PDA

Επιστροφή στο Forum : Καλα HUBS στο DC++???



Nikos_Mpl
07-10-07, 21:27
Καλησπερα παιδια, επειδη θεωρω το DC κορυφαιο για την ανταλλαγη αρχειων μουσικης θα ηθελα να προτεινετε hubs ελληνικα και ξενα που τα θεωρειτε πολυ καλα κ με μεγαλη ποικιλια.
Εγω μεχρι πριν λιγους μηνες ειχα Angelos0, dark angel και Hellas. αλλα το 1ο δε λειτουργει, το 2ο αλλαξε ip κ το ξερουν λιγοι πλεον κ το 3ο ειχε προβληματα και τωρα καπως εχει φτιαξει.
Ακουω λοιπον προτασεις για καλα hubs..

wolfman
09-10-07, 20:31
Τι γίνεται με το Dark angel παιδιά; Εδώ και καιρό δεν ανοίγει με τίποτα...

Nikos_Mpl
09-10-07, 22:59
Εχει αλλααξει διευθυνση αυτο,αλλα δεν την ξερουν πολλοι κ εχει λιγους μεσα. Αν θες να μπεις πατα ctrl+Q στο DC++ κ κανε παστε αυτην την IP: 195.134.114.34

baldrick
10-10-07, 14:00
Τι γίνεται με το Dark angel παιδιά; Εδώ και καιρό δεν ανοίγει με τίποτα...

Τα Ελληνικά hub για μένα πέθαναν. Όλοι οι Έλληνες χρήστες έχουν στραφεί προς τα ξένα hub μιας και οι ταχύτητες είναι καλύτερες. Μετά τον Angelo αποδείχτηκε ότι ήταν το χάος.

Nikos_Mpl
10-10-07, 17:09
Εγω πιστευω πως κ τo darkangel ηταν σχεδον ισαξιο με τον angelos0. Παντως κριμα ειναι να μην εχουμε 2-3 δυνατα ελληνικα hubs γιατι δεν ειναι οι νεες κυκλοφοριες τοσο που χανονται,αλλα τοσα πολλα,παλια ωραια ελληνικα τραγουδια που δε τα βρισκαμε πουθενα αλλου,παρα μονο εδω!
Κανα ξενο που ναχει πολλους ελληνες ξερουμε?Γενικως θυμαμαι πριν κατι μηνες σε μια αναζητηση εκει που ειχα 2000 αποτελεσματα τωρα με το ζορι στην ιδια φτανω τα 20-30

kostas_1966
11-10-07, 17:12
Απολυτως σωστος ο προλαλησας.
Και εχει εντοπισει ακριβως τον πυρηνα του προβληματος ("...κριμα ειναι να μην εχουμε 2-3 δυνατα ελληνικα hubs γιατι δεν ειναι οι νεες κυκλοφοριες τοσο που χανονται,αλλα τοσα πολλα,παλια ωραια ελληνικα τραγουδια που δε τα βρισκαμε πουθενα αλλου,παρα μονο εδω!...).
Αυτο ειναι το προβλημα.Ενα προβλημα τοσο μεγαλο για την Ελληνικη p2p κοινοτητα μας που εντοπιζεται ακομα και απο εναν χρηστη ετων 22.Και δεν λυνεται ουτε με τορεντς ουτε με ραπιντ ουτε με μουλαρια.Ουτε τα ιδια τα...βιντεοκλαμπ δεν μπορουνε να μας βοηθησουνε με την φιλμογραφια των αγαπημενων μας Ελληνων ηθοποιων,επεκτεινοντας το προβλημα και στις ταινιες.
Το Dark Angel ξαναξεκινησε.Ελπιζω να "ξαναφουντωσει",εχει τα φοντα.Κι ας ειναι ακομα στους ~200 χρηστες.
Ο Angelos θα ξαναλειτουργησει.Ετσι τουλαχιστον διαβαζουμε στο site του,το http://www.angelos0.com/
Τελος παντων εγω πιστευω πως θα υπαρχουν παντα λυσεις μετα ομως απο "μουδιασμενα" μεσοδιαστηματα.Στην περιπτωση πχ του DC++ διακρινω ειτε Ελληνικα δωματια(hubs) σε σερβερς ξενης χωρας (Λχ ,Hellas με ~915 χρηστες κλπ)ειτε δωματια με Ελληνικους σερβερς αλλα με ξενο(!?) ονομα(οπως το Romania με ~3000 χρηστες για την ωρα).
Η ζωη συνεχιζεται λοιπον,γι'αυτο...Don't worry.

alexshmmy
16-10-07, 00:49
Μπορει να μην ειχε τρελες ταχυτητες στα ελληνικα HUB αλλα αυτα που εβρισκες δυσκολα θα τα βρουμε αλλου παιδια.
Ελπιζω να ξανανοιξει γρηγορα ο angelos

Nikos_Mpl
17-10-07, 21:46
Μπορει να μην ειχε τρελες ταχυτητες στα ελληνικα HUB αλλα αυτα που εβρισκες δυσκολα θα τα βρουμε αλλου παιδια.
Ελπιζω να ξανανοιξει γρηγορα ο angelos

Ανοιξε,οποιος θελει ας κανει ενα PM να του πω που θα τον βρει..

WaVe
19-10-07, 01:06
Εγώ όπως προ είπα ξέρω πως μόνο το dark-angel είναι up.

Nikos_Mpl
19-10-07, 17:20
Ναι ετσι ειναι, δικο μου το λαθος, απλα καποιοι ανοιξαν ενα angelos0 στο DC κ οπως ειχα πει το βρηκα τυχαια,ειλικρινα δε το ξερα οτι ηταν αλλοι που απλα "εκλεβαν" το ονομα.. Βλακεια μου που δεν πηγα να δω το site οπου σιγουρα θαβγαζαν ανακοινωση..

kostas_1966
20-10-07, 12:10
Ναι,επιβεβαιωνω και εγω πως προκειται για κλεφτες ιδεων.
Ο κλεψας του κλεψαντος,κοινωνια παρακμης και σηψης και τα λοιπα.
Διεθνες φαινομενο.Παγκοσμιοποιημενο.

DVader
15-12-07, 23:30
Παδιά τι συμβαίνει τα DC++ τα ελληνικά..? Κανένα δεν μου δουλεύει ..? Εσάς..? εκτός από το ελληνάδικο :whistle:

........Auto merged post: DVader added 1 Minutes and 26 Seconds later........

Πάντως ούτε και το dark-angel είναι πάνω..

Nikos_Mpl
16-12-07, 02:37
ρε παιδια καμια καλη hublist υπαρχει?εκανα φορματ κ ξεχασα να τις κρατησω!

sneaky
16-12-07, 21:51
από τις καλύτερες


http://dchublist.com/hublist.xml.bz2

DVader
16-12-07, 23:03
Την έβαλα αλλα δεν έχω άποψη ακόμα..Thanks πάντως

Nikos_Mpl
15-01-08, 20:27
Ωραιο το hub αλλα χωρις περιορισμους στο min share δε νομιζω οτι εχουν νοημα οι 1000++ χρηστες!Θυμαμαι το dark angel k angelos0 που ειχαν χιλιους χρηστες με περιορισμους της ταξεως των 15GB. Εστω 5gb θαπρεπε να βαλετε πιστευω,γιατι πλεον το upload εχει αυξηθει αρκετα σε σχεση με τα προηγουμενα χρονια κ αν υπαρχουν πολλοι χρηστες μπορουν να επιτευχθουν μεγαλες ταχυτητες down..κ να μην ειναι απαραιτητα τα rapidshare Κλπ κλπ κλπ Ομως πολλοι ακομα κ απο βαρεμαρα δε φτιχνουν share folder. Εξαλλου 5gb πιστευω ειναι πολυ μικρο νουμερο..

RaiDeR
15-01-08, 23:45
Ωραιο το hub αλλα χωρις περιορισμους στο min share δε νομιζω οτι εχουν νοημα οι 1000++ χρηστες!Θυμαμαι το dark angel k angelos0 που ειχαν χιλιους χρηστες με περιορισμους της ταξεως των 15GB. Εστω 5gb θαπρεπε να βαλετε πιστευω,γιατι πλεον το upload εχει αυξηθει αρκετα σε σχεση με τα προηγουμενα χρονια κ αν υπαρχουν πολλοι χρηστες μπορουν να επιτευχθουν μεγαλες ταχυτητες down..κ να μην ειναι απαραιτητα τα rapidshare Κλπ κλπ κλπ Ομως πολλοι ακομα κ απο βαρεμαρα δε φτιχνουν share folder. Εξαλλου 5gb πιστευω ειναι πολυ μικρο νουμερο..

Φίλε Νίκο και σε όλους τους χρήστες που διαβάζουν αυτό το άρθρο,

Γνωρίζουμε ότι το hub πρέπει να έχει κάποιες ελάχιστες απαιτήσεις ώστε να υπάρχει ποιότητα στο συνολικό share του hub και γενικά στην ποιότητα του hub και στους users του κτλ.
Και για αυτόν ακριβώς τον λόγο θα προχωρήσουμε λογικά εντός των ημερών σε μια αλλαγή στις ελάχιστες απαιτήσεις του hub. Ωστόσο αυτήν δεν θα είναι κάποια αύξηση του minshare, ούτε των min slots και των max hubs. Θα είναι κάτι πιο δραστικό και πρωτοποριακό κατά την γνώμη μας. Όποτε ας μπούμε στο κυρίως θέμα : τι αλλαγή θα υπάρξει στις ελάχιστες απαιτήσεις για την σύνδεση με το hub και το search και to downloading από αυτό 

Όπως γνωρίζουμε το dc++ είναι ένα πρόγραμμα p2p που λειτουργεί με βάση την σύνδεση του client με το hub-server και διάμεσου αυτού να ψάχνει ο χρήστης αρχεία για τα οποία θέλει να κατεβάσει . Όπως είναι επίσης γνωστό όσο περισσότερα Gigabyte μοιράζετε ο καθένας μας τόσο περισσότερη και μεγαλύτερη ποικιλία επιτυγχάνεται. Οπότε το πνεύμα του dc++ θεωρείτε το μοίρασε, μοίρασε, μοίρασε ( share, share, share γνωστό και σαν dc-spirit ;) )
Παράλληλα όμως θα ήταν σημαντική και μεγάλη μας παράληψη να μην αναφερθούμε στην δυνατότητα του dc++ να κάνεις chat με τους άλλους χρήστες ( users ) που είναι συνδεμένοι στο hub! Οπότε αν αυξήσουμε το ελάχιστο share που πρέπει κάποιος να έχει για να συνδεθεί στο hub είναι σαν να καταστρέφουμε την δεύτερη και σημαντική δυνατότητα των χρηστών στο να συνδέονται στο hub ώστε να κάνουν chat και χαβαλέ με τους άλλους χρήστες του hub χωρίς απαραίτητα να θέλουν να κατεβάσουν κάτι η έστω να μοιραστούν(υπάρχει και η πιθανότητα να μην μπορούν να μοιραστούν ) ;)
Οπότε σκεπτόμενοι αυτό υπάρχει μια μεγάλη πιθανότητα να αυξήσουμε στους απλούς χρήστες ( guests- οποιοσδήποτε συνδέετε στο hub) στα 3 Gigabyte το ελάχιστο share που πρέπει να έχει κάποιος χρήστης για να κάνει search και download με χρόνο αναμονής ανάμεσα στα search 5 δευτερόλεπτα ! Έτσι πιστεύουμε ότι όποιος θέλει να κατεβάσει θα πρέπει να μοιράζετε τουλάχιστον 3 Gigabyte και θα βελτιωθεί η κατάσταση ;)( για αρχή τουλάχιστον )!
Τέλος θα ήθελα να αναφέρω ότι στους εγγεγραμμένους(registered) χρήστες το ελάχιστο επιτρεπτό share κατά πάσα πιθανότητα θα αυξηθεί σε 5 Gigabyte λόγο του μικρότερου χρόνου αναμονής ο όποιος είναι 3 δευτερόλεπτα :D)!

Λαμβάνοντας αυτά τα μέτρα ευελπιστούμε να βελτιωθεί η ποιότητα του διαμοιρασμού ( sharing) αλλά παράλληλα θα δίνεται η δυνατότητα στον κάθε Έλληνα και ξένο χρήστη να μπορεί να κάνει chat και να συνδεθεί στο μεγαλύτερο ελληνικό hub ώστε να δίνουμε την δυνατότητα στους χρήστες να αξιοποιούν το dc++ και όλες τις λειτουργίες του !

//Με εκτίμηση ο RaiDeR και όλο το Crew του Μεγαλυτέρου ελληνικού hub Greek Dreamland
Περιμένω την γνώμη σου πάνω σε αυτό το θέμα, και οποιουδήποτε αλλού που θέλει να την εκφράσει 



:whistle:

Nikos_Mpl
16-01-08, 12:20
Δλδ αν καταλαβα καλα γιατι τοδιαβασα λιγο βιαστικα(εχω κ αρκετο διαβασμα-εξετασττικη),θα μπορει να συνδεεται ο οποιοσδηποτε με min share 3gb και χρονο αναμονης 5"?(κ 5gb oi registerd κλπ) ?? Γενικως τους περιορισμους στα slots τους θεωρω χαζους,γιατι οταν εχεις upload 512(που δε το πιανεις κ ολο)κ αναγκαζεσαι να ανοιξεις 4-5 slots(οι πιο πολλοι ειναι σε 3-4 hubs τουλαχιστον) χαλαει πολυ η ταχυτητα κ πιστευω οτι ειναι χειροτερο να μπορουν να παιρνουν ταυτοχρονα 5 ατομα με πολυ μικρη ταχυτητα,παρα να παιρνουν 1-2-3 με πιο μεγαλες κ να μην θελουν 15 λεπτα για 1 song..Απο κει κ περα με αυτο που θα κανετε συμφωνω,αλλα το chat δεν ειναι κ τοσο σημαντικο στο DC,σιγουρα πολλοι κανουν,οκ, αλλα το πιο σημαντικο ειναι η ποιοτητα του share, πχ περιορισμους σε VOB αρχεια κλπ. Εξαλλου 5gb δεδομενων ειναι περιπου ενα DVD,κ να μην εχεις,ζητας απο καποιον να σου γραψει,εστω κ πραγματα που δε θες, καποιοι αλλοι εκει μεσα θα τα θελουν. ΕΓω πρωτοξεκινησα με 15gb δεδομενων που μου ηταν αχρειαστο το περιεχομενο τους ,κ ομως τα ζητουσαν συνεχεια..Αλλα δεν ειχα 4 ασυμπιεστες ταινιες..
Κλεινοντας λοιπον,θα σου πω οτι συμφωνω μαζι σου, αλλα επιμενω στην ποιοτητα των GB παρα το chat. Ta 3 & 5 gb ειναι καλα,αλλα μελλοντικα ισως πρεπει να αυξηθουν. Συγχαρητηρια για την καλη δουλεια!

@ ADSLgr.com All rights reserved.