PDA

Επιστροφή στο Forum : Βελτίωση Γραμμής



nsakel
07-10-07, 10:35
Μένω Κορυδαλλό γύρω στα 2,5 km από το κέντρο του ΟΤΕ. Στο Status της γραμμής βλέπω ότι το attenuation κυμαίνεται γύρω στα 42 db, οπότε τζίφος η αναβάθμιση για μένα (όποτε γίνει αυτή).

Υπάρχει πιθανότητα να δηλώσω βλάβη και να μου αλλάξουν την γραμμή;
Και αν ναι θα βελτιωθεί η κατάσταση ή είναι απλά θέμα απόστασης και ότι και να κάνω δεν θα αλλάξει τίποτα.

Περιμένω τη βοήθειά σας !!!

Ευχαριστώ πολύ!!!!

evagelos
07-10-07, 12:51
Είσαι πολύ μακριά οπότε ... δύσκολα σε βλέπω να κλειδώνεις στα 16. απο τα 7 και επάνω ίσως να έχεις προβλήματα.

gangel
07-10-07, 13:48
Μένω Κορυδαλλό γύρω στα 2,5 km από το κέντρο του ΟΤΕ. Στο Status της γραμμής βλέπω ότι το attenuation κυμαίνεται γύρω στα 42 db, οπότε τζίφος η αναβάθμιση για μένα (όποτε γίνει αυτή).

Υπάρχει πιθανότητα να δηλώσω βλάβη και να μου αλλάξουν την γραμμή;
Και αν ναι θα βελτιωθεί η κατάσταση ή είναι απλά θέμα απόστασης και ότι και να κάνω δεν θα αλλάξει τίποτα.

Περιμένω τη βοήθειά σας !!!

Ευχαριστώ πολύ!!!!42db είναι 3km περίπου, κοντά στα 7mbit θα πρέπει να κλειδώνεις χωρίς προβλήματα!

nsakel
08-10-07, 10:26
Δηλαδή ο μόνος τρόπος να βελτιωθεί είναι να μετακομίσω κοντά στο κέντρο ή να πάρω παραμάσχαλα το κέντρο και να το φέρω σπίτι μου;

Αν αλλάξει π.χ. ο χαλκός παίζει να βελτιωθεί η κατάσταση:

Υπάρχει τίποτρα άλλο που μπορεί να γίνει;

eveonline1
08-10-07, 15:07
Δηλαδή ο μόνος τρόπος να βελτιωθεί είναι να μετακομίσω κοντά στο κέντρο ή να πάρω παραμάσχαλα το κέντρο και να το φέρω σπίτι μου;

Αν αλλάξει π.χ. ο χαλκός παίζει να βελτιωθεί η κατάσταση:

Υπάρχει τίποτρα άλλο που μπορεί να γίνει;

Κάποια παρόμοια προβλήματα έχω και γω με το noise margin downstreasm στο 5. Το έψαξα λίγο για να αλλάξεις ζεύγος καλωδίων (η δουλειά γίνεται μόνο από τον ΟΤΕ) στο τηλέφωνο, πρέπει να πας στον τοπικό οτε και να κάνεις σχετική αίτηση ή να "μαγκώσεις" κάποιον οτετζή τεχνικό στο δρόμο και να του εξηγήσεις σχετικά (με το αζημίωτο βέβαια :oops:) ίσως έτσι να μπορέσεις να κάνεις δουλειά εφόσον όμως πραγματικά εκεί εντοπίζεται το πρόβλημα ... Ψάξτο όμως μην κάνεις βιαστικές κινήσεις.

Εμένα τα καλώδια του οτε που έρχονται στο σπίτι μου παρατήρησα ότι ειναι πολύ λεπτά , κόβονται εύκολα και είναι μαύρα, δηλαδή όταν τα ξύνω βλέπω το χαλκό. Και τα υπόλοιπα ελεύθερα ζεύγη και αυτά στην ίδια κατάσταση...:down: Όμως δεν είμαι σίγουρος αν το πρόβλημα στο snr της γραμμής μου οφείλεται εκεί. Θα κλείσω ραντεβού με τον τεχνικό που βρήκα (νά ναι καλά ο άνθρωπος - εξυπηρετικός) να δει την κατάσταση από κοντα γιατί φενόταν προβληματισμένος όταν του είπα ότι τα καλώδια είναι μαύρα.

papakion
08-10-07, 16:03
Εμένα τα καλώδια του οτε που έρχονται στο σπίτι μου παρατήρησα ότι ειναι πολύ λεπτά , κόβονται εύκολα και είναι μαύρα, δηλαδή όταν τα ξύνω βλέπω το χαλκό. Και τα υπόλοιπα ελεύθερα ζεύγη και αυτά στην ίδια κατάσταση...:down: Όμως δεν είμαι σίγουρος αν το πρόβλημα στο snr της γραμμής μου οφείλεται εκεί. Θα κλείσω ραντεβού με τον τεχνικό που βρήκα (νά ναι καλά ο άνθρωπος - εξυπηρετικός) να δει την κατάσταση από κοντα γιατί φενόταν προβληματισμένος όταν του είπα ότι τα καλώδια είναι μαύρα.

Μαύρα καλώδια και λεπτά να ξέρεις οτι χρησιμοποιούν οι ηλεκτρολόγοι για τα κουδούνια. Κουδουνόσυρμα λέγεται και φυσικά δεν εχει την ίδια ποιότητα με το μπλε-κοκκινο που ειναι το σωστό για το τηλέφωνο... φυσικά ειναι πιο φτηνο (και ετσι ο ηλεκτρολόγος "βγάζει" περισσότερα ;))

eveonline1
08-10-07, 21:19
Μαύρα καλώδια και λεπτά να ξέρεις οτι χρησιμοποιούν οι ηλεκτρολόγοι για τα κουδούνια. Κουδουνόσυρμα λέγεται και φυσικά δεν εχει την ίδια ποιότητα με το μπλε-κοκκινο που ειναι το σωστό για το τηλέφωνο... φυσικά ειναι πιο φτηνο (και ετσι ο ηλεκτρολόγος "βγάζει" περισσότερα ;))

:evil: Λέγε τέτοια αρχίζω και φωρτώνω... δηλ. έγινε μαιμουδιά στον ΟΤΕ και φάγανε κάποιοι χοντρά λεφτά. Γι αυτό με κοίταγε έτσι ο άνθρωπος... Θα του ζητήσω να μου αλλάξει όλο το καλώδιο που έρχεται από την κολώνα μέχρι το σπίτι, ή να μου περάσει ένα καινούριο πάνω σε αυτό για να μην ανοίξει και δουλειές με φούντες, θα τον πιέσω όσο μπορώ.

papakion
09-10-07, 16:52
ΑΚΥΡΟ και συγνώμη!

δεν διαβασα σωστα μαλλον, του ΟΤΕ μπορεί να ειναι μαυρα (αν και θυμαμαι οτι ειναι γκρι)... του σπιτιού σου να μην ειναι ΜΑΥΡΑ.

Συγνωμη και παλι αν σε αναστατωσα! Καταλαβα οτι του σπιτιου σου ηταν μαυρα:hmm:

eveonline1
09-10-07, 17:40
ΑΚΥΡΟ και συγνώμη!

δεν διαβασα σωστα μαλλον, του ΟΤΕ μπορεί να ειναι μαυρα (αν και θυμαμαι οτι ειναι γκρι)... του σπιτιού σου να μην ειναι ΜΑΥΡΑ.

Συγνωμη και παλι αν σε αναστατωσα! Καταλαβα οτι του σπιτιου σου ηταν μαυρα:hmm:

:rofl: no problem :rolleyes:

@ ADSLgr.com All rights reserved.