PDA

Επιστροφή στο Forum : first p2p case in France



runnerma
04-02-05, 05:54
http://www.theregister.co.uk/2005/02/03/france_first_p2p_case/


A French teacher was yesterday fined €10,200 ($13,300) in France's first major illegal file-sharing prosecution.

Alain Oddoz, 28, was arrested on 18 August 2004 following an investigation into music-sharing information site France Barter by French law enforcement agencies. The teacher, one of 302 regular users of the site, was accused of sharing 30GB of music files, Le Monde reports


New systems of financing are being invented.


In June 2004, Germany's first case ended with a fine of €8,000 imposed on a man for sharing songs without permission on Kazaa.

Τα σχόλια δικά σας...

John_Nastos
04-02-05, 13:30
30GB είναι πολλή μουσική πάντως.

psyxakias
04-02-05, 13:49
Ένα ενδεικτικό παράδειγμα θα ήταν:
30 GB με bitrate 128Kbit/s, μέσο όρο 4 λεπτά ανά κομμάτι και 10+ τραγούδια ανά album:
30 x 1024 x 1024 x 8 / 128 / 60 / 4 = 8.192 MP3s / 10 = 800+ Albums

Οπότε κατά την γνώμη μου, νομίζω πως ήταν άξιος της τύχης του.. Και να φανταστείς, ότι θεωρούνται και λίγα για p2p σαν το DirectConnect (που κάποια HUBs ζητάνε 100+ GB sharing). Να γιατί σιχαίνομαι τα P2P, αν και πλέον ομολογώ πως κατεβάζω κανά torrent (κανά ελληνικό, χεχε) που και πού.

papdoux
04-02-05, 14:07
Το κειμενο, δε λεει πως τον βρηκαν, ποιος εδωσε τα στοιχεια του και γενικοτερα λεπτομερειες.
'one of 302 regular users of the site', ποιου site;

Παντως, 30 γιγα ειναι κριμα να πανε χαμενα, πρεπει να τα μοιρασουν στο φτωχο λαο.

psyxakias
04-02-05, 14:52
papdoux, θεωρώ ότι είναι αυτονόητος ο τρόπος εντοπισμού. Βάζουν bots που ζητάνε αρχειάκια και όπου βρίσκουν μπόλικα shared (και ειδικά με καλή ταχύτητα), τους τσιμπάνε αφού στα P2P δεν υπάρχει καθόλου privacy.

mavlok
04-02-05, 15:01
"The teacher was accused of sharing 30GB of music files"

Κοιτα να δεις τι μπορει να παθει καποιος με την καλη του την καρδια... :p

papdoux
04-02-05, 15:13
papdoux, θεωρώ ότι είναι αυτονόητος ο τρόπος εντοπισμού. Βάζουν bots που ζητάνε αρχειάκια και όπου βρίσκουν μπόλικα shared (και ειδικά με καλή ταχύτητα), τους τσιμπάνε αφού στα P2P δεν υπάρχει καθόλου privacy.
Ναι αλλα για να βρουνε καποιον, πανε μεσω ISP και απο οσο γνωριζω, υπαρχει το θεμα των προσωπικων δεδομενων και οι ISPs δε μπορουν να δινουν στοιχεια εκτος και αν υπαρχει προϊστορια που δεν γραφτηκε.

tvelocity
04-02-05, 15:33
Ε όχι και πολλά τα 30GB!!!! :shock: Τόσα είχα πέρισυ τέτοια εποχή, πρίν τα χάσω λόγω ενός corrupted fat32 filesystem :cry: Τώρα ένα χρόνο μετά είμαι άνετα στην εικοσάρα πάλι. Εκτός απο 6-7 GB που είναι ripαρισμένα original CDs είναι/ήταν ΟΛΑ κατεβασμένα απο μια ISDN 64k. Τώρα με την dsl προβλέπω να γεμίσει ο 80άρης πρίν το καλοκαίρι... :-k

Και μετά είναι πολλά 30 GB μουσική.... :shock: έλε0ρ :respekt:

runnerma
04-02-05, 15:38
Το κειμενο, δε λεει πως τον βρηκαν, ποιος εδωσε τα στοιχεια του και γενικοτερα λεπτομερειες.
'one of 302 regular users of the site', ποιου site;





an investigation into music-sharing information site France Barter............

TheCondor
04-02-05, 18:39
Τι να πω και εγω ρε παιδια με τρεις γεματους 120αρηδες??? Καλα κανω και δεν χρησιμοποιω παρα μονο προγραμματα που ξερω, ολα εχουν γεμισει μποτακια τωρα και σκαναρουν τρελα. Παντως αν θελετε, το εχω ξαναπει και σε ενα παλιο ποστ, μπορω να σας δωσω μια ΤΕΡΑΣΤΙΑ λιστα απο ip's που μπορειτε να κανετε ban στο firewall για να ειστε καπως πιο ησυχοι. Οταν λεω τεραστια το εννοω, μου πηρε αρκετη ωρα να τις βαλω ολες στο firewall.

Ειναι απο εταιρειες οπως sony, bay tsp, και αλλες που πανε να μας χαλασουν τη 'δουλεια' αλλα ματαια ;-)

runnerma
04-02-05, 20:40
TheCondor, εγώ δεν θέλω την λίστα των ip's. Εγώ θέλω το τηλέφωνο της γκόμενας στο avatar σου. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

John_Nastos
04-02-05, 20:47
Τι να πω και εγω ρε παιδια με τρεις γεματους 120αρηδες??? Καλα κανω και δεν χρησιμοποιω παρα μονο προγραμματα που ξερω, ολα εχουν γεμισει μποτακια τωρα και σκαναρουν τρελα. Παντως αν θελετε, το εχω ξαναπει και σε ενα παλιο ποστ, μπορω να σας δωσω μια ΤΕΡΑΣΤΙΑ λιστα απο ip's που μπορειτε να κανετε ban στο firewall για να ειστε καπως πιο ησυχοι. Οταν λεω τεραστια το εννοω, μου πηρε αρκετη ωρα να τις βαλω ολες στο firewall.

Ειναι απο εταιρειες οπως sony, bay tsp, και αλλες που πανε να μας χαλασουν τη 'δουλεια' αλλα ματαια ;-)


Φίλε μπορεί να έχεις τρεις 120άρηδες γεμάτους με τραγούδια, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι κάνεις sharing 360 GB στο ιντερνετ, έτσι δεν είναι; ;)

TheCondor
04-02-05, 21:30
Φίλε μπορεί να έχεις τρεις 120άρηδες γεμάτους με τραγούδια, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι κάνεις sharing 360 GB στο ιντερνετ, έτσι δεν είναι; ;)

Κι ομως φιλε τα κανω share, ποιος ο λογος αλλωστε να τα κραταω ολα σε σκληρους?? Τα κανω share στον σερβερ μου, αφου προκειται για τραγουδια μονο ενος τυπου μουσικης, και ετσι αφηνω οσους θελουν να παιρνουν ο,τι θελουν. Μαλιστα ενας απο τους λογους που δεν πολυχρησιμοποιω αλλα προγραμματα εκτος του lopster και του azureus ( που δεν χρειαζεται share ) ειναι γιατι μεχρι να φορτωσει η λιστα ξημερωνει. Οποτε και τη δουλεια μου κανω, ( κατεβαζω οτι θελω με παρα πολυ καλες ταχυτητες ), και ικανοποιημενος ειμαι αλλα και τον μπελα μου δεν βρισκω. ;)

John_Nastos
05-02-05, 02:36
Αν βρισκόμασταν σε κάποια διαφορετική χώρα θα σου έλεγα ότι ίσως θα έπρεπε να αρχίσεις να ανησυχείς :)

TheCondor
05-02-05, 02:42
Μπα, σε καμια περιπτωση... ;)

Και αυτο γιατι ξερω απεξω και ανακατωτα ποιος μπαινει, ποτε μπαινει κτλ εκει που κατεβαζω ( οχι στο azureus εννοειται ) ;);)

psyxakias
05-02-05, 13:27
"Αυτός εκεί είναι με τα 360 GB, με την γκόμενα κάτω από τ'αμάξι... Πιάστεεεεεεε τον!!! Και όπως είπαμε ε; Ως αντάλλαγμα θέλω την τύπισσα που είναι κάτω από τ'αμάξι (αν και δε βλέπω πρόσωπο, αλλά τι να το κάνεις το πρόσωπο)"

TheCondor
05-02-05, 17:05
Μακρια απτη γκομενα ρε!!! Και πιο μακρια ακομα απο τα 360GB μη γινει της βοσνιας!!! :evil:
Οντως τι να το κανεις το προσωπο.... οταν η γκομενα εχει κολλησει κατω απτο αμαξι λογω των βυ ... εχμ λογω του υπερο(χ)γκου στηθους της, τοτε στα τσακιδια το προσωπο!! ;)

Παρεπιπτοντως πρεπει να αρχισω να κανω backup γιατι τα dvdakia που εχω θα τα στειλω ολα σε ενα φιλο. Α ρε λιωσιμο παλι... :thumb_dup

sdikr
05-02-05, 20:05
Οντως τι να το κανεις το προσωπο.... οταν η γκομενα εχει κολλησει κατω απτο αμαξι λογω των βυ ... εχμ λογω του υπερο(χ)γκου στηθους της, τοτε στα τσακιδια το προσωπο!!


Και να φανταστείς οι άλλοι ψάχνουν για γρύλο !!!

firegarden
06-02-05, 04:02
"was accused of sharing 30GB of music files"

Εμενα μου κανει εντυπωση το εξης: Αφου μονο απο τη λιστα σου δε μπορουν να σε κατηγορησουν (γιατι μπορει πχ να ειχε ενα αρχειο με το ονομα
"U2- Desire.mp3" αλλα στην ουσια το αρχειο να ειναι κατι τελειως ασχετο) τοτε πως τον κατηγορουν για 30Gb μουσικης; Τα κατεβασαν ολα ετσι ωστε να μπορουν να το αποδειξουν;Ειδαλλως δε μπορουν να τον κατηγορησουν παρα μονο για αυτα που μπορουν να αποδειξουν κι οχι για ολη του τη λιστα...

TheCondor
06-02-05, 04:25
Το θεμα ειναι οτι τα αρχεια αυτα, ψευτικα η αληθινα, *φαινονται* να μοιραζονται με αλλους χρηστες. Μονο και μονο αυτο καθιστα δυνατη την παρεμβαση της εταιρειας, αφου, εφοσον μοιραζονται απο τον ενα η τον αλλον χρηστη, η εταιρεια παιρνει ως δεδομενη την μετακινηση τους, ασχετα αν αυτη γινεται η οχι, η αν μπορει να εξακριβωθει η να διαψευσθει. Δεν βγαζεις ακρη με λιγα λογια.

McAli
06-02-05, 09:11
Αφου μονο απο τη λιστα σου δε μπορουν να σε κατηγορησουν (γιατι μπορει πχ να ειχε ενα αρχειο με το ονομα "U2- Desire.mp3" αλλα στην ουσια το αρχειο να ειναι κατι τελειως ασχετο) τοτε πως τον κατηγορουν για 30Gb μουσικης; Τα κατεβασαν ολα ετσι ωστε να μπορουν να το αποδειξουν;Ειδαλλως δε μπορουν να τον κατηγορησουν παρα μονο για αυτα που μπορουν να αποδειξουν κι οχι για ολη του τη λιστα...

Γι' αυτό κάνουν ντου και οι αστυνομικοί.....

@ ADSLgr.com All rights reserved.