη, εγώ μόλις παρέλαβα (Σάββατο 18:00) τον εξοπλισμό άρα μάλλον οδεύω για ενεργοποίηση... ελπίζω:hmm:

blueseal
25-11-07, 19:21
Παιδιά σας παραθέτω το mail που έστειλα για να καταλάβετε το ύφος που χρειάζεται



``````Καλησπέρα σας,
Ονομάζομαι Αποστολόπουλος Αντώνιος του Απόστολου (ΑΡ.Ταυτ. ........., ΑΦΜ ..........) και έχω το εξής θέμα - απορία:

Είμαι συνδρομητής της Τελλάς από το 2005 στο τηλέφωνο 210....... για παροχή DSL 2048/256 και προεπιλογή φορέα Τελλάς για το τηλέφωνο. (τότε δεν είχατε ιδιόκτητο δίκτυο στην Τερψιθέα Γλυφάδας).
Κατά τον Οκτώβριο - Νοέμβριο του ίδιου έτους στο site σας είχατε αναρτήσει σελίδα για εκδήλωση ενδιαφέροντος για πελάτες σας που θα ήθελαν να αναβαθμιστούν σε 4mbs/512 (προφανώς προάγγελος του zisto), παρά το ότι συμπλήρωσα την φόρμα τότε και επικοινώνησα και τηλεφωνικά με την εταιρία σας, με ενημέρωσαν ότι η κάλυψη θα ήταν το καλοκαίρι του 2006, μετά το καλοκαίρι ξανακάλεσα και μου είπαν να περιμένω μέχρι τα Χριστούγεννα, τελικά δεν ασχολήθηκα και εγώ αλλά ούτε και εσείς μαζί μου...
Μετά από τηλέφωνο εκπροσώπου σας(10/10/07) η οποία με ενημέρωσε για την επικείμενη αναβάθμιση ταχυτήτων, αποφάσισα να κάνω την αίτηση για το πρόγραμμα Zisto dsl + phone (12mbs/1mbs) με δεδομένο ότι παρά την ακριβή τιμή του προϊόντος σας, είμαι ευχαριστημένος από την σταθερότητα της γραμμής μου, και ενώ είχα έτοιμα χαρτιά για την Forthnet (λόγω ότι χρειάζομαι για την εργασία μου γρήγορο download) το οποίο επίσης το ανέφερα στο τηλέφωνο στην εκπρόσωπο της εταιρίας σας τελικά αποφάσισα να συνεχίσω με την Τελλάς. Ζήτησα να με ενημερώσουν για τον μέγιστο χρόνο ενεργοποίησης διότι όπως προανέφερα η ταχύτητα της γραμμής μου είναι πλέον απαραίτητη (και το ανέφερα ότι ήμουν έτοιμος να επιλέξω άλλη εταιρία), και μου ανέφερε ότι το μέγιστο είναι 3 εβδομάδες (αλήθεια ή ψέμα εγώ δεν το εξετάζω ως καταναλωτής το θεωρώ δεδομένο - ο εκπρόσωπος άλλωστε λεει ότι η εταιρία του δίνει εντολή).
Στις 12/10 υπέγραψα και απέστειλα με το κούριερ της Τελλάς την αίτηση μου για ενεργοποίηση στο πρόγραμμα Zisto dsl + phone (12mbs/1mbs), μέχρι σήμερα έχω καλέσει 5 φορές το 13800 και η απαντήσεις που έχω λάβει είναι ότι αναμένουμε τον Οτέ, και ξανακαλέστε μας, και εγώ ερωτώ: δεν σας νοιάζει να πουλήσετε τα προϊόντα σας? Ο πελάτης θα σας ''κυνηγά'' για να μάθει τι συμβαίνει? Ξέχωρα από αυτό στο Newsletter που στείλατε στους shared - not zisto πελάτες σας αναφέρατε ότι θα αναβαθμιστούμε όλοι στο 12/1 χωρίς καμία ενέργεια μας (εκτός εάν δεν το διάβασα σωστά), οπότε δεν θα έπρεπε τέλος 10ου να έχει έστω αναβαθμιστεί η ταχύτητα μου και να περιμένω την μεταφορά μόνο του τηλεφώνου από τον Οτέ στην Τελλάς? (τελικά από το 13800 μου ανέφεραν ότι εάν ήθελα αναβάθμιση θα έπρεπε να στείλω φαξ με τα στοιχεία μου και σε 7 μέρες ''περίπου'' θα γινόταν η αναβάθμιση της ταχύτητας - κάτι που ομολογώ ότι δεν καταλαβαίνω... Θα έχετε πελάτες στο ιδιόκτητο σας δίκτυο με ταχύτητες 1,2,4,και 12? Εάν δεν το καταλάβει ο καταναλωτής θα πληρώνει την παλιά πιο ακριβή χρέωση και θα έχει και χαμηλότερη ταχύτητα? Κάτι νομίζω ότι δεν κάνετε σωστά εδώ)
Πρόθεση μου δεν είναι να διακόψω την συνεργασία μου με την Τελλάς, αν το ήθελα θα είχα καταγγείλει την σύμβαση και θα το έδινα σε έναν από τους πολλούς δικηγόρους του Ομίλου Βασιλάκη που εργάζομαι και δεν θα ασχολιόμουν καθόλου. Ζητώ ως καταναλωτής (σχετικά παλιός) μια υπεύθυνη απάντηση διότι το 13800 απαντά μέχρι ενός σημείου, μετά δεν μπορεί και δεν έχει αρμοδιότητα και δεν μου φταιει ένας τηλεφωνητής που προσπαθεί να κάνει την δουλειά του όπως και εγώ, εάν και πότε θα ολοκληρωθεί το αίτημα μου και εάν μέχρι να ολοκληρωθεί αυτό εφόσον μιλάμε ότι ήδη είναι εκτός χρονικού περιθωρίου μπορεί να αναβαθμιστεί η ταχύτητα μου μέχρι να τελειώσει η διαδικασία με τον Οτέ, κάτι που καταλαβαίνω ότι εφόσον μπλέκεται και ο Οτέ δεν είναι αποκλειστική ευθύνη δική σας η καθυστέρηση στο αίτημα μου.


Με εκτίμηση,



Αποστολόπουλος Αντώνιος


Σημ: Για την ιστορία και μόνο το ρούτερ που θα παραλάμβανα υποτίθεται σε 10 - 15 μέρες είναι μάλλον ''αγνοούμενο'' εάν το στείλατε, διότι εγώ ένα μήνα τώρα δεν έχω παραλάβει τίποτα... ````````````````````````


ελπίζω να βγάλετε άκρη, εγώ μόλις παρέλαβα (Σάββατο 18:00) τον εξοπλισμό άρα μάλλον οδεύω για ενεργοποίηση... ελπίζω:hmm:

Σου απάντησαν στο mail που τους έστειλες? Πάντως πληροφοριακά υπάρχουν πολλά προβλήματα στην Tellas απο τότε που άρχισε την αναβάθμιση απο τα 4mbs στα 12mbs,όπως αποσυνδέσεις και χαμηλές ταχύτητες.Προς το παρών η σταθερότητα που είχε η Tellas έχει χαθεί..Έχω στείλει και εγώ mail διαμαρτυρίας για όλα αυτά και περιμένω απάντηση.Ελπίζω βέβαια μέχρι να συνδεθεις στο zisto ολα αυτά να έχουν επιλυθεί..

antonis71
26-11-07, 15:50
blueseal: με αυτό το mail ξεκινήσανε να με παίρνουν κάθε 2 μέρες τηλέφωνο από το CRM της Τελλάς, και το Σάββατο 18:00 παρέλαβα το ρούτερ (θα μείνει στο κουτί του σφραγισμένο - πήρα το ίδιο που είχα isdn για pstn - Linksys wag 200g).
Ημερομηνία μου είχαν δώσει 29/11... οπότε Πέμπτη βλέπουμε εάν όλα θα γίνουν όπως μου είπαν...:worthy:

α... ξέχασα ότι πήρα (λόγω της επιστολής) και τον 1ο μήνα άνευ χρέωσης (όταν δώ τον λογαριασμό θα το ποστάρω για επιβεβαίωση)

Socom
26-11-07, 17:59
Έναν άνθρωπο είχα βρει κι εγώ στην Tellas να συννενοηθώ και δεν τον ξαναβρήκα. Και αρχίσαμε τα ίδια.... "περιμένουμε τον ΟΤΕ, δεν ξέρουμε γιατί έχουν περάσει 10 μέρες από την ημερομηνία μετάβασης, κάντε λίγο υπομονή" και τα υπόλοιπα ωραία ποιηματάκια. Μόλις έστειλα καταγγελία στην ΕΕΤΤ και τώρα θα στείλω και διαμαρτυρία στο CRM. Άντε μπας και δούμε άσπρη μέρα.

gnickos
26-11-07, 20:04
Καλησπερα παιδια,

Η κατασταση χειροτερευει απο μερα σε μερα.
Disconnects συνεχεια, ταχυτητες χαλια μαυρα..(7KB/sec - 40 KB/sec για σημερα), ο τεχνικος εχει χασει το δρομο, το SNR εφτασε μεχρι -5.5(?) και τωρα ειναι 3.5 και η ιστορια συνεχιζεται...

Για ξανασκεφτειτε το.........:hmm:

blueseal
26-11-07, 20:18
Καλησπερα παιδια,

Η κατασταση χειροτερευει απο μερα σε μερα.
Disconnects συνεχεια, ταχυτητες χαλια μαυρα..(7KB/sec - 40 KB/sec για σημερα), ο τεχνικος εχει χασει το δρομο, το SNR εφτασε μεχρι -5.5(?) και τωρα ειναι 3.5 και η ιστορια συνεχιζεται...

Για ξανασκεφτειτε το.........:hmm:

Και εγώ τα ίδια προβλήματα είχα όταν χρησιμοποιούσα ενα modem zyxel που είχα αγοράσει από το εμπόριο.Μου είπαν απο το 1212 να εγκαταστήσω το Thomson speedtouch που δίνει η Tellas και είδα σημαντική βελτίωση.Κανένα disconnect και μεγάλη σταθερότητα. Δοκίμασε να εγκαταστήσεις κάποιο άλλο modem ίσως η συνδεσή σου γίνει πιο σταθερή.Πέρνα και την τελευταία αναβάθμιση στο siemens που έχεις,λύνονται πολλά προβλήματα.

Socom
26-11-07, 21:54
Ρε παιδιά, μήπως τσάμπα κάνω όλη την φασαρία? Γιατί αν είναι να μεταβώ στο δίκτυο της tellas για να κατεβάζω με 7-40kb καλύτερα να μείνω όπως είμαι. Πληρώνω τον κούκο αηδόνι αλλά τουλάχιστον κατεβάζω με 100+ σταθερά.

gnickos
27-11-07, 11:37
Ρε παιδιά, μήπως τσάμπα κάνω όλη την φασαρία? Γιατί αν είναι να μεταβώ στο δίκτυο της tellas για να κατεβάζω με 7-40kb καλύτερα να μείνω όπως είμαι. Πληρώνω τον κούκο αηδόνι αλλά τουλάχιστον κατεβάζω με 100+ σταθερά.

Socom, ειναι δικοπο μαχαιρι..Ειχα μια κουβεντα μ'ενα φιλο και μου λεει πως μην τα θελω και ολα δικα μου. Με τα λεφτα που πληρωνουμε σε καθε ISP (εκτος ΟΤΕ) αυτες τις υπηρεσιες θα εχουμε.
Αν θελω κατι σταθερο πληρωνω παραπανω (δηλ.ΟΤΕ). Ισως να μην εχει και τοσο αδικο..

Το θεμα ειναι οτι εγω χθες κατεβαζα 7-40KB/sec μεχρι τις 01.00 πμ.
Απο τις 01.00 πμ εως τις 04.00 κατεβαζα με 650-750ΚΒ/sec.
Και αυτη τη στιγμη συνεχιζω με ~700kB/sec.
Τι γινεται ομως οταν ξαναπεσω στα χθεσινα? Γιατι δεν υπαρχει περιπτωση να συνεχισω για πολυ ακομα με ~700.

Αρα το συμπερασμα ειναι......Ελα ντε?

Socom
27-11-07, 13:21
Gnickos, μπορεί τα λεφτά που δίνουμε να μην είναι πολλά αλλά για κοίτα λίγο και το εξωτερικό. Πέρα από αυτό, οποιαδήποτε εταιρία αναλαμβάνει τέτοιες υποχρεώσεις, είτε λέγεται tellas, είτε forthnet έιτε οτιδήποτε πρέπει να μπορεί να προσφέρει (έστω και με μικρές αποκλίσεις) αυτό που υπόσχεται. Σκέψου να αγόραζες αυτοκίνητο με τελική ταχύτητα 250χλμ/ώρα και και κάπου στα 150 να αρχίζανε να φεύγουνε πόρτες, ταμπλό, καθίσματα κτλ. Δεν μας δώσανε εγγύηση ότι θα πηγαίνει με 250 καρφωμένο, αλλά το να να σου μένει στο δρόμο κάθε λίγο και λιγάκι είναι τουλάχιστον απαράδεκτο. Αν μπορούν να εξασφαλίσουν ταχύτητες 30-50χλμ/ώρα ας πούλαγαν σκουτεράκια και βέσπες...

Υ.Γ.1 Η "χαμηλή" τιμή (δεν ξέρω κατά πόσο θα πρεπε να την θεωρούμε χαμηλή) ενός προϊόντος δεν θα πρεπε κατά την γνώμη μου σε καμία περίπτωση να αποτελεί δικαιολογία για κακή ποιότητα και αξιοπιστία. (αν δίναμε 5€ το μήνα να δεχτώ ότι θα ταν σαν να αγοράζουμε κινέζικη τοστιέρα και να περιμένουμε να δουλεύει σαν Miele ξέρω εγώ. θα χαμε κι εμείς μερίδιο ευθύνης. Η Τελλάς όμως είναι ο πιο ακριβός εναλλακτικός πάροχος της αγοράς).

Υ.Γ.2 Το δικό μου πρόβλημα έγκειται στο μου υποσχέθηκαν ότι είχαν το αμάξι ετοιμοπαράδοτο και τώρα ακόμα περιμένουμε το εργοστάσιο να μας το στείλει....

Υ.Γ. 3 Ελπίζω να μην ξέφυγα πολύ με τον παραλληλισμό.

antonis71
27-11-07, 14:34
Gnickos, μπορεί τα λεφτά που δίνουμε να μην είναι πολλά αλλά για κοίτα λίγο και το εξωτερικό. Πέρα από αυτό, οποιαδήποτε εταιρία αναλαμβάνει τέτοιες υποχρεώσεις, είτε λέγεται tellas, είτε forthnet έιτε οτιδήποτε πρέπει να μπορεί να προσφέρει (έστω και με μικρές αποκλίσεις) αυτό που υπόσχεται. Σκέψου να αγόραζες αυτοκίνητο με τελική ταχύτητα 250χλμ/ώρα και και κάπου στα 150 να αρχίζανε να φεύγουνε πόρτες, ταμπλό, καθίσματα κτλ. Δεν μας δώσανε εγγύηση ότι θα πηγαίνει με 250 καρφωμένο, αλλά το να να σου μένει στο δρόμο κάθε λίγο και λιγάκι είναι τουλάχιστον απαράδεκτο. Αν μπορούν να εξασφαλίσουν ταχύτητες 30-50χλμ/ώρα ας πούλαγαν σκουτεράκια και βέσπες...

Υ.Γ.1 Η "χαμηλή" τιμή (δεν ξέρω κατά πόσο θα πρεπε να την θεωρούμε χαμηλή) ενός προϊόντος δεν θα πρεπε κατά την γνώμη μου σε καμία περίπτωση να αποτελεί δικαιολογία για κακή ποιότητα και αξιοπιστία. (αν δίναμε 5€ το μήνα να δεχτώ ότι θα ταν σαν να αγοράζουμε κινέζικη τοστιέρα και να περιμένουμε να δουλεύει σαν Miele ξέρω εγώ. θα χαμε κι εμείς μερίδιο ευθύνης. Η Τελλάς όμως είναι ο πιο ακριβός εναλλακτικός πάροχος της αγοράς).

Υ.Γ.2 Το δικό μου πρόβλημα έγκειται στο μου υποσχέθηκαν ότι είχαν το αμάξι ετοιμοπαράδοτο και τώρα ακόμα περιμένουμε το εργοστάσιο να μας το στείλει....

Υ.Γ. 3 Ελπίζω να μην ξέφυγα πολύ με τον παραλληλισμό.

mail έστειλες? εάν όχι κάνε μια προσπάθεια και στο sales@tellas.gr + crm@tellas.gr
Εγώ σε 2 μέρες θα ξέρω εάν τελικά ότι μου είπαν είναι αλήθεια ή με δούλευαν....

Η τιμή είναι η ακριβότερη μετά τον οτέ οπότε δικαίως παραπονούμαστε... δεν πήραμε τον μαστρο-μήτσο για πάροχο....:evil:

Socom
27-11-07, 16:17
Έστειλα χθες στο CRM αλλά ακόμα τίποτα. Και στην ΕΕΤΤ έστειλα αλλά επίσης τίποτα. Πλέον έχω πάψει να ελπίζω. Πιστεύω κάποια στιγμή κοντα στο Πάσχα θα πάω να ανοίξω το pc και θα διαπιστώσω ότι δεν έχω τηλέφωνο. Μια βδομάδα αργότερα θα έχει γίνει η μετάβαση και θα παλεύω όλη μέρα με αποσυγχρονισμούς και αρνητικά SNR. Δεν βαριέσαι... αυτή είναι η (Τ)ΕΛΛΑΣ.

antonis71
27-11-07, 19:48
Έστειλα χθες στο CRM αλλά ακόμα τίποτα. Και στην ΕΕΤΤ έστειλα αλλά επίσης τίποτα. Πλέον έχω πάψει να ελπίζω. Πιστεύω κάποια στιγμή κοντα στο Πάσχα θα πάω να ανοίξω το pc και θα διαπιστώσω ότι δεν έχω τηλέφωνο. Μια βδομάδα αργότερα θα έχει γίνει η μετάβαση και θα παλεύω όλη μέρα με αποσυγχρονισμούς και αρνητικά SNR. Δεν βαριέσαι... αυτή είναι η (Τ)ΕΛΛΑΣ.

Περίμενε μέχρι και αύριο το μεσημέρι... δεν θυμάμαι εάν με πήραν τηλέφωνο την επόμενη ή την μεθεπόμενη ημέρα, πάντως μην απελπίζεσαι για μια μέρα δεν χάθηκε ο κόσμος, και εάν μέχρι σήμερα δεν είχες προβλήματα γιατί να έχεις αργότερα? Το μόνο που μπορείς να κάνεις τώρα είναι να δεις από τα τεστάκια που κυκλοφορούν και εδώ στην αρχική σελίδα, πόση είναι η μέγιστη θεωρητική ταχύτητα που μπορείς να πιάσεις, γιατί μάλλον αυτό θα σε απασχολεί στο μέλλον, τα άλλα έτσι και αλλιώς θα διορθωθούν (άσε που δεν έχουν όλοι οι χρήστες πρόβλημα - δες στο φόρουμ των αναβαθμισμένων είναι πολλοί που δεν έχουν κανένα πρόβλημα...)

@ ADSLgr.com All rights reserved.