PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα ενεργοποίησης connx από PC magazine. Σφάλμα 638.



kelskl
09-10-07, 00:28
Προσπάθησα να βάλω στο θείο μου με PSTN γραμμή connx ADSL μέσα από την προσφορά του PC Magazine, που προσφέρει και ένα modem Baudtec. Ακολούθησα step by step τις οδηγίες του CD Rom και εγκατέστησα τους drivers για το MODEM, έκανα και όλες τις απαραίτητες εξωτερικές συνδέσεις με το splitter, και, ενώ μου δώσαν από το 134 τον 14ψήφιο κωδικό για να μπω οn-line να ενεργοποιήσω τη σύνδεση, δεν μπόρεσα να μπω στο internet πατώντας το εικονίδιο του εγκατρεστημένου πλέον MODEM, το AccessRunner DSL, με username: otenet@otenet.gr και password otenet, όπως ακριβώς γράφουν οι οδηγίες για την πρώτη σύνδεση. Όταν πατάω το εικονίδιο του modem, το AccessRunner DSL, με username και password που προανέφερα, αυτό προσπαθεί να συνδεθεί, αλλά στο τέλος μου βγάζει σφάλμα 638, ενώ καλεί 0000000.... Στο PC είναι εγκατεστημένα τα Windows XP, ενώ εγώ πειραματίστηκα και με restart, και με απεγκατάσταση και επανεγκατάσταση των drivers, και με απευθείας σύνδεση του MODEM στην πρίζα του τηλεφώνου, αλλά τίποτα δεν έλυσε το πρόβλημα σύνδεσης...Το σφάλμα 638 εμφανιζόταν όλες τις φορές που προσπάθησα να συνδεθώ. Ξέρει κανείς κάτι σχετικό;;; Μήπως έκανα κάτι λάθος;;;

Psychaos
09-10-07, 01:25
Εχεις ενεργοποιησει την συνδεση απο το my.otenet.gr;

kelskl
09-10-07, 03:20
Όχι. Αυτό προσπαθώ, να μπω υποτυπωδώς στο internet με username otenet@otenet.gr και password otenet, όπως δηλαδή ακριβώς λένε οι οδηγίες, αλλά η σύνδεση αποτυγχάνει. Oταν, λένε, μπω στο my.otenet.gr τότε θα δώσω τον 14ψήφιο κωδικό που μου έδωσε το 134 για να ορίσω τα δικά μου username και password και να ενεργοποιήσω τη σύνδεση.

Psychaos
09-10-07, 15:47
Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να παρεις ενα τηλεφωνο την otenet και απο εκει λογικα θα σου πουν σιγουρα τι συμβαινει

enwsitis21
11-10-07, 23:10
Περίεργο που ζητάει αριθμό τηλεφώνου. Δοκίμασε να αλλάξεις τα 000000 σε p8,35 και δές εάν παίξει.
Ίσως δέν έχει γίνει σωστή εγκατάσταση του modem και να χρειαστεί επανεγκατάσταση. Πρόσεξε την παράμετρο για ANNEX A και ANNEX B. Για pstn γραμμή επιλέγεις annex a.

kelskl
12-10-07, 02:21
Έχω κάνει τρεις φορές εγκατάσταση και απεγκατάσταση και πειραματίστηκα να συνδέσω και απευθείας χωρίς splitter το MODEM στην τηλεφωνική πρίζα, αλλά το ίδιο έγινε. Επειδή η γραμμή είναι PSTN έβαλα από την αρχή ANNEX A. Ώστε εγώ να βάλω στον αριθμό κλήσης αντί για 00000... τα p8,35 ;; Θα το δοκιμάσω και θα σου πω. Thanx πάντως.

Fu_SmOKer
13-10-07, 16:06
Προσπάθησα να βάλω στο θείο μου με PSTN γραμμή connx ADSL μέσα από την προσφορά του PC Magazine, που προσφέρει και ένα modem Baudtec. Ακολούθησα step by step τις οδηγίες του CD Rom και εγκατέστησα τους drivers για το MODEM, έκανα και όλες τις απαραίτητες εξωτερικές συνδέσεις με το splitter, και, ενώ μου δώσαν από το 134 τον 14ψήφιο κωδικό για να μπω οn-line να ενεργοποιήσω τη σύνδεση, δεν μπόρεσα να μπω στο internet πατώντας το εικονίδιο του εγκατρεστημένου πλέον MODEM, το AccessRunner DSL, με username: otenet@otenet.gr και password otenet, όπως ακριβώς γράφουν οι οδηγίες για την πρώτη σύνδεση. Όταν πατάω το εικονίδιο του modem, το AccessRunner DSL, με username και password που προανέφερα, αυτό προσπαθεί να συνδεθεί, αλλά στο τέλος μου βγάζει σφάλμα 638, ενώ καλεί 0000000.... Στο PC είναι εγκατεστημένα τα Windows XP, ενώ εγώ πειραματίστηκα και με restart, και με απεγκατάσταση και επανεγκατάσταση των drivers, και με απευθείας σύνδεση του MODEM στην πρίζα του τηλεφώνου, αλλά τίποτα δεν έλυσε το πρόβλημα σύνδεσης...Το σφάλμα 638 εμφανιζόταν όλες τις φορές που προσπάθησα να συνδεθώ. Ξέρει κανείς κάτι σχετικό;;; Μήπως έκανα κάτι λάθος;;;

Απλά κάλεσε το 801 11 35 555 (είναι το τηλ. της OTEnet) και θα σου πουν τι να κάνεις. Δεν έχεις κάνει εσύ κάποιο λάθος.

@ ADSLgr.com All rights reserved.