PDA

Επιστροφή στο Forum : Συρσιμο με conn-x 1 Mbps



body125z
08-10-07, 20:27
Ρε παιδια θα τρελαθω οποιος ξερει ας βοηθησει..αν τα πιο κατω στατιστικα που εχω ειναι 1 μπιτ γραμμης τοτε τι να πω.... απιστευτα αργο.. για να μπω στο φορουμ τουλαχιστον μισο λεπτο...
τι μπορω να κανω και να πω στους Ποτετζηδες... υπαρχει καποιος τροπος να αυξηθει η ταχυτητα(η θα ακουσω το κλασσικο πιταρισε το λαμ...?):rtfm:

να σημειωσω οτι εχω αυτη τη στιγμη 45 margin και 9 attentuation...
μπας και η γραμμη μου ειναι χαλια?



http://www.speedtest.net/result/191015818.png (http://www.speedtest.net)

idem
09-10-07, 12:14
Έχω μπερδευτεί: το screenshot που δείχνεις είναι σε μονάδες kilobyte ή kilobit? Αν είναι σε kbyte τότε η γραμμή σου φαίνεται να είναι 273*8=2184, 2Mbit. Αν είναι σε kbit ναι, είσαι χαμηλά. Το ping σου είναι πολύ μεγάλο και η απόσταση είναι επίσης κάτι που μπερδεύει. Συγγνώμη απ'όλους αλλά δεν έχω ξαναδεί το συγκεκριμένο tool και μου κάνει εντύπωση η απόσταση...

Skaf
09-10-07, 12:18
Τα τέστ αυτά είναι συνήθως σε Kbits, αλλά ΔΕΝ είναι αξιόπιστα. body125z, ξέχνα τα τέστ και δοκίμασε να κατεβάσεις κάποιο μεγάλο αρχείο, π.χ. από ftp.ntua.gr και δες πού σταθεροποιείται η ταχύτητα. Η εξασθένηση σου είναι 9 ή 45 (ή 43); Γιατί άλλα γράφει αριστερά.

athageorge
09-10-07, 12:37
το συγκεκριμενο τεστ ειναι σε kbps και εισαι εντελως χαλια, μιλαμε για το 1/5 της ονομαστικης ταχυτητας που αγορασες.

κατι με τη γραμμη σου πρεπει να παιζει.

εγω δοξα το θεο με 768 ειμαι σταθερα πανω απο 700 (φτου φτου)

body125z
09-10-07, 12:43
margin 45 attentuation 9 Σορρυ για το μπερδεμα..
Αυτα τα στατιστικα που ποσταρα ειναι σε kbits φυσικα.. και ειναι σε ωρες αιχμης δηλαδη απογεμα προς βραδυ..
Τωρα που εκανα τεστ μου εβγαλε κατεβασμα 931 kbits δηλαδη μια χαρα...
Θα δοκιμασω και το ftp που ποσταρατε.. αλλα αληθεια τα στατιστικα της γραμμης σχετικα καλα δεν ειναι?:hmm:

Πύρρος
09-10-07, 12:50
1. To screenshot είναι σε kilobytes (Β = bytes, b = bits). Το speedtest.net έχει ρύθμιση για να βγάζει αποτελέσματα και στα δύο.

2. Ο server που δοκιμάζεις δεν είναι ότι γρηγορότερο. Δοκίμασε κανένα Λονδίνο.

l_satsok
09-10-07, 12:58
Τα τέστ αυτά είναι συνήθως σε Kbits, αλλά ΔΕΝ είναι αξιόπιστα.

αμαν,επιτελους,ελεος
χιλιες φορες το εχω διαβασει αυτο,δεν ειναι αξιοπιστα και δεν ειναι αξιοπιστα και ξεμπερδεψαμε...
οταν ο server ειναι οκ ειναι και παραειναι αξιοπιστο,οταν φυσικα ο server εχει προβλημα τοτε εννοειται οτι δεν ειναι,οποτε δοκιμαζουμε και απο αλλου και διασταυρωνουμε.
στο speedtest.net o server του λονδινου ειναι συνηθως πολυ αξιοπιστος, κατα 99%,γιατι υπηρχαν και μικρα χρονικα διαστηματα που ειχε προβλημα.
στην πραγματικοτητα τιποτα δεν ειναι αξιοπιστο γιατι απλουστατα ακομα και ο ftp server καποτε θα εχει προβλημα,
αλλα αυτο δε σημαινει οτι πρεπει να παψουμε να το χρησιμοποιουμε,δοκιμαζουμε και μετα διασταυρωνουμε το
αποτελεσμα με καποιο αλλο και με κατεβασμα επισης απο ftp.
κανονας ειναι παντα οτι τιποτα δεν ειναι αξιοπιστο οταν γινεται μονο μια η και δυο φορες,η επαναληψη ειναι απαραιτητη.

αν το παμε ετσι και μια αναλυση αιματος δεν ειναι αξιοπιστη γιατι μπορει να μη δουλευε σωστα το μηχανημα εκεινη την ωρα...

Skaf
09-10-07, 13:21
Εγώ μιλάω με βάση τις δικές μου εμπειρίες, και αυτές μου λένε ότι τα τέστ είναι λίγο-πολύ ρώσικη ρουλέτα. Δεν τα θεωρώ αξιόπιστα, γιατί η δοκιμή γίνεται σε δευτερόλεπτα με την αποστολή και λήψη ενός σχετικά μικρού πακέτου δεδομένων. Άλλη ταχύτητα θα πιάσουμε στην μεταφορά π.χ. 1 MByte (δεν ξέρω τι όγκος δεδομένων χρησιμοποιείται για το τέστ, μάλλον ανάλογα με την κλίμακα που διαλέξαμε) και άλλη στα 50 MByte. Στην δεύτερη περίπτωση, θα πάμε με 50 kbyte/s, θα πάμε και με 30, άλλα κάποια στιγμή θα φτάσουμε την ταχύτητα της γραμμής μας (όταν δεν έχει πολλή κίνηση ο εξυπηρετητής απο τον οποίον κατεβάζουμε).
Και λέω να τα αποφεύγουμε, γιατί αρκετοί το πρώτο πράγμα που κάνουν είναι ένα τέστ, και συνήθως απογοητεύονται με τα αποτελέσματα. Ο φίλος μας από πάνω, με εξασθένηση 9, είναι αστέρι. Όπως γράφει, στη δεύτερη του δοκιμή έπιασε 931 kbits :). Έχει κάποια διαφορά με τα 273. Μεθαύριο μπορεί να του βγάλει 150 και την άλλη εβδομάδα 640. Είναι ανάλογα με το πώς θα σου κάτσει.

body125z
09-10-07, 17:03
Μολις εκανα τεστ στο ftp dua και μου εδινε 100 με 104 kb/s οποτε ειναι πολυ καλα θα το τεσταρω πο αργα κατα τις 9 που πλακωνει η πολυ κινηση..

Παντως το speedtest.net ειναι σχετικα αξιοπιστο μιας και αν εχει προβλημα ο server testαρεις τη συνδεση σου σε αλλον ;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.