PDA

Επιστροφή στο Forum : Επιτέλους!!!!



sveltosss
09-10-07, 13:09
Μετά από 7 μήνες αναμονή έρχονται την Πέμπτη να μου βάλουν το cabletv.

Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω όταν έρθει ο τεχνικός? Ταχύτητα, κλπ?

Είμαι υποχρεωμένος να του έχω έτοιμη αναμονή τηλεφώνου με φισάκι ή μπορεί να μου βάλει αυτός? Γενικά τι μπορώ να τον χώσω να μου κάνει για να βολευτώ όπως θέλω σε θέμα τοποθέτησης του εξοπλισμού? :hmm:

Ευχαριστώ!

Acer
09-10-07, 13:43
Μετά από 7 μήνες αναμονή έρχονται την Πέμπτη να μου βάλουν το cabletv.

Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω όταν έρθει ο τεχνικός? Ταχύτητα, κλπ?

Είμαι υποχρεωμένος να του έχω έτοιμη αναμονή τηλεφώνου με φισάκι ή μπορεί να μου βάλει αυτός? Γενικά τι μπορώ να τον χώσω να μου κάνει για να βολευτώ όπως θέλω σε θέμα τοποθέτησης του εξοπλισμού? :hmm:

Ευχαριστώ!
καταρχην καλωσορισες στο Forum. :) Οσα ρωτας εχουν ηδη ειπωθει αρκετες φορες αναλυτικα σε αλλα νηματα. Θα σου συστηνα να κανεις τον κοπο να διαβασεις τουλαχιστον δυο απο αυτα, τα "Αιτησεις CableTv" και "Εντυπωσεις ενεργοποιημενων CableTv", εκτος απο το οτι θα παρεις τις απαντησεις σου, θα μαθεις και χιλια-δυο αλλα χρησιμοτατα πραγματα. ;) Πες μας ομως και σε ποια περιοχη/κομβο εισαι ... (η ακομα καλυτερα προσθεσε το οποτε ευκαιρεσεις στο adsl-info στο προφιλ σου).

sveltosss
09-10-07, 14:11
Νεο Ψυχικό είμαι. Ευχαριστώ για την απάντηση. Θα προσπαθήσω να διαβάσω πριν την Πέμπτη. Είναι και τεράστια τα θέματα. Θα προσπαθήσω... :oops:

Acer
09-10-07, 14:24
Νεο Ψυχικό είμαι. Ευχαριστώ για την απάντηση. Θα προσπαθήσω να διαβάσω πριν την Πέμπτη. Είναι και τεράστια τα θέματα. Θα προσπαθήσω... :oops:
επιγραμματικα παντως, εχε προχειρη μια συσκευη τηλεφωνου για να την συνδεσει πανω στο router και να δει αν δουλευει, ενα pc ανοιχτο για να δεις που συγχρονιζει το router και ενα utp καλωδιο για τον αποκωδικοποιητη της τηλεορασης

sveltosss
12-10-07, 19:58
Παιδιά θα ήθελα την γνώμη σας....

Ήρθαν την Πέμπτη να μου βάλουν το cable tv....
Ο τεχνικός εντόπισε το κουτί που καταλήγει το τηλέφωνο του σπιτιού μου (είμαι μονοκατοικία και είναι 2 σπίτια πιο δίπλα) σύμφωνα με τον αριθμό του κουτιού που το ήξερε.
Βρήκε κανονικά την αναμονή της vivodi για την γραμμή μου, την μέτρησε, όλα καλά. Μάλιστα έχει και καλό σήμα (16Mbit).
Εκείνο όμως που δεν μπόρεσε να βρει είναι ποιο είναι το καλώδιο του σπιτιού μου ώστε να το περάσει στο δίκτυο της Vivodi!!!! Είχε φέρει μια μικρή γεννήτρια που έβαλε στην πρίζα στο σπίτι μου και στο κουτί προσπαθούσε να βρει ποιο είναι το καλώδιο. Τελικά δεν τα κατάφερε και μου είπε θα πρέπει να φωνάξω ηλεκτρολόγο να μου το βρει και μετά να ξανάρθουν για να με συνδέσουν! Μάλιστα μου άφησε και τον εξοπλισμό και μου είπε ότι μπορώ να ζητήσω από τον ηλεκτρολόγο (όταν το βρει) να το βάλει σε μία πόρτα που μου έχει γράψει στο τεχνικό δελτίο.
Τα ερωτηματά μου είναι 2

1. Είναι δυνατόν να συμβαίνει κάτι τέτοιο? Να μην μπορεί να το βρει και να μπορέσει ο ηλεκτρολόγος? Υπάρχει περίπτωση να έχει κάνει λάθος η Vivodi και το καλώδιο από το σπίτι μου να μην καταλήγει σε αυτό το κουτί?
2. Όταν με το καλό έρθει ο ηλεκτρολόγος (την Κυριακή) και άμα με το καλό το βρει να του πω να μου το συνδέσει στην πόρτα της Vivodi και να κάνω εγκατάσταση μόνος μου ή δεν θα μου το προτείνατε?

Σύμφωνα με τις εμπειρίες σας μπορείτε να βοηθήσετε?

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!

Abades
12-10-07, 20:04
Παιδιά θα ήθελα την γνώμη σας....

Ήρθαν την Πέμπτη να μου βάλουν το cable tv....
Ο τεχνικός εντόπισε το κουτί που καταλήγει το τηλέφωνο του σπιτιού μου (είμαι μονοκατοικία και είναι 2 σπίτια πιο δίπλα) σύμφωνα με τον αριθμό του κουτιού που το ήξερε.
Βρήκε κανονικά την αναμονή της vivodi για την γραμμή μου, την μέτρησε, όλα καλά. Μάλιστα έχει και καλό σήμα (16Mbit).
Εκείνο όμως που δεν μπόρεσε να βρει είναι ποιο είναι το καλώδιο του σπιτιού μου ώστε να το περάσει στο δίκτυο της Vivodi!!!! Είχε φέρει μια μικρή γεννήτρια που έβαλε στην πρίζα στο σπίτι μου και στο κουτί προσπαθούσε να βρει ποιο είναι το καλώδιο. Τελικά δεν τα κατάφερε και μου είπε θα πρέπει να φωνάξω ηλεκτρολόγο να μου το βρει και μετά να ξανάρθουν για να με συνδέσουν! Μάλιστα μου άφησε και τον εξοπλισμό και μου είπε ότι μπορώ να ζητήσω από τον ηλεκτρολόγο (όταν το βρει) να το βάλει σε μία πόρτα που μου έχει γράψει στο τεχνικό δελτίο.
Τα ερωτηματά μου είναι 2

1. Είναι δυνατόν να συμβαίνει κάτι τέτοιο? Να μην μπορεί να το βρει και να μπορέσει ο ηλεκτρολόγος? Υπάρχει περίπτωση να έχει κάνει λάθος η Vivodi και το καλώδιο από το σπίτι μου να μην καταλήγει σε αυτό το κουτί?
2. Όταν με το καλό έρθει ο ηλεκτρολόγος (την Κυριακή) και άμα με το καλό το βρει να του πω να μου το συνδέσει στην πόρτα της Vivodi και να κάνω εγκατάσταση μόνος μου ή δεν θα μου το προτείνατε?

Σύμφωνα με τις εμπειρίες σας μπορείτε να βοηθήσετε?

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!

Αν το βρει ο ηλεκτρολόγος -πράγμα πολύ πιθανό- κάνε τη σύνδεση και μετά κάλεσε το τεχνικό τμήμα της βιβο να σε καθοδηγήσουν. Μάλιστα η Κυριακή είναι τέλεια μέρα γιατί δεν θα έχει και πολλές αναμονές το cc.

Arson
12-10-07, 20:06
E αν σου βρει το ζευγάρι που βγάζει σπίτι σου... Νομίζω μόνο να το συνδέσεις θα χρειαστεί μετά!

Δεν έχει ρυθμίσεις το όλο θέμα! Η' τουλάχιστον δεν έχει ρυθμίσεις που θα σου έκανε ο τεχνικός της βίβο έτσι κι αλλιώς...

Abades
12-10-07, 20:12
Α ναι και κάτι άλλο: Όταν ενεργοποιήσεις το cabletv μην παραγγείλεις τσόντα.... τις χρεώνουν 5 ευρώ.....

DSLaManiaC
12-10-07, 20:12
Α ναι και κάτι άλλο: Όταν ενεργοποιήσεις το cabletv μην παραγγείλεις τσόντα.... τις χρεώνουν 5 ευρώ.....

:rofl:

Torch21
12-10-07, 20:17
Όταν ενεργοποιηθεί το cable και έχει 16mb όπως ισχυρίστηκε ο τεχνικός
τότε δε θα χρειάζεται καθόλου να τισ βλέπει απο την τηλεοραση...!
Έχει να πέσει download.... Θα lagάρει όλος ο κόμβος!!! :)

Abades
12-10-07, 20:23
Όταν ενεργοποιηθεί το cable και έχει 16mb όπως ισχυρίστηκε ο τεχνικός
τότε δε θα χρειάζεται καθόλου να τισ βλέπει απο την τηλεοραση...!
Έχει να πέσει download.... Θα lagάρει όλος ο κόμβος!!! :)

Επειδή οι τεχνικοί της βιβο λένε 16Mbps και εννοούν 4Mbps ας είναι ενημερωμένος ο άνθρωπος μην του έρθει κανας λογαριασμός και τρέχει και δεν φτάνει......

sveltosss
12-10-07, 20:24
Παιδιά αυτό με τα 16mbit είναι αλήθεια γιατί ήμουν δίπλα του όταν μέτρησε την γραμμή και μάλιστα είχε κάποιον συνάδελφο του στο τηλέφωνο και του έλεγε τις ρυθμίσεις.

Τώρα αυτό με το καλώδιο μου φαίνεται πολύ κουφό ρε γαμώτο. Πως γίνεται να μην το βρήκε? Νεούδι μου στείλανε? :p

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις και θα σας ενημερώσω την Κυριακή για το τι έγινε.


Επειδή οι τεχνικοί της βιβο λένε 16Mbps και εννοούν 4Mbps ας είναι ενημερωμένος ο άνθρωπος μην του έρθει κανας λογαριασμός και τρέχει και δεν φτάνει......

Εσύ γιατί με αγχώνεις τώρα? :lol:

Abades
12-10-07, 20:30
Γιατί ξέρω τους τεχνικούς της βιβο.... Βασικά όπως είχα ξαναπεί οι τεχνικοί δεν έρχονται την πρώτη φορά για ενεργοποίηση αλλά για πιστοποίηση βλάβης της γραμμής.... (αλλά μήπως σε αγχώνω με την τιμή της τσόντας;;; )

sveltosss
12-10-07, 20:31
Γιατί ξέρω τους τεχνικούς της βιβο.... Βασικά όπως είχα ξαναπεί οι τεχνικοί δεν έρχονται την πρώτη φορά για ενεργοποίηση αλλά για πιστοποίηση βλάβης της γραμμής.... (αλλά μήπως σε αγχώνω με την τιμή της τσόντας;;; )

Μπα. Δεν βλέπω τέτοια πράγματα.:whistle:

Xguru
12-10-07, 20:48
Α ναι και κάτι άλλο: Όταν ενεργοποιήσεις το cabletv μην παραγγείλεις τσόντα.... τις χρεώνουν 5 ευρώ.....

To blue hustler δε μεταδίδεται συνεχώς; Γιατί να παραγγείλει και να πληρώσει 5 ευρώ αφού αυτό θα πέζει συνέχεια;;;;

Abades
12-10-07, 20:49
Μπα. Δεν βλέπω τέτοια πράγματα.:whistle:

Καλά μας έπεισες....... :whistle:


To hustler tv δεν μεταδίδεται συνεχώς; Γιατί να παραγγείλει και να πληρώσει 5 ευρώ αφού αυτό θα πέζει συνέχεια;;;;

Το hustler εκπέμπει από 23:00-05:00....

DSLaManiaC
12-10-07, 20:52
Ενημερωμένος βλέπω :p

Acer
12-10-07, 20:55
Είναι δυνατόν να συμβαίνει κάτι τέτοιο? Να μην μπορεί να το βρει και να μπορέσει ο ηλεκτρολόγος?
αυτο παντως με παραξενευει κι εμενα, γιατι δηλαδη να μπορεσει να το βρει ο ηλεκτρολογος της γειτονιας, αφου δεν μπορεσε να το βρει ο τεχνικος της Vivodi ... :hmm:(που θα 'χει κανει λογικα και μερικες ντουζινες ενεργοποιησεις)

Abades
12-10-07, 20:56
Ενημερωμένος βλέπω :p

Με κάνεις και κοκκινίζω............

DSLaManiaC
12-10-07, 20:56
αυτο παντως με παραξενευει κι εμενα, γιατι δηλαδη να μπορεσει να το βρει ο ηλεκτρολογος της γειτονιας, αφου δεν μπορεσε να το βρει ο τεχνικος της Vivodi ... :hmm:(που θα 'χει κανει λογικα και μερικες ντουζινες ενεργοποιησεις)

Γιατί είναι της vivodi. Τι πιο απλό? :p

sveltosss
12-10-07, 20:58
Γιατί είναι της vivodi. Τι πιο απλό? :p

Εκεί ποντάρω κι εγώ και δεν χάνω το κουράγιο μου :rofl:

Λέτε να έχουν κάνει λάθος στο κουτί? Είναι αδύνατον να παρακολουθήσω την διαδρομή του καλωδίου από το σπίτι μου στο κουτί.

Acer
12-10-07, 21:05
Λέτε να έχουν κάνει λάθος στο κουτί? Είναι αδύνατον να παρακολουθήσω την διαδρομή του καλωδίου από το σπίτι μου στο κουτί.
:hmm:μηπως πετυχαν σωστα το κουτι, αλλα εκαναν λαθος στο σπιτι ? :p

mikro_peponi
12-10-07, 22:18
Κοίτα αν έρθει ο ηλεκτρολόγος και με το καλό βρει το καλώδιο δεν υπάρχει πρόβλημα, μετά τα συνδέεις στο router και δοθλεύουν. Ούτε cd Ούτε τίποτα. Αρκεί να ξέρεις ότι έχει ένα router κι εκεί συνδέεις όλα τα τηλέφωνα κι όχι στις πρίζεις του ΟΤΕ. Δηλαδή συνδέεις το router στην πρίζα του ΠΟΤΕ κι όλα τα άλλα στο router. Τώρα ο ηλεκτρολόγος δηλαδή τι ακριβώς θα κάνει αυτό δεν το κατάλαβα. Ο τεχνικός θα έπρεπε. Ε, όταν ενεργοποιηθείς και θες τίποτα άλλο θα στο πούμε. Όσο για τα 16 εμένα μου βρήκε 11, το modem γράφει 13 και τα speedtest στο νετ 4 το πολύ. Παρόλα αυτά κατεβάζω μια χαρά από 600-1000 ανάλογα το site.

BINLADEN
13-10-07, 16:04
Με κάνεις και κοκκινίζω............

Abades ντροπαλο αγορι......:lol::lol:

tschris
13-10-07, 16:30
Το hustler είναι για τα μπάζα όπως και όλα τα κανάλια του cable tv

Acer
13-10-07, 17:01
Το hustler είναι για τα μπάζα όπως και όλα τα κανάλια του cable tv
τα 3 καναλια του Discovery και το Euronews δεν νομιζω να ειναι και τοσο για τα μπαζα ...

mikro_peponi
14-10-07, 04:37
Θα συμφωνήσω ότι το cable tv δεν αξίζει, τουλάχιστον η On έχει και τα ελληνικά και μεγαλύτερη ποικιλία στα ξένα. Και ανανεώνεται. Ίσως τα vivodia δεν προλαβαίνουν με τόσες αιτήσεις να κοιτάξουν τα κανάλια τους. Πιστεύω απλά τα έχουν για να λένε ότι έχουν καλωδιακή

pan.nl
14-10-07, 11:24
Θα συμφωνήσω ότι το cable tv δεν αξίζει, τουλάχιστον η On έχει και τα ελληνικά και μεγαλύτερη ποικιλία στα ξένα. Και ανανεώνεται. Ίσως τα vivodia δεν προλαβαίνουν με τόσες αιτήσεις να κοιτάξουν τα κανάλια τους. Πιστεύω απλά τα έχουν για να λένε ότι έχουν καλωδιακή

Που ούτε "καλωδιακή" είναι.

sveltosss
14-10-07, 14:58
Μόλις έφυγε ο ηλεκτρολόγος ύστερα από 1,5 ώρα παιδέματος.

Δυστυχώς οι υποψίες μου βγήκαν αληθινές όσο και αν δεν ήθελα να το πιστεύω.

Είχαν κάνει λάθος στο κουτί του ΟΤΕ!!!!!!! Δεν πάει εκεί το τηλέφωνο μου όπως μου έλεγαν. Μετά από δοκιμές των δοκιμών αποφασίσαμε να ακολουθήσουμε όσο μπορούσαμε το καλώδιο από το σπίτι μου και βρήκαμε ένα άλλο κουτί δίπλα στο σπίτι μου και λέμε δεν δοκιμάζουμε κι εδώ! Και μπίγκο!

Μα είναι δυνατόν? Και τώρα τι γίνεται? Πρέπει να περιμένω πάλι να φέρουν την γραμμή μου στο άλλο κουτί? Μιλάμε θα φάνε πολύ χέσιμο! Έχασα μια μέρα από την δουλειά μου και έδωσα και 30 ευρώ στον ηλεκτρολόγο!

:evil:

Abades
14-10-07, 15:00
Μόλις έφυγε ο ηλεκτρολόγος ύστερα από 1,5 ώρα παιδέματος.

Δυστυχώς οι υποψίες μου βγήκαν αληθινές όσο και αν δεν ήθελα να το πιστεύω.

Είχαν κάνει λάθος στο κουτί του ΟΤΕ!!!!!!! Δεν πάει εκεί το τηλέφωνο μου όπως μου έλεγαν. Μετά από δοκιμές των δοκιμών αποφασίσαμε να ακολουθήσουμε όσο μπορούσαμε το καλώδιο από το σπίτι μου και βρήκαμε ένα άλλο κουτί δίπλα στο σπίτι μου και λέμε δεν δοκιμάζουμε κι εδώ! Και μπίγκο!

Μα είναι δυνατόν? Και τώρα τι γίνεται? Πρέπει να περιμένω πάλι να φέρουν την γραμμή μου στο άλλο κουτί? Μιλάμε θα φάνε πολύ χέσιμο! Έχασα μια μέρα από την δουλειά μου και έδωσα και 30 ευρώ στον ηλεκτρολόγο!

:evil:

Έδωσε λάθος ευθεία ο ΟΤΕ;;; χαχαχαχα sorry αλλά αυτό θα σου προκαλέσει κάποια προβληματάκια. Πάρε το τεχνικό τμήμα της βιβο να δεις τι πρέπει να γίνει.

sveltosss
14-10-07, 15:10
Αυτό μου είπαν στο τηλέφωνο. Ότι έδωσε λάθος ευθεία ο ΟΤΕ και ότι τώρα θα πρέπει να ξανακάνουν αίτηση στον ΟΤΕ να την πάει στο άλλο box. Για να δούμε πόσο θα πάρει. Γκαντεμιά... :(

Abades
14-10-07, 15:12
Αυτό μου είπαν στο τηλέφωνο. Ότι έδωσε λάθος ευθεία ο ΟΤΕ και ότι τώρα θα πρέπει να ξανακάνουν αίτηση στον ΟΤΕ να την πάει στο άλλο box. Για να δούμε πόσο θα πάρει. Γκαντεμιά... :(

Αυτό τουλάχιστον δεν είναι λάθος της βιβο. Αλλά σημαίνει ακύρωση της αίτησής σου και έναρξη νέας διαδικασίας από την αρχή..... καλά κρασιά δηλαδή.....

sveltosss
14-10-07, 15:15
Αυτό τουλάχιστον δεν είναι λάθος της βιβο. Αλλά σημαίνει ακύρωση της αίτησής σου και έναρξη νέας διαδικασίας από την αρχή..... καλά κρασιά δηλαδή.....

Αυτό φοβάμαι κι εγώ. Μήπως επειδή έχει γίνει λάθος γίνει πιο γρήγορα η δουλειά.... Μου είπαν ότι θα πάρει κάποιες μέρες αλλά δεν νομίζουν της τάξεως του μήνα.... Θα γεράσω και cabletv δεν θα έχω βάλει. Ευτυχώς που έχω ήδη Internet αλλιώς θα είχα πάει εκεί τώρα να τους τα σπάσω όλα.

Abades
14-10-07, 15:19
Να πας εκεί για ποιό λόγο; Επειδή ο ΟΤΕ έκανε πατατιά; Ας είμαστε αντικειμενικοί. Να ξέρεις ότι η διαδικασία ξεκινάει πάλι από την αρχή, πρέπει να ξαναπαραδώσει γραμμή και φορητότητα ο ΟΤΕ.... Ίσως πάρει και πάνω από μήνα.

sveltosss
14-10-07, 15:44
Να πας εκεί για ποιό λόγο; Επειδή ο ΟΤΕ έκανε πατατιά; Ας είμαστε αντικειμενικοί. Να ξέρεις ότι η διαδικασία ξεκινάει πάλι από την αρχή, πρέπει να ξαναπαραδώσει γραμμή και φορητότητα ο ΟΤΕ.... Ίσως πάρει και πάνω από μήνα.

Μετά την αναφορά του προβλήματος με πήραν τηλέφωνο για διευκρινήσεις και αφού τις έδωσα μου είπαν θα με πάρουν σε 5 λεπτά να με ενημερώσουν για το τι πρέπει να γίνει. Τουλάχιστον φαίνεται ότι θα του δώσουν σημασία να βρούμε λύση. Ας είναι και ένας μήνας. Εδώ περίμενα 7! Θα ενημερώσω αν έχω νεότερα γιατί κούφια ή ώρα να ναι μπορεί να τύχει και σε κανέναν άλλο.

Abades
14-10-07, 15:49
Καλό κουράγιο

sveltosss
14-10-07, 16:05
Σε ευχαριστώ!

Τελικά όντως με πήραν σε 5 λεπτά! Μου είπαν ότι θα με πάρουν αύριο για να κανονίσουμε νέο ραντεβού. Τον ρώτησα καλά δεν θα μπλέξει ο ΟΤΕ στην όλη υπόθεση? Και μου είπαν δεν νομίζουμε να έχει σχέση ο ΟΤΕ. Τους εξήγησα 100 φορές τι συμβαίνει και μου είπαν ότι καταλάβαμε και ότι θα σας πάρουν τηλέφωνο από το τμήμα εγκατάστασης αύριο για να συνεννοηθείτε! Είναι σίγουρο ρε παιδιά ότι θα πρέπει ο ΟΤΕ να μπλεχτεί? Μήπως έχει αναμονές και στο άλλο κουτί η Vivodi και είναι απλά τα πράγματα?

Arson
14-10-07, 16:17
Καλά ξεμπερδέματα φίλε και καλή τύχη! :)

xmperop1
14-10-07, 23:16
Μόλις έφυγε ο ηλεκτρολόγος ύστερα από 1,5 ώρα παιδέματος.

Δυστυχώς οι υποψίες μου βγήκαν αληθινές όσο και αν δεν ήθελα να το πιστεύω.

Είχαν κάνει λάθος στο κουτί του ΟΤΕ!!!!!!! Δεν πάει εκεί το τηλέφωνο μου όπως μου έλεγαν. Μετά από δοκιμές των δοκιμών αποφασίσαμε να ακολουθήσουμε όσο μπορούσαμε το καλώδιο από το σπίτι μου και βρήκαμε ένα άλλο κουτί δίπλα στο σπίτι μου και λέμε δεν δοκιμάζουμε κι εδώ! Και μπίγκο!

Μα είναι δυνατόν? Και τώρα τι γίνεται? Πρέπει να περιμένω πάλι να φέρουν την γραμμή μου στο άλλο κουτί? Μιλάμε θα φάνε πολύ χέσιμο! Έχασα μια μέρα από την δουλειά μου και έδωσα και 30 ευρώ στον ηλεκτρολόγο!

:evil:

Απλα η Vivodi θα τραβήξει ένα καινούριο καλώδιο από το κουτί που βρήκατε τη γραμμή και τέλος.
Ο ΟΤΕ έφερε τη γραμμή στο κοντινότερο σημείο της διεύθυνσης που είχε δηλωθεί στην αίτηση της Vivodi και τέλειωσε το θέμα για αυτόν.
Ο ηλεκτρολόγος έκανε αδελφική τιμή.

sveltosss
15-10-07, 15:15
Απλα η Vivodi θα τραβήξει ένα καινούριο καλώδιο από το κουτί που βρήκατε τη γραμμή και τέλος.
Ο ΟΤΕ έφερε τη γραμμή στο κοντινότερο σημείο της διεύθυνσης που είχε δηλωθεί στην αίτηση της Vivodi και τέλειωσε το θέμα για αυτόν.
Ο ηλεκτρολόγος έκανε αδελφική τιμή.

Πολύ με ενδιαφέρει να καταλάβω πως θα γίνει αυτό.
Η γραμμή του τηλεφώνου μου καταλήγει στο κουτί Νο10 του ΟΤΕ το οποίο είναι σε διπλανό κτήριο από το σπίτι μου.
Η Vivodi πήγε να κάνει την σύνδεση στο κουτί 24 που είναι σε άλλο κτήριο από την άλλη πλευρά του σπιτιού μου νομίζοντας ότι εκεί είναι το τηλέφωνο μου (πληροφορία από ΟΤΕ φαντάζομαι).
Μάλιστα μέτρησε και την γραμμή της στο κουτί αυτό και μου είπε είναι οκ αλλά δεν έβρισκαν το τηλέφωνο μου (πως να το βρουν αφού ήταν στο 10 :clap:)

Πως ακριβώς θα λυθεί αυτό τεχνικά? Το ένα κουτί με το άλλο δεν είναι κοντά. Αδυνατώ λίγο να το καταλάβω :oops:

Και μάλιστα μου έκλεισαν ραντεβού για αυτή την Παρασκευή!

NeKoS
15-10-07, 17:27
Το hustler είναι για τα μπάζα όπως και όλα τα κανάλια του cable tv

Το hustler βαζει Private η Gufa η οτι να ναι....?:hmm:

xmperop1
15-10-07, 21:26
Πολύ με ενδιαφέρει να καταλάβω πως θα γίνει αυτό.
Η γραμμή του τηλεφώνου μου καταλήγει στο κουτί Νο10 του ΟΤΕ το οποίο είναι σε διπλανό κτήριο από το σπίτι μου.
Η Vivodi πήγε να κάνει την σύνδεση στο κουτί 24 που είναι σε άλλο κτήριο από την άλλη πλευρά του σπιτιού μου νομίζοντας ότι εκεί είναι το τηλέφωνο μου (πληροφορία από ΟΤΕ φαντάζομαι).
Μάλιστα μέτρησε και την γραμμή της στο κουτί αυτό και μου είπε είναι οκ αλλά δεν έβρισκαν το τηλέφωνο μου (πως να το βρουν αφού ήταν στο 10 :clap:)

Πως ακριβώς θα λυθεί αυτό τεχνικά? Το ένα κουτί με το άλλο δεν είναι κοντά. Αδυνατώ λίγο να το καταλάβω :oops:

Και μάλιστα μου έκλεισαν ραντεβού για αυτή την Παρασκευή!

Θα το δώσει βλάβη η Vivodi στον ΟΤΕ με παρατήρηση προμέτρησης το τηλ. που εργάζεται σπίτι σου και θα γίνει μία αναδρομολόγηση στο Καφάο ώστε η γραμμή να βγεί στο κουτί 10.
Συνηθισμένη βλάβη από λάθος προμέτρηση του αιτήματος γιαυτό κάποιες ψαγμένες αιτήσεις των παρόχων αναφέρουν εξ αρχής το τηλ. του συνδρομητή τους που αιτείται το βρόχο για να αποφεύγονται τέτοιες περιπτώσεις.
Αφού είχες το κουτί έξω από το σπίτι σου θα είχες καθαρίσει εύκολα.

sveltosss
19-10-07, 17:42
Καλά δεν περίμενα να είχαν καταλάβει τι πρόβλημα έχω. Αχαχαχαχαχα

Μόλις έφυγαν οι τεχνικοί και μου είπαν ότι δεν είχαν τέτοια πληροφόρηση παρόλο που έφαγα μισή ώρα στο τηλέφωνο να εξηγήσει το πολύ ΑΠΛΟ πράγμα που μου είχε συμβεί.

Τελικά θα το δώσουν ενεργό. Θα αναλάβει ο ΟΤΕ να κάνει την σκάτζα στο Καφαο και δεν θα ξανάρθουν. Αλλά θα πάρει λέει 25 μέρες. Καλά.... 25 μήνες μάλλον εννοούσαν :evil:

miky_7
21-10-07, 14:46
Καλά δεν περίμενα να είχαν καταλάβει τι πρόβλημα έχω. Αχαχαχαχαχα

Μόλις έφυγαν οι τεχνικοί και μου είπαν ότι δεν είχαν τέτοια πληροφόρηση παρόλο που έφαγα μισή ώρα στο τηλέφωνο να εξηγήσει το πολύ ΑΠΛΟ πράγμα που μου είχε συμβεί.

Τελικά θα το δώσουν ενεργό. Θα αναλάβει ο ΟΤΕ να κάνει την σκάτζα στο Καφαο και δεν θα ξανάρθουν. Αλλά θα πάρει λέει 25 μέρες. Καλά.... 25 μήνες μάλλον εννοούσαν :evil:

Για να ερθει τεχνικος σημαινει οτι εχει δεσμευτει πορτα για σενα σε dslam Vivodi, εκει ειναι και η καθυστερηση των 7 μηνων. Αφου εγινε αυτο τωρα απλα θα εχεις την καθυστερηση της διαδικασιας με ΟΤΕ οποτε οι χρονοι ειναι ενταξει +max 10 μερες.

@ ADSLgr.com All rights reserved.