PDA

Επιστροφή στο Forum : Συμβουλη Παρακαλω



house
09-10-07, 12:50
Επειτα απο το φιασκο του εναλακτικου (T(R)ELLAS) που ακομα δεν εχω ξεμπερδεψει, (καλα το λενε Zisto, αμα δεν το ζησεις δεν καταλαβενεις, οπως και ολα τα πακετα με play, αφου σε παιζουν σαν μπαλακι), αποφασισα να γυρισω στον κλασικο ΟΤΕ (το (π) πρωαιρετικο αφου τις περισσοτερες φορες πλεον βγαζεις ακρη) και να βαλω connex.
Η συμβουλη που θελω ειναι στο πακετο και στις τελικες τιμες(αλλα γραφουν στο χαρτι και αλλα λεει η λυπητερη καθε μηνα) σχετικα με τα παρακατω:
1. 4mbit η 8mbit? (σσ περιοχη Πευκης, μηπως η 8αρα θα ειναι μονο στα χαρτια και πειτε και για ποιοτητα)
2. Κοστος αμα ξερει κανεις απο λογαριασμο που του ερχεται(με τα ολα τους Φ(Α)ΠΑ,κτλπ):whistle:
3. Υπολογιστε οτι μαλλον θα εχει και 24/7 talk με τα 14.50
4. Σε ποσες μερες περιπου θα ενεργοποιηθει?
5. Αμα εχεται να προτεινετε και τιποτα καλυτερο ειμαι ολος ματια?

Διαπιστωση: Αμα δεν πονεσει η τσεπη σου προκοπη δεν βλεπεις, δεν την παταω ξανα με εναλλακτικο, ολοι τους το βλεπουν μονο στο θεμα ταχυτητας και κανενας στην ποιοτητα και στην εξυπηρετηση.
Επισης θα σας πω και την δικια μου ιστορια με την T(r)ellas τις προσεχεις ημερες.:mad:

body125z
09-10-07, 17:14
Φιλε μια πρωτη συμβουλη ειναι να βαλεις μια μετρια ταχυτητα ουτε πολυ κατω ουτε 8..
Ενεργοποιηση εμενα μου κανανε σε 1 βδομαδα πολυ γρηγηρα δηλαδη...
Οι τιμες που θα εχεις ειναι λογικα αυτες που σου λεει το site του οτε για 6 μηνη δεσμευση(εγω εχω 1 mbit για 21.5)...
Παντως εγγυημενες ταχυτητες ξεχνατες... Με μια 2αρα σε βλεπω... καλα ειναι:p
Παρεπιπτόντος
conn-x 768/ 192 Kbps με OnDSL Home Αορίστου
Μηνιαίο Τέλος € 18,5

conn-x 1024/ 256 Kbps με OnDSL Home Αορίστου
Μηνιαίο Τέλος € 21,5

conn-x 2048/ 256 Kbps με OnDSL Home Αορίστου
Μηνιαίο Τέλος € 29,5

conn-x 4096/ 256 Kbps με OnDSL Home Αορίστου
Μηνιαίο Τέλος € 38,5

conn-x 8192/ 384 Kbps με OnDSL Home Αορίστου
Μηνιαίο Τέλος € 48,5

Jazzer
09-10-07, 17:45
Άποψή μου αν δε μένεις σχετικά κοντά (μέχρι περίπου 2.5 km) από το Αστικό Κέντρο ΟΤΕ της περιοχής σου, να αποφύγεις τα 8 mbps.
Προτείνω ανεπιφύλακτα την ταχύτητα των 4 mbps, η οποία θα σε καλύψει άνετα και χωρίς τον κίνδυνο τυχόν αποσυνδέσεων.

house
09-10-07, 17:58
Το θεμα ειναι οτι 4mbit θελω να βαλω αν και ψηνωμαι και για τα 8. Οσα ειχα και στην Τellas οποτε τα ειχα(τα επιανε full αλλα τα κλασικα ποτε δεν ειχα τηλεφωνο ποτε inet ποτε και τα δυο μαζι, αλλα οταν ειχα ηταν οκ). Απλα ελεγα μηπως απο εδω κανενας εχει καμια μεγαλυτερη γραμμη 4 h 8 απο ΟΤΕ για να μου πει πως παει και ποσο του παει. Θα τα δωσω που θα τα δωσω ας το ξερω τι μπορει να αντιμετωπησω.
Τις τιμες απο το site τις εχω...αλλα με τον ΟΤΕ ποτε δεν εισαι σιγουρος, γι'αυτο ρωταω σε λογαριασμο τι λεει.

body125z
09-10-07, 18:12
Ψηνεσαι να πεταξεις τζαμπα λεφτα εε...
Εμεις προειδοποιουμε...;)

house
09-10-07, 18:24
Πεταξα με το λαθος της Tellas+την ταλαιπωρια. Γι'αυτο ρωατω.Αμα ειναι ασχημα τα πραγματα στην περιοχη και για τον ΟΤΕ. Οσο για την αποσταση πρεπει να ειμαι κοντα στο dslam. Γιατι ο Οτε στο μαρουσι (οχι το μεγαρο) ειναι καπου στα 2-3km με το τουτου...το καλωδιο ομως πως ερχεται οεο?

body125z
09-10-07, 18:27
ΠΙσαε μια τσαπα και αρχισε να σκαβεις...:p
Απλα φιλε μου σου λεω για νορμαλ ταχυτητες γιατι οπως παντα ενθουσιαζομαστε βαζουμε και καλα γρηγορες συνδεσεις,πληρωνουμε τα μαλλια μας κ εν τελει μενουμε με το @@@ στο χερι... :rtfm:

house
09-10-07, 18:37
Για οσο ειχα ΟΤΕ dsl (384 στην αρχη, 768 επιτα) δεν ειχα κανενα παραπονο και ολα επαιζαν τζαμι χωρις βλαβη απο το τις αρχες του 2004 μεχρι και τον Ιουνιο του 2007 που το γυρισα ολο Tellas(αφου περιμενα 7 μηνες να ενεργοποιηθω). Απλα στηριζομαι στην αξιοπιστια του ΟΤΕ. Να πληρωσω αλλα να το βαλω και ξεχασω προβληματα και λοιπες ιστοριες.

body125z
09-10-07, 18:43
Κοιτα κ εγω με 384 κομπλε ημουν αλλα με 1024 μου κανει νερα ..
γιιαυτο κ σου εφιστω την προσοχη...

xmperop1
09-10-07, 23:16
Για οσο ειχα ΟΤΕ dsl (384 στην αρχη, 768 επιτα) δεν ειχα κανενα παραπονο και ολα επαιζαν τζαμι χωρις βλαβη απο το τις αρχες του 2004 μεχρι και τον Ιουνιο του 2007 που το γυρισα ολο Tellas(αφου περιμενα 7 μηνες να ενεργοποιηθω). Απλα στηριζομαι στην αξιοπιστια του ΟΤΕ. Να πληρωσω αλλα να το βαλω και ξεχασω προβληματα και λοιπες ιστοριες.

Αφού με Tellas έπιανες 4 θα ατα πιάνεις και με τον ΟΤΕ.
Την ίδια γραμμή θα χρησιμοποιήσει.

body125z
10-10-07, 03:10
Αφού με Tellas έπιανες 4 θα ατα πιάνεις και με τον ΟΤΕ.
Την ίδια γραμμή θα χρησιμοποιήσει.

μπα μη το λες δεν ισχυει κατι τετοιο.. με φορθνετ ειχα 1024 κ ημουν κολλημενος 24 ωες/24ωρο στο 107ΚΒ/Σ..
τωρα με οτε ειναι ωρες που εχω 15ΚΒ/Σ :evil:

maik
15-10-07, 00:22
μπα μη το λες δεν ισχυει κατι τετοιο.. με φορθνετ ειχα 1024 κ ημουν κολλημενος 24 ωες/24ωρο στο 107ΚΒ/Σ..
τωρα με οτε ειναι ωρες που εχω 15ΚΒ/Σ :evil:

Γιατι λοιπον δεν ξαναγυρνας εκει;

@ ADSLgr.com All rights reserved.