PDA

Επιστροφή στο Forum : Νέος φοιτητής στην Πάτρα - Τι να κάνω;



Leftos
08-10-07, 17:26
Χαίρετε σε όλους. Κατεβαίνω σε λίγες μέρες Πάτρα ως πρωτοετής φοιτητής και ενδιαφέρομαι για τις υπηρεσίες 2Play τις Forthnet. Έμαθα όμως οτί η Forthnet θα έχει ιδιόκτητο δίκτυο στις 31/11. Προς το παρόν τι με συμφέρει να κάνω τώρα που θα κατέβω οριστικά;

Να κάνω αίτηση για νέα τηλεφωνική γραμμή στον ΟΤΕ και με αντίγραφό της να κάνω αίτηση για ΔΙΟΔΟΣ; Πότε να κάνω αίτηση στη Forthnet; (Με ενδιαφέρουν και τα απεριοριστά σταθερά και η DSL) Να κάνω όσο πιο γρήγορα μπορώ, ή να περιμένω;

lewton
08-10-07, 18:35
Πάρε για αρχή γραμμή από τον ΟΤΕ, και για το ADSL βλέπουμε.

ranger
08-10-07, 18:40
σε ποιο κέντρο είσαι;
που βρήκες σπίτι;

flamelab
08-10-07, 18:42
Πάρε για αρχή γραμμή από τον ΟΤΕ, και για το ADSL βλέπουμε.

Συμφωνώ . Καλύτερα ΟΤΕ για αρχή για σιγουριά και όταν η forthnet τελείωσει τις εργασίες , περίμενε κανά δίμηνο και τότε βάλε ότι πρόγραμμα θέλεις .

Gordito
08-10-07, 18:42
31/11; Ετος λεει;

Ή <<θα παρεις>> και εσυ;

(Οπως ολοι οσοι βασιστηκαν σε αναμενομενες ημερομηνιες καλυψης...)

flamelab
08-10-07, 19:08
31/11; Ετος λεει;



Εχεμ ...:nono: Η forthnet είναι εντάξει σε αυτά . Παρά τα προβλήματά της , προχωράει όσο μπορεί .

Και για όσους πραγματικά δεν κατάλαβαν εννοεί 31 Νοεμβρίου ( για να είμαστε ΟΚ mr Editor )

Gordito
08-10-07, 19:09
Ναι αμε....
Αυτο ειναι το μονο σιγουρο....

:rofl:

ΜΑ ΠΟΥ ΖΕΙΣ ΑΓΑΠΗΤΕ ΜΟΥ;

ranger
08-10-07, 19:14
Εχεμ ...:nono: Η forthnet είναι εντάξει σε αυτά . Παρά τα προβλήματά της , προχωράει όσο μπορεί .

Και για όσους πραγματικά δεν κατάλαβαν εννοεί 31 Νοεμβρίου ( για να είμαστε ΟΚ mr Editor )

Αυτό το 31/11 ήταν αρχικά 31/8 και μετά από αρκετές αλλαγές πήγε στον 11.

Αν δεν δω δεν πιστεύω τίποτα.

Gordito
08-10-07, 19:16
Σωστος απο πανω.

Και εδω ειχα 4 μηνες καθυστερηση.... απο Forthnet...


Υ.Γ. Δεν ακουστηκε καπως.....γυναικειο αυτο; :p

flamelab
08-10-07, 19:18
...ήταν αρχικά 31/8...
Αν δεν δω δεν πιστεύω τίποτα.

Aλήθεια ?! Τώρα μου μπαίνουν ψήλοι στα αυτιά ...:evil::evil:

Leftos
08-10-07, 19:45
σε ποιο κέντρο είσαι;
που βρήκες σπίτι;

Αγία Σοφία είμαι, τώρα ακόμα δεν έχω ούτε τηλεφωνική γραμμή. Όσον αφορά DSL θα βάλω κάποια εταιρία μέσω ΔΙΟΔΟΣ, αλλά δε θέλω να μπλέξω με 12μηνή δέσμευση σε περίπτωση που έρθει τελικά η Forthnet στην Πάτρα.

Για να έχω αστικά και υπεραστικά να βάλω Forthnet Telephony, ώστε να μπορώ μετά εύκολα να πάω σε 2play ή με συμφέρει κάτι άλλο;

ranger
08-10-07, 20:01
Συγχαρητήρια Ήρθες ίσως στο χειρότερο DSLAM της Ελλάδας (Κωνσταντινουπόλεως).
Έχουμε τραβήξει τα τελευταία χρόνια...:angryr:


Μπορείς να βάλεις forthnet δίοδος στο 1 ΜΒ και όταν έρθει το ιδιόκτητο θα σε βάλουν στα 24. Απλά δεν θα έχεις τα τηλέφωνα που θες.

Στη θέση σου δεν θα έβαζα δίοδος, θα έβαζα κανένα πακέτο για 3 μήνες και θα έμπαινα soho μετά.

Leftos
08-10-07, 22:19
Έχεις δίκιο, αυτό θα κάνω. Αν μπω με 1MB στο Δίοδος της Φόρθνετ θα πληρώνω τα 24 χωρίς να τα έχω. Άσε, για τους πρώτους μήνες ΟΤΕ + πακέτο και όποτε βάλει SoHo Πάτρα μεταφέρομαι.

ranger
08-10-07, 23:56
θα σου έλεγα να το βιαστείς.
Το συγκεκριμένο κέντρο έχει ανά περιόδους προβλήματα με αναμονές για πόρτες. πχ το Μάιο ενεργοποιήθηκε γνωστός μετά από 3 μήνες στο περίμενε.

Η σε 3 εβδομάδες, ή σε 3 μήνες. Ενδιάμεσο δεν υπάρχει εδώ.

Leftos
08-10-07, 23:58
Δηλαδή τι ακριβώς να κάνω; Να κάνω αίτηση από τώρα για 2play; Κάτσε γιατι μπερδεύτηκα...

insider
09-10-07, 01:00
Καταρχάς συγχαρητήρια για την εισαγωγή σου στην σχολή που αναφέρεις.
Σχετικά με τον προβληματισμό σου τώρα..
Εγώ (αν ήμουν στην θέση σου) θα έψαχνα να βρω άκρη να φύγω με erasmus σε καμιά χώρα της κεντρικής Ευρώπης.
Εκεί θα δεις πραγματικά super fast and furious internet...
:p
Σωβαρά τώρα...
Ασε το ΔΙΟΔΟΣ στην άκρη...
Ξεκίνα με 3-6μηνα κάπου και όταν δεις να ρεγουλάρει το πράμα με τις καθυστερήμενες αιτήσεις , διαθεσιμότητα δικτύου , προβλήματα κ.λ.π. τότε επέλεξε κάποιο πρόγραμμα 2play.

ranger
09-10-07, 10:25
Δηλαδή τι ακριβώς να κάνω; Να κάνω αίτηση από τώρα για 2play; Κάτσε γιατι μπερδεύτηκα...


όχι.
Εννοώ μόλις έρθεις Πάτρα πας και βάζεις τηλέφωνο και αγοράζεις και το πακέτο. Αν το αφήσεις μπορεί να πέσουν μαζεμένοι πολύ και να περιμένεις για πόρτα.

Στο thread (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=6398)που έχουμε για το DSLAM μας έχει συζητηθεί ότι οι ΟΤΕ dsl πάνε πολύ καλύτερα από τις άλλες. Από την εμπειρία μου μπορώ να σου πω ότι αυτό ισχύει, άρα θα σου έλεγα να πας για conex.

Leftos
09-10-07, 11:06
Ναι αλλά η 3μηνή του Conn-X πάει 67 ευρώ ενώ το Jetpack πάει 40. Θα πάρω το Jetpack και θα περιμένω, τι να γίνει. Και ύστερα, βλέπουμε.

lewton
09-10-07, 11:24
Άψογη απόφαση.

ranger
09-10-07, 22:21
Ναι αλλά η 3μηνή του Conn-X πάει 67 ευρώ ενώ το Jetpack πάει 40. Θα πάρω το Jetpack και θα περιμένω, τι να γίνει. Και ύστερα, βλέπουμε.

προσωπικά, προτίμησα να δώσω 9 € παραπάνω το μήνα και να κατεβάζω με το 90% της ονομαστικής μου και να μπορώ να κατεβάζω torrent και να ακούω ράδιο συνχρόνος, παρά να κερδίσω τα 9 € και να είναι η γραμμή μου συνεχώς μπουκωμένη και να κατεβάζει με 30kb (1ΜΒ γραμμές). Δεν μπορούμε να αποδείξουμε τίποτα, αλλά όλα αυτό δείχνουν.
δες:
1 (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=1029902&postcount=1912)
2 (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=1031954&postcount=1924)
3 (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=1032093&postcount=1929)

Η ΟΤΕΝΕΤ δίνει και 80άρι σκληρό δώρο μέχρι τέλος του μήνα.

Βέβαια δικά σου είναι τα λεφτά, εσύ αποφασίζεις.

Leftos
10-10-07, 18:19
Παιδιά ο ΟΤΕ έκοψε την τρίμηνη ή εγώ δεν τη βρίσκω πουθενά πλέον στο OTE-Shop.gr; Έτσι κι αλλιώς με αυτά που μου λες ranger με κόβω να περιμένω μόνο για την ενεργοποίηση της γραμμής και για πόρτα κάτι μήνες. Που ξέρεις, μπορεί να έχει έρθει η Forthnet ως τότε.

ranger
10-10-07, 20:42
αυτή τη στιγμή έχει πόρτες ελεύθερες.

droulas13
10-10-07, 20:50
Παντως ενα παιδι σε αλλο τοπικ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=137197) ανεφερε κατι για ετοιμο δικτυο της τελλας για zisto στη κωνσταντινουπολεως/πατρα.

Leftos
10-10-07, 20:55
Δυστυχώς όμως δε μπορώ και δε θέλω να επιβαρύνω τους γονείς μου με το ποσό που ζητάει η Tellas. Ήδη έχουμε Zisto στο σπίτι και πληρώνουμε το πιο ακριβό πακέτο.

Επαναλαμβάνω την απορία μου. Βλέπει κανένας το πακέτο για τους 3μήνες με OTENET ή να τρέξω αύριο να κάνω αμέσως αίτηση στην Altec;

@ ADSLgr.com All rights reserved.